Rohelise Kooli programm

Rohelise Kooli programm toob keskkonnasäästlikku mõtteviisi kooli igapäevastesse tegevustesse ning aitab seda süsteemselt ja terviklikult rakendada. See aitab kaasa vastutustundlike, keskkonda hoidvate ja väärtustavate inimeste kujunemisele. Kaasatud on kõik – lasteaialapsed, õpilased, õpetajad, kooli personal kuni lapsevanemateni välja.


Rohelise Kooli programmist põhjalikumalt


Käimasolevad kampaaniad, konkursid, mängud


Seminarid


KKK ehk korduma kippuvad küsimused 


Allalaadimiseks 


Mis?

Rohelise kooli programmi näol on tegemist tuntuima ülemaailmse keskkonnaharidusprogrammiga õppeasutustele, mille ingliskeelseks nimeks on Eco-schools global.  Ülemaailmselt juhib programmi Foundation for Environmental Education (FEE) – Taanis asuv valitsusväline mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada kestlikku arengut. FEE erinevate programmidega, sh Sinilipp ja Roheline võti, töötab organisatsioone rohkem kui 80 maalt. UNESCO tunnustab FEEd kui maailmas juhtivat organisatsiooni keskkonnahariduses ja jätkusuutlikku arengut toetava hariduse propageerijana. Eestis juhib Rohelise kooli programmi Eesti Looduskaitse Selts (ELKS), olles FEE täieõiguslik liige. ELKS on sõlminud programmi tegevuste koordineerimiseks koostöölepingu Tartu loodusmajaga, kes võttis koordineerimise teatepulga üle MTÜ-lt Koolitus- ja Nõustamiskeskus HARED.

Rohelise kooli programmi Eesti koordinaator on alanud õppeaastal (2019/2020) Eeva Kirsipuu-Vadi (eeva.vadi@gmail.com), Rohelise Kooli programmi võrgustikuga liitunud õppeasutustele aitab seminare korraldada ning neid vastavalt vajadusele ka nõustada Maris Mägi (maris.magi@tartuloodusmaja.ee).

Miks?

Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. Tänased lapsed ja noored otsustavad tulevikus, milleses maailmas elame, kuidas Maa rikkust kasutatakse.

Programm toob keskkonnasäästlikku mõtteviisi kooli või lasteaia tegemistesse ning seda süsteemselt ja terviklikult. Rohelise kooli võrgustiku seminarid pakuvad nii toetust kui inspiratsiooni. Edukat programmis osalemist tõendab haridusasutusele omistatav ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud ökomärgis Roheline lipp.

Kellele?

Liituma on oodatud nii lasteaiad kui koolid! Eestis on Rohelise Kooli programmiga liitunud üle 120 kooli ja lasteaia – vaata täpset osalejate nimekirja SIIT. Sealt leiad ka viited osalevate koolide ja lasteaedade blogidele, kust saab juba täpsema ülevaate, millega üks või teine õppeasutus tegeleb.
Üle maailma on võrgustikus aga lisaks Eestile veel 67 maad ja üle 51 000 õppeasutuse.

Mida programmis osalejad teevad?

  • Rohelise Kooli programmi põhimõtetega saab tutvuda selle ingliskeelse videoklipi vahendusel.
  • Programmil on kolm alustala: 7 sammust koosnev tegevusjuhis, 12 teemat ning edukat programmis osalemist tõendava ülemaailmselt tuntud ökomärgise Roheline lipp taotlemine õppeasutusele. Vastused küsimustele, mida see täpsemalt tähendab ja mida tehakse, leiab siit.
  • Hea mõte on uurida ka Sirje Aheri koostatud esitlust, kuidas olla Rohelise kooli programmis edukas.

Kuidas liituda?

Rohelise kooli programmiga liitumiseks tuleb:

  • tutvuda Rohelise Kooli programmiga ja leppida kokku, kes hakkab protsessi eest vedama ja tagant tõukama ehk kellest saab keskkonnatöörühma juht
  • täita sooviavaldus,
  • allkirjastada see digitaalselt ning
  • saata programmi koordinaatorile (eeva.vadi@gmail.com).

Programmis osalemine on sümboolse tasuga – 15 eurot õppeaastas. Tallinna ja Pärnu õppeasutuste eest tasub programmis osalemise kohalik omavalitsus. Kui õppeasutus esitab Rohelise lipu taotluse, tuleb tasuda taotluse läbivaatamise eest 50 eurot. Liitunud õppeasutustele korraldatavad seminarid on KIKi toel tasuta, kui osalejatel tuleb maksta toitlustusega seotud kulud.

Kuidas hoida end kursis Rohelise Kooli tegevustega?


Rohelise kooli logod koos - Tartu loodusmaja

Programmis osalemist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tallinna Keskkonnaamet, Tallinna Haridusamet ja Pärnu Linnavalitsus.