Tuurid suvenäitusel “Isad ja pojad”

Tartu loodusmajas saab sel suvel tutvuda isade hoole ja hooletusega looduses ning uurida keerukamaid pärilikkuse küsimusi.

Mai lõpus loodusmajas avatav Eesti Loodusmuuseumi näitus “Isad ja pojad” jaguneb mitmeks suuremaks teemaks ning pakub avastamist igas vanuses külastajatele. Lisaks isade rollidele oma järglaste kasvatamisel teeb näitus lihtsaks ja arusaadavaks keerukad teemad nagu mõlemasoolisus, soo muutumine ning neitsisigimine. Luubi alla võetakse ka rakutasand – mulaažide ja mängude abil avatakse muidu silmale nähtamatu maailm, et paremini mõista viljastumist ja pärilikkust.

Näituse “Isad ja pojad” keskmes on isad looma- ja taimeriigis, nende seotus oma järeltulijatega, sugupõlvede kestmine ja liikide tulevik. “Isahoolele looduses on väga vähe tähelepanu pööratud ning isade olulisust üldiselt pigem alahinnatud, ometigi on see liigi jätkamise seisukohalt eluoluline,” räägib näituse kuraator Lennart Lennuk.

Näitusel leiab säravaid näited Eesti liikidest, kes tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades, aga ka värvikaid näiteid isastest, kellel isahool puudub. Näitusesaalis saab teada ka seda, millised isad on hundid, karud ja ogalikud ning kas ja millist rolli mängivad nad oma järglaste kasvatamisel.

Väjapanekul leiab nii lugemist-vaatamist kui ka mitmeid eksponaate, kus külastajad saavad oma oskused ja teadmised proovile panna. Saab leida erinevatele linnuliikidele õigeid pesasid ja juhtida tolmutera selle teekonnal õige sihtpunktini, proovida ise pesa ehitada ning panna ennast käo „kasuisa“ rolli, proovida kätt linnu, imetaja, putuka ja taime soo määramise mängus ning järjestada meioosi eri etappe.

Näitus on eesti, inglise ja vene keeles.

 

TUURID NÄITUSEL 

Lisaks saab tulla juhendatud näituse külastustele koos bioloog Anna-Grete Joametsaga:

E, 8.07 kl 18.00
N, 11.07 kl 18.00
E, 29.07 kl 18.00
N, 1.08 kl 18.00

Ekskursioonile tulijate rõõmuks on maja ka kauem avatud – kella 20.00ni ning lisaks näituse külastamisele jõuab ringi vaadata ka talveaias ja külastada juhendaja saatel loomatuba.

Ette registreeruma ei pea, sissepääs majapiletiga 5 eur/3eur. Alla 5-aastastele ja loodusmaja õpilastele tasuta.

 

Näitus on avatud 31.05.-28.08.2024

E-R 10-18

Pilet: täispilet 5€/sooduspilet 3€/perepilet 13€

fathers and sons

Lisainfo:

Annelie Ehlvest
Näituste koordinaator
(+372) 5344 2160
anneli.ehlvest@tartuloodusmaja.ee