Digikoristusnädal 2024

Eesti Rohelise kooli programm kutsub õppeasutusi, õpilasi ja kõiki huvilisi osa võtma suurest digitaalsest koristusnädalast 22.-28.01.2024!*

Võtame ette enda digiseadmed tööl, kodus või koolis ning korrastame enda digielu, kustutades kõik ebavajaliku infomüra ja failid, mis kuhjudes digitaalseks prügiks on muutunud. Igal nädalapäeval ootab ees üks päevateema, mis annab nippe, kust ja kuidas efektiivselt digikoristada.

E-postkasti ummistavad listikirjad, sorteerimata sajad udused puhkusefotod ning eri kasutute teenuste kontod tarbivad kõik energiat läbi seadmete ja programmide, kus neid hoiustatakse ja liigutatakse. Kõik need väikesed igapäeva digiteod kuhjuvad aastatega aga meie planeeti mõjutavaks reaalseks CO2 jalajäljeks. Kui paljud nendest failidest, kirjadest, kontodest aga tegelikult sulle vajalikud ja säilitamist väärt on? Peale heateo loodusele, muudad digikoristades oma elu turvalisemaks, vähendad infomüra ja võidad edaspidi aega, kuna leiad enda asju paremini üles.

Digikoristusnädal astub ühte sammu üle-eestilise Telia Digikoristuspäevaga 26.jaanuaril, kuhu kutsume samuti end kirja panema.

NB! Kooliklassidega osaledes on ülesanded sobilikud pigem põhikooli teisest astmest alates, sobides noortele, kes juba iseseisvalt digiseadmetega toimetavad ja erinevaid keskkondi kasutavad.

Digikoristusnädalat 2024 korraldab Eesti Rohelise kooli programm koostöös Tartu loodusmajaga. Kampaania partneriks on Telia Digikoristuspäev.

* Tulenevalt üle-eestilise õpetajate streigi kuupäevast pikendame osalemisaega 26.veebruarini ehk kooliklassiga ühiselt osalemiseks võib kampaania tegevusi järgi teha ka veebruaris ja auhinnaloosis osalemiseks anda tagasiside hiljemalt 26.veebruariks.

Liitu digikoristuse Facebooki üritusega!

#digikoristusnädal2024


OSALEMINE

 1. Pane ennast kirja kas õppeasutuse meeskonna (kooli/lasteaia õpetajate ja töötajate rühm, keskkonnatöörühm, vms), kooliklassi, pere või üksikosalejana SIIN.
 2. Vali seadmed, kus nädala jooksul digipuhastust teed – kas telefonis või arvutis (nii tööl, koolis kui kodus), eriti agar digipuhastaja võib sukelduda kordamööda kõigisse.
 3. Sea sihiks kindel aeg, kui kaua saad digikoristusega selle nädala jooksul tegeleda – näiteks iga päev 15 minutit või lausa tunni ning pea sellest rõõmuga kinni.
 4. Järgi igal hommikul ülesannet, mis Facebooki üritusse või Instagrami #digikoristusnädal2024 ilmub ning pane käed külge!
 5. Jaga edusamme, et koos puhtamaid seadmeid ja päid tähistada! Anna meile digikoristusnädala lõpus tagasisidevormis märku, mitu ülesannet nädala jooksul tegid, mida enda kohta õppisid ja millise uue koristusharjumuse endaga kampaaniast kaasa võtad. Kui soovid, märgi endale nädala jooksul üles mis mahus ebavajalikke faile digiseadmetest kustutasid.
 • Õpetajad saavad meilile päevateemade kava ette, et õppetegevusi paremini planeerida. Kooliklassidele on lisategevuseks Kahooti viktoriin.

VÕITJAD

Aitäh kõigile digikoristusel osalejatele!

Kokku registreeris neljandale digikoristusnädalale osalema peaaegu 160 õppeasutust, seal hulgas nii lasteaedu, koole, huvikoole kui ka kutsekoole. Põhjalikuma tagasiside oma tegemistest andis üle 80 õppeasutuse.

 • Rohelise kooli võrgustiku õppeasutuse auhinnad: meeskonna loosiauhinna võitsid Pärnu Raja lasteaia töötajad. Klassi auhinna võitis Kose Gümnaasiumi 4.c klass.
 • Võrgustikuvälise ergutusauhinna sai Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 4.b klass.
 • Üksi või perega osalejatest võitis loosiauhinna Kätlin Aidla.

AUHINNAD ja TOETAJAD

Ülesandeid edukalt täitnud osalejate vahel lähevad jagamisele loosiauhinnad.

 • Kõigi osalenud õppeasutuste vahel loosime välja ergutusauhinna.
 • Rohelise kooli programmiga liitunud õppeasutuste vahel loosime välja lisaks kaks auhinda. Ühele õppeasutuse meeskonnale ja ühele klassile on auhinnaks ekskursioonid elektroonika ringmajandusettevõtetesse Foxway (asukohaga Tartus) ja GreenDice (asukohaga Tallinnas) koos reisitoetusega 500 euro ulatuses. Reisitoetuse väljaandmist toetab Telia.
 • Kõigi üksi või perega osalevate digikoristushuviliste vahel loosime välja koostööpartner Telia poolt välja pandud kõvaketta või ringmajandusettevõtte GreenDice kogukonnateenuse kasutamisvõimaluse aastaks.

Auhindade loosimises saavad osaleda kõik registreerunud osalejad, kes on jaganud tagasidevormis enda, pere, meeskonna või klassi digikoristusnädala edusamme ja muljeid.

Lisaks toetas kampaaniat viktoriini küsimuste loomisel TalTechi küberturvalisuse teadur, koolitaja ja õpetaja Birgy Lorenz.

telia digikoristuspäev

greendice foxway

digikoristusnädal 2024

Lisainfo:

Liina Vakrööm

liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee

53326476

Digikoristusnädal 2024 koordinaator

 

Rohelise kooli programmi tegevusi toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Janek Pohla koostöös President Kaljulaidi Fondiga ning Haridus- ja Teadusministeerium.