Rohelise kooli programm – Seminarid

Tartu loodusmaja korraldab ka 2020/21 õppeaastal Rohelise kooli programmiga liitunud õppeasutustele võrgustiku seminare. Seminaridel osalemine on tasuta. Seminaride läbiviimist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Janek Pohla koostöös Sihtasutusega Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.

 

Eesti võrgustiku seminarid 2020/2021 õppeaastal

Linnuhommikud
Viimaks ometi on kevad – kaua oodatud, õrnroheline ja linnulaulust rõkkav kevad. Kes on meie sagedasemad aialinnud, kuidas eristada ja ära tunda erinevate lindude häälitsusi? Kutsume õpetajaid hommikustele retkedele, kus linnutundjad jagavad oma tarkust kohatud-kuuldud lindude kohta, mida hiljem õpilastelegi edasi anda.

Linnuhommikud toimuvad
EI TOIMU – Pärnus rannapargis 12.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Thea Perm (Kilingi-Nõmme Gümnaasium)

Tartus Ropka pargis 13.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Aire Orula (Tartu loodusmaja)

EI TOIMU – Rakveres teatri pargis 14.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Aire Orula (Tartu loodusmaja)

Tallinnas Kadrioru pargis 25.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Peep Veedla
Tallinnas Nõmmel 26.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Peep Veedla

EI TOIMU – Kohtla-Järvel algusega Kultuurikeskuse ees 28.05 kell 8.00-9.30, linde aitab märgata ja kuulata Peep Veedla

Tulenevalt kehtivatest piirangutest on ühes grupis osalejate arv 9. Õpe toimub vaid gruppide täitumisel. 

Registreeru linnuhommikutele siin

NB! Registreerunutega võtame paar päeva enne õppe toimumist kindlasti ühendust, et kinnitada koht grupis ja õppe toimumine!

 

*****

Keskkonnaameti koolitused Rohelise kooli programmis osalevate lasteaedade meeskondadele

Meil on väga hea meel teada anda, et Keskkonnaamet on Rohelise kooli programmi palvel kokku pannud lasteaiaõpetajatele suunatud koolituse “Suur puu ja looduse hüved”.

Koht: lasteaia lähedane haljasala või park, kus kasvab suuremaid puid. Täpne läbiviimise koht lepitakse kokku koostöös programmi tellijaga. Koolitus toimub õues.

Aeg: mai – september; E-N kell 13.00 – 16.30

Osalejate arv: 16-20, lasteaia meeskonnad, ühest lasteaiast vähemalt 4 inimest, sh 1 juhtkonnast.

Koolitajad: keskkonnaameti keskkonnahariduse büroo spetsialistid

Pakutava sisu: Puhas õhk ja vesi, muld, erinevad elukooslused – see on ju nii iseenesest mõistetav. Meie heaolu aluseks on elurikkus, mis tagab meile igapäevaseks eluks vajalikud teenused ehk looduse hüved. Park või haljasala puhastab õhku ja leevendab müra, pakub inimesele võimalusi lõõgastumiseks ja vaba aja veetmiseks, pakub leevendust palavusele kuumal suvepäeval, seal leiavad pesitsemisvõimalusi ja varjepaiku linnud…

Praktiliste tegevuste ja arutelude käigus tutvustatakse elurikkust ja looduse hüvesid suure puu näitel:
• puu eluring ja sellega seotud elurikkus;
• kodumaiste puude ja põõsaste liigiõpe (võra, võrse, lehe, õie ja vilja järgi);
• omamaine ja võõrliik;
• fenoloogiliste vaatluste tegemine.
Lisaks uurime looduse hüvede lastele tutvustamise võimalusi lasteaia õuealal või lähiümbruses.

Keskkonnaamet on valmis pakkuma arvuliselt:
Tartumaa – 6 koolitust;
Pärnumaa – 4 koolitust;
Ida-Virumaa – 2 koolitust;
Raplamaa – 1 koolitus;
Harjumaa ja Tallinn – 10 koolitust;
Lääne-Virumaa (Rakvere) – 2 koolitust;
vajadusel mujal Eesti piirkonnas – 1 koolitus.
Vajadusel saab koolituste arvu eri piirkonnas eraldi kokkulepetega täpsustada.

