Näitus “Lennake mesipuu poole!” 2.05.-31.08.2018

Näitusel „Lennake mesipuu poole!“ on väljas Piotr Socha illustratsioonid raamatule „Mesilased“

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on poola raamatu- ja ajakirjaillustraator Piotr Socha.

Raamat „Mesilased” äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi, kui süveneda sisusse. Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni –, ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest. Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed. Kõike seda ehivad suured kaunid pildid.

Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud. Võib-olla … meie aga võime seda pilti ette kujutada, seistes keset väikest mesilaste isamaad, mille on loonud poola autorid koos eesti mesinike, raamatu tõlkija ning näitust võõrustavate muuseumide, looduskeskuste ja raamatukogude kuraatoritega.

Lisaks on näitusel võimalik tutvuda mõnede mesindusega seotud vahendite ja mesilaste „toodanguga“, panna ennast proovile viktoriinil ja värvilehti kaunistada.

Näituse tõi Tartusse Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak ning Eesti Mesinike Liiduga. Näitus on üks Poola Vabariigi kingitustest Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks.