Tartu loodusmaja soovib kõigile loodussõbralikku kevadpüha!

Tartu loodusmaja  on homme, 1. mail suletud, et teha suur kummardus kevadele.

Tänasel õhtul süttivad kindlasti üle maa ka volbrilõkked ja homme on ideaalne võimalus kevadtööde tegemiseks ning looduses viibimiseks, seega tasub siinkohal meelde tuletada ka ohutusnõuded, mida koduaias lõket tehes järgima peab.

Kuna alates 6. aprillist kehtib kogu Eestis  Riigi Ilmateenistuse andmetel äärmiselt tuleohtlik aeg, siis pannakse lõkketegijatele südamele, et nad jälgiksid tuule kiirust ja tugevust ega teeks tuld hoonete, metsa ja põlevmaterjalide läheduses (k.a kuivanud taimestik ja turvas).

Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga, kuni 5,4 m/s puhuva tuulega. Koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit. Kindlasti ei tohiks lahtist tuld jätta järelvalveta! Oluline on jälgida, et lõkkest või grillimisest ei saaks alguse kulupõleng, sest igasugune kulupõletamine on ohtlik ja kõikjal Eestis keelatud. Kuiv pinnas ja tuul võivad kergesti kaasa tuua õnnetuse. Tahtlikust süütamisest või hooletust käitumisest alguse saanud kulupõlengutes võivad hävida kodud ning hukkuda madalas heinas elutsevad pisikesed loomad ja pesitsevad linnud. Seepärast hoia lõkke tegemisel alati käepärast näiteks ämber veega või tulekustuti.

Metsamatkale või loodusesse jalutama minnes peab teadma, et tuld tohib teha vaid selleks ettenähtud kohtades, eramaa puhul omaniku loal. Informatsiooni sobivate lõkkekohtade osas leiab näiteks RMK kodulehelt.

Soovitame ka grillihooajale keskkonnasõbralikult vastu minna ning kasutada ühekordsete nõude asemel korduvkasutatavaid. Nii jääb loodus puhtamaks ning kevadsuvine peolaud saab  kaunilt kaetud!

 

Tartu loodusmaja soovib kõigile meeleolukat ning (tule)ohutut volbriõhtut ning päikselist kevadpüha!