Lapsevanemale

MIS ON HUVIRING JA MIDA SEAL TEHAKSE?

Huviring on põnev koht, kus lapsed ja noored saavad tegeleda neile meeldivate tegevustega turvalises ja arendavas keskkonnas.

Väiksemate laste ringides kasutatakse rohkem mängulisi tegevusi, mille kaudu õpitakse tundma loodust ja selle mitmekesisusest. Samas meisterdatakse ja joonistatakse ning loomulikult käiakse õues avastamas ja uudistamas. Asjalikku toimetamist pakub elavnurk lemmikoomade ja toataimedega. Loodusmaja õpilaspiletiga saab kasvõi iga päev tasuta külastada Tartu Ülikooli botaanikaaeda ja  loodusmuuseumi.

Noortele suunatud ringid pakuvad võimalusi matkata, osaleda rahvusvahelistes looduslaagrites ja konverentsidel, õppida ornitoloogiat, saada teadmisi e-ainetest ja ökomärgistest, mängida mõnusas seltskonnas lauamänge, õppida kasutama matkavarustust ja minna räätsaretkele. Kunstiring on mõeldud kunstihuvilistele, nemadki saavad teadmisi looduse kohta. Lilleseade ringi õpilased on osalenud konkurssidel, nii mõnedki on leidnud meeldiva töökoha floristina.

Osaleda saab ka rahvusvahelises Läänemere projektis (The Baltic Sea Project – BSP) ja teistes rahvusvahelistes projektides.

Loodusmaja ringid arendavad seoste mõistmist, loogilist mõtlemist ja arusaamist meid ümbritsevast keskkonnast. Globaalse mõtlemise arendamiseks kujundatakse ka keskkonnasõbralikku elustiili. Igapäevaselt kasutatakse ringitundides aktiivõppemeetodeid ning olulisel kohal on ka õuesõpe. Oluline on seegi, et loodusmajas käinud noor oskab vahet teha lepal ja kasel ning teab, millist marja võib põske pista. Loodusmajas kohtutakse teiste loodushuviliste laste ja noortega ning sageli leitakse sõpru kogu eluks.

2018.aastal liitus Tartu loodusmaja Rohelise kooli programmiga ning on ökomärgise “Roheline lipp” omanik. Ökomärgist antakse välja haridusasutustele, kes on välja kujundanud keskkonnahariduse strateegia, järgivad seda oma õppetöös, maja haldamisel ja kogu tegevuse korraldamisel ning on lisaks lastele ja õpetajatele kaasanud keskkonnategevustesse lapsevanemaid ja kõiki haridusasutuse töötajaid. Rohelise kooli programmi tegemistega on võimalik ennast kursis hoida Tartu loodusmaja Rohelise ja UNSECO ühendkooli blogis.

Mida tehakse lisaks ringitundidele?

Võimalik on osaleda erinevates projektides ja mitmesugustel loodusmaja üritustel: mitmepäevastes looduslaagrites, matkadel, õppekäikudel, ekskursioonidel, konkurssidel, viktoriinidel ja näitustel.

Õpilaskonverentsidel saab arendada oma esinemisoskust ja -julgust. Kunstiringi ja fotoringi õpilased osalevad oma töödega erinevatel näitustel. Kogu perega saab tulla vaatama loodusfilme, osaleda LiLiLal ja meie korraldatud sündmustel.

MITU KORDA NÄDALAS JA KUS RINGITUNNID TOIMUVAD?

Ringitunnid toimuvad üks või kaks korda nädalas, vastavalt tunniplaanile. Väiksematele toimuvad ringitunnid nii hommikuti kui pärastlõunati. Suurematele toimuvad tunnid pärast kooli.

Eelkooli ringitund kestab 60 minutit, 1.-12. klassi ringitunni kestvus on 90 + minutit. Ringitunni täpsema kesvuse leiab tunniplaanist. Õppekava mahu täitmiseks valivad huviringide juhendajad nelja tunni planeerimise kombinatsiooni vahel:

 • 2 x 60 min (1.klass) ringitund + lisa väljasõidud ja koostoimetamised
 • 90 min ringitund + 45 min huvikooli sündmusteks õpilastega ettevalmistamine (konsultatsioon)
 • pikem kui 90 min ringitund +  lisa väljasõidud ja koostoimetamised (lühema kui 135 min ringitunni puhul)
 • 135 min ringitund

Kus ringitunnid toimuvad?

Huviringid tegutsevad peamiselt Tartu loodusmajas kuid ka Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (zooloogia) ning mitme Tartu üldhariduskooli juures. Täpsemalt leiab huviringide asukohad ringi tutvustuse juurest.

KEDA OODATAKSE RINGIDESSE?

Loodusmaja huviringidesse on oodatud igas vanuses Tartu linna ja maakonna õpilased, kes tahavad saada uusi teadmisi loodusest ja keskkonnast ning leida toredaid sõpru.

Kas lapsel peab olema eelteadmisi loodusest ja keskkonnast?

Ei pea.

KES ÕPETAVAD JA JUHENDAVAD?

