Kutsume sel laupäeval kõiki huvilisi aialindudele pesakaste meisterdama

Tartu loodusmaja
PRESSITEADE
04.04.2019

Linnalinnulaupäevakul saab Tartu loodusmajas enda aialindudele pesakaste meisterdada

***

6.aprillil kell 11:00 – 14:00 toimub Tartu loodusmajas sellekevadine LiLiLa ehk LinnaLinnuLaupäevak. Koguperepäeva teemaks on linnaruumis levinumate kevadlindude vaatlus ja nende eluolu kohta õppimine, samuti neile sobivate pesakastide ja tehispesade meisterdamine.

LiLiLa on Tartu loodusmajas juba traditsiooniks kujunenud kevadine linnuvaatluse teemapäev, millele on alati oodatud nii meie huvikooli lapsed koos vanematega kui ka kõik eri vanuses linnuhuvilised.
Ürituse eesmärgiks on suurendada Tartu linnaelanike, eriti laste teadmisi ornitoloogiast, õpetada nii välimuse kui ka laulu järgi märkama ja ära tundma erinevaid linnaruumis levinud linnuliike ning tutvustada pesakastide meisterdamise abil ka nende liikide pesitsusharjumusi.

Tartu loodusmaja ornitoloogiaringi juhendaja ja Eesti Ornitoloogiaühingu liikme Aire Orula sõnul võib lindudele pesakastide ehitamine tunduda esmapilgul lihtsa ülesandena, ent sobiv pesakast ehitatakse ikka konkreetsete linnuliikide mõõtmeid ja pesitsusvajadusi arvestades. Sobimatult ehitatud pesakast võib röövlindude ligipääsu tõttu saada linnuperele isegi saatuslikuks. Sellepärast on seda esmakordselt tehes kasulik saada näpunäiteid kogenenud kastimeistritelt ja linnutundjatelt. Samamoodi tuleks teada, kuidas hiljem pesakaste igakevadiselt hooldada ja puhastada. LinnaLinnuLaupäevak pakub head võimalust pesakasti ehitamise käigus samaaegselt õppida nende lindude kohta, kellele eluaset ehitatakse, ja heal juhul neid ka linnuretkel ise silmata.

LiLiLa erinevaid tegevusi leiab nii loodusmajas sees kui ka kevadises pargis. Hommikupoolikul toimuvad kuldnoka ja tihase pesakastide meisterdamised ning tehispesade valmistamine, samuti juhendatud linnuretked Tartu Ülikooli linnuökoloogi Marko Mägi juhendamisel (kl 11.30 ja 12.30). Lisaks saavad lapsed linnuteemaliselt mängida ja meisterdada, tutvuda aasta linnu öösorriga ja vaadata loodusmaja näitust “Kakkude kokkutulek”. Avatud on maja loomatuba ja talveaed ning kehakinnitust saab osta Kännukohvikust. Kohvi, teed ja muud sooja jooki pakub Mahekohv ratastel. Lisaks tutvustab ja müüb Eesti Ornitoloogiaühing põnevaid linnuteemalisi teatmeteoseid, meeneid ning jagab infomaterjale.

LinnaLinnuLaupäevak ehk LiLiLa toimub laupäeval, 6. aprillil kell 11:00–14:00.
Tegevused toimuvad nii loodusmajas sees kui ka pargis ja majaõuel.

Üritusel osalemine on tasuta.
Sündmusega saab liituda ka Facebookis.

Korraldavad Tartu loodusmaja ja Eesti Ornitoloogiaühing, toetab Tartu linn.

 

Lisainfo:

Aire Orula
huviringide juhendaja
aire.orula@tartuloodusmaja.ee
+372 509 3784