Lapsevanemale

MIS ON HUVIRING JA MIDA SEAL TEHAKSE?

Huviring on põnev koht, kus lapsed ja noored saavad tegeleda neile meeldivate tegevustega turvalises ja arendavas keskkonnas.

Väiksemate laste ringides kasutatakse rohkem mängulisi tegevusi, mille kaudu õpitakse tundma loodust ja selle mitmekesisusest. Samas meisterdatakse ja joonistatakse ning loomulikult käiakse õues avastamas ja uudistamas. Asjalikku toimetamist pakub elavnurk lemmikoomade ja toataimedega. Loodusmaja õpilaspiletiga saab kasvõi iga päev tasuta külastada Tartu Ülikooli botaanikaaeda ja  loodusmuuseumi.

Noortele suunatud ringid pakuvad võimalusi matkata, osaleda rahvusvahelistes looduslaagrites ja konverentsidel, õppida ornitoloogiat, saada teadmisi e-ainetest ja ökomärgistest, mängida mõnusas seltskonnas lauamänge, õppida kasutama matkavarustust ja minna räätsaretkele. Kunstiring on mõeldud kunstihuvilistele, nemadki saavad teadmisi looduse kohta. Lilleseade ringi õpilased on osalenud konkurssidel, nii mõnedki on leidnud meeldiva töökoha floristina.

bsp

Osaleda saab ka rahvusvahelises Läänemere projektis (The Baltic Sea Project – BSP) ja teistes rahvusvahelistes tegevustes.

Loodusmaja ringid arendavad seoste mõistmist, loogilist mõtlemist ja arusaamist meid ümbritsevast keskkonnast. Globaalse mõtlemise arendamiseks kujundatakse ka keskkonnasõbralikku elustiili. Igapäevaselt kasutatakse ringitundides aktiivõppemeetodeid ning olulisel kohal on ka õuesõpe. Oluline on seegi, et loodusmajas käinud noor oskab vahet teha lepal ja kasel ning teab, millist marja võib põske pista. Loodusmajas kohtutakse teiste loodushuviliste laste ja noortega ning sageli leitakse sõpru kogu eluks.

2018.aastal liitus Tartu loodusmaja Rohelise kooli programmiga ning on ökomärgise “Roheline lipp” omanik. Ökomärgist antakse välja haridusasutustele, kes on välja kujundanud keskkonnahariduse strateegia, järgivad seda oma õppetöös, maja haldamisel ja kogu tegevuse korraldamisel ning on lisaks lastele ja õpetajatele kaasanud keskkonnategevustesse lapsevanemaid ja kõiki haridusasutuse töötajaid. Rohelise kooli programmi tegemistega on võimalik ennast kursis hoida Tartu loodusmaja Rohelise ja UNSECO ühendkooli blogis.

Mida tehakse lisaks ringitundidele?

Võimalik on osaleda erinevates projektides ja mitmesugustel loodusmaja üritustel: mitmepäevastes looduslaagrites, matkadel, õppekäikudel, ekskursioonidel, konkurssidel, viktoriinidel ja näitustel.

Õpilaskonverentsidel saab arendada oma esinemisoskust ja -julgust. Kunstiringi ja fotoringi õpilased osalevad oma töödega erinevatel näitustel. Kogu perega saab tulla vaatama loodusfilme, osaleda LiLiLal ja muudel meie korraldatud sündmustel.

MITU KORDA NÄDALAS JA KUS RINGITUNNID TOIMUVAD?

Ringitunnid toimuvad üks või kaks korda nädalas, vastavalt tunniplaanile. Väiksematele toimuvad ringitunnid nii hommikuti kui pärastlõunati. Suurematele toimuvad tunnid pärast kooli.

Eelkooli ringitund kestab 60 minutit, 1.-12. klassi ringitunni kestvus on 120 min nädalas või 480 minutit kuus. Ringitunni täpsema kesvuse leiab tunniplaanist.

Kus ringitunnid toimuvad?

Huviringid tegutsevad peamiselt Tartu loodusmajas kuid ka Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (zooloogia) ning mitme Tartu üldhariduskooli juures. Täpsemalt leiab huviringide asukohad ringi tutvustuse juurest.

KEDA OODATAKSE RINGIDESSE?

Loodusmaja huviringidesse on oodatud igas vanuses Tartu linna ja maakonna õpilased, kes tahavad saada uusi teadmisi loodusest ja keskkonnast ning leida toredaid sõpru.

Kas lapsel peab olema eelteadmisi loodusest ja keskkonnast?

Ei pea.

KES ÕPETAVAD JA JUHENDAVAD?

