#puhaspeipsimaa suvekampaania Kohvikumängu on selleks aastaks lõppenud

Peipsi järve lähedal, Alatskivil asub  Kivi kõrts, mille külastajad said septembri kuus osa võtta Tartu loodusmaja ja MTÜ Peipsimaa Turism ühisest #puhaspeipsimaa suvekampaania “Kohvikumängust”.

***

Kampaania eesmärgiks oli juhtida Peipsi piirkonnas elavate ja liikuvate inimeste tähelepanu Peipsi järve keskkonnaseisundile ning meie võimalustele seda parandada.

Üheks lahenduseks, järve puhtamana hoida, on vähendada ühekordsete plasttoodete tarbimist, mis loodusesse võivad sattuda. Kui plast jõuab vette, laguneb see aegamisi veelainete, UV-kiirguse ja teiste mõjurite abil väikesteks tükikesteks, kuniks plastosakesed on nii väikesed, et need on silmale nähtamatud.

Kui pole näha, siis pole ju probleemi?

Tegelikkuses see nii ei ole!

Mikroplasti sööb plankton, millest toituvad kalad ja nii  jõuab see lõpuks ka inimeste toidulauale.

Kui palju plasti Peipsi järve jõuab ja kas see on üldse probleem?

Täpset plasti hulka pole kokku arvutatud ega üle mõõdetud, kuid prügi on nii vees kui ka kallastel palju näha, samuti on mikroplasti kogus juhuslikes veeanalüüsides olnud arvestatavalt suur.  Teadlased ennustavad, et aastaks 2050 on maailmameres plasti rohkem kui kalu – kahjuks pole meie järvede kohta tehtavad prognoosid rõõmsamad.

Mis see minu üks kohvitops ikka teeb?

Igas minutis visatakse maailmas minema üle 1 miljoni ühekordse kohvitopsi, mis teeb päevas kokku üle 1440 miljoni topsi. Ümbertöötlusesse jõuab sellest kogusest aga vähem kui 1% topsidest… Seega – iga tops loeb!

Kuidas mina saan aidata Peipsi järve puhtamana hoida?

  • ütle ei ühekordsele plastile
  • võta poodi minnes oma ostukott kaasa
  • kasuta ka puu- ja juurviljade jaoks riidest kotte
  • joo kraanivett ja kanna kaasas korduvasutatavaid veepudeleid
  • väldi (üle)pakendatud toitu
  • eelista kohalikku, hooajalist ja mahedamat toitu
  • korja ülesse maha visatud või tuule kantud prügi
  • proovi tekitada vähem jäätmeid – pakendivabam tarbimine

Kivi Kõrts kasutab päris nõusid ning hõrgud road valmivad seal kohalikust toorainest. Meie Kohvikumängu infovoldikud kaunistasid kuu aega laudu ning külastajad said neid lugeda, uurida ja oma teadmisi täiendada, värskendada. Laual olid ka küsimuste-vastuste lehed ning antiikse ja väärika kapi nurgal ootas vastustepurk.

Tartu loodusmaja loosis 5. oktoobri hommikul, vastanute seast välja Peipsi toodetega toidukorvi, milles oli lisaks ka korduvkasutatavaid metallist joogikõrsi, riidest puuviljakotte ning Tartu loodusmaja perepilet.

Võitjaks osutus – Kari Pahla
Võitjaga võetakse ühendust!

„ Kohvikumäng“ toimub ka järgmisel aastal! Millistes kohvikutes sellest osa saab võtta, selle hõikame välja kevadel. Erinevate Peipsi äärsete kohvikute poolsed kutsed, et tulge meie juurde, on teretulnud!

***

Kohvikumäng toimus “GreenMind” projekti #puhaspeipsimaa suvekampaania raames, mida rahastab Eesti-Vene piiriülese koostöö programm 2014-2020 ning kaasrahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.   Mängu sisu eest vastutab Tartu loodusmaja ning selles kajastatu ei peegelda mingil juhul Programmis osalevate riikide ega Euroopa Liidu seisukohti. Eesti-Vene piiriülese koostöö programmi 2014-2020 eesmärk on edendada piiriülest koostööd Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsioonivahel, et soodustada sotsiaalmajanduslikku arengut mõlemal pool ühist piiri.

Programmi koduleht: www.estoniarussia.eu.
Lisainformatsioon GreenMind projekti tegevuste kohta: https://www.tartuloodusmaja.ee/koostooprojektid/greenmind/

Projekti koordinaator
Eelika Laane-Hannus
E-post: eelikalaane@gmail.com