Loodusteadusliku pedagoogilise kõrgharidusega inimesed. Valdavalt bioloogid ja geograafid. Loodusmaja õpetajad on oma eriala entusiastid, kellele meeldib lastega tegeleda ja anda edasi teadmisi, koos õppida, avastada ja areneda.

Tartu loodusmaja õpetajate ja juhendajatega saad tutvuda siin.

KUIDAS TOIMUB LAPSELE HUVIRINGI VALIMINE?

Õpilane valib endale välja meelepärase huviringi. Huviringi registreerimiseks tuleb täita registreerimisvorm.

Peale registreerumist on õpilane oodatud vastavalt tunniplaanile järgmisena toimuvasse ringitundi. Huvikooli astumise lepingu saadame esimesel võimalusel, mille palume allkirjastada digitaalselt või tuua allkirjastatult Tartu loodusmajja (Lille 10). Seejärel saadame Teile õppemaksu arve.

KUI SUUR ON HUVIRINGIDE ÕPPEMAKS JA KUIDAS TOIMUB TASUMINE?

Kooliealiste õpilaste õppemaks on loodussuunal 18 € kuus, tehnoloogiasuunal 20 € kuus. Tasumine toimub kuu põhiselt.

Eelkooliealiste ringide õppemaks on 20 € kuus (beebiring, loomering, loodusesõbrad ja puutööring). Hind pere teisele lapsele eelkooli ringides on 18 € kuus.

Õppemaks tuleb tasuda peale õppelepingu allkirjastamist ning arve saamist. Õppemaksu palume tasuda järgneva kuu 15.kuupäevaks.

Palume tasuda pangaülekandega, makse saajaks on:

SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
Swedbank IBAN EE682200221019698363

Kõik vähemalt õppemaksu tasunud või avalduse alusel õppemaksust vabastatud õpilased saavad endale Tartu Loodusmaja õpilaspileti.

Mis kasu on loodusmaja õpilaspiletist?

Tartu Loodusmaja õpilane saab ilusa oravapildiga õpilaspileti, millega kaasnevad soodustused meie koostööpartnerite juures. Õpilaspiletiga saab tasuta külastada:

TÜ Botaanikaaeda (Tartus, Lai tn 38),

TÜ Loodusmuuseumi (Tartus, Vanemuise tn 46),

TÜ Kunstimuuseumi (v.a aula ja kartser; Tartus, Ülikooli tn 18),

TÜ Ajaloo Muuseumi (v.a Toomkiriku tornid; Tartus, Lossi tn 25),

Eesti Loodusmuuseumi (Tallinnas, Lai tn 29a),

Tallinna Botaanikaaeda (Tallinnas, Kloostrimetsa tee 52),

Jääaja Keskust (Tartumaal, Äksi alevikus).

Lisaks on veel soodustused Matsalu filmifestivali filmide vaatamisel Tartu Loodusmajas, Lille 10.

KUIDAS STUUDIUMIGA LIITUDA?

Lapsevanemad

Lapsevanema kontole sisselogimise protsess sõltub sellest, mis andmed kool Stuudiumisse juba kandnud on.

Kõige lihtsam on toimetada nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel oleval nupul “Ava kasutajakonto” › “esita andmed ja taotle kontot”
 2. Täida vorm
 3. Kui administraator sinu taotluse üle vaatab ja heaks kiidab, saad meiliaadressile info sisse logimise kohta.

Kui oled koolilt saanud info, et lapsevanemate andmed on juba Stuudiumisse sisestatud (ja sisaldavad ka meiliaadressi), saad sisse logida nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel lingil “unustasid salasõna?”
 2. sisesta oma nimi
 3. Stuudiumis olevale meiliaadressile saadetakse link, millel klõpsates saad sisse logida ja endale salasõna valida.

Kui profiilis (õiget) meiliaadressi ei ole, on sisse logimiseks sellised variandid:

 • kui kool on sisestanud lapsevanemate isikukoodid, saab sisse logida ID-kaardi või Smart-IDga (ja seejärel soovi korral endale sobiva salasõna määrata ja muid profiili andmeid täiendada)
 • kui profiilis pole ka isikukoodi, on sul kaks varianti:
  1. palu oma meiliaadress ja/või isikukood lisada oma lapse klassijuhatajal või kooli IT-tugiisikul
  2. klõpsa sisselogimislehel oleval nupul “Ava kasutajakonto” › “esita andmed ja taotle kontot”. Kui administraator on taotluse üle vaadanud ja heaks kiitnud, saad meiliaadressile info sisse logimise kohta.

Õpilased

Kõikidel õpilastel on Stuudiumi konto sõltumata sellest, kas nad on juba ise Stuudiumisse sisse loginud või mitte.

Kui õpilase profiilis on kirjas meiliaadress, saab sisse logida nii:

 1. klõpsa sisselogimislehel lingil “unustasid salasõna?”
 2. sisesta oma nimi
 3. ava postkasti saabuv kiri, klõpsa kirjas oleval lingil ja järgi juhiseid

Kui õpilase profiilis meiliaadressi pole, saab selle lisada lapsevanem, klassijuhataja või kooli administraator.

Lisaks saavad kõik õpilased sisse logida ka ID-kaarti või Smart-ID-d kasutades.