Saabumas on taaskord koolivaheaeg, mil saab nautida kevade tulekut ning tärkavat loodust. Seoses looduse märkamise ning korraks aja maha võtmisega ei toimu kevadisel vaheajal Tartu loodusmaja tavapäraseid huviringe.

Küll toimuvad need ringid, mis erinevatel põhjustel on ära jäänud:

  • beebiring R1, R2, R3, R4 (Äli Agnes Järve)
  • meisterdajad R3 (Liisgren Pärnsalu)
  • loodusesõbrad R6 (Liisgren Pärnsalu)
  • väikesed loodusteadlased R1, R2 (Marje Sellis, Rõõmumaa lasteaed)
  • väikesed loodusteadlased R1 (Aili Elts, Naerumaa lasteaed)

Kõige täpsema info huviringi korralduse kohta saad otse õpetajalt. Õpetajate kontaktid leiad siit.


Nagu eelmiselgi vaheajal, siis saavad nii õpilased kui ka lapsevanemad oma teadmised keskkonnateemadel proovile panna. Seekord “Kasvades oma toiduga III” viktoriinis (viktoriin lingitakse peale selle avalikustamist, huvi korral hoia silma peal ka loodusmaja kodulehe uudistevool ja sotsiaalmeedial). Viktoriini avaldame Maa päeval, 22.aprillil ning vastuseid saab esitada kuni 18.maini, mil tähistame taimede lummuse päeva.

9.aprillil osalesid huvikooli õpilased taaskord Õpilaste Teadusfestivalil. Keskkonnatöörühma liikmed viisid läbi sambla-samblikuseina jaoks lõngatuttide meisterdamise töötuba ning reklaamisid loodusmaja tegevusi messialal.

Sambla-samblikuseina lõngatuttide meisterdamise töötuba (keskkonnatöörühma õpilased ja Hr.Kurk)

Messialal liikudes panid keskkonnatöörühma õpilased külastajad proovile nii loodusmaja kui ka üldiste loodusteemaliste küsimustega, millega võisid vastajad välja teenida loodusmaja logoga või uue Hr. Kurgi portreega kleepsu.

Suure tänud keskkonnatöörühma liikmele Kedyle kleepsu disaini eest.

Kas sina oskaksid vastata neile küsimustele?

  1. Mitu kilpkonna elab Tartu loodusmajas?
  2. Mitu jalga on putukal? Ämblikul?
  3. Kuidas erinevad sammal ja samblik?
  4. Mis kujuga on loodusmaja?

Lisaks keskkonnatöörühma õpilastele võis festivalil kohata ka taimetarkade ja loodusteadlaste õpilasi, kes esinesid teadusteatri laval etenduste “Muinasjutt sellest, kuidas Helvik endale nime sai” ja “Zombikaktused”.

Etendused “Muinasjutt sellest, kuidas Helvik endale nime sai”, juhendaja õpeataja Mai-Liis Vähi ja “Zombikaktused” juhendaja õpetaja Pille-Riin Pärnsalu

Peale etendusi muutusid zombikaktused härra Kurkideks 🙂 ning suundusid messialale festivali külastajaid küsitlema ja loodusmaja laua äärde suunama.

Rohkem pilte ja videosid näeb:


AITÄH!

Keskkonnatöörühma liikmed: Mirjam Mandri, Kedy Kiisk, Heili Mängli, Ida Siegl, Triin Vanamb, Lotta Lea Arras, Mari Lisell Rägo, Sophia Kespre.

Teadusteatri esinejad:

  • loodusteadlased: Iris Huhko, Mirtel Huhko,  Kristjan Art Kompus, Saskia Saara Kuningas, Evan Eric Heinväli, Sofia Makin, Liibeth Mölder, Mirju Marianne Oras, Geor Parri, Lenna Parri, Grete Pärnapuu, Kaarel Rätsep, Loore Uuk, Saara Koduvere, Miko Kohv, Paul Teppo. Õpetaja Mai-Liis Vähi.
  • taimetargad: Jaagup Somelar, Eliise Marii Ojanurme, Lilit Rääk, Sandra Lisann Visnapuu, Evan Eric Heinväli ja keskkonnasõbraliku disaini ja meistrite õpilane Mirjam Mandri. Õpetaja Pille-Riin Pärnsalu.

Vabatahtlik Elise-Laureen Müller (keskkonnasõbralik disain) ja kogukonnapraktikant Helena Sasi (keskkonnasõbralik disain).

