Loodusfestivali filmiõhtud ja näitused ootavad vaatajaid 9.-10.06.2021

Loodusfestival 2021 toimub 7.–13. juunil ja seda korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Linnuvaatleja.ee ja mitmed loodusharidust edendavad asutused ning vabatahtlikud üle Eesti.

Loodusfestivali raames on avatud loodusmajas kaks näitust:

  • Bakterinäitus “Mina, superorganism”, mis tutvustab külastajatele bakterite kasulikkust. Täpsemalt, et kuidas meie keha mikroobikooslused mõjutavad meie tervist ja heaolu ning mida meil on võimalik ise ära teha, et oma mikrobioomi tasakaalus ja tervena hoida. Näituse on loonud Eesti Tervisemuuseum.
  • Illustratsioonide näitus “Puud”, kus on väljas samanimelisest raamatust tuntud Poola kunstniku Piotr Socha illustratsioonid ja kirjaniku Wojciech Grajkowski tekstid. Raamat on eesti keeles ilmunud 2019. aastal Marius Petersoni tõlkes.

Loodusfestivali raames toimub kaks filmiõhtut, kus filme tulevad kommenteerima ja arutelu vedama oma ala eksperdid.

Liitu Facebookis 9. juuni filmiõhtuga ja 10. juuni filmiõhtuga.

Filmiõhtute kava:

Kolmapäev 9. juuni

17:30 Niidud – kaotatud paradiis / The Meadow – Paradise Lost

44 min, Saksamaa 2020, režissöör Jan Haft

Mitmekesine ja rikkalik lilleniit on paradiis, bioloogilise mitmekesisuse keskpunkt otse meie ukse ees. Käesolev film uuribki seda värvikat elupaika. Kuidas see elupaik eksisteerib, kui seda regulaarselt hävitatakse? Miks teevad nii paljud elusolendid oma kodu paika, mida kaks korda aastas niidetakse? Kas me ei saaks niitusid rahule jätta, lasta neil kasvada ja lõpetada nende niitmine? Film räägib mitmekesiste niitude drastilisest vähenemisest kogu maailmas. Kaasaegne põllumajandus on viinud selle elupaiga väljasuremise äärele.

loodusfestival

Vaata treilerit siit

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.

KÜLALINE – Filmi kommenteerib ja arutelu juhib bioloog ja looduskaitseteadlane, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi kaasprofessor ning maastike elurikkuse töörühma juht Aveliina Helm.
19:00 Lõvid ja hüäänid – surmatoojad ja eluvardjad / Lions and Hyenas: Owners of Death, Guardians of Life

52 min, Hispaania 2019, režissöör Nacho Ruiz

Aastatuhandeid on lõvid ja hüäänid liha pärast kõvasti võistelnud. Mõlemad kontrollivad, varastavad teineteise tagant ja tapavad teineteist. Kuid selles mängus jäävad mõlemad ellu ja keegi ei valitse. Nende saatused on ühendatud. See on lugu iidsest vastasseisust Aafrika kõige ikoonilisemate kiskjate vahel. ja ometi on selles peidus ka suur koostöö klannide sees…

loodusfestivali filmiõhtu

Vaata treilerit siit

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.

KÜLALINE – Filmi kommenteerib ja arutelu juhib Keskkonnaagentuuri suurkiskjate ekspert Peep Männil.

 Neljapäev 10. juuni

17:30 Puude varjatud elu / The hidden life of trees

96 min, Saksamaa 2020, režissöör Jörg Adolph

Film tutvustab läbi saksa metsniku Peter Wohllebeni pilgu metsa ja puude salapärast elu. Puud käituvad sotsiaalselt. Puud teavad, et üksinda pole nad mets. Ainult koostööd tehes, üksteise eest hoolitsedes saavutatakse rohkem, elatakse väga vanaks. Seda võiksime me Wohllebeni arvates just puudelt õppida. Koostöö ja suhtlus nii liigisiseselt kui liikide vahel on oluline osa toimivast ökosüsteemist.

viimane puu

Vaata treilerit siit

Film on saksa keeles, inglise- ja eestikeelsete subtiitritega.

KÜLALINE – Filmi kommenteerib ja arutelu juhib bioloog, TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi koosluse ökoloogia professor Mari Moora.
19:30 Puude kuninganna / Queen of trees

52 min, Suurbritannia/Keenia/Jaapani/USA/Saksamaa 2005, režisöörid Victoria Stone ja Mark Deeble

Suurepärane film sükomoor-viigipuust Keenias ja tema kesksest kohast sealses ökosüsteemis ning suhetest teiste olenditega. Paljudele liikidele pakub viigipuu varju, pesapaika, jahiala ja toitu. Viigipuu ja tillukese viigiherilase hämmastav vastastikune sõltuvus on arenenud 60 miljoni aasta jooksul ning nende vaheline koostöö on detailideni lihvitud. Filmi meisterlik kaameratöö, kaunis muusika ja sisukas lugu on nauditav ka korduval vaatamisel.

puude varjatud elu

Vaata treilerit siit

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.

KÜLALINE – Filmi kommenteerib ja arutelu juhib putukateadlane Urmas Tartes.

Filmiõhtud on tasuta.

 

Hea külastaja, pane tähele!

  • Filmiõhtutel on saali täituvus 50% ja istekohad ruumis on hajutatud. Palume külastajatel omavahel hoida distantsi.
  • Soovi korral on infolauast võimalik osta kaitsemaske hinnaga 0,70 senti/tk.

 

loodusfestivali filmiõhtud