Siit lehelt leiate programmi teemade käsitlemist toetavaid õppe- ja juhendmaterjale ning viiteid eri allikatele. Teemade all on eespool toodud spetsiaalselt RK võrgustikule loodud õppematerjalid, tagapoolt leiab teisti asjakohaseid materjale ja viiteid. Programmiga liitunud õppeasutustele mõeldud rubriigist “Liikmele (piiratud ligipääs)” leiab häid näiteid ja kirjeldusi tegevuste elluviimisest.
Häid õppematerjale (eelkõige teemal elurikkus ja loodus) leiab https://keskkonnaharidus.ee/et lehelt. Sealt saab otsida ka enda õppeasutusele sobivad õppeprogramme ja looduskeskusi, kuhu külla minna. Õppeprogrammide hulgast leiab ka sellised, kus juhendaja on valmis tulema õppeasutusse kohapeale. Antud lehelt leiab ka õppevahendeid, sh mänge, mida laenutada ja õppetöös ise kasutada. Samuti on valik õppematerjale Tartu loodusmaja kodulehel.
Rohelise kooli programmis osalevatele õppeasutusele valmis MTÜ Hared eestvedamisel õppematerjal kestliku arengu eesmärkide kohta, mis sisaldab endas ka allpool toodud 12 rohelise kooli teemat:
- Kestlik areng 2030. Roheline kool. Georg Aher, Helen Tuusti, Martin Aher, Urmas Lekk (2019). Õppematerjal sobib kasutamiseks 7.-12.klasside õpilastega lõimituna erinevatesse õppeainetesse ning eraldi 35-tunnise valikainena “Kestlik areng”.
Facebooki kasutajatel soovitame liituda grupiga Keskkonnasäästjad, kuhu postitatakse viiteid keskkonnateemalistele uuringutele ning toimub huvitavaid mõttevahetusi. Keskkonna- ja säästva tarbimise teemalist eestikeelset infot, mida saab õppetöös kasutada, leiab ka portaalist Rohegeenius ja ERR Novaator lehelt.
ELURIKKUS
- “HOB seiklus elurikkuses. Praktilised tegevused digiajastul”. Käsiraamat 5-9-aastaste laste õpetajatele, toimetaja Sirje Aher (2020). Vaata sissejuhatust käsiraamatusse siit.
- “Darwini jalajälgedes” tegevusraamat, Kew Botaanikaaia kuratoorium (2009)
- Virtuaalnäitus “Maailm mesilaste tiibadel” Eesti Mesinike Liit (2020)
- Rändnäitus koos e-õppematerjalidega “Kuues laine” Rein Kuresoo, Anneli Ehlvest, Tiia Kuresoo (2020) Näitust saab õppeasutusse laenutada.
- Lindude teemalised materjalid Eesti Ornitoloogiaühingult:
- valik eri õppe- ja juhendmaterjale
- määramisabi (suvine aialinnupäevik)
- linnuteemalised multifilmid
- ja palju-palju muud (raadiosaated, äpid, rändekaardid jne) EOÜ kodulehel
- Video lindudele pesakasti ehitamisest, näpunäiteid jagab ornitoloog Margus Ots
- Imetajate teemalised õppematerjalid Eesti Terioloogia Seltsilt
- Kahepaikseid saab tundma õppida Eestimaa Loodus Fondi määramisabi lehelt ning eri infomaterjalide toel (värvimis-, nuputamislehtedest ettekannete ja filmideni).
- Samblike kohta leiab harivat ja põnevat samblikevaatluse veebilehelt
- Rohemeeter – maastike elurikkuse hindaja abil saad teada, kui loodussõbralik on sind ümbritsev maastika ja mida saad teha ümbruskonna elurikkuse heaks.
- Juhendmaterjal “Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada?”
- Loodusveeb – kõik Eesti elurikkuse kohta. Kodulehte haldab Keskkonnaagentuur koos teiste Keskkonnaministeeriumi haldusala töötajatega.
- Keskkonnakompass – metsade, veekogude ja soode koosluste pildi- ja videogaleriid avavad elamuslikke „aknaid“ meie kooslustesse.
- Loodushariduslikud multifilmid “Miks? Miks? Miks?” Huvitava Bioloogia Kooli poolt valminud loodushariduslike multifilmide sari lasteaia vanematele rühmadele ja algklassiõpilastele, mis aitavad illustreerida ja anda eakohaseid selgitusi erinevate loodusnähtuste kohta (Nt Miks puud talvel raagus on? Miks kalad ära ei upu?).
- Vikerraadio Laste Ööülikooli loodusteemalisi loenguid (ca 10-12 min), valminud koostöö Rohelise kooli programmiga võrgustiku lastelt, õpilastelt saadud küsimuste alusel:
-
- loomaökoloog Tuul Sepp „Kuidas tuli esimene loom?”
- zooloog ja ökotoksikoloog Randel Kreitsberg „Kalade elu vee all ja maa peal”
- arahnoloog (ämblikuteadlane) Mart Meriste „Sinasõprus lülijalgsega”
- füüsik Jaak Kikas „Vikerkaarest”
-
- Looduskalendri pesa- ja looduskaamerad (aasta lind, must-toonekure pesa, hallhülgekaamera jpms) on suurepärane võimalus tuua loodus tuppa ja jälgida reaalajas, kuidas näiteks ühel linnuperel läheb.