Lisatänud kõikidele loodusmaja teistele töötajatele, kes õpilasi abistasid!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sellel reedel, 29. märtsil loodusmaja huviringe ei toimu. Küll ootame teid juba järgmisel päeval, 30.03 kogu perega LinnaLinnuLaupäevakule.

TULE TÄHISTAMA MAA PÄEVA 19. APRILLIL!

Rahvusvahelist Maa päeva tähistatakse 22. aprillil ÜRO eestvedamisel juba alates 1970. aastast. Sel päeval pööratakse tähelepanu Maal elavatele erinevatele looma- ja taimeliikidele ning inimese mõjule ja jätkusuutlikule harmoonilisele kooseksisteerimisele meie planeedil.

Kutsume sind tähistama Maa päeva koos Tartu loodusmaja ja  Peipsi Koostöö Keskusega. Päev algab traditsioonilise õpilaskonverentsiga, kus õpilased saavad esitleda oma ettekandeid uurimistöödest ja keskkonnaprojektidest. Järgnevad õpetajate lühikoolitus “Uuenduslikud õppemeetodid ja -programmid“ ning õpilaste poolt õpilastele koostatud hariduslike rollimängude töötoad!

AJAKAVA

14:00-14:45 Konverentsi lavaproov (suures saalis)

15:00-15:15 Saabumine

15:15-16:30 Õpilastööde konverents “Maapäev” (suures saalis)

16:30-16:45 Sirutuspaus

16:45-18:00 Õpetajakoolitus “Uuenduslikud õppemeetodid ja programmid” (koolitustuba)

16:45-18:00 Rollimängu töötoad õpilastele (päikesetuba, kivituba, loovustuba)


ÕPILASKONVERENTS “MAA PÄEV”

Maa päeva õpilaskonverentsile oodatakse esinema igas vanuses õpilasi ettekannetega loodusvaatlustest, loodus- ja keskkonnaalastest uurimustest, huvitavatest õppekäikudest vms.

Ettekande juhendajaks võib olla loodusmaja õpetaja, lapsevanem, kooliõpetaja. Ettekande pikkuseks on 5-7 minutit. Loodusmaja konverentsil saavad õpilased lihvida oma esinemisoskusi, saada ettekande tegemise kogemusi ning muidugi elada kaasa oma toredatele kaasesinejatele.

NB! Registreerimine kestab kuni 12. aprillini või kui esinejate kohad on täitunud!

Täpsemad kokkulepped ja tähtsad kuupäevad leiad registreerimisvormi algusest.

REGISTREERIMINE ON LÕPPENUD!

Lisainfo: pilleriin.parnsaslu@tartuloodusmaja.ee

ÕPETAJAKOOLITUS “UUENDUSLIKUD ÕPPEMEETODID JA PROGRAMMID“

Peipsi Koostöö Keskus tutvustab oma uuemaid maailmahariduse materjale ja programme, nt “Planeedi kestlikkus: jätkusuutlik toidu tootmine ja tarbimine”, mille raames on valminud veebiviktoriin, ristsõna, töölehed, jm. (Vt: https://ctc.ee/trukised)

Peipsi Koostöö Keskus tutvustab ka keskkonnaharidusliku rollimängu õppekava ja õpetajatele mõeldud juhendmaterjale ning audiovisuaalset infokeskkonda. Samuti antakse ülevaade, kuidas rollimängu meetodit saaks paremini õppeprotsessi integreerida. Projekti tulemusena on valminud 3 hariduslikku rollimängu, mida esitletakse õpilasgruppide poolt töötubades.

Õpetajatele väljastatakse koolitustõend.

REGISTREERU KOOLITUSELE SIIN! 

Lisainfo: ederi.ojasoo@gmail.com

ROLLIMÄNGU TÖÖTOAD ÕPILASTELE

Alates 2022. aasta algusest on Peipsi Koostöö Keskus juhtimas Erasmus+ koostööprojekti GreenEduLARP, mille eesmärk on anda õpetajatele uusi pädevusi keskkonnahariduses, kasutades harivaid Live Action Role Play mänge (eduLARP). Üks projekti tulemustest on GreenEduLarpi õppekava ja toetav tööriistakomplekt õpetajatele.

