Mõte ei püsi paigal ja näpud otsivad pidevalt tegevust? Oled õiges kohas! Just meie loodusteadlaste ringis paneb tulevane tippteadlane aluse oma peadpööritavale ja ilmaelu muutvale karjäärile. Üheskoos leiame geniaalsed lahendused ka neile probleemidele, mida keegi tõstatada pole tihanud. Paneme rattad käima ja teeme selle maailma paremaks kohaks!

Huvi keskkonna toimimise ja loodushoiu vastu saab alguse rohujuuretasandil, kui me hakkame maailmas toimuvat seostama enda igapäevategevusega. Ka pealtnäha pisikeses otsuses on peidus valik ning maailma muutvad lahendused just sellistest väikestest heategudest koosnevadki. Targad igapäevavalikud on need, mis päriselt loevad!


Kellele?  eelkool (väikesed loodusteadlased), 1.-3 klassi, 4.-6.klassi, 7.-9.klassi ja 10.-12.klassi õpilastele

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Julgustame lapsi ehitama fantaasiarikkaid leiutisi loodussõbralikest materjalidest
 • Arendame käelist tegevust, analüüsivõimet ja loovust,et saada jälile looduse saladustele.
 • Kasvame üheskoos tegutsedes vilunuks, hea silma ja avara mõtlemisega loovisikuteks.
 • Tutvume looduse mitmekesisusega käed-külge/silmad-ette/nina-vastu/pista-suhu meetoditel.
 • Arendame keskkonnasäästlikku ja –sõbralikku eluhoiakut.
 • Õpime tundma keskkonna uurimise erinevaid meetodeid, vahendeid ja võimalusi.
 • Õpime planeerima ja läbi viima lihtsamaid loodusteaduslikke uurimusi, katseid ja praktilisi töid.
 • Kirjutame ise projekte nii riiklikul kui rahvusvahelisel tasandil ja viime neid ellu! Ja leiame sõpru üle kogu maailma, et nendega koos keskkonnaprobleeme lahendada.
 • Osaleme näitustel, ekskursioonidel, laagrites, konverentsidel, teaduslahingutel ja – festivalidel.
 • Naerame koos, sööme koos, õpime koos ja korraldame ise ka üritusi ning võtame osa Tartu loodusmaja üritustest!

Suund: loodus- ja täpisteaduste suund

Maksumus: 26€ kuus

Head arvuti- ja programmeerimishuvilised noored!

 

Tartu loodusmaja huvikool koostöös Jaan Poska Gümnaasiumiga kutsub 7.-9. klassi arvutihuvilisi noori keskkonnaseire ja digilahenduste huviringi, mis toimub igal teisipäeval kell 16.00-17.30 J.Poska Gümnaasiumis Vanemuise 45 ruumis 409.
Ringi juhendab Eerik Säre.

Ajaloolises majas, kus kirjutati alla Eestile oluline rahuleping sõjaka Venemaaga, praegune Tartu Jaan Poska gümnaasium kutsub koos Tartu Loodusmaja ühisprojektiga osalema “Keskkonnaseire ja digilahenduste” huviringis. Kui inimene saab ümbritsevast maailmast aimu läbi oma meeleelundite – silmad, kõrvad, nina, nahk jne, siis tehnoloogia on meile juurde andnud väga palju “kunstlikke” meeleelundeid. Nendeks on sensorid ja andurid. Inimesed ei näe magnetvälja, sensor aga näeb, inimene pilkases pimeduses ringi vilksavat kassi ei näe, liikumisandur aga märkab küll. Selliseid sensoreid ja andureid on tänapäevaks loodud juba sadu erinevaid ja meie ülesanne on neid katsetada, proovile panna ning leida ka praktilisi rakendusi, mida nendega reaalselt pihta hakata. Näiteks oletame, et toas on süsihappegaasi tase liiga kõrgeks muutunud, mis pärsiks mõttetegevust, andur saab sellest aru ning kuvatakse näiteks lause: “Avage palun mõneks ajaks aken “. Huviringi jooksul püütakse ka ehitada taimedele kasvamiseks sobiv kapp, kus andurid hoiaksid vajalikel kasvutingimustel valvsat silma peal. Huviring sobib õpilasele, kelle tehnikaalane huvi on kõrge ning kes ei pelga sisestada programmi mõnda leitud koodijuppi ning kellele on meeldivaks väljakutseks ühendada juhtmeid, aeg-ajalt võtta kätte jootekolb või jääda arvutiga viisakaks ka siis, kui esimesel korral andur kohe soovitud moel tööle ei hakka. Märksõnadeks veel Arduino, Raspberry Pi jt.

