Rohelise kooli programm – kampaaniad ja konkursid


Käimasolevad ja algavad võistlused, kampaaniad, konkursid, mängud ….

 • Tunnuslause otsimine! Rohelise kooli programm Eestis otsib rahvusvahelisele tunnuslausele Engaging the youth of today to protect the planet of tomorrow” suupärast eestikseelst vastet. Tunnuslause eesmärk on samaaegselt võrgustiku liikmeid poeetiliselt inspireerida ja motiveerida kui ka võimalikult lühidalt ja selgelt võtta avalikkuse jaoks ühe lausega kokku programmi eesmärk. Kaasamõtlejate vahel lähevad jagamisele mõned magusad ja edaspidist mõttetööd soodustavad auhinnad. Palume saata tunnuslause eestikeelsed versioonid koordinaatorile eeva.vadi@gmail.com, tähtajaks 31.01.2021
 • UUS! Rahvusvaheline “Trash Hack” kampaania 18.jaan-25.märts 2021.  Kampaania tutvustus veebis toimub 29.jaan kl 14:30-16, registreerimine siin.
 • Kandideeri noortealgatuste projekti – rahvusvaheline koostööprojekt “Baltic Youth Eco Hub” kutsub rohekoolide õpilasi ja õpetajaid enda keskkonnaalgatusi ellu viima (tähtaega pikendatud 26.jaan 2021)
 • Digikoristusnädal 25.-31.jaan 2021*Telia AS ja Rohelise kooli koostöös
 • Talvine aialinnuvaatlus* – 29.-31.jaan 2021; toimub kord aastas regulaarselt jaanuari viimasel R-P)
 • Sooja kampsuni päev – 9.veebruar 2021. Belgia rohelise kooli programmi poolt ellu kutsutud päev veeburari II nädalal, mis juhib tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.
 • Peipsi järve keskkonnareklaamide konkurss – osalejatele 15+ eluaastast, tööde esitamise tähtaeg 10.veebr 2021 (tähtaega pikendati, varasemalt oli 10.jaan 2021)
 • Keskkonnaalaste uurimustööde ja projektide konkurss*. 5.-12.kl õpilaste uurimistööde tähtaeg 22.veebr 2021, 1.-4.kl õpilastele projektide tähtaeg 5.märts 2021.
 • (Tere, Kevad! kutsub loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke. Vaatluste ja lisategevuste läbiviimine alates 1.märtsist (märts-mai); NB! toimumine 2021 ootab korraldajate kinnitust)
 • UUS! Aasta linnu kuldnoka postkaardi joonistamise konkurss*, tähtaeg 15.märts 2021
 • Maailmakoristuspäev* 18. sept 2021, õppeasutustele on korraldajad teinud ka eraldi üleskutse koristusnädalaks (info täpsustub jooksvalt vastavalt korraldajalt saadud teabele)

* Võistlus, konkurss, kampaania toimub regulaarselt igal aastal, toimumise aeg võib sõltuvalt aastast natuke muutuda. Oma tegevuste planeerimiseks vaadake ka allpool toodud teavet eri korduvate konkursside kohta.

 


Täht- ja teemapäevad


Erinevatest tähtpäevadest annab väga hea ülevaate Maailmakooli (MTÜ Mondo) kodulehel olev kalender, kus leiate lisaks tähtpäeva nimetusele ka soovitusi, mis tegevusi sel päeval teha, millist filmi vaadata.

Väike valik olulisematest keskkonnavaldkonna rahvusvahelistest päevadest:

 • SEPTEMBER: 16.09. osoonikihi kaitsmise päev, 22.09. autovaba päev; 29.09. rahvusvaheline toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päeva; september on Eesti toidu kuu;
 • OKTOOBER: 16.10 ülemaailmne toidu päev
 • NOVEMBER: novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction)
 • JAANUAR: jaanuari viimasel nädalal digijäätmete teemaline kampaania (eestvedaja Telia AS)
 • VEEBRUAR: 02.02. märgalade päev
 • MÄRTS: 3.03. eluslooduse päev, 22.03. veepäev, 30.03. Maa tund
 • APRILL: 22.04. Maa päev
 • MAI: 18.05. taimede lummuse päev, 22.05. bioloogilise mitmekesisuse päev
 • JUUNI: 5.06. keskkonnapäev

Belgia rohelise kooli programmi poolt on ellu kutsutud sooja kampsuni päev (toimub veebruaris, 2021 a. 9.veebruar), mis kutsub üles juhtima tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.

Eesti looduse aasta tegijad 2021 on kuldnokk (aasta lind), rott (aasta loom), haug (aasta kala), kadakas (aasta puu), harilik lehviksammal (aasta sammal), väike käopõll (aasta orhidee), lilla kübarnarmik (aasta seen), harilik päevakoer (aasta liblikas), rähkmuld (aasta muld).

Eesti looduse aasta tegijad 2020 olid tuttpütt (aasta lind), nahkhiir (aasta loom), kuusk (aasta puu), harilik valvik (aasta sammal), soo-neiuvaip (aasta orhidee), alpi põdrasamblik (aasta seen), teelehe-mosaiikliblikas (aasta liblikas), erodeeritud mullad (aasta muld) ja lõhi ehk lõhe (aasta kala) – nende plakat asub siin: https://www.keskkonnaharidus.ee/material/aasta-tegijad-looduses-2020/

2020. aastal täitub Eesti Looduskaitse 110. aastapäev. Juubeliaasta tunnuslauseks on “Hoia, mida armastad”. Lähemalt saab lugeda siit ning juubeliaasta sündmuste kalenderi leiab siit.

2020. aasta on rahvusvaheline taimetervise aasta tegevustest saab lähemalt lugeda siit.


Looduskaitsealaste uudiste ja mõttevahetuse jaoks soovitame liituda epostiloendiga Loodusaeg https://lists.ut.ee/wws/info/loodusaeg

Facebooki kasutajatel soovitame liituda keskkonnaalaseid uudised, sh rahvusvahelisi uuringuid ja artikleid vahendava FB-grupiga Keskkonnasäästjad, kus toimub ka sisukaid arutelusid keskkonnahoidliku eluviisi teemal.


Lõppenud kampaaniad, konkursid, mängud


Mitmed kampaaniad ja konkursid on regulaarsed, kuid võimalik on kuupäevade muutus.