Ainekava eesmärk on toetada alg- ja keskhariduse õpetajaid keskkonnahariduslike rollimängude loomisel koos õpilastega, kujundades nii õpilastes keskkonnasäästlikku mõtteviisi. Rohkem infot https://ctc.ee/projektid/kaimasolevad-projektid/rohelineopilarp

Värska ja Tarvastu gümnaasiumid osalevad seotud partneritena Erasmus+ koostööprojektis GreenEduLARP ning on testimas rohelise rollimängu ainekava ning selle materjale. Tegevuse tulemusena on valminud koostöös õpilastega kohaliku keskkonna olukorda käsitlevad hariduslikud rollimängud, mis jäävad koolidesse kasutusse õppematerjalidena.

  • Õpituba “Veeressursid” – Värska Gümnaasiumi keskkonnateemaline hariduslik rollimäng veeressursside teemal, kus veest saab hinnaline vara.
  • ÕpitubaTarbimiskäitumine” – Tarvastu Gümnaasiumi keskkonnateemaline hariduslik rollimäng, milles tegutsevad mesinik ja mesilased. Mett ostavad erinevad inimesed, kelle tarbimiskäitumisega tekitatud jäätmete sorteerimisest sõltub, kas looduse ringkäik saab edasi toimida või pidurdub. Mängu põhimõte on lihtne ja selle läbiviimiseks vajalikud vahendid säästlikud ning kerged valmistada.

NB! Igas õpitoas saab osaleda max 15 õpilast.

REGISTREERU ÕPITUBADESSE SIIN!

Lisainfo: ederi.ojasoo@gmail.com

Lisainfo kogu konverentsi korralduse kohta: Liisgren Pärnsalu liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee


Lae printimiseks alla A3_plakat_maapaev_2024-1  ja A3_ajakava_maapaev_2024-1.

Võõrliikide viktoriin on lõppenud ja auhinnad selleks aastaks väljaloositud, aitäh osalemast!

Kui soovite enda õpilaste tulemusi saada eraldi e-postile, siis võtke ühendust liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee.

 

Kontrolli uuesti oma teadmisi ning tuleta meelde, kas vastasid just niimoodi küsimustele nagu all näha on.

  • 1.-3.klassi viktoriini õiged vastused 1-10
  • 4.-6.klassi viktoriini õiged vastused 1-20
  • 7.-12.klassi viktoriini õiged vastused 1-30
1. Punakõrv-ilukilpkonn
2. Kartulimardikas
3. Teekummel
4. Kährikkoer
5. Vikerforell
6. Mink ehk ameerika naarits
7. Kanada lagle
8. Hulgalehine lupiin ehk hundiuba
9. Kurdlehine kibuvits
10. Hispaania teetigu
11. Ümarmudil
12. Elegantne krevett
13. Signaalvähk
14. Sosnovski karuputk
15. Hiina villkäppkrabi
16. Tavaline tõruvähk
17. Aedmädarõigas
18. Kanada kuldvits
19. Muutlik rändkarp
20. Karvane võõrkakar
21. Ümarmudil elab
soolases ja magedas vees
22. Galeega on pärit
Kesk-Aasiast
23. Kartulimardikas kahjustab kartulitaimi
vastsena
24. Signaalvähk
kannab edasi vähikatku
25. Liiva – uurikkarp jõudis Läänemerre
umbes 500 aastat tagasi
26. Väikeseõieline lemmalts on
üheaastane rohttaim
27. Hispaania teeteoga on Eestis kõige sarnasem
kollane teetigu
28. Kurdlehise kibuvitsa vili on botaaniliselt
tõrsik
29. Hiina villkäppkrabi ei paljune Läänemeres, sest
vesi on liiga mage
30. Mink ehk ameerika naarits on
Euroopas invasiivne võõrliik

 

 

 

 

 

 

 

Tartu loodusmaja Rohelise Kooli keskkonnatöörühm on võtnud ette ühe pehme projekti – luua SAMBLA-SAMBLIKU SEIN Tartu loodusmajja.

MIKS? 

Tartu loodusmaja teisel korrusel asuv puhke/mänguala on kajav ja kõrgete lagedega. Meie eesmärk on tuua tuppa rohkem loodust ning rahu. Sellepärast oleme otsustanud kasutada vanu lõngasid, et luu rahustav ja pehme sein, mis toob rõõmu nii loodusmaja perele kui ka uuetele külastajatele.

KUIDAS ME SEDA TEEME? 

Eesmärk on kokku koguda erinevat tooni rohelisi lõngasid, mis on kodudes seima jäänud, et siis neist luua samblaid ja samblikke kujutavad elemendid (pallid, punutised, heegeldused jne). Kõike seda teeme koos loodusmaja huviringide õpilaste ja õpetajatega.

