Rohelise kooli programm – kampaaniad ja konkursid


Käimasolevad ja algavad võistlused, kampaaniad, konkursid, mängud ….

 • Linnuvaatleja määramisvõistlus* algab veebruaris ja kestab novembrini.
 • Suvine aialinnupäevik* kutsub huvilisi pidama 1. märtsist – 3.oktoobrini 2021 veebipäevikut oma aia kohta. Kirja saab panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud ning lisada ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad.
 • Tere, Kevad!* kutsub loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke. Vaatluste ja lisategevuste läbiviimine alates 1.märtsist (märts-mai)
 • UUS! Fotokonkurss “Kliimaklõps” kutsub inimesi jagama fotosid kliimasõbralikest paikadest, rajatistest, nähtustest kui ka tegevustest Eestis. Samuti on oodatud pildid näidetest, mida soovitakse tulevikus näha vähem. Piltide esitamine kuni 31. maini 2021.
 • UUS! Keskkonnateemaline noorte luulevõistlus ‘’Kaitseme kasvupinda’’ 7-26-aastastele noortele, tähtaeg 6.juuni 2021. Luulekonkurssi korraldab noorteportaal Teeviit.
 • Eesti otsib nurmenukku! kutsub üles vaatlema nurmenukke nende õitsemise ajal (maikuus, jaheda kevade puhul ka juunis) ning neist vaatlustest teada andma. Esmakordselt korraldakse nurmenukuvaatlusi terves Euroopas.
 • Loodusfestivali looduvaatluste maraton* toimub 12.-13.juuni 2021. Maratoni käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).
 • Maailmakoristuspäev* 18. sept 2021, õppeasutustele on korraldajad teinud ka eraldi üleskutse koristusnädalaks (info täpsustub jooksvalt vastavalt korraldajalt saadud teabele)
 • UUS! Koolidevaheline võistlus Meister-Komposter Teadlaste Öö festival kutsume üldhariduskoolide 5.-12. klasse osalema keskkonnateemalisel võistlusel Meister-Komposter, registreerimine avatud kuni 18. augustini või kuni vabu kohti jätkub.
 • UUS! Fotokonkurss “Elu on lill – pärand niidul”, tööde esitamise tähtaeg 30.09.2021. Konkursi korraldaja Keskkonnaamet  ootavab fotosid nii niiduliikidest, pärandmaastikest kui ka inimese ja pärandmaastiku vahelisest seosest. Lisaks põhikonkursile toimub MINIKONKURSS sotsiaalmeedias. Oodatakse fotosid ja fotokollaaže, mis on markeeritud teemaviitega #eluonlill. Sotsiaalmeediasse (Facebook ja Instagram) postitatud fotod ei konkureeri põhikonkursil, kuid parima pildi(seeria) autoreid ootab vägev üllatus!
 • Maailmapäevade konkurss*  – tähtaeg 1.okt 2021. Parim maailmapäevade korraldaja koos kahe korraldusse kaasatud noorega võidavad võimaluse sõita 2022. aastal õppereisiga One World dokumentaalfilmide festivalile Prahas.
 • Mondo noortekonkurss kliimamuutustest ja rändest – tähtaeg 31.01.2022. Konkursile esitatud tööd peavad olema valminud või teostatud perioodil 1.05.2021-31.01.2022, konkursile võib esitada üldhariduskoolis tehtud praktilisi- ja loovtöid. NB! Kõigil registreerunutel on võimalik 2021.a sügise jooksul osaleda veebinaridel ja inspiratsioonikohtumistel, et oma konkursitööd paremini ette valmistada, registreeri siin.

* Võistlus, konkurss, kampaania toimub regulaarselt igal aastal, toimumise aeg võib sõltuvalt aastast natuke muutuda. Oma tegevuste planeerimiseks vaadake ka allpool toodud teavet eri korduvate konkursside kohta.

 


Täht- ja teemapäevad


Erinevatest tähtpäevadest annab väga hea ülevaate Maailmakooli (MTÜ Mondo) kodulehel olev kalender, kus leiate lisaks tähtpäeva nimetusele ka soovitusi, mis tegevusi sel päeval teha, millist filmi vaadata. Rohekooli programmi rahvusvahelise eestvedaja FEE lehelt leiab 2020/2021 õ.-a. ingliskeelse kalendri, kus märgitud keskkonnaga (sh loomaliikidega) seotud tähtpäevad.

Väike valik olulisematest keskkonnavaldkonna (rahvusvahelistest) päevadest:

 • SEPTEMBER: 16.09. osoonikihi kaitsmise päev, 22.09. autovaba päev; 29.09. rahvusvaheline toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päeva; september on Eesti toidu kuu;
 • OKTOOBER: 16.10 ülemaailmne toidu päev
 • NOVEMBER: novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction)
 • JAANUAR: jaanuari viimasel nädalal digiprügi teemaline kampaania (eestvedaja Telia AS)
 • VEEBRUAR: 2.02. märgalade päev
 • MÄRTS: 3.03. eluslooduse päev, 22.03. veepäev, 30.03. Maa tund
 • APRILL: 14.04. õuesõppe päev, 22.04. Maa päev
 • MAI: 18.05. taimede lummuse päev, 22.05. bioloogilise mitmekesisuse päev
 • JUUNI: 5.06. keskkonnapäev, 8.06. ookeanide päev

Belgia rohelise kooli programmi poolt on ellu kutsutud sooja kampsuni päev (toimub veebruaris, 2021 a. 9.veebruar), mis kutsub üles juhtima tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.

Eesti looduse aasta tegijad 2021 on kuldnokk (aasta lind), rott (aasta loom), haug (aasta kala), kadakas (aasta puu), harilik lehviksammal (aasta sammal), väike käopõll (aasta orhidee), lilla kübarnarmik (aasta seen), harilik päevakoer (aasta liblikas), rähkmuld (aasta muld). Keskkonnaameti poolt valminud aasta tegijate A3 formaadis plakati leiate siit.

Eesti looduse aasta tegijad 2020 olid tuttpütt (aasta lind), nahkhiir (aasta loom), kuusk (aasta puu), harilik valvik (aasta sammal), soo-neiuvaip (aasta orhidee), alpi põdrasamblik (aasta seen), teelehe-mosaiikliblikas (aasta liblikas), erodeeritud mullad (aasta muld) ja lõhi ehk lõhe (aasta kala) – nende plakat asub siin: https://www.keskkonnaharidus.ee/material/aasta-tegijad-looduses-2020/

2020. aastal täitus Eesti Looduskaitse 110. aastapäev. Juubeliaasta tunnuslauseks on “Hoia, mida armastad”. Lähemalt saab lugeda siit ning juubeliaasta sündmuste kalenderi leiab siit.

2020. aasta oli rahvusvaheline taimetervise aasta tegevustest saab lähemalt lugeda siit.


Looduskaitsealaste uudiste ja mõttevahetuse jaoks soovitame liituda epostiloendiga Loodusaeg https://lists.ut.ee/wws/info/loodusaeg

Facebooki kasutajatel soovitame liituda keskkonnaalaseid uudised, sh rahvusvahelisi uuringuid ja artikleid vahendava FB-grupiga Keskkonnasäästjad, kus toimub ka sisukaid arutelusid keskkonnahoiu teemal.


Lõppenud kampaaniad, konkursid, mängud


Mitmed kampaaniad ja konkursid on regulaarsed, kuid võimalik on kuupäevade muutus.