Purjeõppesõit Soome 21.-25. august 2024

21.-25.08.2024 toimub UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti purjeretk suunaga Suomenlinna ja Harakka saarele Soomes. Sõidu eesmärk on kohtuda sõpruskoolidega Vaasa ja Helsingi linnast, et üheskoos tähistada rahvusvahelist Läänemere Päeva, anda osalejatele praktilisi teadmisi ja oskusi purjetamisest ning Läänemere keskkonnaseisundi uurimisest.

Ootame kandideerima UNESCO ühendkoolide võrgustikku kuuluvate koolide õpilasi vanuses 15-18.a. Kandideerimise tähtaeg on 21. aprill (enne koolivaheaega). Konkursi tulemustest teavitatakse osalejaid 3. mail.

Kandideerimisvormi leiate: https://bit.ly/BSPpurjeõppesõit

Kandideerijate seast valib Läänemere Projekti koordinaator Maria Ivanova koos Gedy Matiseniga (purjeretkede algataja) välja 18 õpilast. Eelistatakse õpilasi, kes näitavad siirast huvi Läänemere keskkonnaprobleemide vastu ja on peale retke valmis omandatud teadmisi oma koolis jagama. Lisaks peetakse oluliseks esindatud koolide mitmekesisust – võimalust pakutakse üle-Eestilise haardega.

Kokku osaleb purjeretkel 24 inimest: 18 kandideerivat õpilast, 6 täiskasvanud saatjat. Lisandub asjatundlik purjemeeskond oma ala spetsialistidega MTÜ Eesti Noorte Purjeõppeseltsist “STA Estonia”, kellel on pikaajaline kogemus noorte juhendamisega. Keegi ei pea muretsema selle pärast, et varem purjetanud pole – väljaõpe toimub kohapeal. Sõit toimub 3-4 erineva purjekaga, iga purjeka meeskond hoiab kokku ja panustab oma võimete piires retke õnnestumisse. Ööbitakse purjekatel, kus on olemas voodikohad, kuid kaasa on vaja võtta oma magamiskott ja 3 paari veekindlaid vahetusriideid.

Purjeretke ajal käsitletakse väga praktiliselt järgmisi teemasid: kaarditööd ja navigatsioon, meremärkide tundmine, purjede seadmine, roolimine, sildumine ja ankrusse jäämine, terminoloogia, tähtsamad sõlmed.

Sihtkohaks on Suomenlinna saar, millel asuv kindlus kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Avastame Souomenlinna koos õpilaste ja õpetajatega Vaasast ja Helsingist ning järgmisel päeval külastame Harakka saare looduskeskust, kus sealsed keskkonnahariduse spetsialistid viivad läbi erinevaid tegevusi, et saada tuttavaks saare elustiku, uurida vee kvaliteeti ja ranniku eripäradega. Lisaks tähistatakse koos rahvusvahelist Läänemere Päeva kunstiliste ja meelelahutuslike tegevustega.

Praktiline õppesõit toimub Tartu loodusmaja SA KIK projekti nr RE.4.04.23-0244 toetusel, kuid toidukulude katteks on vajalik omaosalus (õpilane 15 €/päev), millele lisaks tuleb omalkäel sõita Tallinna sadamasse ja tagasi koju ning sõlmida endale sobiv reisikindlustus.

NB! Täpsemat infot kogunemiskoha, programmi ja vajaliku varustuse kohta saadetakse osalejatele maikuu lõpus.

Retkejuhiks on Läänemere Projekti riiklik koordinaator Maria Ivanova: maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee, 53919203.