Uuskasutuslaat “Segasumma loodusmaja” 14.05.2022

Tartu loodusmaja kutsub kõiki uuskasutuslaadale “Segasumma loodusmaja”!

Laadal on võimalus osta ja vahetada teisele ringile suunduvaid kasutuskõlblikke esemeid nagu riideid, mänguasju, raamatuid, kodutarbeid ja kõikvõimalikke muid asju, samuti erinevaid meisterdusmaterjale ja -vahendeid, millele soovid uut kodu leida. Müüjateks on loodusmaja huvikooli õpilased, lapsevanemad ja töötajad (kui oled üks loetelust ja soovid osaleda müüjana, vaata huvikooli Stuudiumisse või võta ühendust Liisgreniga).

Laada eesmärk on pöörata tähelepanu igapäevasele tarbimisele. Kuidas saaksime kasutada oma esemeid mitu korda, kuidas parandada katkiseid tarbeesemeid ja säästa läbi selle looduskeskkonda. Laadal tutvustavad huvikooli õpetajad ja erinevad spetsialistid ringmajanduse põhimõtet, uus- ja taaskasutuse olemust. Laada jooksul on võimalus osaleda töötubades ning nautida uuskasutuse teemalist teadusteatrit.

Ootame taaskasutushuvilisi ostlema ja töötubades osalema 14. mail vahemikus 10:00-14:00 loodusmaja parki, viljapuuaeda. Vihma korral toimub üritus sees.

Tegu on heategevusliku laadaga, mille tulust osa aitab loodusmaja loomatoa elanikel arstitädi külastada. Loodusmaja enda töötajate ühisest “100% müügilauast” läheb kogu tulu loomatoa hüvanguks.

Ürituse sündmus Facebookis.

 

KAVA

Töötoad: (kestavad hommikust alates nii kaua kui materjali ja huvilisi jätkub)

 • Paberkoti valmistamine vanast tapeedist
  Huviringi loovus kunstis õpetaja Annika Pakk õpetab kõigile, kuidas valmistada tapeedist paberkotte. Järgmine kord, kui vaja uut kinkekotti, siis saad selle kodus valmistada vanadest tapeedi ülejääkidest.
 • Kuidas lappida rattakumme?
  Ilmar Part Tartu Eksperimentaalsest Jalgrattatehasest tuleb õpetama, kuidas lappida rattakumme  – kohapeal saab näidiste peal proovida, et kodus ise parandamisega hakkama saada. Samuti võtab kaasa ta muud tööriistad, juhuks kui osalejad tahavad tema näpunäidete järgi natuke hooldada oma ratast. Nii et rattad ja katkised kummid kaasa!
 • Paranduskelder aitab riideaukudega
  Paranduskelder võtab seekord kaasa õmblemisvahendid, et lapitud saaksid kõik riideaugud. Riieteparanduse töötuppa võid tuua oma katkiseid riideid ning koos kohaloleva meistriga saate need korda teha. Samuti saate koos mõelda, kuidas teha vanadest riietes midagi uut. Kohal on olemas õmblusmasin, erinevad kangajäägid, käärid, niidid ja nõelad.
 • Lõngapallikeste meisterdamine Viljandi folgi kaunistusteks
  Võta kaasa kõik oma vanad lõngad ja aitame valmistada Viljandi Pärimusmuusika festivalile lõngast pallikesi. Töötuba viivad läbi Tartu loodusmaja meisterdajate huviringlased. Kõik laadal valmistatud pallikesed saadame koos Viljandisse. Rohkem infot leiab kampaania kodulehel.

Esinejad:

 • 11:00
  Loodusmaja õpetajad – Aili Elts räägib ringmajandusest, Pille-Riin Pärnsalu tutvustab Rohelise kooli programmi ning Liisgren Pärnsalu näitab, kuidas käib uuskasutus ringitunnis, viies läbi paberivalmistamise teekonna koos lastega.
 • 12:00
  Paranduskeldri parandajad – räägime, kuidas ja miks saame esemetele anda uue elu
  Kas ja kuidas uuskasutavad materjale looduses loomad? Räägib loomasõpraderingi õpetaja ja muidu loodustark Tiina Lilleleht.

Muud huvitavat:

 • Õpime prügi sorteerima. Avame laadal prügipunkti, kus kõik saavad õppida läbi mänguliste tegevuste, kuidas õigesti prügi sorteerida. Jäätmekoolitust toetab Tartu linn.
 • Uus- ja taaskasutuse väike näitus – erinevate paberite taastöötlemine ja kuidas tekivad plastikpudelitest uued materjalid

 

Laata korraldab Tartu loodusmaja Rohelise kooli keskkonnatöörühm. Laata toetab MTÜ Mondo ja Paranduskelder. Üritus toimub MTÜ Mondo maailmapäevade konkursi raames, mida toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

uuskasutuslaat

Lisainfo:

Liisgren Pärnsalu
Huvikooli huvijuht
53301042
liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

uuskasutuslaat