Jääme ootama (maakondade kaupa) soovijate kontaktandmeid, et saaksime täpsemalt toimumisaegu, – kohti ja konkreetse programmi läbiviijaid kokku leppida.

Registreerumine on lõppenud

 


Toimunud seminarid 2020/21 õppeaastal

IX seminar – Kuidas rääkida taimetervisest lastele ja õpilastele 8.04 kell 13.00-15.00 Zoomis

Taimed ümbritsevad meid iga päev – ilma nendeta ei oleks elu. Just nagu inimesed ja kõik teised elusolendid Maal, võivad ka taimed jääda haigeks ja saada viga – neil on palju vaenlasi karantiinsete taimehaiguste- ja kahjurite näol. ÜRO Peaassamblee kuulutas 2020.a. välja kui rahvusvahelise taimetervise aasta, et juhtida tähelepanu taimetervise tähtsusele toiduga kindlustatuse ja bioloogilise mitmekesisuse tagamisel ning majanduse edendamisel. Väga oluline on juba maast madalast suurendada teadlikkust taimetervisest ning selgitada, mida igaüks saaks ära teha taimede tervise heaks. Räägime seminaril, kuidas saab vähendada ja ära hoida uute karantiinsete taimekahjustajate sissetoomist riiki ning anda oma panus nende võimalikult varajasele avastamisele looduses. Kaugete vahemaade taha levivad need taimekahjustajad just inimese kaasabil – kas kaubavahetusega või siis ka reisikohvris kaasa toodud taimsete suveniiridega.

Ülle Metsman ja Birger Ilau Põllumajandus- ja Toiduametist annavad ülevaate, kuidas ja millest rääkida nii lasteaialastele kui kooliõpilastele taimetervise teemast tervikuna ning millised õppematerjalid selle tarvis valminud on.

Seminari materjalid:

Metsman_Ilau_Taimetervis

VIII seminar – Elurikkuse tundmaõppimine, loodusvaatlused ja harrastusteadus 31.03 kell 13.00-15.00 Zoomis

Lähenev kevad pakub taas rohkelt avastamisrõõmu looduses, leida ja õppida tundma uusi liike, otsida ja kohata juba tuttavaid taimi, loomi, linde, putukaid.  Harrastusteadus (kodanikuteadus) on suurepärane võimalus nautida looduses liikumist ja samal ajal panustada elurikkuse uurimisse, kogudes infot paikadest, kuhu teadlased ise alati ei jõua.

Seekordsel seminaril räägib harrastusteadusest Tartu loodusmaja õpetaja ja UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti koordinaator Gedy Matisen ja tutvustab Legulust, PlutoF’i, e-Elurikkust ning iNaturalisti, mis kõik võimaldavad ka Eesti õpilastel anda oma vabatahtlik panus teadusesse. Eva-Liisa Orula Eesti Ornitoloogiaühingust tutvustab Suvist aialinnupäevikut, kuhu saab kirja panna kõik kohatud ja pesitsevad linnud, loomavaatlused, tolmeldajad ning fenoloogilised tähelepanekud. Tartu Ülikooli teadlane Tsipe Aavik räägib paljudele juba tuttavast kampaaniast Eesti otsib nurmenukke, mis kutsub üles nurmenukke otsima ja vaatlema. Kõik tegevused sobivad nii lasteaialastele kui kooliõpilastele.