- Koomiksisari “Rikas elu” Eesti imelise looduse tutvustamiseks ja väärtustamiseks, valminud Tartu loodusmaja eestvedamisel 2016.-2017.a koostöös eri teadlaste ja loodusinimestega, pildid joonistas Ott Vallik.
- ERR Novaator lehelt leiab tihti keskkonnaalaseid uudiseid, samuti saab sealt vaadata laste- ja noortesaate NOVA videolugusid. Näiteks “Miks mõned loomad helendavad?”, “Miks lendavad linnud V-tähe kujuliselt?” jpm
Eesti looduse aasta tegijad 2022: pruunkaru (aasta loom), metskurvits ehk nepp (aasta lind), ahven (aasta kala), vareskaera-aasasilmik (aasta liblikas), harilik pihlakas (aasta puu), sulgjas õhik (aasta sammal), kõrreliste-tõlvtõlvik (aasta seen), balti sõrmkäpp (aasta orhidee), tehismuld (aasta muld). Keskkonnaametil on valminud aasta tegijate plakat A3 formaadis eesti, vene ja inglise keeles SIIN. Tartu loodusmaja huvikooli koostatud aasta tegijate plakatid A4 formaadis eesti keeles on SIIN.
Aasta tegijate tutvustamisel on hea kasutada ka Keskkonnaameti koostatud videoesitlust ja mälumängu ning Lehola Keskkonnahariduskeskuse tehtud temaatilisi puslesid, samuti kuldvillakut.
MERI JA RANNIK
Läti Loodusmuuseumi poolt koostatud raamat lõhe elutsüklist, ohtudest ja kaitsest (2011).
- 10-osaline loengusari Läänemerest “Meie meri” (2019). Põnevaid lugusid Läänemere kujunemisest, elustikust, kaitsest ja tulevikust räägivad bioloog Georg Aher ja Kadrioru Saksa Gümnaasiumi 5.kl õpilane Magnus Philip Sullivan. Loengute pikkus 25 min.
KLIIMAMUUTUSED
Sihtrühm 5-8 aastased lapsed, autor Herwig Levelaerts, illustraator Fatinha Ramos, tõlkija Sirje Aher, 2017
- Kestlik areng 2030. Roheline kool. Georg Aher, Helen Tuusti, Martin Aher, Urmas Lekk (2019). Õppematerjal sisaldab ka kliimamuutuste vastaste meetmete teemalisi ülesandeid kasutamiseks 7.-12.klasside õpilastega.
- Kliimamuutuste kohta palju asjakohast infot lehelt: http://www.kliimamuutused.ee/
- Videod kliimamuutuste põhjustest, mõjust ja pidurdamise võimalustest: eesti keeles ja vene keeles. Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel tõlgitud ja eestindatud 14 videoklippi (2019).
- 5-osaline seeria “Kuidas maitseb kliimamuutus?” ELFi YouTube’i kanalil siin. Videotest saab teada, kuidas maasika-, köögivilja-, veisekasvatajad ning kalur enda töös kliimamuutust tajuvad ning kuidas oma tegevusi muutustega paralleelselt kohandama peavad. Materjal on filmitud 2020.a suvel ja sügisel. Klipid on eestikeelsed, varustatud nii eesti- kui ka venekeelsete subtiitritega. Pikkus ca 3 – 5 minutit.
- 4-osaline komplekt videoid räägib kliimamuutuse mõjudest põllumajandusele ja toidu tootmisele laiemalt ning puudutavad näiteks globaalset toiduga varustatust ja toidu julgeolekut – vaata siit. Tegemist on varem teiste organisatsioonide poolt toodetud klippidega, mille ELF tõlkis nii eesti kui ka vene keelde (võimalik kuulata mõlemas keeles või kasutada subtiitreid). Need klipid on samuti kättesaadavad
Klipid sobivad eelkõige kooliõpilastele alates II kooliastme lõpust näiteks loodusõpetuse, geograafia, bioloogia või ka ühiskonnaõpetuse tundides kasutamiseks. Videote kõrvale soovitab ELF:
-
-
- lugeda ERRi teadusportaalis Novaator ilmunud lugusid;
- uurida veebilehelt kliimamuutused.ee kliimamuutuse mõjudest põllumajandusele ja kalandusele üldiselt ning spetsiifiliselt Eestis;
- jälgida ELFi põllumajandus- ja kalandusblogi, mis kajastab Eesti maaelu tuleviku vaates.
