Ajutised näitused

Vahetatavatele näitustele on ruumi saalis, fuajees, teise korruse galeriis ja mujalgi loodusmajas. Siin eksponeeritakse Tartu Loodusmaja õpilaste töid, erinevate loomingukonkursside pärle, professionaalsete kunstnike loomingut ja erinevaid temaatilisi õppenäitusi. Koostame näitusi nii ise kui ootame ka külla põnevaid näitusi, mis  otsivad kohtumisvõimalusi loodust, elu, keskkonda ja loomingut hindavate inimestega.

 

***

HETKEL ÜLEVALOLEVAD NÄITUSED:

Illustratsioonide näitus “Puud” 3.06-30.09.2021

Kunstniku Piotr Socha illustratsioonid ja Wojciech Grajkowski tekstid Poola kirjastuse Dwie Siostry raamatust „Puud”, mis on eesti keeles ilmunud 2019. aastal Marius Petersoni tõlkes. Et siduda ülemaailmse käsitlusega raamatut Eestiga, on RMK teabejuhid omalt poolt koostanud kaks tahvlit kohalike puude ja puidu kui tulevikumaterjali targa kasutamise kohta. Näituse koostajad on Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak.

puud

Anne Vasara vitraažinäitus “Liblikad ja kalad” 03.05-30.09.2021

Anne Vasar on Tartu vitraaži- ja maalikunstnik. Ta on lõpetanud TÜ kunstide osakonna maalierialal ja esinenud 20 aasta jooksul rea isikunäitustega, kus tutvustanud nii oma maali- kui vitraažiloomingut. Sel suvel kaunistavad tema tööd loodusmaja fuajeed rohelise talveaia taustal.

anne vasar

 


TOIMUNUD NÄITUSED:

2021

Ülle Kaasiku  akvarellide näitus „Elurikkus meie ümber. Taimi ja loomi Koreli ojast ja oja ümbrusest”

Näitusel on vaatamiseks valik Koreli ojaga seotud vee- ja maismaaelustikust. Akvarellid erinevatest taimedest ja loomadest on tehtud 2020. aasta suvel Koreli oja õppematerjalide illustratsioonideks.

ülle kaasik

Anne Vasara maalinäitus „Kaduviku võlu“ 11.01. –05.03.2021

Näitusel on üleval 8 segatehnika ja õlimaali tööd, mis on inspireeritud Põltsamaa lossi turvalistest müüridest.  Anne Vasar on Tartu vitraaži- ja maalikunstnik. Ta on lõpetanud TÜ kunstide osakonna maalierialal ja esinenud 20 aasta jooksul rea isikunäitustega, kus tutvustanud nii oma maali- kui vitraažiloomingut. Näituse maalid jutustavad müüridest kui turvalisuse pakkujatest, aga ka eraldatuse põhjustajatest.

Anne Vasar maalinäitus „Kaduviku võlu“

2020

Peeter Lauritsa fotonäitus „Randevuu metslastega“ 29.10-30.12.2020

Saalis saab selle aasta lõpuni vaadata kunstnik Peeter Lauritsa fotonäitust “Randevuu metslastega”, mis kasutab loodusfotode digitaalseid manipulatsioone lahkamaks putukate uuristatavaid mustreid kui omamoodi kommunikatsiooni inimkultuuri keskel. Näituse tööd toovad vaatajani kaunid ja põnevad kooreüraskite tehtud mustrid puidul, tõlgendades neid loomariigi kui ühe tsivilisatsiooni suhtlusvahendina – milliseid sõnumeid sooviksid need väikesed putukad läbi enda “kirja” meile rääkida, endast märgina maha jätta ja mida tunneme me ise neid vaadates?