Seminari materjalid:

Gedy_Matisen_Kodanikuteaduse programmid

EOU_Suvine_aialinnupaevik_2021

Aavik_Reinula_RohelineKool_nurmenukukampaania2021

 

Veebiseminar lapsevanematele (ja õpetajatele) – Vabane ohtlikest ainetest oma kodus

27.03 kell 11.00-12.00 Zoom-keskkonnas

Ohtlikud ained on meie kodudes üldlevinud: enamik esemeid ja tooteid, mida me kodumajapidamises iga päev kasutame, on oma omadused saanud tootjate poolt teatavate sünteetiliste ainete lisamise tõttu. Kosmeetikatooted säilivad kauem tänu säilitusainetele, plastist toidupakendite pehmuse ja sileduse tagavad plastifikaatorid. Kahjuks on mõned neist ainetest ohtlikud ja kahjulikud meie tervisele ning keskkonnale. Balti Keskkonnafoorumi eksperdid Heli Nõmmsalu ja Kai Klein tutvustavad hiljuti valminud juhendit „Vabane ohtlikest ainetest oma kodus“, milles kirjeldatakse, kuidas vabaneda samm-sammult ohtlikest ainetest oma majapidamises. Heli ja Kai selgitavad, mis üldse on ohtlikud aineid, kus neid leidub ning miks. Samuti annavad nad näpunäiteid, mida otsida, eemaldada ja kuidas asendada, et vältida ohtlikke aineid kodu erinevates ruumides. Suurepärane võimalus alustada kevadkoristust uute teadmistega!

 

VII seminar – Lemmikloom õppeasutuses

2.03 kell 13.00-15.00 Zoom-keskkonnas 

Seekordne seminar on oma formaadilt eelkõige kogemuste jagamine ja mõtete vahetamine lemmikloomade pidamisest õppeasutuses. Räägime sellest, kas loomapidamine õppeasutuses on üldse hea mõte: kahtlemata on loomade kasutamisel õppetöös emotsionaalne väärtus ja uuringud on näidanud loomade kasu näiteks õpilaste keskendumisvõime parandamisel, aga mida see vahva lemmik endaga lisaks veel kaasa toob. Samuti peab alati ja eeskätt silmas pidama looma (linnu, roomaja, kala) heaolu! Lisaks reguleerivad lemmikute pidamist õppeasutuses ka õigusaktid. Nendel ja mitmetel teistel huvipakkuvatel teemadel kutsume arutlema lemmikloomapidajatest õpetajaid ja ka neid, kes alles plaanivad loomade kaasamist õppetegevustesse. Hellika Landsmann Tallinna Linnavalitsusest räägib õiguslikest raamidest, mis reguleerivad loomade pidamist koolis-lasteaias. Tartu loodusmaja huvikooli õpetaja Tiina Lilleleht tutvustab Tartu loodusmaja loomatoa asukaid, Rakvere eralasteaed Kaur õpetaja Heidi Jakobson jagab nende vahvat kanapidamiskogemust ning Rannamõisa lasteaia õpetajad näitavad, kuidas kulgeb elu koos kitsede ja küülikutega.

Seminari alguses teeme ülevaate Rohelise kooli uudistest ning peale seminari on võimalik jääda Zoomi nõu küsima ja arutama RK progammi ellu viimise, rohelipu taotlemise vms teemal.

Seminari materjalid:

Hellika_Landsmann_Nõuded ja juhised lemmikute pidamiseks

 

VI seminar – Kalad, säästlik kalandus ja kalafoor.ee

Koolitajad: Joonas Plaan (Eestimaa Looduse Fond), Jürgen Karvak (Eestimaa Looduse Fond; TÜ magistrant)

Meie toidulaualt leiab palju erinevaid mereande. Paraku ei ole kõigi mereandide olukord igal pool kiita, samuti mõjutavad erinevad püügiviisid ja kasvandused keskkonda. Kalafoor (ehk Fish Guide) on Maailma Looduse Fondi (WWF) ja Eestimaa Looduse Fondi (ELF) koostatud juhend, mis aitab teha keskkonnahoidlikumaid kala- ja mereannivalikuid Eestis. Eestimaa Looduse Fondi säästliku kalanduse ekspert ja Tallinna Ülikooli keskkonnaantropoloog Joonas Plaan räägib, kuidas rääkida nii lasteaialastele kui kooliõpilastele kaladest ja merekeskkonnast tervikuna. Siinkohal räägime nii elusloodusest kui ka veekeskkonna olulisusest meie toidulaual. Tartu Ülikooli magistrant Jürgen Karvat võtab vaatluse alla vooluveekogudega seonduva. Seminari jooksul arutame ja katsetame ka ise erinevaid tegevusi, mida võiks lastega teha. Vaatame üle erinevad mängud ja tegevused, mida saaks kasutada tunnis ning anname põgusa ülevaate materjalidest, kust õpetajad saavad ise inspiratsiooni otsida.

