Käimasolevad ja algavad võistlused, kampaaniad, konkursid, mängud ….
- Linnuvaatleja määramisvõistlus* algab veebruaris ja kestab novembrini.
- Suvine aialinnupäevik* kutsub huvilisi pidama 1. märtsist – 3.oktoobrini 2021 veebipäevikut oma aia kohta. Kirja saab panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud ning lisada ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad.
- Tere, Kevad!* kutsub loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke. Vaatluste ja lisategevuste läbiviimine alates 1.märtsist (märts-mai)
- UUS! Linnuviktoriin ja meisterdamine veebis 7.-21.aprill 2021, korraldajaks TÜ Loodusmuuseum. Osalema on oodatud kõik huvilised, olenemata vanusest ja eelnevast kogemusest.
- Õpilaste luule- ja joonistuskonkurss “Mesilasmaagia” – konkursile oodatakse 1.-4. klassi laste joonistusi ja 5.-9. klassi õpilaste luuletusi mesilaste ja üldisemalt keskkonna teemadel, tähtaeg 19. aprill 2021
- UUS! Loodusfestivali fotokonkurss “Metsik linn”* kutsub taas linnaloodust jäädvustama. Fotosid hinnatakse kahes vanuserühmas: lapsed ja noored (kuni 15-aastased, k.a) ning üldarvestus, kus osavõtjate vanus ei ole piiratud. Pilte saab pilte esitada 1. aprillist 16. maini,
- UUS! Rahvusvaheline kampaania “My Actions Matter!” alates 19.aprillist – kampaania kutsub 21-päevasele teekonnale, kus väikeste tegevuste kaudu muudetakse ühiselt maailma! Abiks on mobiilirakendus Treasure Earth. Täpsem info tulekul märtsikuu lõpus.
- Eesti otsib nurmenukku! kutsub üles vaatlema nurmenukke nende õitsemise ajal (maikuus, jaheda kevade puhul ka juunis) ning neist vaatlustest teada andma. Esmakordselt korraldakse nurmenukuvaatlusi terves Euroopas.
- Loodusfestivali looduvaatluste maraton* toimub 12.-13.juuni 2021. Maratoni käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).
- Maailmakoristuspäev* 18. sept 2021, õppeasutustele on korraldajad teinud ka eraldi üleskutse koristusnädalaks (info täpsustub jooksvalt vastavalt korraldajalt saadud teabele)
- Maailmapäevade konkurss* – tähtaeg 1.okt 2021. Parim maailmapäevade korraldaja koos kahe korraldusse kaasatud noorega võidavad võimaluse sõita 2022. aastal õppereisiga One World dokumentaalfilmide festivalile Prahas.
* Võistlus, konkurss, kampaania toimub regulaarselt igal aastal, toimumise aeg võib sõltuvalt aastast natuke muutuda. Oma tegevuste planeerimiseks vaadake ka allpool toodud teavet eri korduvate konkursside kohta.
Täht- ja teemapäevad
Erinevatest tähtpäevadest annab väga hea ülevaate Maailmakooli (MTÜ Mondo) kodulehel olev kalender, kus leiate lisaks tähtpäeva nimetusele ka soovitusi, mis tegevusi sel päeval teha, millist filmi vaadata. Rohekooli programmi rahvusvahelise eestvedaja FEE lehelt leiab 2020/2021 õ.-a. ingliskeelse kalendri, kus märgitud keskkonnaga (sh loomaliikidega) seotud tähtpäevad.
Väike valik olulisematest keskkonnavaldkonna (rahvusvahelistest) päevadest:
- SEPTEMBER: 16.09. osoonikihi kaitsmise päev, 22.09. autovaba päev; 29.09. rahvusvaheline toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päeva; september on Eesti toidu kuu;
- OKTOOBER: 16.10 ülemaailmne toidu päev
- NOVEMBER: novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction)
- JAANUAR: jaanuari viimasel nädalal digiprügi teemaline kampaania (eestvedaja Telia AS)
- VEEBRUAR: 2.02. märgalade päev
- MÄRTS: 3.03. eluslooduse päev, 22.03. veepäev, 30.03. Maa tund
- APRILL: 14.04. õuesõppe päev, 22.04. Maa päev
- MAI: 18.05. taimede lummuse päev, 22.05. bioloogilise mitmekesisuse päev
- JUUNI: 5.06. keskkonnapäev, 8.06. ookeanide päev
Belgia rohelise kooli programmi poolt on ellu kutsutud sooja kampsuni päev (toimub veebruaris, 2021 a. 9.veebruar), mis kutsub üles juhtima tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.
Eesti looduse aasta tegijad 2021 on kuldnokk (aasta lind), rott (aasta loom), haug (aasta kala), kadakas (aasta puu), harilik lehviksammal (aasta sammal), väike käopõll (aasta orhidee), lilla kübarnarmik (aasta seen), harilik päevakoer (aasta liblikas), rähkmuld (aasta muld). Keskkonnaameti poolt valminud aasta tegijate A3 formaadis plakati leiate siit.
