Fotograaf Toomas Kalve näituse „Koloreeritud loodus“ avamine 16.10.2020

Tartu loodusmajas saab sel sügisel nautida fotograaf Toomas Kalve näitust „Koloreeritud loodus“.

Avamine ja kohtumine autoriga 16.10 kell 18:00

Fotograaf Toomas Kalve loob oma fotod erilise tehnikaga – pildistades vana suure plaatkaameraga, ilmutab ta algul mustvalged loodusmaastikud, mida hiljem käsitsi toonib, koloreerib ja liimib. Selline tehnika nõuab suurt keskendumist, kannatlikkust ja täpsust, üks foto sünnib nädala jooksul. Sellise tehnika kaasabil toimuvad tema loomingus looduse unenäolise värvingu otsingud, ristumine maalikunstiliste ideedega, valguse-varju mängud ja armastus vanade optikate ruumilisuse ja sügavuse vastu.

Fotograaf Toomas Kalve meenutab ise loodusfotograafiga tegelemise algust nii:

“Fotograafiaga tegelemist alustasin algkooli ajal värvifotode tegemisega. Aja jooksul hakkasin kasutama järjest vanemaid kaameraid. Esimesed võtted vana plaatkaameraga tegin 1987.aastal. Alguses pildistasin 13×18 cm negatiividele, praeguseks kasutan põhiliselt 24×30 cm negatiiviga kaamerat. Kuna ei tea, et Eestis või ka mujal maailmas oleks nii suureformaadilise kaameraga loodusmaastikke nii detailselt koloreeritud, tahtsin katsetada, kuidas see välja nägema hakkab. 

2017. aastal alustasin Eesti kultuurihoidjate pildistamisega. Kuna ise autoga ei sõida, siis selle töö jaoks rändasin Eesti erinevates paikades jalgrattaga, 30kg kaameratehnikat järelkärus, lisaks viies jalgrattakotis olevale matkavarustusele. Omades seeläbi kogemust nii raske tehnikapargiga ringi rändamiseks, tekkis kiusatus proovida pildistada ka looduses. Elasin nädal aega Haanjamaal ühe sõbra 60 hektarises metsareservaadis. Esimesed 3 päeva läksid digikaameraga ringi hulkudes ja sisse elades. Soovisin leida motiive, mida metsas jalutades tavaliselt igaüks võib kohata. Proovisin vältida ülekomponeeritud kaadreid, kus mingi objekt liiga „ilusalt“ pildi tsentrisse oleks paigutunud ja kaadri kompositsioon täiuseni läbi oleks töötatud. See osutus päris raskeks ülesandeks. Üle 40 aasta kaadreid komponeerides ei oska enam juhuslikke motiive pildistada. Seda saab küll teha tänapäevase kiire ja kerge digitehnikaga- pildistada kaamerasse vaatamata.

Suured negatiivid on ilmutatud käsikaudu täielikus pimeduses. Paberile jäädvustamine toimub kontaktkoopia meetodil, s.t., et negatiiv (24x30cm) surutakse vastu fotopaberit ja valgustatakse, seejärel toimub nende ilmutamine. Mustvalged fotod toonin kahes lahuses pruuniks, seejärel koloreerin need seepiatoonis fotod. Kõik värvid kannan pildile peenikeste pintslitega, vahel on vaja kasutada ka värvipliiatseid. Peenem töö toimub luubi all. Töödeldud fotod kleebin jaapani  kliisterliimiga pressi all happevabale aluspapile. Lõppvormistuseks kasutan enda valmistatud kohalikust puidust raame. Pildi valmimiseks ja vormistamiseks kulub umbes üks töönädal.”

 

Fotograaf Toomas Kalve näitus „Koloreeritud loodus“

Tartu loodusmajas, Lille 10

19.10 – 19. 12. 2020

E-R 9-18

Pilet: 2€/3€