Rohesoovitus: Keskkonnahoidlikult uude kooliaastasse

Uus kooliaasta on alanud ja septembri jooksul varutakse tulevaks aastaks kindlasti ka uusi koolitarbeid – vihikuid, kirjutusvahendeid ja kunstitarbeid, aga ka uusi koolikotte. Selleks, et september nii rahakotile kui ka keskkonnale suurt jälge ei jätaks, tasub üle vaadata, mis on tegelikult juba olemas ja see täiesti lõpuni ära kasutada või leida uute asjade ostlemisel säästlikumaid alternatiive.

Häid keskkonnahoidlikke mõtteid, mida meeles pidada:

  • Kasuta vihikud ja kirjatarbed lõpuni

Ära võta igal sügisel automaatsest harjumusest uhiuut vihikut kasutusse, kui eelmise aasta omas veel palju puhast ruumi on. See võib säästa palju paberit, kui eelmise lõpuni kasutad, muidu viskad pooltühja vihiku lõpuks ära. Kui võimalik, võid välja mõelda ka täiesti teistsuguse lahenduse, näiteks klambritega kaustiku, kuhu saab augustatud lehti lisada ja eemaldada. Nii saad vanad lehed aasta lõpus välja võtta ja puhtaid asemele panna. Samuti tasub igasugused pastakad, harilikud ja värvilised pliiatsid lõpuni kasutada, mitte jätta lõppu lihtsalt sahtlipõhja kuivama. Ka kõige väiksematel asjadel on siiski keskkonnajälg – harilikud pliiatsid valmistatakse näiteks puidust ja grafiidist, viimast neist kaevandatakse selle tarbeks just peamiselt Hiinas.

  • Kasuta taaskasutusmaterjalidest tehtud koolitarbeid

Võimalusel eelista kohalikke vanapaberist toodetud vihikuid ja märkmikke, näiteks Eesti oma Räpina paberivabrik toodab vanapaberist vihikuid, märkmikke ja joonistusplokke. Pastapliiatseid, markereid ja erinevaid kontori- ja meisterdustarbeid tehakse samuti ringlussevõetud plastikust, tuleb ainult veidike otsida ja pakenditelt teavet lugeda. Samuti tehakse harilikke ja värvipliiatseid näiteks taaskasutatud ajalehtedest.

  • Vaata, kus on  toodetud su koolitarbed

Kui valid kunstitarbeid, kirjutusvahendeid, pinaleid või kotte, siis tasub samuti vaadata, kus need tehtud on. Väga tihti tulevad need ikkagi Hiinast, kuigi ka suuri Euroopa tootjaid jagub, tasub lihtsalt jälgida “Made in …” märget.

  • Mõtle, kas vanu asju saab ise värskendada

Su eelmise aasta seljakott või pinal ei ole veel liialt kulunud, aga tahaksid midagi uut, sest vana tundub juba igav? Esiteks tasub ka koolikotte kindlasti pesta ja puhastada, et panna jälle värvid särama. Koolikottidele ja pinalitele saab anda värskema ilme, pannes neile peale näiteks triigitavaid ja kleebitavaid tekstiilist aplikatsioone. Neid on käsitööpoodides ja veebis saadaval igasuguseid, saab lasta noorel endal valida. Kui oled hea käega, võid kotte kaunistada kangamarkeritega või šablooni ja kanga sprei-värviga (proovida enne kuskil koti seespool küljel). Võib lisada haaknõelaga eri märke, prosse ja võtmehoidjaid. Inspiratsiooni leiab kui näiteks googeldada inglise keeles “diy backpack decorating ideas”.

  • Pane tähele ökomärgiseid

Ökomärgis on tähis, mis kinnitab toote või teenuse keskkonnasõbralikkust. Tarbides ökomärgisega tooteid, võime kindlad olla, et märgistatud tooted on meie tervisele ja keskkonnale ohutumad. Ökomärgised on usaldusväärsed, kuna neid annab välja sõltumatu organisatsioon, toetudes adekvaatsele teabele ning teadusuuringutele.

Rahvusvahelisi keskkonnamärgiseid, mida toodete ostmisel jälgida:

fscFSC – Forest Stewardship Council sertifikaat on rahvusvaheline säästva majandamise standard, mis tähendab, et puit, paber, papp ja teised metsatooted pärinevad vastutustundlikult majandatud metsadest või on tehtud taaskasutatud materjalist. Veel saab märgiselt lugeda kas sertifitseeritud materjalist on toode ise või ainult selle toote pakend; kas toode on valmistatud täielikult või osaliselt FSC sertifitseeritud materjalist.

 

 

pefcPEFCProgramme for the Endorsement of Forest Certification on rahvusvaheline metsade sertifitseerimise süsteem, millega edendatakse jätkusuutlikku metsandust, võttes arvesse ökoloogilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke kriteeriume. PEFC-sertifitseeritud materjali kaubamärgi ja/või märgisega toode kinnitab ettevõtjatele ja tarbijatele, et selle toote tootmiseks kasutatud toorained on pärit jätkusuutlikult majandatud metsadest ning see on jälgitav tootmise ja turustamise kõikides etappides – alates metsaülemast kuni lõpptoote tootjani.

 

nordic swanLuigemärk – Põhjamaade roheline luigemärgis, mis on ISO standardi kohane märgis, mis antakse tootele või teenusele, mis vastab hindamiskriteeriumidele ning avaldab keskkonnale vähem negatiivset mõju kui sama otstarbega märgiseta toode või teenus kogu oma olelusringi jooksul. Luigemärk garanteerib, et tähistatud toode vastab karmidele keskkonna- ja kvaliteedinõuetele.

ecolabelEuroopa Liidu ökomärgis ehk Lilleke – Ökomärgist kandev toode vastab rangetele kriteeriumitele, mille on koostanud valdkonna eksperdid. EL ökomärgise andmise kriteeriumid ning hindamis- ja kontrollinõuded koostab Euroopa Liidu ökomärgisekomisjon. EL ökomärgis antakse oma tootegrupis kõige keskkonnasõbralikumatele toodetele selle kogu eluringi vältel. ELi ökomärgise ehk EL Lillekese tegevusi Eestist koordineerib Keskkonnaministeerium ning litsentse väljastab Keskkonnaagentuur.

 

Lisaks on riiklikel enda rahvuslikud ökomärgised, neist tuntuim näiteks Saksamaa Sinine Ingel.

Märgiseid aitab lugeda näiteks Label Bio-Hero nutirakendus, mis on eelkõige selleks, et aidata inimestel mõista, milliseid silte usaldada ja mida need tähendavad. See aitab märgata, millised tooted on valmistatud biopõhistest materjalidest ning on seega keskkonnasõbralikumad. Rakendusega saab tundmatut märgist pildistada ja uurida, mida see tähendab ja kas see on rahvusvaheliselt tunnustatud.

Huvilistel on võimalik nutirakendus enda telefoni laadida:

Rakendus “Label BioHero” – Playstore ja AppStore.

 

Tekst ilmus algselt Eesti Rohelise kooli programmi Sügis 2023 uudiskirjas.