Hea huvikooli õpilane ja lapsevanem!

Ootame Sind aastalõpu piknikule loodusmaja parki

reedel, 2.juunil kell 16:00-17:00.

Võtame koos kokku lõppeva aasta ning teeme plaane uueks!

Tule üksi või perega. Võta soovi korral kaasa midagi pikniku lauale (võimalikult vähepakendatud).

Kallid Tartu loodusmaja huvikooli õpilased koos peredega!

Ühinege meiega laupäeval, 10. juunil Tartu loodusmajas, et pidada maha üks suur ja lustlik pidu! Tartu loodusmaja huvikooli asutamisest täitub juunikuus tervelt 70 aastat! Seitse kümnendit täis loodusharidust – 4 erinevat maja ja 4 erinevat nime, tuhandeid särasilmseid õpilasi, aga alati sama siht – tunda ja väärtustada loodust läbi noorte silmade.

Sünnipäeval rulluvad tasuta põnevad tegevused lahti terve päeva jooksul nii majas sees kui pargis:

 • kell 10-18 avatud maja näitused, talveaed ja loomatuba
 • kell 12-17 seiklusrajad ja meisterdamise telk pargis
 • kell 15-17 igal pooltunnil huvilistele tutvustavad ringkäigud loodusmajas, mida veavad huvikooli õpilased, vilistlased ja kogenud loodusmajakad
 • kell 15-17 ekspertidega (Mari Ivask, Annely Kuu) elurikkuse uurimine pargi loodusvaatlusalal
 • kell 18-20 juubelipidu ja ansambli Kruuv kontsert pargis

Tule peole ja rõõmustame koos! Võta pere kaasa, kohta vanu ringikaaslasi ja õpetajaid ning tutvu praeguse loodusmajaga. Ja kui tunned mõnda meie vilistlast, siis kutsu kindlasti ka tema peole – koos on lõbusam!

 

Lisainfo:

Kärt Leppik
Huvikooli direktor
(+372) 5695 2950
kart.leppik@tartuloodusmaja.ee

huvikooli sünnipäev

13.-19.märtsil toimub kõikidele loodusmaja huvikooli õpilastele traditsiooniline loomaviktoriin. Nädala jooksul on kõigil huviringi õpilastel võimalus ennast proovile panna ja arvata, kes on jätnud oma pabula, sule või sarve raamatukokku.

Viktoriin on jagatud kolme erinevasse raskusastmesse:

 • 1.klass
 • 2.-4.klass
 • 5.-9.klass + gümnaasiumi õpilased

Viktoriinis küsitavad liigid leiad SIIT või Stuudiumi Tera materjalidest. Oma raskusastme valib iga osaleja ise, see tähendab seda, et osaleda võib keerulisemas astmes, kuid mitte lihtsamas.

Pane tähele, et punktiarvestuses läheb kirja esimene sooritus!

Auhindu jagame igas vanuseklassis, lisaks loosime kõikide osalejate vahel välja lisaauhinnad. 

Lisainfo: Tiina Lilleleht  tiina.lilleleht@tartuloodusmaja.ee

22.aprillil tähistatakse rahvusvahelist Maa päeva. ÜRO eestvedamisel korraldatakse seda päeva alates 1970. aastast. Sel päeval pööratakse tähelepanu Maal elutsevatele erinevatele looma- ja taimeliikidele ning inimese mõjule ja jätkusuutlikule harmoonilisele kooseksisteerimisele Maal.

Traditsiooniliselt tähistatakse Tartu loodusmajas Maa päeva õpilaskonverentsiga, kus I ja II kooliastme õpilased saavad esitleda oma ettekandeid uurimistöödest ja keskkonnaprojektidest.

TÄHELEPANU!

Ka sellel õppeaastal on VÕIMALUS OSALEDA KÕIKIDEL SOOVIJATEL, olenemata sellest, kas osaletakse loodusmaja huviringides või mitte.

Konverentsi ajal tehtud fotosid kasutatakse kodulehel ja muudes infokanalites. Ettekannete kokkuvõtted riputatakse üles Tartu loodusmaja kodulehele.

Palume osalejatel sujuvama konverentsi kulgemiseks kinni pidada järgnevatest kuupäevadest ning esinemise nõuetest:

 • 10.aprill – õpilasate/gruppide registreerimine Maa päeva õpilaskonverentsile 2023. Registreeri konverentsile siin.
 • 18.aprill – konverentsi ettekanded ja lühikokkuvõtted on salvestatud PDF-formaati ja saadetud e-mailile: pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee
 • 21.aprill kell 14:00 kuni 15:30 – esinemise proovid (varasem registreerimine, info saadetakse eraldi kirjana peale registreerimise lõppu)
 • 21.aprill kell 15:30 – esinejate tehniline ja lavaline juhendamine (kus laval seista, et kaamerasse jääda, kuhu vaadata ja kuidas mikrofoni käsitleda)
 • 21.aprill kell 16:00 – õpilaskonverentsi algus

