MAFF loodusfilmiõhtu “Järvelindude tagasitulek” ja “Märgalad on head!” 09.04.2019

Teisipäeval, 09.aprillil kell 18.00 toimub Tartu loodusmajas järjekordne MAFF loodusfilmiõhtu.

Seekordne päris kevadine loodusfilmiõhtu viib vaatajad vesisesse maailma – mõlemas filmis käsitletakse juba kahjustunud märgalade probleeme ja lootust nendes elurikkus taastada.

 

JÄRVELINDUDE TAGASITULEK / BIRDS OF THE LAKES RETURN

Režissöör Matej Vranič (Sloveenia), 55 min

Festivali kiituskiri

Filmi keskmes on järved Põhja-Sloveenia linna Velenje ümbruses. Need kujunesid kui pruunsöe kaevanduse kohale tekkinud süvendid täitusid veega. Kaevandused alustasid tegevust 19. sajandi lõpus. 20. sajandi keskpaigas ehitati elektrijaam, mis põhjustas järvede vee tõsise reostuse ja hävitas neis igasuguse elu. Tagajärjena lahkusid paljud linnud piirkonnast. Pärast 1980. aastate keskel alanud pikka ökoloogilist taastamist, pöördus elu järvedesse tagasi. Järk-järgult tulid ka linnud tagasi, muuhulgas sellised, keda seal varem polnud täheldatud. Film jälgib piirkonna lindude ja nendega seotud liikide elu aasta jooksul ning näitab, kuidas tänapäeva tööstus eksisteerib koos lokkava loodusega.

Treiler: http://www.matsalufilm.ee/film419-2018/

 

 

MÄRGALAD ON HEAD! / WETLANDS WORK WONDERS!

Režissöörid Tomasz Ogrodowczyk, Michał Ogrodowczyk, Jacek Karczewski (Poola), 49 min

Matsalu Rahvuspargi eriauhind

Märgalad on elu täis. Olles koduks lugematutele olenditele ja taimedele, on märgala nagu mütoloogiline küllusesarv. Ükski teine koht ei paku nii palju ökoloogilisi teenuseid, kuid ükski teine pole ka nii kahjustatud. Väga aeglaselt hakkame mõistma kadusid ja ohte, mille oleme põhjustanud. Looduse muutmise, temaga võistlemise või hävitamise asemel peaksime temaga koostööd tegema. Loodus õpetab meid, lihtsalt vaadake ringi… märgalad on head!

Treiler: http://www.matsalufilm.ee/film744-2018/

 

Liitu üritusega ka Facebookis

 

Võõrkeelsetel filmidel on eestikeelsed subtiitrid.

Pilet: 4 eurot ja 2 eurot (õpilased, üliõpilased, õpetajad, pensionärid). Tartu Loodusmaja õpilastele tasuta.