ÜLESKUTSE!!!

Kui sul on kodus rohelisi lõngasid, mida sa enam ei kasuta, siis too need Tartu loodusmajja infopunkti.

Oleme avatud tööpäeviti kell 10-18. 

Seina proovime valmis saada Maa päevaks, mida tähistame sel aastal 19.aprillil õpilaskonverentsi ja töötubadega.

Rohelise Kooli keskkonnatöörühma õpilased tänavad

Küsimuste korral võta eraldi ühendust huvijuht Liisgren Pärnsaluga liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

Et Eesti Vabariigi aastapäeva pidustustest puhata ning uuele hooajale värskelt vastu minna, ei toimu talvisel koolivaheajal Tartu Loodusmaja huvikoolis tavapäraseid huviringe.

Küll toimuvad need huviringid, mis erinevatel põhjustel on ära jäänud:

  • loomering R1, R3, R4, R5 (Ülle Kaasik)
  • meisterdajad R3 (Liisgren Pärnsalu)
  • meistrid R2 (Liisgren Pärnsalu) NB! Ring toimub tavapärasest kellaajast erineval ajal, 14-16!!!
  • loodusesõbrad R4, R5, R6 (Liisgren Pärnsalu)
  • väikesed loodusteadlased R1, R2 (Marje Sellis, Rõõmumaa lasteaed)
  • väikesed loodusteadlased R1 (Aili Elts, Naerumaa lasteaed)
  • seikluslik matkaring (Triin Libe, matk algusega loodusmaja juures 24.02)

Kõige täpsema info huviringi korralduse kohta saad otse õpetajalt. Õpetajate kontaktid leiad siit.


Kellel näpud vaheajal sügelevad ja ei suuda loodusteadustest ennast eemale hoida, saavad teadmised proovile panna 1.-12.klassile mõeldud võõrliikide viktoriinis.

Seoses lühendatud tööpäevaga 23.veebruaril, on huviringide korralduses toimunud muudatused

Reedel, 23.02 ei toimu huviringi:

  • kivimid, fossiilid ja kristallid R1 (Karmen Vits)
  • loomering R5 (Ülle Kaasik) õpilastel võimalik osaleda teiste gruppide aegadel

 

Reedel, 23.02 toimub huviring:

  • loomasõbrad R1, R2, R3 (Tiina Lilleleht)
  • meisterdajad R3 (Liisgren Pärnsalu)
  • loodusesõbrad R6 (Liisgren Pärnsalu)
  • loodusesõbrad R1 (Aili Elts)

 


Kuna loodusmaja suletakse reedel kell 15:00, siis võib tekkida olukord, kus välisuks on lukus. Probleemi tekkimise korral helista oma ringiõpetajale, kes saab sind majja lasta. Õpetajate kontaktid leiad siit.

 

 

Kätte on jõudnud Tartu loodusmaja traditsiooniline veebiviktoriin, millest saavad osa võtta kõik 1.-12. klassi õpilased. Sel aastal keskendume võõrliikidele, kes on leidnud tee Eestisse ning siia otsustanud elama jääda.

Eestimaa loodus on  imeline  ja mitmekesine. Enamust taimi ja loomi, kes siin elavad, saame kutsuda nö pärismaisteks, st et Eesti ongi nende looduslik kodumaa. Lisaks pärismaistele loomadele-taimedele elab meie looduses ka päris palju võõrliike. Eestis loetakse võõrliikideks kokkuleppeliselt inimese poolt tahtlikult või tahtmatult uutele aladele asustatud liike, mis on Eestisse jõudnud alates 19. sajandi lõpust, taimede puhul loetakse selliseks piiriks 18. sajandi keskpaika.

Võõrliikide teemat reguleerib Eestis looduskaitseseadus, mis ütleb, et  võõrliikide elusate isendite loodusesse laskmine ning võõrtaimeliikide loodusesse istutamine ja külvamine on keelatud. Seega tuleb välistada igasugune võõrliikide koduhoovist ja/või toast loodusesse sattumine, sh nt üleliigsete akvaariumikalade järve kallamine, rohitud või väljakaevatud taimede metsa alla viimine jne.