peeter laurits

Toomas Kalve fotonäitus “Koloreeritud loodus” 19.10-19.12.2020

Fotograaf Toomas Kalve loob oma fotod erilise tehnikaga – pildistades vana suure plaatkaameraga, ilmutab ta algul mustvalged loodusmaastikud, mida hiljem käsitsi toonib, koloreerib ja liimib. Selline tehnika nõuab suurt keskendumist, kannatlikkust ja täpsust, üks foto sünnib nädala jooksul. Sellise tehnika kaasabil toimuvad tema loomingus looduse unenäolise värvingu otsingud, ristumine maalikunstiliste ideedega, valguse-varju mängud ja armastus vanade optikate ruumilisuse ja sügavuse vastu.

toomas kalve

Seenenäitus “Fungime!” 22.-25.2020

Loodusmaja saalis on imetlemiseks ja tutvumiseks väljas valik meie Lõuna-Eesti metsade, niitude, parkide ja lodude seentest. Seenenäitus täieneb iga päev uute põnevate liikidega ja iga päev on näitusel kohal ka seeneekspert loodusmuusemist, kes seeneteemalistele küsimustele vastab ja võimalusel ka külastajate kaasatoodud seeni aitab määrata. Väikeses seenelaboris saab teha tutvust seeneniidistiku, eoslehekeste ja -torudega ning seentes elavate loomakestega, lisaks saab tutvuda seente eluoluga stendinäitusel. Ka loodusmaja pargis kasvavad seened on näituse ajaks tähistatud.

seenenäitus

Taimetervise rändnäitus 2020

Tartu loodusmaja saalis on avatud rahvusvahelisele taimetervise aastale pühendatud rändnäitus, mis tutvustab taimetervise mõiste olemust ja ajalugu, erinevate taimekahjurite levikuviise ja taimehaiguste äratundmise võimalusi. Näituse on koostanud Maaeluministeerium, Põllumajandusamet ja Põllumajandusuuringute Keskus. Näituse materjale saab vaadata ka meie kodulehele näituste alt.

taimetervise rändnäitus

Lennart Lennuki illustratsioonide näitus “Elu peotäies merevees” 17.06-23.08.2020

Teadusillustratsioonide näitus “Elu peotäies merevees”, mis toob külastajateni mikromaailma detailjoonistused merebioloogi ja zooloogi Lennart Lennuki käe alt. Läbivaks teemaks on Lennukil olnud merebioloogilised, eelkõige planktonialased joonistused. Autor ise kommenteerib enda hobi nii: “Mere mikroelustiku uurimise käigus tekib sageli vajadus liike jäädvustada. Parima tulemuse annab selleks teaduslik illustratsioon mikroskoobi abil. Bioloogile annab joonistamisoskus juurde olulise mõõtme. Pliiatsiga jooni vedades on võimalik tõeliselt tunnetada liigile omast morfoloogiat ja kehaehitust.” Lennuki joonistused mere mikroelust on ilmunud põhiliselt Eesti Looduse kaante vahel.

lennart lennuk

 

Maalinäitus „Nahkhiir – 2020.aasta loom“ 04.-30.03.2020

Näitusel osalevad oma töödega hobikunstnikud Tartu Harrastuskunstnike Stuudiost ja Tartu Rahvaülikoolist. Maalistuudiol on juba ammune traditsioon maalida aasta loomaks valitavaid loomariigi esindajaid. Seekord jõudis kord natuke müstilise ja tundmatu nahkhiireni.

Maalinäitus "Nahkhiir"

Huvikooli loomenäitus „Kuldkiharakese tsoon ja energia“ 05.03-10.04.2020

Tartu loodusmaja huvikool suunab enda õpilaste tähelepanu ja tööde teemad kevadel energia uurimisele ja avastamisele eri nurkade alt. Traditsioonilise õpilaste loomenäituse ja loodusteatriõhtu ühine teema on seekord „Kuldkiharakese tsoon“, mis mõistena tähistab elamiskõlblikku tsooni tähesüsteemides. Õpilaste ülesanne oli kunstiliste vahenditega tähistada ja mõtiskleda fakti üle, et meie planeet asub just õiges kauguses Päikesest, et sellelt saada piisavalt soojuse ja valguse kujul kasutatavat energiat.

