Tartu loodusmaja külastuspäev 1.12.2018

Laupäeval 1.detsembril toimub järjekordne meie maja külastuspäev, mil saab tulla vabal päeval rahulikus õhustikus saali ja fuajee näitusi nautima ning majaga tutvuma. Nädala lõpuga lahkuvad meie majast kaks näitust, mis on üleval olnud kaks kuud ning pakkunud silmailu paljudele külastajatele – Epp Margna maalinäitus “Samas ruumis” ja Tiit Hundi fotonäitus “Eesti kalad”. Külastuspäeval kell 11-15 on veel viimane võimalus nende loominguga tutvuda.

Samuti naaseb kodumuuseumisse meie fuajees peatuv Eesti Loodusmuuseumi metskitse topis, kes oli seltsiks ja saagiks meie aasta loomale 2018 – ilvesele. Tasub fuajeest läbi astuda ja metskitsele nii lähedalt ja sügavalt silma vaadata, kui hing ihkab, sest looduses selleks vaevalt võimalus tekib.

 

EPP MARGNA MAALINÄITUS „SAMAS RUUMIS” 8.10 – 1.12.2018

Rukkiräägu häälitsused suveöös – ma pole teda kunagi ise näinud – kuigi elame samas ruumis.

Peenraid kaevates sattusin kokku mudakonnaga – nägin teda esimest korda, olin varem vaid kuulnud ja lugenud – kuigi elame samas ruumis.

Ebapärlikarp on elanud siin maakeral juba 100 miljonit aastat – ma pole teda kunagi näinud – kuigi elame samas suumis.

Aasta linnuks kuulutati metsis, kusagil Pärnumaal elab OÜ Metsis, kes toodab metsaveotraktoreid ja harvestere – ma ei tea, kas nad on kunagi omavahel kohtunud – kuigi elavad samas ruumis.

Mesilasema elab umbes 5 aastaseks, suvised töömesilased 4-5 kuuseks – nad lihtsalt põletavad ennast tööga surnuks – ma õpin neid tundma järjest rohkem – me elame samas ruumis.

Pea kohal ja ümberringi on Linnutee  hoomamatu organism. Huvitav, kas ta teab mind – elame ju samas ruumis.

“See on esimene väljapanek piltidest, mis loovad kokku pikema sarja „ samas ruumis“. See sari ei saa tegelikult mitte kunagi valmis, ma ei jõuaks kunagi neid kõiki tundmagi saada, kellega koos seda ruumi jagan. Aga ma õpin neid järjest rohkem nägema ja kuulma.”

***

Epp Margna on vabakutseline kunstnik, kes tegutseb Põlvamaal, Kanepi vallas. Epu huvide hulka kuulub muuhulgas ka looduskunst ehk ökokunst (eco art). Koostöös Tartu Keskkonnaharidusekeskusega (Tartu loodusmaja) on ta kujundanud ja teostanud kiilideteemalise õppeekspositsiooni Alatskivi Loodusmajja „Vesineitsikul külas” ja linnaloodust tutvustava ekspositsiooni „Ma pole külaline, ma elan siin”. Keskkonnaametiga koostöös valmis 2010. aastal õppenäitus „ Eesti Looduskaitse 100 “.
Tema tegemiste kohta leiad infot koduleheküljelt www.hinokad.eu

 

Epp Margna maalinäitus "Samas ruumis"

 

TIIT HUNDI FOTONÄITUS “EESTI KALAD” 22.10 – 1.12.2018

Eesti Loodusmuuseumi zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt on aastate jooksul pildile püüdnud enamuse Eesti vetes elavatest kalaliikidest. Eesti kalade nimestik sisaldab 72 kalaliiki ja kolme liiki sõõrsuid. Näitusel on esindatud ainulaadsed fotod ligi kuuekümnest kalaliigist nende koduses veekeskkonnas.

Näha saab nii Eesti veekogudes laialt levinud ja hästi tuntud kalu kui ka põnevaid liike, kellega me tavaelus ei pruugi kunagi kokku puutuda. Kalade hämmastav värvi- ja vormikirevus on muljetavaldav.  Kaunite ja ainulaadsete fotode juurest leiab ka veidi teavet modellide kohta: nende nimed eesti, ladina, inglise ja vene keeles ning märkmeid eluviisi, elupaiga ja mõõtmete kohta. Tartu loodusmaja fuajees asuv näitus on nii soe ja värviküllane, et võib ümber lükata juurdunud arusaama, et kalad on ühed külmad, halvasti lõhnavad ja klaasistunud pilguga libedad tegelased.

***

Tiit Hunt on eesti zooloog, fotograaf ning loodusfotovõistluse Vereta Jaht üks korraldajatest. Tema fotoloomingust ongi kõige enam tähelepanu pälvinud just ülesvõtted kaladest, sest Eesti tingimustes on kalade pildistamine nende loomulikus keskkonnas neile omaste värvidega väga keeruline vee halva läbipaistvuse tõttu. Lisaks suurepärasele fotoloomingule on Hunt toimetanud, kirjutanud ja tõlkinud mitmeid zooloogiateemalisi raamatuid.

 

 

Külastusinfo:

Epp Margna maalinäitus “Samas ruumis” on avatud meie külastuspäeval 1.detsembril kell 11-15

Tiit Hundi fotonäitus “Eesti kalad” on avatud kõigil loodusmaja tööpäevadel ja lisaks külastuspäeval 1.detsembril kell 11-15.

Maja näituste pilet: 3€ täispilet, 2€ sooduspilet.

 

Lisainfo telefonil 736 6120.

Tartu loodusmaja on avatud E-R 9-18.