Rohelise kooli programm – Seminarid

SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel toimuvad ka 2019/20 õppeaastal Rohelise Kooli programmiga liitunud õppeasutustele võrgustiku seminarid. Rohelise Lipu kriteeriumide täitmiseks on vajalik osaleda vähemalt kahel seminaril, milleks üks võib olla rahvusvaheline veebiseminar.

Uus! III seminar tulekul

Veebruari lõpus ja märtsi alguses toimuvad järjekorras kolmandad Rohelise Kooli võrgustikuseminarid. Järgmisel võrgustikuseminaril räägime erinevate ressursside kasutamisest haridusasutustes ja arutleme, kuidas säästa vett, energiat, paberit jm ressursse ning teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ka igapäevastes tegevustes: keskkonnasõbralikud hanked, energiasäästujuhised jm. Seminaril kasutame eelkõige Tartu loodusmaja näiteid (2019. aasta juunis sai meie huvikool Rohelise lipu ja detsembris pälvisime aasta parima Rohelise kontori tunnustuse) ja kohapeal saame uurida seminari võõrustava õppeasutuse kogemusi, kuid ootame elavat arutelu ja kogemuste jagamist kõigilt osalejatelt. Hea, kui jõuaksite enne seminari tutvuda oma haridusasutuse ressursikulu analüüsi või keskkonnaaruandega (eri asutused koostavad natuke erinevaid dokumente) ning võtta kaasa esile kerkinud küsimused ja jagamist väärt kogemused.

Samuti käsitleme seminaril võimalusi ürituste keskkonnasõbralikumaks muutmiseks. Tutvustame praktilist juhendit keskkonnasõbralike sündmuste korraldamiseks.

Üheks ressursisäästu teemaks on kindlasti ka elektrienergia kokkuhoid, mida LED-lambid edukalt võimaldavad. Valgus on seotud meie tervisega. Seminaril annab LED-lampidest ja ekraanidelt kiirguva sinise valguse mõjust silmadele ülevaate silmaarst. Kuuleme soovitusi, kuidas hoida laste silmi. Hetkel on kokkulepe silmaarstiga Tartu ja Tallinna seminaridel osalemiseks, Rakvere ja Pärnu seminaride osas toimuvad hetkel veel läbirääkimised.

Palun jagage fotosid jäätmete liigiti kogumisest ja keskkonnapõhimõtetest Rohelise Kooli Facebooki grupi albumites: „Jäätmete liigiti kogumine“ ja „Keskkonnapõhimõtted“. Kasutame fotosid seminari teemade illustreerimiseks. Oleme tänulikud, kui fotod jõuavad albumitesse hiljemalt 21.02.

Seminaride algusaeg on kell 14.00 ja orienteeruv lõpp 17.00

Seminaril osalemise tasu on 5€ osaleja kohta. Kui soovite oma osaluse tühistada, palun teha seda kindlasti enne registreerimistähtaja lõppu. Arved asutustele saadame peale regsitreerimistähtaja lõppu ja hilisemate osalemisest loobujate arveid ei ole võimalik tühistada.

Ootame huvilisi registreeruma esimesel võimalusel, aga hiljemalt 26.02 Tartu, Tallinna ja Rakvere seminaridele ning 5.03 Pärnu seminarile. Registreeru siin

Seminarid toimuvad*:
28.02.2020 Tartu loodusmajas (Lille 10). Ootame Tartu-, Põlva-, Võru-, Valga-, Jõgevamaa koolide ja lasteaedade esindajaid
2.03.2020 Tallinna Kadrioru Saksa Gümnaasiumis (Gonsiori 38). Ootame Tallinna, Harju-, Rapla- ja Hiiumaa koolide esindajaid
3.03.2020 Laagri Lasteaias (Männimetsa tee 53, Laagri alevik, Saue vald). Ootame Tallinna, Harju-, Rapla- ja Hiiumaa lasteaedade esindajaid
5.03.2020 Rakvere Eragümnaasiumis (Tööstuse 12). Ootame Järvamaa, Ida- ja Lääne-Virumaa koolide ja lasteaedade esindajaid.
12.03.2020 Pärnu Tammsaare Lasteaias (Tammsaare puiestee 10b). Ootame Pärnu-, Lääne-, Saare- ja Viljandimaa koolide ja lasteaedade esindajaid.

