VÕÕRLIIKIDE VEEBIVIKTORIIN


Eestimaa loodus on  imeline  ja mitmekesine. Enamust taimi ja loomi, kes siin elavad, saame kutsuda nö pärismaisteks, st et Eesti ongi nende looduslik kodumaa. Lisaks pärismaistele loomadele-taimedele elab meie looduses ka päris palju võõrliike. Eestis loetakse võõrliikideks kokkuleppeliselt inimese poolt tahtlikult või tahtmatult uutele aladele asustatud liike, mis on Eestisse jõudnud alates 19. sajandi lõpust, taimede puhul loetakse selliseks piiriks 18. sajandi keskpaika.

Võõrliikide teemat reguleerib Eestis looduskaitseseadus, mis ütleb, et  võõrliikide elusate isendite loodusesse laskmine ning võõrtaimeliikide loodusesse istutamine ja külvamine on keelatud. Seega tuleb välistada igasugune võõrliikide koduhoovist ja/või toast loodusesse sattumine, sh nt üleliigsete akvaariumikalade järve kallamine, rohitud või väljakaevatud taimede metsa alla viimine jne.

Invasiivne võõrliik ohustab teisi liike, muutes elupaiku ja looduslikku tasakaalu. Kiirelt levides põhjustab invasiivne liik kahju majandusele ja keskkonnale ning nende pidamine ja kasvatamine on keelatud (ka oma kodus). Lisaks ei tohi neid ka paljundada, müüa ega vahetada.

Mõne tuttava taime või looma puhul ei oska me kahtlustadagi, et ta on meil Eestis võõrliik.

Aga kuidas me teame, kes on võõrliik ja kes ei ole?


REEGLID

Viktoriiniks valmistumiseks leiab valitud Eesti võõrliikide nimekirja nii eesti kui ka ladina keeles siit – Võõrliikide veebiviktoriin 12-1

  • Viktoriin toimub 12.-29. veebruari hilisõhtuni.
  • Viktoriinil saavad osaleda 1.-12. klassi õpilased.
  • Viktoriini küsimused on koostatud kolmes erinevas raskusastmes:

1.-3. klassile (küsimused 1-10)

4.-6. klassile (küsimused 1-20)

7.-12. klassile (küsimused 1-30)

  • Oma raskusastme(d) valib iga osaleja ise, see tähendab, et osaleda võib ka keerulisemas astmes, kuid mitte lihtsamas.
  • Pange tähele, et punktiarvestuses läheb kirja esimene sooritus!
  • Sel korral loosime auhinnad välja kõigi osalejate vahel. Osalejatega võetakse ühendust viktoriinis sisestatud õpetaja või lapsevanema e-maili teel.
  • Vastata tuleb kõikidele küsimustele, isegi kui õiget vastust ei tea, proovi, äkki on õnne!

Vali sobiv raskusaste ning pane enda teadmised proovile: 

1. – 3. klass

VIKTORIIN ON LÕPPENUD

4. – 6. klass

VIKTORIIN ON LÕPPENUD 

7. – 12. klass

VIKTORIIN ON LÕPPENUD