Tartu loodusmaja kilpkonnadele kaasaegsed UV-lambid

Tartu loodusmaja osaleb sel aastal “Heade tegude päev – Annetamistalgud 2022” kampaanias 29. novembril. Sel päeval võtavad kümned vabaühendused üle Eesti ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama. Annetamistalgute kaardi leiad https://annetamistalgud.ee/

Tartu loodusmaja korraldab annetamistalgud meie maja talveaia kilpkonnadele. Kilpkonni teab vist igaüks, kes kasvõi korraks loodusmajas käinud. Täiesti juhuslikult on neist saanud justkui loodusmaja vapiloomad, sest just kilpkonnad on esimesed, keda külastaja majja astudes märkab.

Loodusmaja talveaias elab 4 punakõrv-ilukilpkonna ning 1 kollakõrv-ilukilpkonn. Tähelepanelik silm märkab talveaias lisaks veel stepikilpkonn Kilpsut ja loodusmaja loomatoas elab väike Vahemere kilpkonn, kes saabus meile alles eelmisel aastal.

Loodusmajas elavad kilpkonnad on saanud meie juures oma uue kodu, kuna nende omanikel ei olnud võimalusi neid koduloomadena enam pidada. Loodusmajas elavad loomad mängivad olulist rolli laste ja noorte loodushariduses, olles osaks nii huviringides, õppeprogrammidel kui ka ekskursioonidel. Nad on tõelised kilbiga õpetajad. Tänu nendele saame lastele rääkida näiteks roomajate kohastumustest ja käitumisest, aga ka invasiivsetest võõrliikidest. Samuti tutvustada eri loomaliikidele sobivaid elutingimusi, eksootiliste lemmikloomade pidamise nõudeid ja arutleda vastutustundliku loomapidamise üle.

Kilpkonnad on roomajad ja nii nagu roomajatel ikka, sõltub ka kilpkonnade kehatemperatuur väliskeskkonnast. Iseäranis talvekuudel vajavad kilpkonnad võimalust end lambi all soojendada. Kes on loodusmajas käinud, teab, milliseid kauneid joogapoose meie kilpkonnad lambi all soojema paiga lootuses võtta oskavad! Pealegi on spetsiaalsed valgustorud kilpkonnadele vältimatult vajalikud, sest ilma nendeta ei tooda nende keha piisavalt D-vitamiini, mis on omakorda vajalik kaltsiumi omastamiseks ja luustiku normaalseks arenguks.

Käesoleva annetuskampaania eesmärgiks on koguda raha kilpkonnade elutingimusi parandavate UV-lampide kaasajastamiseks. Soovime kokku saada 500 eurot, et hankida loodusmaja 7 kilpkonnale uued niiskuskindlad UV-lampide komplektid koos varupirnidega. Annetusi komplektide ostmiseks kogume detsembri lõpuni.

Kui soovid anda oma panuse loodusmaja kilpkonnadele UV-lampide komplektide ostmiseks, saad annetada vabalt valitud summa, tehes seda loodusmajas kohapeal annetuskasti või pangaülekandega:

SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
SwedBank EE502200221019407978
Märksõna: annetus kilpkonnadele

Kui soovid, et Sinu nimi avalikustataks loodusmaja kodulehel, lisa palun selgitusse ka oma nimi (annetus kilpkonnadele + Eesnimi Perekonnanimi). Kui soovid jääda anonüümseks, ei ole nime lisada vaja.

Tänu annetajatele:

Kõikidele lahketele annetajatele kuulub loodusmaja ja kilpkonnade südamlik tänu olenemata annetuse suurusest.

 Lisaks:

  • Kui annetad 25 eur või rohkem, saad kutse Tartu loodusmaja huvikooli 70. juubelile, mis toimub 2023. aasta suvel.
  • Kui annetad 50 eurot või rohkem, saad Tartu loodusmaja fännipileti, millega on võimalik perega aasta jooksul loodusmaja külastada just nii palju kordi, kui ise soovid!

***

Kas minu annetus läheb ikka õigesse kohta?

Tartu loodusmaja lähtub annetuste kogumisel annetuste kogumise heast tavast ning suuname annetused seatud eesmärkide täitmiseks. 

 

 

 

 

Tulumaksuvabastus

Kui annetad Tartu loodusmajale, saad selle summa oma maksustatavast sissetulekust maha arvata. Selleks anna annetamisel loodusmajale teada ka oma isikukood.


KOKKUVÕTE KAMPAANIAST

Suur aitäh kõigile annetajatele – Tartu loodusmaja veekilpkonnadel on nüüd uus kaasaegne lamp, kus sees on UV- ja soojenduspirnid! Kokku kogusime heade inimeste toel 338€.

Tänud loodusmaja perelt annetajatele:

Merje Laimets, Ott Indrek Roosalu, Maria Ivanova, Helene Põdra, Kadri Zeiger,  Laura Kalaus, Kärt Leppik, Kristiina Kristal, Visual Data Linguist OÜ, Gerda Sepp, Kaari Rodima, Anneli Vassar, Nelli Allsalu, Meeli Mets, Janika Ruusmaa.