Hiiumaa seelikutriibud ja loodusannid jõuavad akvarellidena loodusmaja seinale

Tartu loodusmaja
PRESSITEADE
28.10.2019

Hiiumaa seelikutriibud ja loodusannid jõuavad akvarellidena loodusmaja seinale

******
Tartu loodusmajas pakub hilissügisesse värvisärtsu kunstnik Liia Lüdig-Algvere akvarellinäitus “HIIUTRIIBULISED. AASTARING”. Näituse avamine ja kohtumine autoriga leiab aset Simunapäeval, 28. oktoobril kell 18 Tartu loodusmajas, Lille 10.

Maalikunstnik Liia Lüdig-Algvere akvarellinäitus koosneb neljast sarjast, mis võtab kokku kunstniku 10-aastase antropoloogilise uurimistöö Hiiumaa seelikutriibustikest. Etnograafiliste akvarellide seerias on valminud sügisväljaanne „Küidulkõndija”, talveseeria
„Leivakõrvane” ja kevadine „Tuuletoodud” ning aastaringi lõpetab värskeimalt valminud suveseeria „Rannateedeäärsed”. 

Hiiumaal sündinud, seal elav ja töötav kunstnik tutvustab oma aastatepikkust tööd nii: „Maalisin-kopeerisin Hiiumaa muuseumile vanaemade küütkuubede mustreid. See andis mulle huvitava ja põhjaliku ettekujutuse meie esiemade poolt eelistatud värvitoonide tohutust rikkusest. Vaimustusin, nähes samu värvikooskõlasid looduses. Tekkis selline hiiutriibuline maailm – metsast, aasalt, mereäärest, kõikjalt korjasin küidutriipe. Küit või küüt tähendab hiiu murdes mistahes triibulist asja, kuid tänased hiidlased nimetavad nii just rahvariideseelikut.”

Etnograafiliste akvarellide seeriad on kokkuvõtted Hiiumaa nelja kihelkonna autentsetest küidutriipudest ja aastaaegadena kulgevast kohalikust loodusest. Iga seeria toob vaatajani vaikelu just sel aastaajal traditsiooniliselt püütavatest Läänemere kaladest, korjatavatest loodusandidest ja viljadest ning erinevatest põlistaimedest. Käsikäes käivad nii pühad, mille jaoks rahvariie selga pandi, loodusemärgid aastaaegade vaheldumisest ja peatsest kala saabumisest ning kõik see on omakorda ehk inspireerinud seelikukanga kudujaid neid värve kunagi ammu lõngadele püüdma. Liia Lüdig-Algvere eesmärk oligi proovida akvarellipintsli abil kinni püüda kõik need võrratud värvikooskõlad Hiiumaa kohaliku looduse ja rahvariide vahel.

Liia Lüdig-Algvere on eesti maalikunstnik, kes on sündinud ning elab ja töötab Hiiumaal. Ta on õppinud nii Tartu Kunstikoolis, Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis teatridekoratsiooni kui ka tahvelmaali erialal, lõpetades 1982. aastal maalikunstnik-pedagoogi diplomiga. Liia Lüdig on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige.


Näitust on loodusmajas avatud 29.10.-29.11. 2019
E-R 9-18 (täpsustada külastusvõimalust enne tulekut tel. 736 6120);
Külastuspäevad:
L  9. 11. kell 11-15
E 18. 11 kell 15-18

Näituse külastus majapiletiga (3€/2€)

Lisainfo:
Anneli Ehlvest
53442160
Tartu loodusmaja näituste koordinaator