Rohelise kooli programm – Õppe- ja juhendmaterjalid

Siit lehelt leiate programmi teemade käsitlemist toetavaid õppe- ja juhendmaterjale ning viiteid eri allikatele. Teemade all on eespool toodud spetsiaalselt RK võrgustikule loodud õppematerjalid, tagapoolt leiab teisti asjakohaseid materjale ja viiteid. Programmiga liitunud õppeasutustele mõeldud rubriigist “Liikmele (piiratud ligipääs)” leiab häid näiteid ja kirjeldusi tegevuste elluviimisest.

Häid õppematerjale (eelkõige teemal elurikkus ja loodus) leiab https://keskkonnaharidus.ee/et lehelt. Sealt saab otsida ka enda õppeasutusele sobivad õppeprogramme ja looduskeskusi, kuhu külla minna. Õppeprogrammide hulgast leiab ka sellised, kus juhendaja on valmis tulema õppeasutusse kohapeale. Antud lehelt leiab ka õppevahendeid, sh mänge, mida laenutada ja õppetöös ise kasutada. Samuti on valik õppematerjale Tartu loodusmaja kodulehel.

Rohelise kooli programmis osalevatele õppeasutusele valmis MTÜ Hared eestvedamisel õppematerjal kestliku arengu eesmärkide kohta, mis sisaldab endas ka allpool toodud 12 rohelise kooli teemat:

  • Kestlik areng 2030. Roheline kool. Georg Aher, Helen Tuusti, Martin Aher, Urmas Lekk (2019). Õppematerjal sobib kasutamiseks 7.-12.klasside õpilastega lõimituna erinevatesse õppeainetesse ning eraldi 35-tunnise valikainena “Kestlik areng”.

Facebooki kasutajatel soovitame liituda grupiga Keskkonnasäästjad, kuhu postitatakse viiteid keskkonnateemalistele uuringutele ning toimub huvitavaid mõttevahetusi. Keskkonna- ja säästva tarbimise teemalist eestikeelset infot, mida saab õppetöös kasutada, leiab ka portaalist Rohegeenius ja ERR Novaator lehelt.


Roheline kool elurikkus_loodus

 

 

ELURIKKUS

 

 

 


 

 

MERI JA RANNIK

 

 

Läti Loodusmuuseumi poolt koostatud raamat lõhe elutsüklist, ohtudest ja kaitsest (2011).

  • 10-osaline loengusari Läänemerest “Meie meri” (2019). Põnevaid lugusid Läänemere kujunemisest, elustikust, kaitsest ja tulevikust räägivad bioloog Georg Aher ja Kadrioru Saksa Gümnaasiumi 5.kl õpilane Magnus Philip Sullivan. Loengute pikkus 25 min.

 

 

KLIIMAMUUTUSED

 

 

Sihtrühm 5-8 aastased lapsed, autor Herwig Levelaerts, illustraator Fatinha Ramos, tõlkija Sirje Aher, 2017

  • Kestlik areng 2030. Roheline kool. Georg Aher, Helen Tuusti, Martin Aher, Urmas Lekk (2019). Õppematerjal sisaldab ka kliimamuutuste vastaste meetmete teemalisi ülesandeid kasutamiseks 7.-12.klasside õpilastega.
  • Kliimamuutuste kohta palju asjakohast infot lehelt: http://www.kliimamuutused.ee/
  • Videod kliimamuutuste põhjustest, mõjust ja pidurdamise võimalustest: eesti keeles ja vene keeles. Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel tõlgitud ja eestindatud 14 videoklippi (2019).
  • 5-osaline seeria “Kuidas maitseb kliimamuutus?” ELFi YouTube’i kanalil siin. Videotest saab teada, kuidas maasika-, köögivilja-, veisekasvatajad ning kalur enda töös kliimamuutust tajuvad ning kuidas oma tegevusi muutustega paralleelselt kohandama peavad. Materjal on filmitud 2020.a suvel ja sügisel. Klipid on eestikeelsed, varustatud nii eesti- kui ka venekeelsete subtiitritega. Pikkus ca 3 – 5 minutit.
  • 4-osaline komplekt videoid räägib kliimamuutuse mõjudest põllumajandusele ja toidu tootmisele laiemalt ning puudutavad näiteks globaalset toiduga varustatust ja toidu julgeolekut – vaata siit. Tegemist on varem teiste organisatsioonide poolt toodetud klippidega, mille ELF tõlkis nii eesti kui ka vene keelde (võimalik kuulata mõlemas keeles või kasutada subtiitreid). Need klipid on samuti kättesaadavad

Klipid sobivad eelkõige kooliõpilastele alates II kooliastme lõpust näiteks loodusõpetuse, geograafia, bioloogia või ka ühiskonnaõpetuse tundides kasutamiseks. Videote kõrvale soovitab ELF:

 


 

 

TERVIS JA HEAOLU

 

 

Sihtrühm I-II, III kooliaste, tehtud Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel.

Sihtrühm lasteaialapsed, autoriks Itaalia lastemuuseumid koostöös rahvusvahelise lastemuuseumide ühinguga Hands on!

Sihtrühm lasteaialapsed ja esimese klassi lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Tinne Van den Bossche, tõlkija Sirje Aher.

 


 

 

TOIT

 

 

 

  • Väärtustades toitu – alla laetavad ja prinditavad toidujäätmete vältimise käsiraamat ja märkmik, videod ja animatsioonid nõuannetega toidujäätmete vältimiseks, e-testid teadmiste kontrollimiseks toidu päritolu, säilivuse ja kasutamise kohta, toidunipid ja retseptid. Tegemist on koostööprojektis (2018-2020) valminud materjalidega, Eesti partneriks Eesti Korteriühistute Liit, juhtpartneriks Leedu Tarbijainstituut.
  • Kalafoor.ee on Eestimaa Looduse Fondi (ELF) koostöös valminud juhendist leiab näpunäiteid, kuidas teha väikse vaevaga oma toidulauda ja kestlikku kalastamist silmas pidades paremaid valikuid. Kodulehelt leiab ka  kalamängu ja asjakohaseid uudiseid.

 

  • Toitumise mõjust tervisele leiab asjakohaseid materjale Tervise Arengu Instituudi loodud kodulehelt https://toitumine.ee

 

 

GLOBAALNE KODAKONDSUS

 

 

Sihtrühm 5-8 aastasted lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Tinne Van den Bossche, tõlkija Sirje Aher, 2019

Sihtrühm eelkooliealised lapsed, autor MTÜ Mondo ja Rannamõisa Lasteaed (Merike Niibek ja Kersti Veskus)

 


 

 

JÄÄTMED ja PRÜGI

 

 

Sihtrühm 4 – 8 aastased lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Leen Van Durme, tõlkija Sirje Aher, 2017

Sildid valmisid koostöös jäätmekäitlejatega 2019. a ning on mõeldud laialdaseks kasutamiseks nii avalikel jäätmekonteineritel kui koolis, lasteaias, ühiskondlikes hoonetes jm.

 


 

 

ÕUEALA

 

 

Toidutaimede mahedalt kasvatamisel on abiks:

 


 

 

ENERGIA 

 

 

Sihtrühm 5-10 aastased lapsed, autor Herwig Kevelaerts, illustraator Fatinha Ramos, tõlge inglise keelest eesti keelde Sirje Aher, 2018

 


 

 

TRANSPORT

 

 


 

 

VESI