Näitused “Regivärsside värviline vägi” ja “Kai Lillekaardid – loodus võluvas mosaiigis”

Aprilli alguses avame loodusmajas kaks kaunist näitust! Mõlema näituse avamine toimub 1. aprillil kell 18:00 loodusmaja saalis ja fuajees, avamisel kõlavad laulud regilauluansambli Sinimaniseele esituses.

Näitus “Regivärsside värviline vägi”

Autor Getter Otsaru on lõpetanud Tartu Kunstikooli, kunstilise kujundaja eriala.

“Kunstiga olen tegelenud hobina ja hiljem töö kõrvalt juba noorest east saati. Umbes neli aastat olen laulnud regilaule ansamblis Sinimaniseele. Sinimaniseele proovides panid paljud lauldud laulud mul silme ees pildid jooksma ja peagi jõudsid need pildid ka paberile. Sellest inspireerituna koostasin käesoleva näituse, kus tapeedi rullidele kirjutatud sõnad annavad lisajõudu piltidele ja pildid laiendavad veelgi laulusõnade müstilisust. Kahe pildi inspiratsiooniks oli ka meie rahvuseepos ” Kalevipoeg”. Joonistused on tehtud värvipliiatsidega, üks pilt “Nuttev tamm” ainult hariliku pliiatsiga.

Kuigi tehnika on lihtne, kulus iga joonistuse tegemisele umbes neli tundi ja tapeedi kirjutamisele veel rohkem. Pildiraamid ja tapeedid on uuskasutus, mis on mulle väga oluline teema. Pitside eesmärk on lisada raamitud piltidele soojust ja hubasust. Kui ma laulan regilaule või tegelen kunstiga, aitab see mul tunda ennast elusama ja parema inimesena. Loodan, et minu näitus aitab sarnast tunnet tekitada ka publikus. Esimesel aprillil on ainulaadne võimalus kuulata piltide juurde kuuluvaid regilaule ansambel Sinimaniseele esituses ja tähistada koos minu kolmanda näituse avamist! Ja see ei ole nali!”

Näitus on avatud 2. aprill – 31. mai E-R 10-18.

Sissepääs majapiletiga 2€/3€, avamine tasuta.

 

****

Näitus “Kai Lillekaardid – loodus võluvas mosaiigis”

Näitusel on väljas Kai lillekaardid, mis on kõik loodud ehtsatest taimedest ja lilledest. Oshibana ehk pressitud lillede kunst pärineb Jaapanist, kus on seda rahulikku ja meditatiivset kunsti harrastatud juba sajandeid. Tänapäeval on oshibana tuntud ja populaarne väga paljudes maades, ka Eestis. Hool ja armastus looduse vastu, selle ilu märkamine, hindamine ja hoidmine on märksõnad, mis seda kunstiliiki iseloomustavad. Töö lilledega on delikaatne ja vajab aega ja tähelepanu. Selleks, et valmiks üks lillekaart, on vaja kõigepealt lilled metsast korjata ja seejärel pressi alla kuivama seada. Möödub mitu nädalat enne kui taim on korralikult kuivanud ja valmis loometööks.

Kai lillekaartidel ja raamitud mosaiikidel on kasutatud vaid Eesti kohalikke taimi, mis kõik korjatud Pärnumaa metsadest ja koduaiast. Lisaks õitele on kaartidel lehti, varsi, okkaid, sammalt, seemneid – kõike naturaalset, mida looduses leidub. Ka tagasihoidlik umbrohi on kaardil oma koha leidnud. Lillede mosaiikidesse seadmine on üks vahva tegevus, mis toob palju rõõmu nii tegijale endale kui ka hiljem vaatajale. Tööde autor Kai arvab, et loomingulises protsessis osalevad aktiivselt ka lilled ise, valides hoolikalt, kellega koos ühele kaardile minna. Kunstnikul võib ju oma nägemus olla, kuid viimane sõna jääb alati lilledele. Kai Tomasberg on pressitud lilledest kaarte ja pilte loonud juba paar aastat. Hobist on saanud tõeline pühendumine, mis toob kunstnikule palju rõõmu ja rahulolu.

Omanäolise näituse eesmärgiks on tutvustada vaatajale meie ehedat loodust, imekauneid ja huvitavaid taimi metsast ja niitudelt, jõekallastelt ja teepervedelt, kus need tihti märkamata jäävad. Ilu ei pea kaugelt otsima, see on siin, meie ümber, meie oma koduses Eestis. Külastajale on näitusega tutvumisel abiks lillegiid, kust leiab iga pildi loomiseks kasutatud taimede loetelu.

Näitus on avatud 2. aprill – 27. mai E-R 10-18

Sissepääs majapiletiga 2€/3€, avamine tasuta.