Huvikooli loomenäitus „Kuldkiharakese tsoon ja energia“

***

2019

Fotonäitus Vereta Jaht 2019 27.01-29.02.2020

22. loodusfotovõistlus Vereta Jaht toimus 17.– 19. mail 2019 Viljandimaal ja temaatiliseks jahiloomaks oli traditsiooniliselt aasta loom – seekord siis kobras. Võistlustööde seast selekteeris žürii välja umbes 60 huvitavamat fotot, mis jõudsid näitusele.

Fotonäitus Vereta Jaht

Huvikooli õpilaste jõulunäitus 05.-13.12.2019

Loodusmaja fuajees on üleval huvikooli traditsiooniline jõulunäitus, mille raames on väljas meie huvikooli ligi 200 õpilase poolt ringitundides meisterdatud kunstiteosed – lumehelbed, lumememmed, päkapikud, metsloomad, kuuseehted ja palju muud jõuluilu.

Huvikooli õpilaste jõulunäitus

Akvarellinäitus “Hiiutriibulised. Aastaring” 29.10-29.11.2019

Maalikunstnik Liia Lüdig-Algvere akvarellinäitus koosneb neljast sarjast, mis võtab kokku kunstniku 10-aastase antropoloogilise uurimistöö Hiiumaa seelikutriibustikest. Etnograafiliste akvarellide seeriad on kokkuvõtted Hiiumaa nelja kihelkonna autentsetest küidutriipudest ja aastaaegadena kulgevast kohalikust loodusest. Iga seeria toob vaatajani vaikelu just sel aastaajal traditsiooniliselt püütavatest Läänemere kaladest, korjatavatest loodusandidest ja viljadest ning erinevatest põlistaimedest.

Akvarellinäitus "Hiiutriibulised. Aastaring"

Näitus “Kakkude kokkutulek” 18.02-29.11.2019

Valdav osa väljapanekust „Kakkude kokkutulek“ pärineb Eesti Loodusmuuseumi näituselt “Öised tiivulised”, vaadata saab loodusfotosid ühe kakuperekonna üleskasvamisest, kakkude eluviisi tutvustavat väljapanekut ning reisidelt kogutud eri kultuuride kakukujukesi erakollektsionääridelt.

Näitus "Kakkude kokkutulek"

Aasta 2019 loom – kobras

Karu valvsa pilgu all annab eelmise aasta loom ilves teatepulga üle 2019. aasta loomale – koprale! Uus elusuuruses jäljend pesitseb alates jaanuarist Tartu loodusmajas, meie pargist leiad aastaringselt ka tema onni. Lisaks jäävad talle seltsiks 2018.aasta loom ilves ja Eesti Loodusmuuseumist meie külla saabunud karu.

Aasta 2019 loom - kobras

Õpilastööde sügisnäitus “Sügisannid” 01.-04.10.2019

Tartu loodusmaja õpilaste traditsiooniline näitus sügisestest looduse andidest valminud loomingust pakub silmailu, äratundmisrõõmu ja väikesi üllatusi. Mida saab teha küllusliku sügise erinevate kingitustega? Eri värvi ja vormi marjade, okste, seemnete, lehtede, kaunade, tõrude, kõverate porgandite, priskete kõrvitsate, tühjaks jäänud teokodade, põnevate kuivanud kõrte ja muu säärasega…

Õpilastööde sügisnäitus "Sügisannid"

Amazonase hõimu Huni Kuin’ide näitus 01.-27.10.2019

Tartu loodusmajas saab sel sügisel tutvuda sügaval Amazonase vihmametsas elava hõimu Huni Kuin`ide elustiili, traditsioone ja elukeskkonda tutvustava näitusega. Fotod ja ehe käsitöö annab aimu meie jaoks eksootilisest argipäevast ja elu-olust, mis on säilinud veel algupärasel kujul, ent kadumisohus.