Rohelise kooli teemad: elurikkus, meri ja rannik, toit ja tervis

Seminari materjalid:

Kalad_kestlik_kalandus_kalafoor_Joonas_Plaan

Vooluveekogud_Jürgen_Karvak

 

V seminar – Energia ja digiprügi

Koolitaja: Marek Muiste (Tartu Regiooni Energiaagentuur)

19.01 kell 13.00-15.15 Zoom-keskkonnas, lasteaiad

Kuidas rääkida lastele kliimamuutustest? Geoloogiliste ja klimaatiliste muutuste ning liikide kohanemise/väljasuremise mõistmisel tuleb appi kõigile tuntud Jääaja film oma järgedega, kus seiklevad laiskloom, mammut, mõõkhambuline orav jt vahvad tegelased, kes peavad ruumi tegema planeedi uutele asukatele – inimestele. Jääaja järjefilmis (Suur sula) seistakse silmitsi kliimamuutustega ja kohanetakse uute oludega, isegi kui selleks on vaja pisut ujuda. Räägime inimeste energiakasutusest keskkonnaga kohanemisel ja sellega kaasnevatest keskkonnamõjudest.

21.01 kell 15.00-17.15 Zoom-keskkonnas, koolid

Energiavarustus on muutunud kõige olulisemaks tehnoloogiliseks tugisüsteemiks, millest sõltub kõikide teiste süsteemide toimimine. Sellega on energiakandjatest saanud meie igapäevasema tarbimise oluline komponent, olgu siis tehiskeskkonna loomisel põhjamaises kliimas või hoopis toidu, riiete ja esmatarbekaupade valmistamises või hoopis digitaalsete teenuste loomisel. Samas on energiakandjate tootmine ja tarbimine muutnud kõige ulatuslikuma keskkonnamõjuga inimtegevuseks, mille mõju ulatub kohalikust elukeskkonnast tervet planeeti hõlmava kliimani. Samuti räägime, kuidas tekivad digijäätmed ja kuidas neid vähendada.

Rohelise kooli teemad: energia, prügi, jäätmed

Seminari materjalid:

Energia_seminari_slaidid_lasteaedadele_19.01

Rühmatööd teemal “Milliseid üleilmseid keskkonnateemasid te olete oma lasteaias käsitlenud ja millised meetodid on hästi toiminud!” leiab siit

Energia_seminari_slaidid_koolidele_21.01

Rühmatöö mõtted teemal “Kuidas suunata noorte keskkonnateadlikkust kliimapaanikalt lahenduste otsimisele?” leiab siit

Digiprügi kampaania raames valminud Marek Muiste loengu digitaalsest keskkonnajäljest leiab siit.

 

IV seminar – Koolilaste rajakaamerad, Aasta loom õppetegevuses

Koolitaja: Helen Arusoo, Tarmo Mikussaar (Koolilaste rajakaamerate projekti ja “Aasta looma” eestvedaja)

Aasta looma toimkond koostöös Looduskalendri ja Eesti Jahimeeste Seltsiga kutsub õppeasutusi osalema rajakaamerate projektis, mis tutvustab lastele võimalust jälgida metsaelu vahetult ja avastada läbi rajakaamerasilma looduse ettemääramatus. Rajakaamerad aitavad täiendada loodusõpetuse ja zooloogia tunde, tutvustades eri loomaliike ja linde ehedal ja lastele põneval viisil.

Samuti räägime Aasta loomast 2021 ja jagame mõtteid, mida põnevat õpilastega Aasta looma teemadel ette võtta.

