Rumeenia looduse ja Jibou Botaanikaaia teemaõhtu näitusel 12.07.23

Ootame botaanikahuvilisi 12. juulil kell 15 Tartu loodusmajja kohtuma Rumeenias asuva Jibou Botaanikaaia uurimiskeskuse direktori dr. Cosmin Ionel Sicoraga, kes tutvustab meile Rumeenia loodust ja taimestikku, Jibou Botaanikaaeda ja selle uurimiskeskuse tööd. Külaline vastab hea meelega ka kuulajate küsimustele.

Ametliku kohtumisega lõpetatakse loodusmaja saalis välja olnud näitus “Maalitud aed”, mis koosneb Jibou botaanikaaeda kujutavatest üheksateistkümne kunstniku maalidest. Kohtumist toetab Rumeenia Suursaatkond Eestis.

Dr. Cosmin Ionel Sicora on tunnustatud mikrobioloog, kes on õppinud ja töötanud nii Rumeenias, Ungaris (Hungarian Academy of Science), Soomes (Turu Ülikool), Kanadas (Western University, Mount Allison University) kui ka USAs (Arizona State University). Lisaks Jibou botaanikaaia uurimiskeskusele juhatas ta eelnevalt Cluj-Napoca botaanikaaeda.

Biological Research Center Jibou on uurimisinstituut, mille hulka kuuluvad laborid, kasvuhooned ja botaanikaaed. Keskus asub Jibou linnas, Loode-Rumeenias, tegutsedes Wesselenyi perekonna keskaegse lossi ruumides. Botaanikaaias on lisaks erinevatele taimesektoritele ka kasvuhoonete kompleks, rosaarium, alpinaarium, Jaapani aiad, akvaariumikompleks ja loomaaiapark.

Uurimisinstituudi tegevus on keskendunud taimebioloogia valdkonna uurimis- ja arendustegevusele, olles spetsialiseerunud Rumeenia taimestiku ohustatud liikide taimebioloogia ja -kaitse uurimisele. Kitsam tegevus keskendub näiteks fotosünteesi mitme aspekti uurimisele, taimeekstraktide mõjule kasvaja- ja normaalsetele rakkudele, soolsusega kohanenud kohalike tomatisortide fenotüüpimise uuringutele, Rumeenia õunasortide fenotüübilise ja genotüübilise tuvastamisele, samuti ohustatud ja majandusliku väärtusega taimeliikide in vitro paljunemisuuringutele. Samuti toimuvad keskuses taimebioloogia rakendusvaldkondade koolitused, õpilastele väli- ja laboripraktika ning korraldatakse ka konverentse.

Botaanikaaia koduleht: www.ccbjb.ro

Kohtumine toimub inglise keeles, vajadusel saab lühidalt tõlkida.