Amazonase hõimu Huni Kuin'ide näitus

Projekt WasteArt kunstinäitus “MITTE silmist, MITTE meelest” 16.08-25.10.2019

Projekt WasteArt rahvusvahelisele prügikäitlemise probleemidele pühendatud kunstinäituse keskmes on liigtarbimise tagajärjed. Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme olmeprügi hulga ülikiiret juurdekasvu ja selle saamist inimkultuuri vältimatuks osaks. 17  rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul 9 riigist paluti luua teosed, mis kasutaksid jäätmejaamast ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Teoste teemad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Projekt WasteArt kunstinäitus "MITTE silmist, MITTE meelest"

Maalinäitus “Võsad ja villemid” 17.06-31.08.2019

Maalinäituse tööde autoriteks on Tartu Harrastuskunstnike Stuudio hobikunstnikud. Hundil on Eesti rahvakultuuris üle 500 nime, üks neist on võsavillem. Miks mitte maalida eraldi võsa ja villemit või mõlemat koos. Rahvusloom hunt ei ole jätnud ühtegi maalijat külmaks, läbi tundeküllase värvi ja pintslilöögi mõtiskletakse hundielu õrnuse ja karmuse üle.

Maalinäitus "Võsad ja villemid"

Seenenäitus “Seente mitu nägu” 10.-13.09.2019

Tartu loodusmaja traditsiooniline hilissuvine seenenäitus paneb loodusmaja saali imetlemiseks ja tutvumiseks välja valiku meie metsade, niitude, parkide ja lodude seentest. Seenenäitus täieneb iga päev uute põnevate liikidega ja iga päev alates kell 11 on näitusel kohal ka seeneekspert loodusmuusemist. Lisaks saab väikeses seenelaboris teha tutvust seeneniidistiku ja seentes elavate loomakestega, avastada loodusmaja pargis kasvavaid seeni ning mängida seeneteemalist Aliast.

Seenenäitus "Seente mitu nägu"

Keraamikanäitus “Loodusest inspireeritud” 10.05-09.09.2019

Loodusmaja talveaias on avatud Olustvere Keraamikute Klubi esimene ühisnäitus “Loodusest inspireeritud”, kus võib näha klubi 13 liikme keraamikat, mis on tiivustatud looduse ilust ja võlust. Näitusel saab näha vaase, kausse, taldrikuid, vaagnaid, kannusid, keraamilisi kujukesi, lampe, suurvorme ning installatsioone – ehk sama mitmekesine kui loodus on ka eksponaatide hulk.

Keraamikanäitus "Loodusest inspireeritud"

Marita Lumi ehtenäitus “Džungel” 30.04-15.06.2019

“Džungel” kujutab loomasid ning linde ehtekunstiteostes, analüüsides inimeste ja looduse vahelist suhet ning praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi. Loomi on tihti kasutatud inimeste allegooriatena ja neile on omistatud erinevaid tähendusi. Näitusetöid saadab tõestisündinud lood, mis kirjeldavad loomade iseloomu või harjumusi.

Marita Lumi ehtenäitus "Džungel"

Huvikooli traditsiooniline kevadnäitus 07.05-18.05.2019

Huvikooli traditsioonilisel kevadnäitusel saab näha kõige pisemate loodusmaja laste meisterdatud pargi maketti, üllatuslilli emadepäevaks, savist voolitud linnupesi ja lepatriinusid, lillemaale, looduslikust materjalist meisterdatud loomi ja palju muud.

Huvikooli traditsiooniline kevadnäitus

Kersti Keva maalinäitus “Olen siin” 03.-29.2019

Värvikirev ja karge näitus hingemaastike kujutamisest läbi pintslitõmmete.