-
- Õppematerjalid e-kogumik: Kliimamuutuste, keskkonnaõigluse ja -rände teemalised tegevuste juhendid, materjalid, loengud 2017/18. a rahvusvahelises koostööprojektis valminud materjalid, mis mõeldud eelkõige II-III kooliastmele ja gümnaasiumile
- Ingliskeelsed materjalid kliimamuutuste (ja seostatult energia, vee jt) teemal NASA-lt: https://climatekids.nasa.gov/
- Eestikeelsed materjalid kliimamuutuste kohta noortele ja õpetajatele Euroopa Komisjonilt: https://ec.europa.eu/clima/sites/youth/solutions_et
TERVIS JA HEAOLU
- Liikuma Kutsuva Kooli programmi ideepank ja materjalid
- Õppefilmid viiruste ja viirushaiguste olemusest (Covid-19)
Sihtrühm I-II, III kooliaste, tehtud Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel.
Sihtrühm lasteaialapsed, autoriks Itaalia lastemuuseumid koostöös rahvusvahelise lastemuuseumide ühinguga Hands on!
- Kogemusraamat “Kuninga väike ruum”. Raamatut täiendab õpetajatele mõeldud ingliskeelne juhend.
Sihtrühm lasteaialapsed ja esimese klassi lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Tinne Van den Bossche, tõlkija Sirje Aher.
TOIT
- Juhendmaterjal. Toidujäätmete ja toidukao vältimine ja vähendamine koolides SEI Tallinn, Keskkonnaministeerium (2020). Lisainfot toiduraiskamise vältimise kohta leiab ka kodulehelt www.tarbitoitutargalt.ee
- Väärtustades toitu – alla laetavad ja prinditavad toidujäätmete vältimise käsiraamat ja märkmik, videod ja animatsioonid nõuannetega toidujäätmete vältimiseks, e-testid teadmiste kontrollimiseks toidu päritolu, säilivuse ja kasutamise kohta, toidunipid ja retseptid. Tegemist on koostööprojektis (2018-2020) valminud materjalidega, Eesti partneriks Eesti Korteriühistute Liit, juhtpartneriks Leedu Tarbijainstituut.
- Kalafoor.ee on Eestimaa Looduse Fondi (ELF) koostöös valminud juhendist leiab näpunäiteid, kuidas teha väikse vaevaga oma toidulauda ja kestlikku kalastamist silmas pidades paremaid valikuid. Kodulehelt leiab ka kalamängu ja asjakohaseid uudiseid.
- Toitumise mõjust tervisele leiab asjakohaseid materjale Tervise Arengu Instituudi loodud kodulehelt https://toitumine.ee
- 25.nov 2021 toimus veebiseminar “Haridusasutuste toitlustushanked – kuhu edasi?”, mis andis ülevaate jätkusuutlike toitlustushangete olukorrast ja väljakutsetest ning mahetoidu pakkumisest koolides. Veebiseminari korralstal SEI Tallinn. Vaata ettekandeid ja salvestust siit.
GLOBAALNE KODAKONDSUS
Sihtrühm 5-8 aastasted lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Tinne Van den Bossche, tõlkija Sirje Aher, 2019
Sihtrühm eelkooliealised lapsed, autor MTÜ Mondo ja Rannamõisa Lasteaed (Merike Niibek ja Kersti Veskus)
JÄÄTMED ja PRÜGI
Sihtrühm 4 – 8 aastased lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Leen Van Durme, tõlkija Sirje Aher, 2017
Sildid valmisid koostöös jäätmekäitlejatega 2019. a ning on mõeldud laialdaseks kasutamiseks nii avalikel jäätmekonteineritel kui koolis, lasteaias, ühiskondlikes hoonetes jm.
- Trash Hack: Kestliku arengu alase tegevusõppe juhendmaterjal
- Pakendijäätmed ja tarbimisvalikud Ülevaade teemast koostatud 2020. a aprillikuus.
- RagnSellsi videod: kas pakendeid peab siis pesema? Mis saab pakenditest edasi?
- Elektri- ja elektroonikajäätmete teemalised materjalid
- Margus Vetsa 1 min loeng “Mis saab meie kasutatud kodumasinatest?”
- Infograafiline ülevaade elektroonikajäätmete mahtude kohta maailmas 2020 – Video eesti keeles ja video vene keeles
ÕUEALA
- Kompostimisteemalised materjalid Kompostiljon.ee lehelt
- Kompostikasti jooniseid kasutamiseks rohekooli õppeasutuse õuealal küsi koordinaatorilt eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
- Linnusõbralik aed
Toidutaimede mahedalt kasvatamisel on abiks:
- Elurikkuse suurendamine ja looduslikudhoidlik taimekaitse, koostaja Anne Luik. Materjalist leiab infot üksteistega sobivate nn seltsilistaimede kooskasvatamisest, samuti nõuandeid taimeleotiste, tõmmiste jne abil kajuritega toime tulekuks.
ENERGIA
Sihtrühm 5-10 aastased lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Fatinha Ramos, tõlge inglise keelest eesti keelde Sirje Aher, 2018
- Veebiloeng digitaalse keskkonnajälje vähendamisest, lektor Marek Muiste; Tartu loodusmaja (2021)
- Lühifilm põlevkivist ja selle kaevandamisest, Peipsi Koostöö Keskus, Plank Film (2019)
VESI
- Õppemäng “Väike vesiroosirada” eelkoolile
- Õppemäng “Vesine rada” 2.-4.klassile
- Õppemäng “Vesine rada” 4.-6.klassile
TRANSPORT