 

Huviringi registreeruda saab siin. 

Lisainfo:
Signe Söömer
Tel: (+372) 515 7750
E-mail: signe.soomer @tartuloodusmaja.ee

 

Mis asi on meie Maa? On ta ümmargune või lapergune? Kuidas need kivid siia tulid? Kes olid siin enne meid? Kuidas ja millal meie siia saime? Mis on kosmos ja kosmosekivi? Kas Kuu on Päike või hoopis Täht? Kas Eestis on vulkaane pursanud? Kuhu kadusid mammutid? Kui maa vahepeal väriseb, kas tal on siis külm või kardab ta hoopis midagi? NB! Garanteerime, et iga küsimuse vastus võib tõstatada mitu uut küsimust, kuid uued teadmised on ju maruvahvad!


Kellele? 1.-9.klassi õpilastele

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Tutvume maailmaga, mis avaneb geoloogia mõiste taga ning uurime, kuidas geoloogia on seotud erinevate teadus- ja majandusharudega.
 • Leiame geoloogia seoseid igapäevaeluga ja julgustame lapsi avarama pilguga kodukoha ümbruses ringi vaatama.
 • Vaatleme, võrdleme, rühmitame, mõõdame loodusobjekte. Koostame isikliku vahva kivikollektsiooni.
 • Teeme põnevaid ja praktilisi uurimuslikke töid ja harivaid laborikatseid.

Suund: loodus- ja täpisteaduste suund

Maksumus: 26€ kuus

kivimite huviring geoloogia huviring

Tartu loodusmaja huviring "Geoloogia"

Kunst on nagu loodus – piiritu. Ja nende kahe tulemusel sünnib midagi erakordselt ilusat ja vahel ka praktilist. Meie kunstiringi eripäraks ongi see, et lähtume inspiratsiooni saamiseks ümbritsevast loodusest – hea ilma korral läheme ise õue looma ning muudel juhtudel kasutame oma fantaasiat ning looduslikke vahendeid. Pole midagi parata – kunstipisikut kandev tulevane artist peab leidma rakendust parimas võimalikus keskkonnas – looduses.


Kellele? 1.-9. klassi õpilastele.

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Õpime märkama looduse ilu ja mitmekülgsust enda ümber.
 • Avardame oma silmaringi, loovust ja arendame käelist tegevust.
 • Joonistame ja maalime.
 • Teeme pisiplastikat (ka põletamist koos glasuurimisega).
 • Õpime klaasimaali ja -sulatust.
 • Kujundame tekstiile.

Suund: kujutava kunsti ja käsitöö suund

Maksumus: 26€ kuus

Tartu loodusmaja huviring "Loodus kunstis"

Tartu loodusmaja huviring "Loodus kunstis"

Tartu loodusmaja huviring "Loodus kunstis"

Zooloogiaring on mõeldud neile agaratele, kes soovivad loomariigi tundmaõppimise põhjalikult ette võtta. Uurimis- ja vaatlusülesanded viivad meid mitmekesise loomariigi sügavustesse ja vastuseid saavad mitmed küsimused: Kas vares on laululind, kuidas saab saba järgi halljänest ja valgejänest eristada, mis loomad on õunauss, hernesuss ja pähkliuss, kuidas putukaid püüda ja liblikaid sirutada,  mis põhjustel võivad orangutanid loodusest välja surra, milliseid jälgi jätavad loomad?

 


Kellele? 1.-12. klassi õpilastele

Kus? TÜ loodusmuuseumi õppeklass Vanemuise 46, ruum 248

Kes? õpetaja Aivo Tamm

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Igal kohtumisel võetakse luubi alla erinev loom või loomarühma. Teemade ring on lai – alates imepisikestest putukatest ja lõpetades suurte imetajatega Eestist ja mujalt maailmast.
 • Lisaks loodusmuuseumi eksponaatidele saame kasutada õppekogusid, uurida putukaid ja limuste kodasid, erinevate loomade nahku, luid ja koljusid ning tegevusjälgi.
 • Uurime mikroskoopidega väiksemate loomade kehaosi ja vees elavaid loomi.
 • Vaatame üheskoos harivaid filme loomadest.
 • Koostame ise referaate ja ettekandeid ning teeme väiksemaid uurimustöid.
 • Suvel ja talvel käime vanemate õpilastega mitmepäevastel ekskursioonidel ja välipraktikumidel, väiksematega võtame osa loodusmaja laagritest.