Kersti Keva maalinäitus "Olen siin"

Tiiu Hanseni akrüülmaalide näitus “Maalid mägedest” 04.03-29.03.2019

Tiiu on üle 30 aasta töötanud Tartu Loodusmajas bioloogina ja alustas maalimisega Tartu Rahvaülikoolis alles paar aastat tagasi. Tema mägede-lummus on pärit mägimatkade aastatest ja see leiab nüüd väljenduse loomingus.

Tiiu Hanseni akrüülmaalide näitus "Maalid mägedest"

Loomekonkurss “Elurikkus Tartu loodusmajas” 05.02-02.03.2019

Näitusel on eksponeeritud loodusmaja traditsioonilise loomekonkursi võistlustööd – 140 tööd 11 erineva huviringi õpilastelt. Säravamate-meisterlikumate-sisukamate tööde autoreid autasustatakse loodusmaja kevadkonverentsil 18. aprillil.

Loomekonkurss "Elurikkus Tartu loodusmajas"

Loodusfotokonkursi “Vereta Jaht 2018” parimad tööd 07.01. – 02.02.2019

Vereta Jahti peeti tänavu 18. – 19. mail Pärnumaal Lodjal. RMK ja Overalli korraldatavast fotojahist võttis seekord osa 36 fotograafi. Vereta Jaht on pärisjahile sarnanev jaht, kus relvadeks fotokaamerad, laskemoonaks mälukaardid ning jahisaagiks hulgaliselt looma- ja looduspilte.

Loodusfotokonkursi "Vereta Jaht 2018" parimad tööd

***

2018

Huvikooli jõulunäitus 04.12.-14.02.2018

Loodusmaja traditsioonilisel jõulunäitusel on välja pandud meie huvikooli ligi 200 õpilase poolt ringitundides meisterdatud kunstiteosed – lumehelbed, lumememmed, päkapikud, karukoopad, kuuseehted ja palju muud jõuluilu. Meisterdamisi juhendasid 9 huviringi õpetajad. Näitus on avatus loodusmaja fuajees.

Huvikooli jõulunäitus

Epp Margna maalinäitus “Samas ruumis” 8.10. – 01.12.2018

Põhjamaised loomad valatud lõunamaiselt kiirgavatesse sügistoonidesse, putukad ja linnud, kellega enda koduõuesid jagame, aga kelle ilu me unustame igapäevaselt märgata.

Epp Margna maalinäitus "Samas ruumis"

Tiit Hundi fotonäitus “Eesti kalad” 22.10. – 01.12.2018

Eesti Loodusmuuseumi zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt on aastate jooksul pildile püüdnud enamuse Eesti vetes elavatest kalaliikidest. Näitusel on esindatud ainulaadsed fotod ligi kuuekümnest kalaliigist nende koduses veekeskkonnas.

Tiit Hundi fotonäitus "Eesti kalad"

Interaktiivne näitus “Hoiame paradiisi” 5.10. – 15.10.2018

Interaktiivne näitus “Hoiame oma paradiisi” annab erinevate tehnoloogiliste lahenduste abil osalejatele võimaluse mõtiskleda keskkonna ja inimeste vahelise suhte üle. Teekonna läbivaks küsimuseks on kuidas hoida paradiisi, kus elame? Liitreaalsuse abil teha tutvust Eesti ja Läti tuntud inimeste igapäevast elu puudutavate valikutega.

Interaktiivne näitus "Hoiame paradiisi"

Loodusmaja õpilaste loovtööde näitus „Töid sügisandidest“ 02.10.-06.10.2018

Sügisel leiab loodusest rohkelt värvi- ja vormiküllaseid vilju, lehti ja teisi põnevaid ande, millest meisterdada ja mida kokku sobitades luua midagi uut. Loodusmaja kaheksa huviringi õpilaste sügisene looming ootab vaatajaid oktoobri esimesel nädalal loodusmaja fuajees.