Rohelise kooli teemad: elurikkus

Seminari ettekande leiate SIIT

 

III seminar – Gaia haridus – tervikliku eluviisi alused – NB! toimub Zoomis

Koolitajad: Liisa Puusepp, Mihkel Kangur (Tallinna Ülikool)

Selle aasta suvel ilmus Gaia hariduse käsiraamat, mis on põgus pilguheit võimalustele, mida pakub Gaia hariduse õppekava.
Gaia hariduse programmi teemad on jagatavad nelja peamise aspekti alla: ökoloogia, sotsiaalsed suhted, majanduslikud suhted ja kultuur, mida on vaja teada ja osata rakendada ükskõik millise jätkusuutlikkusele pürgiva õpetamis- ja elamisviisi korral. Gaia hariduse projektipõhised seostatud õpetamisviisid on kasutatavad nii formaal- kui mitteformaalhariduses lasteaiast ülikoolini ja kindlasti ka elukestvas õppes.
Koolitusel annavad Liisa Puusepp ja Mihkel Kangur ülevaate Gaia hariduse põhiprintsiipidest, väärtusest ja võimalustest, kuidas sellele tuginedes projektipõhist õpet läbi viia. Tutvustame läbi praktiliste tegevuste, kuidas disainida õppetegevust selliselt, et see samaaegselt kannaks endas eesmärki toetada õppija, tema kogukonna ja Maa arengut, hõlmaks kõiki nelja aspekti ning kus õppimine toimuks nii pea, kui ka südame ja käega. Loome ühiselt grupitöödena õppimist toetavad projektid.

20.11 kell 14.00-16.00

25.11 kell 15.00-17.00

Rohelise kooli teemad: seotud palju teemadega sh. tervis ja heaolu, õueala

Seminari ettekande leiate SIIT

II seminar – Kompostikast kui õppevahend ja osa jäätmekäitlussüsteemist

Kuidas komposteerida kooli- ja lasteaiaõues biojäätmeid nii, et tulemuseks oleks sõmer ja rammus muld? Mida kompostikasti panna ja mida mitte? Biojäätmete sorteerimine ja kompostikasti täitmine võivad olla lõbusad ja õpetlikud tegevused lastele. Aga mitte ainult.. Kompostikastis avaneb ka huvitav mullaelustiku-maailm. Seminaril tutvustamegi võimalusi mullaelustiku õpetamiseks.

Koolitaja: Aire Orula, Tartu loodusmaja õpetaja ja programmijuht

Seminarid toimusid:
28.10 Tallinnas, Tallinna Linnupesa Lasteaia õuealal (Lagle pst 3)
29.10 Tartus, Tartu loodusmaja pargis (Lille 10)
30.10 Pärnus, Pernova Loodusmaja õuealal (Tammsaare pst. 57)
6.11 Rakveres, Rohuaia lasteaias (Posti 29)

Rohelise kooli teemad: elurikkus, õueala, jäätmed

Kokkuvõtte seminaridest koos viidetega õppematerjalidele ja õigusaktidele leiate SIIT

I seminar – Elurikkus

Looduse tundmine algab kodu ümbrusest: looduse märkamisest ja küsimuste küsimisest. Kuidas vastata laste küsimustele ja kuidas toetada nende loodushuvi jätkamist? Milliseid taimi, loomi, linde, putukaid kohtame linnalooduses? Kuidas liike tunda ja määrata? Mis on vabatahtlik seire ja kuidas seda õpilastega läbi viia? Kuidas leida sisendit ja andmeid õpilaste loov- ja uurimistööde tarbeks?

Koolitaja: Uudo Timm, Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivpetsialist, zooloog, looduskaitsja ja tuntud teaduse populariseerija

Seminarid toimusid:
22.09 Tallinn (lasteaiad) – Šnelli park
29.09 Tallinn (koolid) – Rocca al Mare looduse õpperada
30.09 Rakvere – Rakvere tammik
6.10 Tartu – Dendropark
9.10 Pärnu – Rannapark

Märkmed õues toimunud seminaridelt, sh viited loodusvaatlusandmebaasidele on SIIN.