Invasiivne võõrliik ohustab teisi liike, muutes elupaiku ja looduslikku tasakaalu. Kiirelt levides põhjustab invasiivne liik kahju majandusele ja keskkonnale ning nende pidamine ja kasvatamine on keelatud (ka oma kodus). Lisaks ei tohi neid ka paljundada, müüa ega vahetada.

Mõne tuttava taime või looma puhul ei oska me kahtlustadagi, et ta on meil Eestis võõrliik.

Aga kuidas me teame, kes on võõrliik ja kes ei ole?

ÕPIME KOOS VIKTORIINIKS!

Kuna võõrliikide nimestik täieneb pidevalt, siis oleme teinud valiku ja keskendume seekord ainult allolevas nimekirjas olevatele liikidele. Väike nipp piltide leidmiseks – kasuta ladinakeelseid liiginimesid.

eestikeelne nimetus ladinakeelne nimetus
1. Väikeseõieline lemmalts Impatiens parviflora
2. Verev lemmalts Impatiens glandulifera
3. Karvane võõrkakar Galinsoga ciliata
4. Sosnovski karuputk Heracleum sosnowskyi
5. Teekummel Chamomilla recutita
6. Aedmädarõigas Armoracia rustiana
7. Kanada kuldvits Solidago canadensis
8. Hulgalehine lupiin e hundiuba Lupinus polyphyllus
9. Kurdlehine kibuvits Rosa rugosa
10. Ida-kitsehernes e galeega Galega orientalis
11. Hispaania teetigu Arion vulgaris
12. Kartulimardikas Leptinotarsa decemlineata
13. Liiva-uurikkarp Mya arenaria
14. Tavaline tõruvähk Balanus improvisus
15. Muutlik rändkarp Dreissena polymorpha
16. Hiina villkäppkrabi Eriocheir sinensis
17. Signaalvähk Pacifastacus leniusculus
18. Mudakrabi e harilik rändkrabi Rhithropanopeus harrisii
19. Elegantne krevett Palaemon elegans
20. Ümarmudil Neogobius melanostomus
21. Vikerforell Oncorhynchus mykiss
22. Punakõrv-ilukilpkonn Trachemys scripta elegans
23. Kanada lagle Branta canadensis
24. Mink e ameerika naarits Mustela vison
25. Kährikkoer Nyctereutes procyonoides

Lae liiginimede tabel alla siit → Võõrliikide veebiviktoriin 12-1.

REEGLID

  • Viktoriin toimub 12.-29. veebruari hilisõhtuni.
  • Viktoriinil saavad osaleda 1.-12. klassi õpilased.
  • Viktoriini küsimused on koostatud kolmes erinevas raskusastmes:

1.-3. klassile (küsimused 1-10)

4.-6. klassile (küsimused 1-20)

7.-12. klassile (küsimused 1-30)

  • Oma raskusastme(d) valib iga osaleja ise, see tähendab, et osaleda võib ka keerulisemas astmes, kuid mitte lihtsamas.
  • Pange tähele, et punktiarvestuses läheb kirja esimene sooritus!
  • Sel korral loosime auhinnad välja kõigi osalejate vahel.

VIKTORIIN ON LÕPPENUD

Lisainfo:

Uuel aastal uue hooga!

Nii on täienenud ka huvikooli read uute juhendajate ja ringidega.

Juba 5.märtsil, teisipäeval kell 16:30-18:00 alustab uus 7.-9.klassi õpilastele mõeldud TOIDUTEADUSE huviring, kus igapäevane toidutegemine seletatakse lahti füüsikas, keemias ja bioloogias tuntud mõistete ja protsessidega.

Kui oled huvitatud kokkamisest, küpsetamisest või meeldib sulle avastada toidu salapärast maailma ning soovid teada, miks vahukoor vahtu läheb või miks muna mõnikord panni külge kinni jääb, siis pane ennast julgelt uute huviringi kirja!

Huviringis tutvustakse järgmiste teemadega:

  • jäätis ja soojusülekanne
  • hüdrofoobsus ja lahtised šokolaadipirukad
  • neutralisatsioonireakstsioon ja muffinid
  • besee ja valdustruktuur
  • maitsevõi ja rasvad
  • jne

Huviringi registreerumise täpsem info

Huviringi kirjeldus

  • Huviringi tegevuste kohta oskab täpsemat infot anda ringijuhendaja Triinu Vaher triinu.vaher2@gmail.com
  • Registreerimise ja muude korralduslike küsimuste puhul pöördu õppejuht Pille-Riini Pärnsalu poole pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee või +372 5625 3402