Loodusmaja õpilaste loovtööde näitus „Töid sügisandidest“

Seenenäitus “100 ja seened” 11.09.-14.09.2018

Traditsiooniline seenenäitus Tartu loodusmajas on sel aastal pühendatud Eesti vabariigi 100. aastapäevale. Huvilised saavad taas seenehooaja alguses meelde tuletada, millised seened milleks ja kuidas sobivad. Saab teada, keda tasub süüa ja keda mitte, kellega lõnga värvida, kellel on looduses muu oluline seeneroll.

Seenenäitus "100 ja seened"

Koolinoorte metsateemaline kunstinäitus “Kas ma pean metsa joonistama, et meie järeltulijad näeksid metsa?” 11.08-25.09.2018

Kunstikonkurss “Metsa väärtus” innustas koolinoori mõtlema Eesti metsade seisukorra üle ja väljendama oma mõtteid kunsti vahenditega. Konkursile laekus üle 200 tööd noortelt üle Eesti.

Koolinoorte metsateemaline kunstinäitus “Kas ma pean metsa joonistama, et meie järeltulijad näeksid metsa?”

Illustratsioonide ja mesindustarvikute näitus “Lennake mesipuu poole!” 2.05.-31.08.2018

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on poola raamatu- ja ajakirjaillustraator Piotr Socha. Lisaks on näitusel võimalik tutvuda mõnede mesindusega seotud vahendite ja mesilaste „toodanguga“, panna ennast proovile viktoriinil ja värvilehti kaunistada.

Illustratsioonide ja mesindustarvikute näitus "Lennake mesipuu poole!"

“Sääskedega sõjas ja rahus” Sagadi metsamuuseumi näitus 1.06.-2.08.2018

Näitus tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all.

"Sääskedega sõjas ja rahus" Sagadi metsamuuseumi näitus

Ruudu Rahumaru fotomaalide näitus “Maa embus ja tule laul” 16.03-27.04.2018

Kunstnikuna otsib Rahumaru viise, kuidas ühele pildile tuua kokku erinevaid reaalsusekihte. 2018. aasta veebruaris pärjati ta Tartu noore kultuurikandja aunimetusega. Autor näitusest: „Teie ees on lugu inimhinge kontaktist maa ja seeläbi oma sisemise väega. See näitus on teatavas mõttes minu isiklik mõtisklus ja kunstiteraapia, rännak läbi loodus- ja hingemaastike, et jõuda oma enese värvide ja mustriteni.”

Ruudu Rahumaru fotomaalide näitus "Maa embus ja tule laul"

Näitus “Palmi all” 13.03.-08.04.2018

MTÜ Mondo näitus tutvustab palmiõli tootmise varjukülgi, annab vihjeid, kuidas leida üles sertifitseeritud palmiõli ja tuletab meelde, et iga toode saab alguse kusagilt loodusest. Hinnanguliselt leidub palmiõli 50% kauplustes müüdavates pakendatud toidu- ja kosmeetikatoodetes, sh ka nendes, mis on toodetud Eestis. Kuid palmiõli tootmisega kaasneb mitmeid tõsiseid probleeme –  inimõiguste rikkumisest loomaliikide hävimiseni.

Näitus "Palmi all"

Maria Välja illustratsioonide näitus “Eesti loomade lapsed” 05.02-11.03.2018

“Eesti loomade laste” loomise lugu oli kantud ema ja lapse vahelisest suhtest, laste vahetust ja imelisest olemusest – olgu nad siis inim- või loomalapsed. Need illustratsioonid on algselt loodud beebiraamatu “Minu esimene raamat” jaoks, mis sündis koostöös Virgylia Soosaare ja Madli Kiriga.

