Rohelise kooli programm – kampaaniad ja konkursid


Käimasolevad ja algavad võistlused, kampaaniad, konkursid, mängud ….

 • Linnuvaatleja määramisvõistlus* algab veebruaris ja kestab novembrini.
 • Suvine aialinnupäevik* kutsub huvilisi pidama 1. märtsist – 3.oktoobrini 2021 veebipäevikut oma aia kohta. Kirja saab panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud ning lisada ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad.
 • Maailmakoristuspäev* 18. sept 2021, lasteaiad, alg- ja põhikoolid, gümnaasiumid ja kutsekoolid on oodatud oma aktsioone korraldaja ja sellest teada andma 13.-24.septembril. 2021.a koristuspäeval võiks eriti tähelepanelik olla väikeprügi osas – suitsukonid, pudelikorgid, plastitükid, kommipaberid jms, et need maha ei jääks.
 • Fotokonkurss “Elu on lill – pärand niidul”, tööde esitamise tähtaeg 30.09.2021. Konkursi korraldaja Keskkonnaamet  ootavab fotosid nii niiduliikidest, pärandmaastikest kui ka inimese ja pärandmaastiku vahelisest seosest. Lisaks põhikonkursile toimub MINIKONKURSS sotsiaalmeedias. Oodatakse fotosid ja fotokollaaže, mis on markeeritud teemaviitega #eluonlill. Sotsiaalmeediasse (Facebook ja Instagram) postitatud fotod ei konkureeri põhikonkursil, kuid parima pildi(seeria) autoreid ootab vägev üllatus!
 • Fotokonkurss “Märka mind”*, tähtaeg 1. okt 2021. Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus ootab kõiki huvilisi osalema
 • Õiglase kaubanduse kuu (oktoober) tähistamine koolis – anna oma huvist märku hiljemalt 22.sept 2021
 • Maailmapäevade konkurss*  – tähtaeg 4.okt 2021. Parim maailmapäevade korraldaja koos kahe korraldusse kaasatud noorega võidavad võimaluse sõita 2022. aasta kevadel õppereisiga One World dokumentaalfilmide festivalile Prahas. Toetust on võimalik taotleda ka kevadel, tähtaeg 4.märts 2021.
 • Õpilasleiutajate riiklik konkurss*, tähtaeg 15.okt 2021, sobib hästi keskkonnahoiualaste leiutiste väljamõtlemiseks. Osaleda saavad 6–19aastased lapsed ja õpilased kuni 12. klassi lõpuni.
 • Eesti Looduse fotovõistlus*, tähtaeg 31.okt 2021. Osaleda saab kuni 16-aastaste noorte ja täiskasvanute kategoorias.
 • GAIA 20:30 elurikkuse kampaania, sh tunnikavade konkurss sept-nov 2021, #SpottingNature väljakutse 1.-5.nov – peakorraldajaks Foundation for Environmental Education, täpsem info tulemas
 • Digikoristuspäev 28.01.2022 koostöös Telia AS-iga, täpsem info tulemas detsembris
 • Mondo noortekonkurss kliimamuutustest ja rändest – tähtaeg 31.01.2022. Konkursile esitatud tööd peavad olema valminud või teostatud perioodil 1.05.2021-31.01.2022, konkursile võib esitada üldhariduskoolis tehtud praktilisi- ja loovtöid. NB! Kõigil registreerunutel on võimalik 2021.a sügise jooksul osaleda veebinaridel ja inspiratsioonikohtumistel, et oma konkursitööd paremini ette valmistada, registreeri siin.

* Võistlus, konkurss, kampaania toimub regulaarselt igal aastal, toimumise aeg võib sõltuvalt aastast natuke muutuda. Oma tegevuste planeerimiseks vaadake ka allpool toodud teavet eri korduvate konkursside kohta.