Loodusteadusliku pedagoogilise kõrgharidusega inimesed. Valdavalt bioloogid ja geograafid. Loodusmaja õpetajad on oma eriala entusiastid, kellele meeldib lastega tegeleda ja anda edasi teadmisi, koos õppida, avastada ja areneda.

Tartu loodusmaja õpetajate ja juhendajatega saad tutvuda siin.

KUIDAS TOIMUB LAPSELE HUVIRINGI VALIMINE?

Õpilane valib endale välja meelepärase huviringi. Huviringi registreerimiseks tuleb täita registreerimisvorm.

Peale registreerumist on õpilane oodatud vastavalt tunniplaanile järgmisena toimuvasse ringitundi. Huvikooli astumise taotluse saab esitada Arno keskkonnas. Taotluse esitamisel tuleb lapsevanemal või õpilase esindajal kinnitada õppeleping. Huviringis osalemise kinnitab Arno keskkonnas huvikooli õppejuht. Huviringis osalemise eest saab tasuda arve alusel. Arve väljastatakse 15.kuupäeval registreerimisel esitatud e-mailile. Arve tasumiseks on aega 14 päeva.

KUI SUUR ON HUVIRINGIDE ÕPPEMAKS JA KUIDAS TOIMUB TASUMINE?

Kooliealiste ja eelkooli õpilaste õppemaks on 26 € kuus. Tasumine toimub kuu põhiselt.

Õppemaks tuleb tasuda peale arve saamist. Arve väljastatakse 15.kuupäeval, tasumiseks on aega 14 päeva.

Selgitusse märkida õpilase ees- ja perekonnanimi.

Palume tasuda pangaülekandega, makse saajaks on:

SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
Swedbank IBAN EE682200221019698363

Tartu Loodusmaja huvikooli õppekoha maksumus arvudes

Ringitunni kestvus Kuutasu Tartu linna toetus (KOV toetus) Aasta õppetasu Aastane õppekoha maksumus (õppetasu + KOV toetus) Tegelik keskmine aastane õppekoha maksumus
2022/2023 õppeaasta
Kool 120 min või 2x 60 min nädalas 22 EUR* 210 EUR/aasta 198 EUR/aasta 408 EUR
800.38 EUR
Beebiring ja eelkool 60 min 1x nädalas 22 EUR* 0 EUR/aasta 198 EUR/aasta 198 EUR
800.38 EUR
2023/2024 õppeaasta
Kool 120 min või 2x 60 min nädalas 26 EUR* ? EUR/aasta 234 EUR/aasta 348 EUR** 860.4 EUR
Beebiring ja eelkool 60 min 1x nädalas 26 EUR* 0 EUR/aasta 234 EUR/aasta 234 EUR
860.4 EUR

* õppetasu küsitakse 9 kuu eest, mil toimub õppetegevus, suvekuude kulud kaetakse teiste kuude tasust (sh õpetajate puhkusetasud)

** arvutustes on kasutatud Tartu linna huviharidustoetuse baasmäära summat, 114 EUR/aastas, tegelik summa selgub erinevate tingimuste kombineerimisel õppeaasta I poolaastal

 

Mis kasu on loodusmaja õpilaspiletist?

Kõik vähemalt õppemaksu tasunud või avalduse alusel õppemaksust vabastatud õpilased saavad endale Tartu Loodusmaja õpilaspileti.

Tartu Loodusmaja õpilane saab ilusa kilpkonna pildiga õpilaspileti, millega kaasnevad soodustused meie koostööpartnerite juures. Õpilaspiletiga saab tasuta külastada:

TÜ Botaanikaaeda (Tartus, Lai tn 38),

TÜ Loodusmuuseumi (Tartus, Vanemuise tn 46),

TÜ Kunstimuuseumi (v.a aula ja kartser; Tartus, Ülikooli tn 18),

TÜ Ajaloo Muuseumi (v.a Toomkiriku tornid; Tartus, Lossi tn 25),

Eesti Loodusmuuseumi (Tallinnas, Lai tn 29a),

Tallinna Botaanikaaeda (Tallinnas, Kloostrimetsa tee 52),

Jääaja Keskust (Tartumaal, Äksi alevikus).

Lisaks on õpilaspileti ettenäitamisel huvikooli õpilasele tasuta Tartu loodusmaja korraldatud tasulised sündmused.

Juba olemasolevat õpilaspiletit saab pikendada huvikooli direktori juures või küsi lisainfot huviringi õpetajalt.

KUIDAS STUUDIUMIGA LIITUDA?

Stuudiumiga on võimalik liituda peale Arno keskkonnas tehtud huviringi taotluse vastuvõtmist huvikooli poolt. Arnos edastatud õpilaste andmed kantakse Stuudiumi keskkonda, peale mida on võimalik kõikidel osapooltel liituda. NB! Õpilase puhul lisatakse Stuudiumi liitumiseks see e-mail, mis on edastatud registreerimisel lapsevanema poolt huvikooli liitumise taotluses.