Rahvusvahelised veebiseminarid 2020/21 õppeaastal

11.11 Plastiku teekond – kooliväravast jääkarude ja pingviinideni!

Veebiseminaril jälgib auhinnatud loodusfotograaf, dokumentalist ja sukelduja Doug Allan plastikutüki teekonda. Kuidas hoolimatult kooliväravasse poetatud prügi võib lõpetada jääkarupoja kõhus või hoopis pingviinide keskel.

Tegemist on Põhja-Iirimaa Roheliste koolide võrgustiku kaheksanda veebiseminariga sarjast Plastiku käsitlemine (osa projektist Hoiame Põhja-Iirimaa ilusana). Veebiseminari sihtrühmaks on 7-11 aastased õpilased.

Vaata veebiseminari A Plastic Journey – from Primary Schools to Polar Bears (and Penguins!) Doug Allan

 

17.11 Valeuudised ja meediakirjaoskus

Kuidas tuvastada kliimamuutustega seotud väärinformatsiooni (mis on fakt ja mis on väljamõeldis) ja vandenõusid? Kuna kliimamuutuste teema on avalikkuses jätkuvalt vastuoluline, on meediakirjaoskus valeuudistele reageerimiseks ja oma arvamuse väljendamiseks väga oluline. Veebiseminar annab tööriistad valeuudistele ja kliimamuutuste eitamisele reageerimiseks.

Vaata veebiseminari Webinar: Fake News and Media Literacy (With Shout Out UK)

Toimunud seminarid 2019/2020 õppeaastal

IV seminar Aasta loom 2020 nahkhiir 

Hooaja viimane võrgustikuseminar toimus praktilise loodusõppe vormis. Seminaride teemaks oli Aasta loom 2020 nahkhiir ja koos uurija Rauno Kaldaga käidi hilisõhtustel nahkhiireretkedel.

Seminarid toimusid/toimuvad:
9.06 Tallinnas Kadrioru pargis
10.06 Rakveres
11.06 Tartus Supilinnas
4.09 Pärnus – JÄÄB ÄRA

Tutvu Eesti nahkhiirtega

III seminar

Veebruari lõpus ja märtsi alguses toimunud seminaridel käsitlesime  erinevate ressursside kasutamisest haridusasutustes ja jagasime kogemusi, kuidas säästa vett, energiat, paberit jm ressursse ning teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ka igapäevastes tegevustes: keskkonnasõbralikud hanked, energiasäästujuhised jm.

Tallinna seminaridel andis LED-lampidest ja ekraanidelt kiirguva sinise valguse mõjust silmadele ülevaate silmaarst Delis Linntam. Jagame tema slaide, kust leiab ka soovitused laste silmade tervise hoidmiseks.

Seminarid toimusid
28.02.2020 Tartu loodusmajas (Lille 10).
2.03.2020 Tallinna Kadrioru Saksa Gümnaasiumis (Gonsiori 38).
3.03.2020 Laagri Lasteaias (Männimetsa tee 53, Laagri alevik, Saue vald).
5.03.2020 Rakvere Eragümnaasiumis (Tööstuse 12).
12.03.2020 Pärnu Tammsaare Lasteaias (Tammsaare puiestee 10b).

Seminari materjalid

Ressursisääst ja keskkonnahoid haridusasutustes

Seminaridel jagatud kogemused ja lingid videomaterjalile

Sinise valguse mõju silmade tervisele. Delis Linntam

II seminar

Seminari teemaks olid kliimamuutused ning nende käsitlemine koolis ja lasteaias (esinesid Asta Tuusti ja Sander Olo Eesti Loodusmuuseumist). Samuti tutvustasime Suure Taimejahi projekti tegevusi sellel õppeaastal (tutvustas Sirje Aher või Rohelise Kooli koordinaator). Lisaks arutati jooksvaid küsimusi ja tutvuti vastuvõtva haridusasutusega.

Seminarid toimusid:

  • 4.12.2019 Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis (Kärberi 9).
  • 5.12.2019 Tallinna Lasteaias Rabarüblik (Raba 10).
  • 6.12.2019 Tartu Lasteaias Ristikhein (Ropka tee 25).
  • 11.12.2019 Pärnu Lasteaias Päikesejänku (Vana-Sauga 21).
  • 12.12.2019 Kohtla-Järve Lasteaias Kirju-Mirju (Pärna 36).

