Rahvusvaheline taimetervise päev 8.mail

Tähistame Tartu loodusmajas rahvusvahelist taimetervise päeva koos seiklusliku orienteerumisega!

Rahvusvahelist taimetervise päeva tähistatakse Eestis tänavu juba kolmandat aastat. Kutsume ka sel aastal kõiki suuri ja väikeseid loodus- ja liikumishuvilisi, matkasõpru ja rohenäppe 8. mail Tartu Loodusmajja ning selle ümbrusse taimetervise valdkonda avastama ja vabas õhus liikuma.

Taimetervise päeva tähistamine on hea võimalus juhtida tähelepanu sellele, kui oluline on meile taimede tervislik seisund ning kuidas seda mõjutab hoogne kaubavahetus ja kliimamuutused. Taimekahjustajate elutegevuse tõttu kannatab meie toidulaud, keskkond ja majandustegevus. Meil kõigil on taimede tervena hoidmisel oma roll. Olles teadlik taimetervisega seotud ohtudest, saame me kõik anda oma panuse ning vähendada ohtlike taimekahjustajate levimist.

Tänavu tähistame taimetervise päeva koostöös MTÜga Seiklushunt, kes on 2015. aastast alates korraldanud Tartus orienteerumis- ja spordiüritusi. Spordirahvale ning kõigile looduses liikujatele on oluline nii pargi- kui metsapuude tervislik seisund ning ka nemad saavad meid varitsevaid ohte märgates anda olulise panuse taimede tervise heaks.

Ajakava:

Külastajaid ootavad 8.mail kell 15-20:
– Seiklushundi orienteerumispäevak
– Infopäev Tartu loodusmajas
– Huvikooli õpilaste taimemüük maja ees pargis

Seiklushundi orienteerumispäevaku algus- ja lõpp-punkt asub Tartu loodusmaja õuel. Valikus on neli erineva pikkusega rada, millest pikim on ca 5 km. Seega leiab igaüks endale jõukohase ja sobiva! Kui orienteerumine on võõras, siis ei tasu lasta end sellest heidutada. Päevakul on alati keegi valmis jagama nippe ja nõuandeid algajatele. Orienteerumisrajale on lisatud ka taimetervisega seotud punktid, mida läbides saavad orienteerujad proovile panna oma teadmised taimekahjustajatest ja teha tutvust taimetervise valdkonnaga.

Orienteerumise osavõtutasud:
Täiskasvanud – 7 €
Üliõpilane/pensionär – 4 €
Õpilane/mudilane – tasuta

Tulemuse saamiseks on vajalik märkida punkte SI-kaardiga. Selle rendihind on 1 €. Mudilastele on SI-pulga rent tasuta.

Ürituse vältel saab osa võtta ka tegevustest Tartu loodusmajas, tutvuda saab nii meil levinud kohalike taimekahjustajatega kui ka ohtlike ehk karantiinsete taimekahjustajatega. Teadmisi taimetervisest jagavad eksperdid Põllumajandus- ja Toiduametist, Maaelu Teadmuskeskusest ning Eesti Maaülikoolist. Tartu Loodusmajas jätkub tegemist kuni kella 20ni ning orienteerumise ajaks korraldatakse loodusmajja ka lastehoid.

Loodusmajas toimuvad tegevused on kõikidele osalejatele tasuta. Taimetervise päevaga innustame inimesi teadlikumalt looduses liikuma ja märkama taimekahjustajaid meie ümber.

Vaata lisa: https://pta.agri.ee/rahvusvaheline-taimetervise-paev

Facebooki ürituse leiad siit.

Rahvusvahelist taimetervise päeva korraldavad Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Põllumajandus- ja Toiduamet ja Maaelu Teadmuskeskus koostöös Tartu loodusmaja, MTÜga Seiklushunt ning Eesti Maaülikooliga.

Taimetervise päev on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.