Jälgi huviringi tegemisi ka nende kodulehe ja Facebooki lehe kaudu: https://www.facebook.com/zooloogiaring/

Suund: loodus- ja täpisteaduste suund

Maksumus: 26€ kuus

Tartu loodusmaja Zooloogiaring (TÜ loodusmuuseumis)

 

Ringis tutvutakse erinevate looduslike materjalide kasutamisega käsitöös jm loometegevuses. Valmivad isikupärased, praktilised ning loodushoidlikud esemed. Kogu see tegevus toimub lõimides tänapäevaseid interaktiivseid ning vanu unustatud tehnikaid, luues õpilastele tervikliku ja edasiviiva maailmavaate ning innustades neid omaalgatusele. Loodust uuritakse läbi moeajaloo ja kostüümide valmistamiseks kasutatud materjalide, katsetades erinevate kiudude vastupidavust ja töötlemistehnikaid.


Kellele? 4.-6.klassi ja 7.-9.klassi õpilastele.

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Arendame loovust, isikupära, käelist tegevust, keskkonnateadlikkust ja eneseväljendamise oskust läbi praktilise, teoreetilise ja loomingulise loodusõppe.
 • Tutvume erinevate looduslike materjalide ja nende kasutusviisiga ning lõimime tänapäevaseid interaktiivseid ja vanu unustatud võimalusi.
 • Katsetame erinevaid kangatöötlemistehnikaid luues neist omapäraseid aksessuaare ning riideesemeid.
 • Tutvume moemaailmas kasutatavate looduslike ja tehislike materjalide ning nendest põhjustatu keskkonnaprobleemidega.
 • Uurime, milliseid materjale kasutati aastasadu tagasi ning katsetame omal käel nende töötlemise tehnikaid.
 • Osaleme õppekäikudel, ekskursioonidel ja võtame osa laagritest.

Looduse ja loovuse ringi tegemistega saab tutvuda huviringi instagrami kontol või facebookis.

Suund: kujutava kunsti ja käsitöö suund

Maksumus: 26€ kuus

 

Tuntud lastelaulu “Juba linnukesed” meloodia on pea kõigile tuttav, kuid kas me ikka teame, mis linnud tegelikult seal väljas laulavad? Ja miks nad seda ometi nii vara hommikul teevad? Loodusringis saame ka teada, miks isaslinnud on väljanägemiselt ja käitumiselt edevamad kui emased ning miks mõne linnuliigi esindajad lendavad talveks lõunasse, kuid mõned otsustavad talve külma trotsides siiski meie maal veeta. Lindude elu ja olu tutvustavas ornitoloogiaringis õpime looduses kuulatama, märkama ja kogetut analüüsima, sest linnud ja nende eluviis on justkui otse eetris loodusuudiste saade.


Kellele? 4.-9. klassi linnusõpradele

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10.

Millal? Vaata täpsemalt tunniplaanist

Mida teeme?

 • Õppetöö käigus teeme tutvust lindude imelise maailmaga – linde õpitakse tundma välimuse, hääle ja tegevusjälgede järgi.
 • Saame ülevaade lindude tähtsusest ökosüsteemis.
 • Kasutame linnumäärajaid jm erialakirjandust, vaatame temaatilisi filme.
 • Õpime lindudele soodsate elu- ja pesapaikade loomist.
 • Oluline osa on praktilisel linnuõppel, ekskursioonidel ja välitöödel.

Suund: loodus- ja täpisteaduste suund

Maksumus: 26€ kuus

Tartu loodusmaja huviring "Ornitoloogia"

Tartu loodusmaja huviring "Ornitoloogia"

Tartu loodusmaja huviring "Ornitoloogia"
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tehnika- ja taaskasutusring uudishimulikele, kes tahavad teada, kuidas asjad töötavad, miks need vahel ei tööta ja kuidas vanast võib saada uus.


Kellele? 4.-12.klassi õpilastele

Kus? Tartu Loodusmajas, Lille 10

Millal? Vaata tunniplaanist

Mida teeme?

 • Võtame igapäevaseid mehhaanilisi ja elektrilisi masinaid ja konstruktsioone koost ja uurime, kuidas need töötavad.
 • Õpime parandama asju, mida “ei tasu parandada”.
 • Leiame uusi otstarbeid vanadele asjadele.
 • Ehitame põnevaid taaskasutatud materjalidest.
 • Külastame huvitavaid tehnilisi rajatisi ja saame teada kuidas need töötavad.

Suund: tehnoloogiasuund

Maksumus: 26€ kuus

Tartu loodusmaja huviring "Tehnika ja taaskasutus"