Maria Välja illustratsioonide näitus "Eesti loomade lapsed"

Huvikooli loomenäitus „Kaaslased eluteel: meie lemmikloomad ja -taimed“ 06.02-09.03.2018

Näitusel on eksponeeritud tööd loodusmaja loomekonkursilt, mille teemaks  oli kajastada inimese suhet teiste liikidega, kellega koos elamine on inimese valik oma elu rikastamiseks. Õpilased kujutavad läbi eri meediumide oma suhet lemmikloomadesse ja lemmiktaimedesse ning väljendavad, mida pakub loodusega suhtlemine neile.

Huvikooli loomenäitus „Kaaslased eluteel: meie lemmikloomad ja -taimed“

Loodusfotovõistluse “Vereta Jaht 2017” parimad tööd 5.01. – 03.02.2018

XX Vereta Jahti peeti 19. – 21. mail 2017 Põlvamaal. RMK ja Overalli korraldatavast fotojahist võttis eelmisel kevadel osa 39 fotograafi, kelle “saakloomaks” oli aasta loom – metskits. Vereta jahi peakorraldaja Tiit Hundi sõnul on võrreldes algusaastatega tehnika tohutult arenenud ja osavõtjate teadmised loodusest kasvanud. „Teatakse, keda pildistada ja kust neid võiks leida,“ sõnas ta.

Loodusfotovõistluse "Vereta Jaht 2017" parimad tööd

Eesti loodusmuuseumi rändnäitus tiiger Bronto

Tartu loodusmajja jõudis Eesti loodusmuuseumi rändnäitus „Tiiger Bronto“. Bronto (26. oktoober 1997–11. jaanuar 2010) oli Tallinna Loomaaia isane amuuri tiiger. 2010. aasta lõpuks valmis tiiger Bronto nahast topis. Looma skelett rändas Eesti Maaülikooli Zoomeedikumi anatoomiakollektsiooni. Bronto jääb tartu loodusmajja kuni novembri lõpuni.

Eesti loodusmuuseumi rändnäitus tiiger Bronto

Aasta 2018 loom ilves ja lind metsis

Tartu loodusmajas on kohad sisse seadnud elusuuruses aasta lind metsis ja aasta loom ilves. Neile pakuvad seltsi eelmise aasta loom metskits ning suursugune kaljukotkas. Metsise ja ilvesega ning eelmise aasta looma metskitse ning uhke kaljukotkaga saab tutvuda loodusmaja fuajees. Eksponaadid on varustatud tutvustavate tekstidega. Lisaks saab infot ka teiste selle aasta kangelaste – aasta liblika, sambla, mulla, puu, orhidee ja seene kohta.

Aasta 2018 loom ilves ja lind metsis

***

2017

Jäätmetekke vähendamise nädala plakatite näitus “Meie ja meie prügi” 20.11.-25.11.2017

Ehtekunstnike Katrin Veegen ja Kadi Veesaar ehtenäitus „Telefon” 12.10.-16.11.2017

Loodusmaja õpilaste loovtööde näitus „Töid sügisandidest“ 03.10.-06.10.2017

Seenenäitus “Seened täies hiilguses” 12.09.-15.09.2017

Meelis Kihulase rahvusliku puutöö näitus “Puit meistri käe all” 15.06.-25.08.2017

Alepõllunduse näitus “Kui põllud põlesid” ja avastusrada “Puutepunktid puuga” 15.06.-31.08.2017

Piret Kullerkupp maalinäitus “Metsaga ja metsata” 14.08.-20.09.2017

Alo Põldmäe loodusfotode näitus “Öised polaarpäeva kased” ja “Muusikaline Neeruti” 15.06.-12.08.2017

Lea Malini 2. akvarellinäitus “2.” 05.05.-31.05.2017

Urmas Tartese loodusfotode näitus “Midagi on veel” 19.04-02.05.2017

Loodusfotovõistluse “Vereta jaht 2016” parimad tööd 03.03.-05.04.2017

Loodusmaja loomekonkursi “Väikeste olendite maailm” võistlustööde näitus kuni 03.03.2017

