Taimetervise nädal 12.-20.05.23

Rahvusvahelisel taimetervise päeval 12. mail kell 15.00 avatakse Tartu loodusmajas taimetervise nädal, mis pakub põnevust kogu perele!

Terve nädala jooksul toimuvad loodusmajas erinevad taimetervise teemaõhtud ja mängulised tegevused. Oodatud on kõik eri vanuses taime- ja putukahuvilised, õpetajad, õpilased ning lapsed koos peredega.

ÜRO kuulutas 12. mai rahvusvaheliseks taimetervise päevaks, et tõsta inimeste teadlikkust taimetervisest. Taimehaiguste ja -kahjurite levikule annavad hoogu juurde kliimamuutused, bioloogilise mitmekesisuse vähenemine ja inimtegevus nagu kaubandus ja reisimine. Maailmas hävib taimekahjurite ja -haiguste tõttu hinnanguliselt kuni 40% toiduks kasvatatavate kultuuride saagist. Meil kõigil on selles oma roll täita – kas osalejana tootmises, kaubanduses või lihtsalt teadliku reisijana.

Kava:


12. mai kell 15-18
RAHVUSVAHELINE TAIMETERVISE PÄEV
Loeng taimi kahjustavatest putukatest, uue taimetervise töövihiku esitlus, orienteerumismäng pargis ja putukakostüümide võistlus. Oodatud nii õpetajad, õpilased, eri vanuses putukahuvilised. Kutsume kõiki osalema putukakostüümides, parimatele kostüümidele auhinnad!

Kuidas leida inspiratsiooni kostüümide valmistamiseks? Vaata siia, ole loov ja lase mõtted lendu! Kostüümide valmistamiseks võib kasutada kõikvõimalikke materjale (riie, papp, paber, kile jne), eriti on moes uuskasutus! Konkursi plakati leiab siit.

 • Päevakava:
  15:00 – 15:15 Saabumine
  15:15 – 16:00 Rahvusvahelise taimetervise päeva avamine, taimetervise töövihiku esitlus (ülesandeid igale vanusele), orienteerumismängu tutvustamine
  16:00 – 16:30 – Loeng taimi kahjustavatest putukatest, putukateadlane Heino Õunap
  16:30 – 18:00 – Orienteerumismäng loodusmaja pargis
  18:00 Auhindade jagamine ja päeva lõpetamine

Teoreetiline osa kuulatav ka veebis.


12.mai

VIKTORIINI LÕPETAMINE

Toidutaimede, toidu kasvatamise ja taimetervise teemaline viktoriin “Kasvades oma toiduga” ootab nii õpilasi kui ka täiskasvanuid osalema 12.maini siin.


15. mai kell 17:30
TEEMAÕHTU PUIDUST PAKENDID MEIE ÜMBER
Millised taimekahjustajad võivad end peita puidust pakendites ning mis kahju nad teevad? Vaatame koos ka põnevaid näidismaterjale.
Teoreetiline osa kuulatav ka veebis.


16. mai kell 17:30
TEEMAÕHTU PÕLLULT TALDRIKULE
Räägime kartulist ja kartulikahjustajatest, teeme ise tärklist, meisterdame kartulitempleid, liimime kartuliga.
Kuulatav ka veebis.


18. mai KELL 17:30
TEEMAÕHTU REISI TARGALT
Kordame üle, milliseid reegleid peab tundma kui on soov tuua teistest riikidest taimi, puuvilju, seemneid jm. Mängime koos kohvrimängu.
Kuulatav ka veebis.


19. mai kell 17:30
TEEMAÕHTU LUUBI ALL
Kohal on Maaelu Teadmuskeskuse taimetervise ja mikrobioloogia labor, kes tutvustab taimekahjustajate liikide määramisega seotud põnevat tööd, vaatame erinevaid taimekahjustajaid mikroskoobi abil. Kuulatav ka veebis.


20. mai kell 10:00 – 13:00
PEREPÄEV KOOS TAIMELAADAGA
Tartu loodusmaja igakuine perepäev erinevate tegevustega taimede ja taimetervise teemal, avatud ka talveaed ja loomatuba. Toimub taimede müük ja kõigile avatud taimelaat, selgitame taimede müügiga seotud taimetervise reegleid. Avatud taimeterviserada pargis. Perepäeva eraldi detailse kava leiab siit.


Taimetervise päeva ja teemaõhtud tasuta, perepäeva osavõtt 3€.

Liitu Facebooki üritusega.

Lisainfo ja teemaõhtute kuulamise veebilingid leiab siit: https://pta.agri.ee/rahvusvaheline-taimetervise-paev

 

Taimetervise nädalat korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandus- ja Toiduamet, Maaelu Teadmuskeskus ja Tartu loodusmaja.

taimetervise nädal

taimetervise nädal