Global Action Days kampaaniad

Kutsume rohekoole osalema rahvusvahelises kampaanias “Running out of Time”, mis toimub 30.09-06.11.2022. Teatejooksul ja maailmahariduslike tegevustega osalemine on üks viis, kuidas iga-sügisesest Global Action Days kampaaniat tähistada.

Põhiürituseks on 7776 km pikkune teatejooks, mis toimub Šotimaalt Egiptusesse, läbides 18 riiki. Sinna kutsutakse teele jäävate riikide rohekoole osalema joostes või jalgrattaga. Eesmärk on teatepulgana kohale viia sõnum kliimakohtumise COP27 korraldajatele, milles sisaldub teade, et kliimamuutustega tegelemiseks saab aeg kohe otsa. Teatejooks sümboliseerib igaühe ükskõik väikest panust, mis annab väga suure tulemuse kokku. Sõnumile on oodatud alla kirjutama ka kõik rohekoolid, seda saab lugeda ja allkirjastada oma õppeasutuse nimel siin.

Riigid, mida teatejooks ei läbi ehk ka Eesti on oodatud osalema 3.novembril, mil toimub Global Action Day, mille raames oodatakse erinevaid maailmahariduslikke tegevusi läbi viima:

  • Organiseeri ka oma õppeasutuses teatejooks. Valmista taaskasutus- või looduslikest materjalidest teatepulk keskkonnasõnumiga, mida tahaksite maailmajuhtidele edasi öelda kui oleks võimalus. Kutsuge jooksma kogu personal või lapsevanemad. Mõelda ka selle peale, mida teatepulgaga pärast teha, et see lihtsalt olmejäätmeks ei muutuks. Oma läbitud meetrid saad hiljem kampaania lehele kirja panna. Tee oma teatejooksust ja -pulgast pilti ning jaga seda teistega sotsiaalmeedias või saada liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee. Postituse juures kasuta teemaviiteid #RunningOutOfTime #rohelinekool #GlobalSchoolsActionDay
  • Või mõtle ise välja sobivmaailmapäevade tegevus – istuta peenrasse kohalikke taimi, tee prügikoristuse jalutuskäik, valmista taimne toidukord kasutades kohalikke tooraineid, arvuta välja oma süsinikujalajälg või korralda näiteks rollimäng kasvuhoonegaaside teemal. Kampaania infolehel on kirjas ideed, mis teemasid enda eri vanuses õpilastega käsitleda, mis küsimusi neile esitada, link süsinikujalajälje arvutamise kalkulaatorile ja kasvuhoonegaaside rollimängu kirjeldus. Vaata ideede tööriistakasti – GSAD School Toolkit.

Pange oma õppeasutus kirja kampaania ametlikul lehel https://running-out-of-time.com/schools/ ja seejärel saadetakse teile infomaterjalid (inglise keeles), milles sisalduvad lihtsad ideed tunnikavadeks ja 15-minutilisteks tegevusteks. Saate ka lingi, kuhu enda õpilaste tegevused või läbitud teatejooksu meetrid ametlikult kirja panna.

NB! Oma ürituse võiks läbi viia enne 5.novembrit, mis on ametlik kampaania lõpp, sest 6.novembril jõuab rahvusvaheline teatepulk Egiptusesse kliimakohtumisele.