Kuna kohtade arv on piiratud, siis anna kindlasti teada, kui esinema tulla ei saa, sellisel juhul saame sinu kohta pakkuda neile, kes kohe esinema ei pääsenud. Teatamiseks kirjuta sellest pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

 

Lisainfo:

Pille-Riin Pärnsalu
Tartu loodusmaja huvikooli õppejuht
+372 5344 2512
pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

Tartu Üliõpilasteater esitab:

LÕKKELOOD

Tartu Loodusmajas 18. jaanuaril kell 15.00  (lõpeb 15.45)

Etendusele ootame loodusmaja ringide 1. – 3. klassi õpilasi.

 • Etendus on tasuta.
 • Kohtade arv on piiratud, vajalik  eelregistreerimine.

Lõkkeõhtule saad ennast kirja panna siin:

Eesnimi

Perekonnanimi

Loodusmaja huviring

Huviringi õpetaja nimi

22.detsember 2022 – 08.jaanuar 2023 on huviringid koolivaheajal.

Koolivaheajal loodusmajas toimuvad tegevused:

kliimamuutuste tunnikavad

Loodusmaja linnalaagris saab kõigi meeltega loodust tundma õppida! Mängime lõbusaid mänge nii õues kui toas, tutvume ja toidame loodusmaja loomatoas ja talveaias elavaid eksootilisi lemmikloomi, joonistame ja meisterdame erinevatest taaskasutusmaterjalidest. Ühes rühmas saab osaleda 10 last, kokku on laagris 3 rühma (rühmade vahel ühistegevusi ei toimu). Kõik rühmad saavad laagri jooksul kordamööda osaleda kõigis tegevustes. Laagrijuhendajateks on Tartu loodusmaja ringiõpetajad.

piparkoogirada

Tartu loodusmaja lopsakas talveaias on kuni jaanuari keskpaigani avatud väike avastusrada “Piparkoogimehikese jälgedes”. Seikle salapärases džunglis ning hoia oma meeled teravad, et panna kokku katki kukkunud piparkoogisüda, leida üles vajalikud maitseained piparkoogi sisse ning teha kindlaks ahjuplaadilt põgenenud piparkoogimehikese asukoht.

Mängulisel avastusrajal saab muuhulgas aimu, mille poolest on karud meiega sarnased, milline kuuejalgne toit paneb mesikäpal suu vett jooksma, kes osaleb karude suguvõsakokkutulekul ja millistele taimedele on metsaott nime andnud. Raskest rännakust saavad päntajalad puhata karukoopas kõhutades ning mälestused kohtumisest aasta loomaga on võimalik jäädvustada pildile.


Uuel aastal alustame huviringidega 9.jaanuaril. Jaanuari teisel nädalal toimuvad traditsioonilised talvepeod. Veebruaris saab oma teadmised proovile panna loomade teemalisel viktoriinil. Aprillis tähistame Maa päeva traditsioonilise konverentsiga. Mais sukeldume taimetervise ja taimede lummuse nädalal meie roheliste sõprade maailma.

Novembris pöörame Tartu loodusmajas tähelepanu jäätmetekke vähendamisele. Selle raames toimub 26.novembril kell 11:00 – 14:00 uuskasutuslaat RIIDERING 2022.

Laadal on võimalus osta teisele ringile suunduvaid kasutuskõlblikke esemeid nagu riideid, mänguasju, raamatuid, kodutarbeid ja kõikvõimalikke muid asju, samuti meisterdusmaterjale ja -vahendeid.

Uuskasutuslaat osa Euroopa jäätmetekke vähendamise nädalast. Laada eesmärk on pöörata tähelepanu igapäevasele tarbimisele. Kuidas saaksime kasutada ja parandada oma esemeid mitu korda ja säästa läbi selle looduskeskkonda.

Kuna selle aasta jäätmetekke vähendamise teemaks on tekstiil, siis on kõigil võimalus osa võtta erinevatest töötubadest. Laadale eelneva nädala jooksul on huvikooli õpilased valmistanud vanadest kangastest istumisvaipu. Laadal on võimalik õppida vaiba punumist õpilaste ja juhendaja abiga.

Laata toetab MTÜ Mondo. Sündmus toimub MTÜ Mondo maailmapäevade konkursi raames, mida toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Laata korraldab Tartu loodusmaja Rohelise kooli keskkonnatöörühm ja Roheline kontor.


REGISTREERI MÜÜJAKS

Laadale ootame müüma kõiki Tartu linna peresid, eriti just ettevõtlikke õpilasi, kes soovivad saada koju veidi rohkem ruumi ning anda oma asjadele uue elu. Kui selleks oled just sina, siis pane ennast laadale müüjaks kirja siin.