Eesti looduse aasta tegijad 2020 olid tuttpütt (aasta lind), nahkhiir (aasta loom), kuusk (aasta puu), harilik valvik (aasta sammal), soo-neiuvaip (aasta orhidee), alpi põdrasamblik (aasta seen), teelehe-mosaiikliblikas (aasta liblikas), erodeeritud mullad (aasta muld) ja lõhi ehk lõhe (aasta kala) – nende plakat asub siin: https://www.
2020. aastal täitus Eesti Looduskaitse 110. aastapäev. Juubeliaasta tunnuslauseks on “Hoia, mida armastad”. Lähemalt saab lugeda siit ning juubeliaasta sündmuste kalenderi leiab siit.
2020. aasta oli rahvusvaheline taimetervise aasta tegevustest saab lähemalt lugeda siit.
Looduskaitsealaste uudiste ja mõttevahetuse jaoks soovitame liituda epostiloendiga Loodusaeg https://lists.ut.ee/wws/info/loodusaeg
Facebooki kasutajatel soovitame liituda keskkonnaalaseid uudised, sh rahvusvahelisi uuringuid ja artikleid vahendava FB-grupiga Keskkonnasäästjad, kus toimub ka sisukaid arutelusid keskkonnahoiu teemal.
Lõppenud kampaaniad, konkursid, mängud
Mitmed kampaaniad ja konkursid on regulaarsed, kuid võimalik on kuupäevade muutus.
- Putuktolmeldajate viktoriin 2021 15.-31.märtsil 2021.
- Rahvusvaheline “Trash Hack” kampaania 18.jaan-25.märts 2021 (vaata kampaania tutvustust veebis siin, videote tegemise õpetussõnu veebinarilt siin)
- Kliimamuutuste teemaline loovkonkurss 15-19-aastastele noortele. Töö esitamise tähtaeg 31. märts 2021.
- Rahvusvaheline kalade joonistuskonkurss 5-18-a lastele ja noortele, tähtaeg 31.märts 2021
- Aasta linnu kuldnoka postkaardi joonistamise konkurss*, tähtaeg 15.märts 2021
- Keskkonnaalaste uurimustööde ja projektide konkurss*, 5.-12.kl õpilaste uurimustööde tähtaeg 22.veebr, 1.-4.kl projektide tähtaeg 5.märts 2021
- Sooja kampsuni päev* – 9.veebruar 2021. Belgia rohelise kooli programmi poolt ellu kutsutud päev veeburari II nädalal, mis juhib tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.
- Peipsi järve keskkonnareklaamide konkurss – osalejatele 15+ eluaastast, tööde esitamise tähtaeg 10.veebr 2021 (tähtaega pikendati, varasemalt oli 10.jaan 2021)
- Kandideeri noortealgatuste projekti – rahvusvaheline koostööprojekt “Baltic Youth Eco Hub” kutsub rohekoolide õpilasi ja õpetajaid enda keskkonnaalgatusi ellu viima (tähtaega pikendatud 26.jaan 2021)
- Digikoristusnädal 25.-31.jaan 2021* – Telia AS ja Rohelise kooli koostöös
- Talvine aialinnuvaatlus* – 29.-31.jaan 2021; toimub kord aastas regulaarselt jaanuari viimasel R-P)
- Pakendikeskuse (paber)kinkepakkide kogumise kampaania (kogumiskastid Pakendikeskuse poodides kuni 6.jaan 2021)
- KORDUV Veeteemaline inglisekeelne rahvusvaheline viktoriin. Läänemere veebiviktoriin 4.-12.kl õpilastele toimus 15.okt – 15.dets 2020.
- Seeneviktoriin TÜ Loodusmuuseumilt toimub 30.nov – 11.dets 2020, osalema on oodatud kõik huvilised.
- KORDUV Keskkonnateemaline videokonkurss Mini Negavatt. Konkursile Mini Negavatt on oodatud 1.-6.kl noorte tehtud kuni 2 min pikad klipid, mis pakuvad lahendusi erinevatele keskkonnaalastele probleemidele. 2020 a teemaks on “Autodesse uppuv maakera” ja tähtaeg 15.11.2020.
- Elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete kampaania (14.okt – 15.nov 2020)
- KORDUV Aasta linnu tuttpüti joonistusvõistlus. Digikultuuriaasta puhul on seekord oodatud digijoonistused, tähtaeg 10.november 2020
- KORDUV Eesti Looduse 21. fotovõistlus* tähtaeg 31.okt 2020
- Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub: #MärkaTolmeldajat. Kõiki loodushuvilised on oodatud jagama oma kohtumisi taimeõitel askeldavate tolmeldajatega – olgu selleks siis liblikas, kärbes, mesilane või hoopis keegi muu!
- Maailmapäevade konkurss – tähtaeg 5.okt 2020. Parimale maailmapäeva korraldajale õppereis Ugandasse!