* Alati võib valida endale sobival ajal või sobivas kohas toimuva seminari

Rahvusvahelised veebiseminarid

Ingliskeelseid veebiseminare korraldab Foundation for Environmental Education ning need on mõeldud kõikidele rohelise kooli võrgustiku õppeasutustele. Teave ja registreerumine: https://www.ecoschools.global/webinars

Tulekul veebiseminarid

Kuupäev Kellaaeg Teema, sihtrühm
11.02 16:00 Kuidas kajastada oma kampaaniat? Eduka loo kirjutamine. Sihtrühm: õpetajad   REGISTREERIMINE AVATUD   
25.02 10:00
10.03 täpsustub Jäätme- ja prügiteema, definitsioonid, praktilised tegevused. Sihtrühm: õpilased
24.03 täpsustub
7.04 täpsustub Kuidas teha koostööd teiste asutustega? Sihtrühm: õpetajad
21.04 täpsustub

Toimunud veebiseminarid

Kuupäev Kellaaeg Teema, sihtrühm
26.11 16:00 Kuidas käsitleda õppekavas jäätmeteemat? Vaata salvestust siit
10.12 10:00
14.01 16:00 Kuidas koolis, kodus ja kogukonnas kampaaniat läbi viia? Kuidas sotsiaalmeedias oma kampaaniat läbi viia? Vaata salvestust siit
28.01 10:00

Veebiseminaride kohta edastame jooksvalt infot ka Rohelise Kooli e-listi, millega saab liituda siin.

Toimunud seminarid

Detsembrikuu seminarid

Seminari teemaks olid kliimamuutused ning nende käsitlemine koolis ja lasteaias (esinesid Asta Tuusti ja Sander Olo Eesti Loodusmuuseumist). Samuti tutvustasime Suure Taimejahi projekti tegevusi sellel õppeaastal (tutvustas Sirje Aher või Rohelise Kooli koordinaator). Lisaks arutati jooksvaid küsimusi ja tutvuti vastuvõtva haridusasutusega.

Seminarid toimusid:

  • 4.12.2019 Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis (Kärberi 9).
  • 5.12.2019 Tallinna Lasteaias Rabarüblik (Raba 10).
  • 6.12.2019 Tartu Lasteaias Ristikhein (Ropka tee 25).
  • 11.12.2019 Pärnu Lasteaias Päikesejänku (Vana-Sauga 21).
  • 12.12.2019 Kohtla-Järve Lasteaias Kirju-Mirju (Pärna 36).

Seminari ettekanded:

RK_Kliimamuutuste_käsitlemine_Haridusasutuses_Sander_Olo_2019

Keskkonnaministeerium_Kliimamuutustega kohanemine

Keskkonnaministeerium_Toidu_tootmine_lyhike_vers

Keskkonnaministeerium_Toidu_tootmine_pikk_vers

Projektist Suur Taimejaht (Sirje Aher) 

Oktoobrikuu seminarid

Esimese seminari teema oli elurikkus, täpsemalt linnurikkus kooli- ja lasteaiahoovis. Kuna linnud pakuvad aasta läbi palju avastamist, rääkis Riho Kinks sellest, kuidas suurendada kooli või lasteaia ümbruse linnurikkust, milliseid liike sagedamini kohata võime ja milliseid lindudega seotud tegevusi koos õpilastega ette võtta. Juttu tuli talvistest lindudest ja nende toitmisest, pesakastidest ja pesitsustingimuste loomisest kevadel jpm. Programmi koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi tutvustas põhjalikumalt keskkonnaülevaatuse tegemist.

Tartu loodusmaja rohelise kooli semianrid


Seminarid toimusid:

  • 14.10.2019 Tartu Lasteaias Lotte (Ida 8)
  • 15.10.2019 Tallinna Pääsküla Koolis (Vikerkaare 10)
  • 16.10.2019 Tallinna Pirita Kose Lasteaias (Kose tee 58)
  • 28.10.2019 Rakvere Rohuaia Lasteaias (Posti 29)
  • 29.10.2019 Pärnu Kesklinna Lasteaias (Aia 13)

Seminari ettekanne:

Rohelise kooli programm: olukorrast “riigis” ja keskkonnaülevaatusest (Eeva Kirsipuu-Vadi)


Lisainfo: Maris Mägi
Tartu loodusmaja koolitusspetsialist, tel 515 2884, e-mail: maris.magi@tartuloodusmaja.ee