MÜÜGIKOHAD ON TÄITUNUD!

Müügikohtade arv on piiratud, seega vaata kiirelt kodus ringi, paki asjad kotti ning registreeri ennast 26.novembril toimuvale uuskasutuslaadale “Riidering 2022” müüjaks.

Registreerimine lõppeb 24.novembri õhtul.

Loodusmaja poolt ootab sind müügilaud ja tool.

Palun võta vahetusraha ise kaasa.

 

Lisainfo: liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee, 53301042

Kätte on jõudnud järjekordne Tartu loodusmaja traditsioonilise taimeviktoriini aeg, kuid sellel korral veidi teistmoodi. Nimelt on 2022 aasta viktoriinil võimalik panna 1.-12.klassi õpilastel ning nende õpetajatel ennast proovile prügitaimede maailmas.

Prügitaimedega on kohtunud iga inimene, kes vähegi oma kodust on jalga välja pistnud. Ja isegi ilma selleta, kuna mitmed umbrohtude sekka loetavad taimeliigid on tegelikkuses head ravimtaimed, mida võib teekapist või apteegisahtlist leida, ilutaimedeks aknalaual või lisandiks sinu hambapastas.

Kes on prügitaimed?

Umbrohtudeks nimetatakse tavaliselt neid liike, mis kusagil on ebasobivad. Loomulikult leidub terve rida ka selliseid liike, mis ühes kohas, näiteks põllul, on soovimatud, seega umbrohud, kuid näiteks niidul või teede servades silmailuks ning seega umbrohtude sekka ei liigitata.

Umbrohtude all mõistetakse kitsamas tähenduses põlluumbrohtusid. Need on liigid, mis kasvavad põllukultuuride vahel ning kasutavad just neile määratud toitaineid, valgust, niiskust ja kasvuruumi, mille tulemusena väheneb põllukultuuri saagikus. Kuid umbrohtusid leiab ka rohumaadel, kus nendeks loetakse kariloomadele söögiks kõlbmatuid taimi. Eraldi käsitletakse ka metsaumbrohtusid, mis vohavad peale metsatöid raiesmikel ning muudavad oma massiga metsa uuenemise keerulisemaks.

Põlluumbrohtude hulgas on mitmeid liike, mida nimetatakse prügitaimedeks ehk ruderaaltaimedeks. Need taimed on iseloomulikud laoplatsidele, prügipaikadele, jäätmaadele, varemetele, karjääridele, raudtee äärsetele aladele, teeservadele, tänavatele, elamute ja muude hoonete ümbrusele. Selliste liikide hulgas on sageli tulnuktaimi ehk taimi, kelle on inimene tahtmatult sisse toonud ning kes on hakanud uues elupaigas vohama.

REEGLID

 • Viktoriin koosneb 10 küsimusest.
 • Viktoriinis saavad osaleda 1.-12.klassi õpilased ning õpetajad.
 • Auhindu jagame kolmes vanuseklassis (1.-3.kl, 4.-6.kl ja 7.-12.kl), õpetajatele auhindu ei jagata, neil on võimalik viktoriiniga panna proovile oma teadmised taimemaailmast.
 • Viktoriin toimub 7.-20.novembri hilisõhtuni.
 • Kui vastad küsimustele mitu korda, arvestame ainult esimest katset!

Sule silmad, mõtle tagasi suvele kui viibisid õues taimede seltsis ning leia endast õiged vastused üles!


PRÜGITAIMEDE VIKTORIIN


 

Tartu loodusmaja vilistlane Taavi Terasmaa kutsub kõiki loodusmaja õpilasi osalema fotovõistlusel

“SÜGIS LÄBI MINU KAAMERASILMA”

Reeglid:

 • Osalema on oodatud 1.-12.klassi loodusmaja õpilased.
 • Võistlus toimub kolmes kategoorias: 1.-3.klass, 4.-6.klass ja 7.-12.klass. Iga kategooria parimale on välja pandud auhind!
 • Pildistamiseks võib kasutada nii fotokaamerat kui ka telefoni.
 • Iga osaleja saab esitada 1 foto! Pilt peab olema tehtud autori poolt.
 • Fotot ei tohi töödelda.
 • Pildile lisada autori nimi, klass ja pildi pealkiri.
 • Võistlusel osalevad fotod saata e-mailile kiritaavile@gmail.com hiljemalt 30.09 kell 23:59. Hiljem saadetud fotod võistlusel ei osale.

Kui pilt ei vasta eelnevalt nimetatud nõuetele, siis on korraldajal õigus fotot võistlusel mitte arvestada.

Zürii võib valida eriauhindu.

Kõik osalejad on oodatud autasustamisele 6.oktoobril kell 16:00 Tartu loodusmaja koolitustuppa.

Haara kaamera või nutitelefon ja suundu sügist otsima!