Seminari ettekanded:

RK Kliimamuutuste käsitlemine Haridusasutuses Sander Olo 2019

Keskkonnaministeerium_Kliimamuutustega kohanemine

Keskkonnaministeerium_Toidu_tootmine_lyhike_vers

Keskkonnaministeerium_Toidu_tootmine_pikk_vers

Projektist Suur Taimejaht (Sirje Aher) 

I seminar

Esimese seminari teema oli elurikkus, täpsemalt linnurikkus kooli- ja lasteaiahoovis. Kuna linnud pakuvad aasta läbi palju avastamist, rääkis Riho Kinks sellest, kuidas suurendada kooli või lasteaia ümbruse linnurikkust, milliseid liike sagedamini kohata võime ja milliseid lindudega seotud tegevusi koos õpilastega ette võtta. Juttu tuli talvistest lindudest ja nende toitmisest, pesakastidest ja pesitsustingimuste loomisest kevadel jpm. Programmi koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi tutvustas põhjalikumalt keskkonnaülevaatuse tegemist.

Tartu loodusmaja rohelise kooli semianrid


Seminarid toimusid:

  • 14.10.2019 Tartu Lasteaias Lotte (Ida 8)
  • 15.10.2019 Tallinna Pääsküla Koolis (Vikerkaare 10)
  • 16.10.2019 Tallinna Pirita Kose Lasteaias (Kose tee 58)
  • 28.10.2019 Rakvere Rohuaia Lasteaias (Posti 29)
  • 29.10.2019 Pärnu Kesklinna Lasteaias (Aia 13)

Seminari ettekanne:

Rohelise kooli programm: olukorrast “riigis” ja keskkonnaülevaatusest (Eeva Kirsipuu-Vadi)

Rahvusvahelised veebiseminarid 2019/20 õppeaastal

Ingliskeelseid veebiseminare korraldab Foundation for Environmental Education ning need on mõeldud kõikidele rohelise kooli võrgustiku õppeasutustele. Teave ja registreerumine: https://www.ecoschools.global/webinars

Tulekul veebiseminarid

Algava õppeaasta veebiseminaride info tuleb peagi

Kuupäev Kellaaeg Teema, sihtrühm

Toimunud veebiseminarid

Kuupäev Kellaaeg Teema, sihtrühm
26.11.2019 16:00 Kuidas käsitleda õppekavas jäätmeteemat? Vaata salvestust siit
10.12.2019 10:00
14.01.2020 16:00 Kuidas koolis, kodus ja kogukonnas kampaaniat läbi viia? Kuidas sotsiaalmeedias oma kampaaniat läbi viia? Vaata salvestust siit
28.01.2020 10:00
11.02.2020 16:00 Kuidas kajastada oma kampaaniat? Eduka loo kirjutamine. Sihtrühm: õpetajad. Vaata salvestust siit
25.02.2020 10:00
10.03.2020 16:00 Ringmajanduse-haridus. Sihtrühm: õpetajajad. Vaata salvestust siit
24.03.2020 10:00
7.04.2020 16:00 Projektipõhine õppimine kui 21. sajandi meetod oskuste õpetamisel. Sihtrühm: õpetajajad. Vaata salvestust siit
21.04.2020 10:00
5.05.2020 16:00 Kodanikuaktiivsuse edendamine linnakoolides läbi põllumajanduse õpetamise. Sihtrühm: õpetajajad ja õpilased. Vaata salvestust siit
19.05.2020 10:00
2.06.2020 16:00 Õuesõppe kasu füüsilisele ja vaimsele tervisele. Sihtrühm: õpetajajad
16.06.2020 10:00

Veebiseminaride kohta edastame jooksvalt infot ka Rohelise Kooli e-listi, millega saab liitumiseks kirjutage eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee


Lisainfo: Maris Mägi
Tartu loodusmaja koolitusspetsialist, tel 515 2884, e-mail: maris.magi@tartuloodusmaja.ee