- KORDUV Suvine aialinnupäevik kutsub huvilisi pidama 1. märtsist – 4.oktoobrini veebipäevikut oma aia kohta. Kirja saab panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud ning lisada ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad.
- Sada paid Eesti loodusele! Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium kutsuvad üles tegema „paisid Eesti loodusele“ ning nendest ajavahemikul 3. märtsist 3. oktoobrini 2020 ka teada andma.
- KORDUV Fotokonkurss “Märka mind”* tähtaeg 1. okt 2020
- KORDUV Maailmakoristuspäev 19.september 2020. Koristamine võib toimuda vahemikus 14.-25. septembrini 2020
- Taimetervise aasta fotokonkurss lastele ja noortele kestab 1. aprillist kuni 1. septembrini ning on suunatud kuni 17aastastele (k.a) lastele ja noortele. Konkursi eesmärk on innustada tänavusel taimetervise aastal pöörama tähelepanu enda ümber olevale elusloodusele – nii taimedele ja nende viljadele kui ka putukatele ja taimehaigustele ning nende põhjustatud kahjustustele taimedel.
- Läänemere päev ja BioBlitz 27.aug 2020
- KORDUV Tere, kevad! kutsub lapsi loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke. Vaatluste läbiviimine 1.märtsist 31.maini
- Keskkonnakampaania “VÕTA Vabalt” keskendub erinevatele keskkonnaprobleemidele ja aitab teadvustada inimestele nende rolli selles (kodutööde tähtajad: tarbimine kuni 5. märts, vesi kuni 5. aprill, maa kuni 5. mai ning õhk kuni 20. mai).
- KORDUV Loodusfestivali 2020 fotokonkurss “Metsik Linn” kutsub linnaloodust jäädvustama, pilte saab esitada 1. aprillist 20. maini.
- Rahvusvaheline kalade rändepäeva joonistusvõistlus (joonistuste saatmise tähtaeg 30.04.2020 – tähtaega pikendati, algselt 31.03.2020)
- KORDUV RMK metsaviktoriin 1.-12.klassi õpilastele .Viktoriinil osaletakse klasside kaupa, kuigi iga õpilane vastab iseseisvalt (alates 23.märts, küsimustele saab vastata kuni 15.04.2020)
- Tartu kunstimuuseumi kunstikonkurss “ÖKO” kooliõpilastele (tähtaeg 15. aprill 2020)
- E-viktoriin “Vesi ja kliimamuutused” 4.-9.kl õpilastele (23.- 30.märts)
- Kampaania “Lastelt laste heaks”, et ühiselt avaldada toetust orkaan Doriani poolt räsitud Bahama koolidele (registreerumine dets 2019 – märts 2020)
- KORDUV Linnuviktoriin 6.-12.klassi õpilastele TÜ Loodusmuuseumis 6. aprillil (registreerumine 5. märtsist kuni 26. märtsini või kuni kohti jagub – 2020. a. JÄI ÄRA eriolukorra tõttu)
- KORDUV Kompostiljon kutsub lasteaedu ja koole üles tegema lehekomposti ning annab välja Kompostiljoni märgiseid
- Koolidevaheline taarakogumisvõistlus #ärarääma (liitumine kampaaniaga jaan 2020, võistlus veebr-mai 2020)
- KORDUV Digitaalne koristuspäev (31.jaan 2020)
- KORDUV Talvine aialinnuvaatlus 24.-26.jaanuar 2020 (toimub kord aastas regulaarselt jaanuari viimasel R-P)
- Presidendi kliimamuutuste teemaline kõnekonkurss “Kirjuta Eestile” (16-19-aastaseid noortele), tähtaeg 20.jaanuar
- KORDUV Keskkonnaalaste uurimistööde ja projektide konkurss õpilastele (5.-12.kl uurimistööde tähtaeg 23.veebruar, 1.-4.kl projektide tähtaeg 5.märts)
- KORDUV Veeteemaline inglisekeelne rahvusvaheline viktoriin 1. nov – 20.dets
- Polaarviktoriin 15-19-aastastele koolinoortele: I etapp 18.-24.nov, (võistlus tervikuna kestab kuni 28.jaan 2020)
- KORDUV Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal 16.-24.nov. Keskkonnaamet korraldab 18.-24. nov jäätmeteemalise veebiviktoriini 7.-9. klassi õpilastele.
- KORDUV Mini Negavatt 2019 1.-6. klassi õpilastele. Konkursile oodatakse kuni 2 minutilisi videoklippe noorte lennukate ideede ja lahendustega teemal ”Riietesse uppuv maakera”. Osaleda saavad vähemalt 3-liikmelised meeskonnad. Auhinnaraha (700, 500, 300 eurot) on kasutamiseks kogu klassile. Tähtaeg 17. november 2019
- Aasta looma luule- ja lühijutukonkurss “Kopral kodu kaldavees” tähtaeg 31.okt
- KORDUV Aasta linnu joonistusvõistlus tähtaeg 31.okt 2019
- KORDUV Õiglase kaubanduse nädal 21.-27.okt 2019