Maa kool (Earth School) – leia loodusega kontakt ja vaata harivaid videoklippe

Maa päevast (22. aprill) ülemaailmse keskkonnapäevani (5. juuni) toimub Maa kool (Earth School). Igaühel on võimalus tähistada looduse olemust ning õppida, kuidas liikuda puhtama ja keskkonnasäästlikuma elu suunas. Meil on ainult üks Maa – hoiame ja kaitseme teda koos!

Maailmas on rohkem kui 1,5 miljardit last, kes ei saa koroonaviiruse mõjul praegu koolis käia. Sellele reageeris üle viiekümne keskkonna- ja hariduseksperdi, kes kolmekümne organisatsiooni toel (sh National GeographicWWF, BBC ) käivitasid UNEP ja TED-Ed juhtimisel Maa kooli (Earth School).

Kolmekümne päeva jooksul keskendutakse loodusele ja inimtegevusest põhjustatud keskkonnamõjudele. Videote ja viktoriinide abil jagatakse uusi teadmisi igas vanuses õppijatele. Maa kool (Earth School) juhib tähelepanu sellele, kuivõrd inimene on meie planeedi ja tema loodusega seotud. Lisaks näidatakse, kuidas meie väikesed igapäevavalikud võivad suurt pilti positiivsemas suunas muuta.

Kolmkümmend koolipäeva on jagatud kuue nädala vahel

Iga päeva kohta avaneb Maa kool (Earth School) kalendris lühike avastusvideo, mille juurde käib lõbus viktoriin ja täiendavad lisavideod. Vaata, mõtle ning kaevu sügavamale! Soovi korral saab teistega kaasa arutleda ning endaloodud temaatilisi tunde jagada.

Esimese nädala teema oli asjade olemus. Keskenduti sellele, kuidas kõik asjad, mida me kasutame ja tarbime (meie riided, tehnikavidinad ja toit) pärinevad Maalt. Lisaks jagati näpunäiteid, kuidas saame teha väikeseid muudatusi, millel on meie planeedile suur mõju.

  1. Toit, mida me sööme: Kas me võiksime süüa putukaid?
  2. Riided, mida me kanname. Meie T-särgi elutsükkel.
  3. Tehnoloogia, mida me kasutame. Mis on meie nutitelefonis?
  4. Kodud, kus me elame. Universum tolmuteras.
  5. Energia, mida me vajame. Teejuht Maa energia juurde.

Teise nädala teemaks on ühiskonna olemus. Majandust ja leiutisi peetakse küll inimeste saavutuseks, aga tegelikult on need kõik inspireeritud loodusest. Teisel nädalal vaadatakse, kuidas on loodus inimühiskonna arengut suunanud.

  1. Kujunduse olemus. Kuidas termiidid inspireerisid ehitist, mis end ise jahutab.
  2. Ehitamise olemus. Kui mõrad betoonis end ise parandaksid?
  3. ……..

Kolmandal nädalal tuleb teemaks looduse olemus. Vesi, õhk, elu, kliima, elupaigad – luubi all on süsteemid, mis muudavad elu Maal võimalikuks. Vastuse saavad küsimused, kust vesi pärineb ja kui oluline on bioloogiline mitmekesisus.

Neljas nädal uurib muutuste olemust. Tänapäeval räägitakse palju kliima soojenemisest ja tohututest prügikogustest. See nädal keskendub Maa haprale ökosüsteemile optimistlikust vaatenurgast – mida saame teha, et oma planeeti tasakaalustada?

Viiendal nädalal vaadatakse individuaalse tegevuse olemust. Avatakse oma sisemine Greta Thunberg. Teemaks on taaskasutamine, kompostimine, puude istutamine, linnaaiandus ja taastuvenergia kasutamine ehk kõik, mis keskendub looduse kaitsmisele ja hoidmisele.

Viimane, kuues nädal vaatleb ühistegevuse olemust. Kõige võimsam tööriist meie planeedi kaitsmisel on ühistegevus ja koostöö. Selle nädala ülesanded õpetavad, kuidas me kõik võiksime olla loodusest rohkem teadlikumad ning kuidas keskkonnasõbralikke vaateid ka teistesse süstida.