Täht- ja teemapäevad


Erinevatest tähtpäevadest annab väga hea ülevaate Maailmakooli (MTÜ Mondo) kodulehel olev kalender, kus leiate lisaks tähtpäeva nimetusele ka soovitusi, mis tegevusi sel päeval teha, millist filmi vaadata. Rohekooli programmi rahvusvahelise eestvedaja FEE lehelt leiab 2020/2021 õ.-a. ingliskeelse kalendri, kus märgitud keskkonnaga (sh loomaliikidega) seotud tähtpäevad.

Väike valik olulisematest keskkonnavaldkonna (rahvusvahelistest) päevadest:

 • SEPTEMBER: 16.09. osoonikihi kaitsmise päev, 22.09. autovaba päev; 29.09. rahvusvaheline toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päeva; september on Eesti toidu kuu;
 • OKTOOBER: 16.10 ülemaailmne toidu päev; oktoober on õiglase kaubanduse kuu
 • NOVEMBER: novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction); 2021 aastal toimub see 20.-28.nov
 • JAANUAR: jaanuari viimasel nädalal digiprügi teemaline kampaania (eestvedaja Telia AS)
 • VEEBRUAR: 2.02. märgalade päev, sooja kampsuni päev (kuupäev täpsustatakse igal aastal, 2022.a on see 17.veebr) on Belgia rohelise kooli programmi poolt ellu kutsutud päev, mis juhib tähelepanu soojusenergiakasutusele ja -säästmisele. Hea mõte on korraldada ka sooja kampsuni nädalat, kus siseruumides alandatakse temperatuuri kraadi või paar ning jälgitakse selle mõju, sh säästu.
 • MÄRTS: 3.03. eluslooduse päev, 22.03. veepäev, 30.03. Maa tund
 • APRILL: 14.04. õuesõppe päev, 22.04. Maa päev
 • MAI: 18.05. taimede lummuse päev, 22.05. bioloogilise mitmekesisuse päev
 • JUUNI: 5.06. keskkonnapäev, 8.06. ookeanide päev

Eesti looduse aasta tegijad 2022: hetkel on teada aasta lind metskurvits ehk nepp.

Eesti looduse aasta tegijad 2021 on kuldnokk (aasta lind), rott (aasta loom), haug (aasta kala), kadakas (aasta puu), harilik lehviksammal (aasta sammal), väike käopõll (aasta orhidee), lilla kübarnarmik (aasta seen), harilik päevakoer (aasta liblikas), rähkmuld (aasta muld). Keskkonnaameti poolt valminud aasta tegijate A3 formaadis plakati leiate siit.

Eesti looduse aasta tegijad 2020 olid tuttpütt (aasta lind), nahkhiir (aasta loom), kuusk (aasta puu), harilik valvik (aasta sammal), soo-neiuvaip (aasta orhidee), alpi põdrasamblik (aasta seen), teelehe-mosaiikliblikas (aasta liblikas), erodeeritud mullad (aasta muld) ja lõhi ehk lõhe (aasta kala) – nende plakat asub siin: https://www.keskkonnaharidus.ee/material/aasta-tegijad-looduses-2020/

2020. aastal täitus Eesti Looduskaitse 110. aastapäev. Juubeliaasta tunnuslauseks on “Hoia, mida armastad”. Lähemalt saab lugeda siit ning juubeliaasta sündmuste kalenderi leiab siit.

2020. aasta oli rahvusvaheline taimetervise aasta tegevustest saab lähemalt lugeda siit.


Looduskaitsealaste uudiste ja mõttevahetuse jaoks soovitame liituda epostiloendiga Loodusaeg https://lists.ut.ee/wws/info/loodusaeg

Facebooki kasutajatel soovitame liituda keskkonnaalaseid uudised, sh rahvusvahelisi uuringuid ja artikleid vahendava FB-grupiga Keskkonnasäästjad, kus toimub ka sisukaid arutelusid keskkonnahoiu teemal.


Lõppenud kampaaniad, konkursid, mängud


Mitmed kampaaniad ja konkursid on regulaarsed, kuid võimalik on kuupäevade muutus.