Lapsevanemad

Lapsevanema kontole sisselogimise protsess sõltub sellest, mis andmed kool Stuudiumisse juba kandnud on.

Kõige lihtsam on toimetada nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel oleval nupul “Ava kasutajakonto” › “esita andmed ja taotle kontot”
 2. Täida vorm
 3. Kui administraator sinu taotluse üle vaatab ja heaks kiidab, saad meiliaadressile info sisse logimise kohta.

Kui oled koolilt saanud info, et lapsevanemate andmed on juba Stuudiumisse sisestatud (ja sisaldavad ka meiliaadressi), saad sisse logida nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel lingil “unustasid salasõna?”
 2. sisesta oma nimi
 3. Stuudiumis olevale meiliaadressile saadetakse link, millel klõpsates saad sisse logida ja endale salasõna valida.

Kui profiilis (õiget) meiliaadressi ei ole, on sisse logimiseks sellised variandid:

 • kui kool on sisestanud lapsevanemate isikukoodid, saab sisse logida ID-kaardi või Smart-IDga (ja seejärel soovi korral endale sobiva salasõna määrata ja muid profiili andmeid täiendada)
 • kui profiilis pole ka isikukoodi, on sul kaks varianti:
  1. palu oma meiliaadress ja/või isikukood lisada oma lapse klassijuhatajal või kooli IT-tugiisikul
  2. klõpsa sisselogimislehel oleval nupul “Ava kasutajakonto” › “esita andmed ja taotle kontot”. Kui administraator on taotluse üle vaadanud ja heaks kiitnud, saad meiliaadressile info sisse logimise kohta.

Õpilased

Kõikidel õpilastel on Stuudiumi konto sõltumata sellest, kas nad on juba ise Stuudiumisse sisse loginud või mitte.

Kui õpilase profiilis on kirjas meiliaadress, saab sisse logida nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel lingil “unustasid salasõna?”
 2. sisesta oma nimi
 3. ava postkasti saabuv kiri, klõpsa kirjas oleval lingil ja järgi juhiseid

Kui õpilase profiilis meiliaadressi pole, saab selle lisada lapsevanem, klassijuhataja või kooli administraator.

Lisaks saavad kõik õpilased sisse logida ka ID-kaarti või Smart-ID-d kasutades.

 

Kasutajakontode sidumine

Kui sul on kasutajakontod mitme erineva haridusasutuse Stuudiumis, saad need kontod omavahel siduda. See tähendab, et edaspidi piisab sellest, kui logid sisse vaid ühte Stuudiumisse. Erinevate haridusasutuste vahel liikumiseks tekivad sulle navigatsiooniribale logod, kuhu klikkides saad ühest Stuudiumist teise hüpata.

Seoseid võid luua mitu ning sinu roll neid ei mõjuta – näiteks võid olla ühes koolis õpetaja, teises koolis lapsevanem ning jälgida ka teise lapse tegemisi lasteaias.

Kuidas kontosid siduda?

Logi sisse mingisse Stuudiumisse – ei ole oluline, millisest haridusasutusest alustada. Ava oma profiil. Sealt leiad nupu “Seo oma konto teise kooliga”. Kliki sellel ja järgi juhiseid!

Esmalt pead teises õppeasutuses sisse logima ja kinnitama, et tahad seost luua. Seejärel kontrollitakse su isikuandmeid ja veendutakse, et need klapivad. Kui nüüd seose kinnitad, siis edaspidi hoitakse su isikuandmed sünkroonis.

Edaspidi tähendab ühes asutuses sisse logimine, et oled kõikidesse sisse loginud – ning välja logimine väljub samuti kõikidest Stuudiumitest!

 

Mida tähendab “meiliaadress ei ole aktiivne”?

Meiliaadressid märgitakse Stuudiumi poolt mitteaktiivseks siis, kui Stuudiumil ei õnnestu sinna kirju kohale toimetada – näiteks vastab meiliserver Stuudiumi kirjale veateatega.

Tihtipeale on tegu lihtsalt kirjaveaga meiliaadressis. Samuti on levinud probleemid @hot.ee ja @mail.ee postkastidega, mida toetavad serverid ei paista väga töökindlad olema (või saavad postkastid väga tihti täis).

Pärast kirja saatmise ebaõnnestumist peatab Stuudium ajutiselt probleemsele meiliaadressile kirjade saatmise. Konto omanik näeb oma profiili lehel võimalust aadressi uuesti aktiveerimiseks.

Kui ühte tüüpi viga esineb liiga mitu korda, ei saa kasutaja enam meiliaadressi uuesti Stuudiumis aktiveerida.