Väikese elurikkuse nädalalõpp tutvustab vähemärgatavat mitmekesisust

Tartu loodusmajas 17.-18. augustil toimuval väikese elurikkuse nädalalõpul saavad enneolematu tähelepanu osaliseks vähemärgatavad, ent looduses mitmesuguseid olulisi rolle täitvad organismid: samblad, samblikud ja putukad. Päevakavas on sammalde ja samblike retk spetsialistidega, putukaretk, temaatilised töötoad, putukate ööpüük ja kaks pereüritust. Loodusmajas saab vaadata sammalde ja samblike näitust ning läbida temaatilist avastusrada.

Info ka Facebooki ürituses.

Ajakava:

 17. august
10.00-13.00  Perepäev loodusmajas. Pilet 4€.
Loodusmaja õpetajate juhendatud perepäev kõigile huvilistele, eelkooliealistele ja nende peredele. Teemaks on putukad, samblad ja samblikud, neid saab nii mikroskoobi kui luubi all uurida laborinurgas ning meisterdada nikerdamisnurgas.
13.00-17.00 13.00-17.00 Sammalde ja samblike retk Illil. Pilet 5-8€.
Osalemine etteregistreerimisega.

Sõidame bussiga koos metsaretkele Illil, Elva lähedal, kus mõnusa kulgemise jooksul tutvustavad põnevaid teelejäävaid samblaid ja samblikke oma ala eksperdid. Retke pikkus on edasi-tagasi u 4 km, raja keskpaigas asub RMK Umbjärve lõkkekoht, kus saab soovi korral teha piknikku ja ujuda. Juhendajad: Inga Jüriado (TÜ, EMÜ) ja Mare Leis (EMÜ).

17.30-19.00 Tutvumisõhtu sammalde ja samblikega. Majapiletiga 3€/5€.
Töötoas saab uurida, kui kunstilised ja värvikirevad on samblad ja samblikud veel mikroskoobi ja luubi all vaadates! Saame teada, mismoodi töötavad sambla- ja samblikuteadlased ning mida eriti tähele panna, kui on soov liike rohkem tundma õppida. Juhendajad: Inga Jüriado (TÜ, EMÜ) ja Mare Leis (EMÜ).
19.15-19.45  Sammalde ja samblike näituse kuraatorituur. Majapiletiga 3€/5€.
Näituse koostaja Anna-Grete Joamets räägib lähemalt, milliseid samblaid ja samblikke võime märgata koduaias ja milliseid liike võiksime ära tunda metsas kõndides. Esindatud liigid on üsna tavalised ja kergesti äratuntavad liigid, mida oleks võimeline tundma õppima mõningase harjutamise järel pea igaüks. Sammal ja samblik on täiesti erinevad organismid, kuigi nime poolest sarnased. Mis on nende roll looduses ja inimese jaoks? Kui aias kasvavad samblad ja samblikud vahel häirivad mõne inimese silma, siis miks võiks mõelda samblasest aiast, kui hoopis millestki väga positiivsest? Samblaaia loomine on samuti omaette kunst.
20.00-20.45  Isad ja pojad näituse juhendatud külastus. Majapiletiga 3€/5€.
Näituse keskmes on isad looma- ja taimeriigis, nende seotus oma järeltulijatega, sugupõlvede kestmine ja liikide tulevik. Tutvu säravate näidetega Eesti liikidest, kes tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades, aga ka värvikate näidetega isastest, kellel isahool puudub. Juhendab bioloog Anna-Grete Joamets Tartu loodusmajast.
21.00-00.00  Putukate ööpüük. Tasuta.
Kui tuled on kustus ja ümberringi valitseb pimedus, siis piisab vaid ühest hästivalgustatud valge linaga parginurgast, et kokku kutsuda väga mitmesuguseid öiseid putukaid: kes on tulnud Emajõe poolt, kes sirutab tiibu pärast vana tamme võras peitumist, kes putkab kilejate tiibade sahinal nahkhiirte eest. Putukate ööelu tutvustab armastatud putukauurija Mati Martin (TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed). Putukapidu algab päikeseloojangul ja lõpetame umbes keskööl.

 

 18. august
10.00-12.00 Putukahommik eksootiliste putukate seltsis. Osalustasu 15€.
Osalemine etteregistreerimisega.

Loodushuvilised lapsed vanuses 5-15 aastat on oodatud kohtumisele suurte putukatega! Võtame kampa erinevad kaugete maade eksootilist päritolu elusad putukad. Uurime nende välimust, eluviise ja käitumist, kuid mis kõige peamine: kõikidel soovijatel on võimalus kogeda putukatega lähedast kontakti! Olenemata vaadeldavate olendite eksootilisest suurusest, saame nende omadusi ja eluviise üle kanda ka kodumaistele putukatele. Õpitud teadmised paneme kohe praktikasse läbi erinevate mängude. Juhendaja Leif-August Kirs (Loodusluup)

12.00-13.30 Linnapargi putukate vaatlusretk. Tasuta.
Uurime, milliseid putukaid kohtame loodusmaja pargis päevasel ajal. Tutvume putukatele sobivate elupaigatingimustega, vaatame nende tegevusjälgi ja arutame, kuidas saab igaüks oma aeda rohkem ilusaid ja põnevaid putukaid meelitada. Juhendaja Mati Martin (TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed).

 

Osale nädalalõpu jooksul ka fotovaatluskampaanias ,,Sammal või samblik”! Tee leitud liigist pilti, sisesta vaatluste andmebaasi nagu päris teadlane ning saa teadlastelt tagasisideks teada, kes oli see liik, keda kohtasid. Osalejate vahel loositakse auhindu! Fotode põhjal määravad liike Tiiu Kupper (TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed) ja Ave Suija (TÜ).

Väikese elurikkuse nädalavahetus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist. Täname toetuse eest Eesti Teadusagentuuri.

****

ENG

The Little Biodiversity Weekend in Tartu Nature House from 17th to 18th of August introduces little-noticed and small but crucial organisms: mosses, lichens and insects. The event includes a moss and lichen observation trip with specialists, an insect trip, themed workshops, insect catching evening and a family day. In the Tartu Nature House you can enjoy an exhibition of mosses and lichens and a themed discovery trail. Registration is required for some workshops and nature walks. Event takes place in Estonian.

Family mornings in Tartu Nature House are a part of the European Capital of Culture Tartu 2024 side programme.

 

Lisainfo:

Anna-Grete Joamets
Projektijuht
5814 1869
anna-grete.joamets@tartuloodusmaja.ee

väikese elurikkuse nädalalõpp