Kollaažinäitus “Vana mets on nagu muinasjutt” 18.09.-30.11.2023

Tartu loodusmaja fuajees saab novembri lõpuni vaadata Eestimaa Looduse Fondi korraldatud õpilaste kollaažinäitust “Vana mets on nagu muinasjutt”.

Loodusmaja fuajees on terve sügise väljas põhikooli õpilaste loomekonkursi valiktööd. Eestimaa Looduse Fond kutsus 2022. aasta lõpus 1.–9. klasse märkama vana metsa elanikke ja väärtust ning osalema kollaaživõistlusel “Vana mets on nagu muinasjutt”. Nõnda sündis üle Eesti kokku ligi 160 kollaaži, mis räägivad kõik isemoodi lugu vanast metsast ja selle elanikest. Siin näitusel näed väikest valikut neile saadetud metsakollaažidest. Ülejäänud töid saab näha ELFi veebigaleriis: www.elfond.ee/margatudmetsas

Miks on vanad metsad olulised?
Vajame, et vanu metsi märgataks ja hoitaks. Vanu looduslikke metsi on väga vähe alles – kõigest mõni protsent kõigist Eesti metsadest. Samas leidub just seal sadu liike, keda mujal metsades enam ei kohta. Taolistest metsadest on saanud elurikkuse hoidjad. Vanades metsades leidub juba tuttavaid muinasjutukangelasi, aga ka märkamatuid ja pisikesi, ent ometi tähtsaid tegelasi. Nõnda vajab ka kogenud silmaga otsija sageli luubi abi, et tunda ära mõni puutüvel kasvav sambliku- või samblaliik.

Elurikas vana mets kujuneb sadade aastate jooksul. See aga ei pruugi tähendada, et kõik puud oleksid metsas mitmesaja-aastased. Sellises metsas leidub sageli korraga nii väga vanu kui ka päris noori, alles tärkavaid puid. Ühtlasi võib sealt leida väga erinevaid puid, mõnest metsast ka selliseid, mida oleme harjunud rohkem parkides kui metsades nägema, näiteks vaher, pärn, jalakas. Vanas looduslikus metsas on olulisel kohal ka need puud, kelle elu on juba elatud. Nii veel püsti seistes kui juba pikali vajunult pakuvad surnud tüved elupaika ja toitu tuhandetele erinevatele liikidele, alustades putukatest ja lindudest ning lõpetades sammalde ja seentega. Nõnda on vana omasoodu arenev mets väärtuslik ja lõputult ise uuenev tervik.

ELF tänab kõiki õpilasi ja õpetajaid, kes oma kollaže jagasid! Koos vahvate piltidega jõudis meieni suur hulk töödesse pandud armastust ja loovust.

Näitus on avatud 18.09.-30.11.23 E-R kell 10-18.

Sissepääs majapiletiga.

 

kollaaž ELF