Suvised erinäitused

SEL SUVEL TARTU LOODUSMAJAS

1.06.2019 – 22.08.2019

PÕNEV PUTUKATEEMALINE NÄITUS

◊ HARIV ◊ ELULINE ◊ MÄNGULINE ◊

Inimesed ja putukad erinevad esmapilgul üksteisest nagu kosmosesüstik ja aerupaat. Inimesed on suured loomad, putukad väikesed. Inimese keha katab pehme nahk, putukate keha aga kõva kitiinkest. Inimesed oskavad rääkida, putukate helimaailm on inimeste jaoks sageli mõistatuseks… Võime välja tuua palju fakte, miks putukad ja inimesed üksteisest erinevad, kuid kas Sina tead, mis juhtudel nad hoopis sarnased on, millised on nende ühised huvid ning kuidas üks pool teist kasutab?

Näitusel „Elu putuka/na/ta/ga” saab sügavuti aimu, kuidas toimib maailm koos putukatega, milline oleks see ilma putukateta ja kuidas on elada putukana oma kitiinkestas. Põhjalikult avatakse putukate ja inimeste vastastikuseid mitmekülgseid suhteid nii vaenulikest sõbralikeni kui ka kasulikest üksteist kahjustavateni.

Putukanäitusel saab vaataja muuhulgas jälgida putukate aasta- ja eluringi, uurida mikroskoobiga putukalaboris pisimaailma, mängida putuka-aliast ning tutvuda igapäevaelu toodetega, mille koostises on putukate elutegevuse käigus loodud ained, mida inimesed jällegi enda heaoluks kasutavad. Veel saab telgis ja klotsimängus tutvuda putukatest rekordiomanikega ja võrrelda meie endiga – kuidas tajuvad, hingavad ja liiguvad putukad, kuidas inimesed.

Nuputamissõpradele ja põhjalikele näitusekülastajatele on lisaks mõeldud ristsõnad ja märkmelehed küsimustega. Näitus sobib erinevatele vanusegruppidele, vanemate abiga saavad putukauurijaks ka väikesed külastajad ja uusi huvitavaid fakte leiab kindlasti ka täiskasvanud kogenud putukahuviline.

Tekstid ja fotod on loonud putukateadlane Urmas Tartes. Näituse projektijuht on Krista Tomson. Tegevuste, mängude, ülesannete osas panustasid Anneli Ehlvest, Pille-Riin Pärnsalu, Janika Ruusmaa jt. Putukakogu valmistas Allan Selin, tekstid korrastas Leelo Laurits ja näituse tervikuks sidunud teostus on agentuurilt Pult OÜ. Kõike seda toetas ja tegi võimalikuks Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Liitu üritusega ka Facebookis ja kutsu sõbrad kaasa!

Tartu loodusmajas (Lille 10)
1. juuni- 22. august 2019
T-R kell 10-18
L kell 11-16

Piletiinfo: 
Putukanäitus täis 3 € / soodus 2 € / pere 10 €
Putukanäitus + Tartu loodusmaja täis 5 € / soodus 3 € / pere 13 €

Alates septembrist 2019 on võimalik näitust ka laenutada!

Näitus on kahes eksemplaris, üks asub Tartu loodusmajas ning teine Sagadi metsakeskuses. Näitust on võimalik laenutada haridusasutustesse ja -keskustesse, noortekeskustesse, looduskeskustesse, muuseumitesse, jne.

Küsi lisainformatsiooni ja broneeri:
Tartu loodusmajas: kristatomson@gmail.com
Sagadi metsakeskuses: tiina.reintal@rmk.ee

 

Tartu loodusmaja

Toimunud näitused:

RMK metsakeskuse näitus “Sääskedega sõjas ja rahus” 01.06.-02.08.2018

 

 SEL SUVEL TARTU LOODUSMAJAS

1.06.2018 – 2.08.2018

UHKE SÄÄSENÄITUS

*** HARIV *** MÄNGULINE *** MÕTLEMAPANEV ***



Eesti asub maailma ühes sääserohkeimas piirkonnas. Kuidas elavad sääsed looduses, millest sõltub nende arvukus, kuidas inimene tuleb sääskedega toime, kuidas elasid sääskedega meie esivanemad, millised haigused levivad sääskedega ja kuidas end sääskede eest kaitsta – sellest räägibki sääsenäitus.

Näitus tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all. Näitusele tulles peaks arvestama, et külastus võib mõjutada teie suhtumist sääserahvasse.

Näitus valmis tuntud bioloogi ja sääsesõbra Urmas Tartese eestvedamisel, kellelt on pärit tekstid, enamus fotosid ning videomaterjal. Näituse vormis vaataja jaoks RMK Sagadi metsakeskuse tellimusel loovagentuur Pult.