Näitus “Lase minu lambad laialt käia: lambamaastikud Eestis ja Euroopas” kuni 28.02.2017

Käsitöönäitus “Janika Saare Lillemantlid” 20.01.-03.02.2017

Epp Margna maalinäitus “Mälukandjad” 09.04.-30.05.2017

*****

2016

Rändnäitus “Allikas” EV100 raames

Tarbekunstinäitus “Märsiga teele” 28.11- 30.12.2016

Loomsete saadustega kaubitsemise teemaline näitus “Ära osta nende elu” 12.05-28.10.2016

Rändnäitus “Teravmokk-ninasarvik Murray ja Lebotajad” 13.01-01.10.2016

Tartu Lastekunstikooli 2015/2016 õppeaasta II kursuse õpilastööde näitus “Linnu- ja loomajälgedest kujundatud mustrid”

Viljandi fotoringi näitus “Esmapilgul märkamatu maailm” 5.-30.09.2016

Konkursi “2016. aasta loom, lind, puu, orhidee, liblikas ja muld” näitus

Fotonäitus „Wäikesest algusest“

Seenenäitus

****

2015

Kunstniku Merle Silla maalinäitus  “Talveaedade imed”

Fotonäitus “Vahemeremaade orhideed”, autorid Rainar Kurbel, Toomas Hirse

Tartu loodusmaja huvikooli loomekonkursi tööde näitus “Meie pargi elurikkus”

Fotonäitus „Eesti Loodusfoto parimad tööd läbi aastate“

Õppenäitus „8 põhjust, miks sõita jalgrattaga“

Looduskaitse rändnäitus “Hoia, mida armastad”

Loodusfotovõistluse „Vereta Jaht 2014“ parimad tööd

Külli Laidla kangad ja looduspildid

Interaktiivne näitus “Hingab ja heliseb”

Remo Savisaare fotonäitus „Imelised linnud“

Seenenäitus

Fotonäitus „Seened“, autor Külli Kalamees-Pani

****

2014

Loodusfotovõistluse “Vereta Jaht 2013” parimad tööd

Loodusmaja õpilaste loomingukonkursi tööd “Minu kohtumised loodusega” Alam-Pedja LK 20. aastapäevaks

Fotonäitus “Elu pärast…”, autor Heikki Leis

Tartu Loodusmaja huvikooli õpilastööde kevadnäitus „Kevadpühade munanäitus“

BSP rahvusvahelise joonistuskonkursi “Soome lahe elustik ja veestik” parimad tööd

Loodusmaja kunstiringi õpilastööde näitus „Mida naerad, koolijüts?“

Loodusmaja õpilase Eduard Aunamägi personaalnäitus

Loodusmaja õpilase Liiso Raudvassari personaalnäitus

Näitus “Soome lahe aasta 2014”

“Välja surnud ja ohustatud liigid Eestis”, Rein Kuresoo

Fotonäitus “Muutuv Eesti loodus”, Rein Kuresoo

Teadusfotode konkursi “Teadusfoto 2013” parimad tööd

Fotonäitus “Eesti looduslikud pühapaigad”

“Tartu Loodusmaja(d) muutuvas ajas ja ruumis”

Seenenäitus

Jäälinnu joonistusvõistluse näitus

Tartu Lastekunstikooli õpilase Kristiina Theresa Kuusiku personaalnäitus “Elu killud”

Õppenäitus „Puuseened“

“Väike ravimtaimenäitus”

Alam-Pedja looduskaitseala joonistuskonkursi valiktööde näitus

Loodusmaja õpilaste näitus “Töid viljadest”

Loodusmaja õpilaste sügislaagri loomingu näitus

Ehtenäitus “Hortus vanitatis”, autorid Katarina Kotselainen, Jens Claus

Õppenäitus „Võrratud mineraalid“

Fotonäitus “Väljakutsed suves”

Tartu Loodusmaja õpilaste jõulunäitus