Lugusid loomadest ehk Tartu loodusmaja karvased, karvutud ja sulelised

Tartu loodusmaja on koht, kus võimalik loodusega sõbraks saada. Elu selles majas meenutab oma olemuselt pisut sipelgapesa – pealtnäha sihitult sagivad töötajad moodustavad tegelikult oma tööd armastavatest inimestest koosneva meeskonna, kes äärmise detailsuse ja sihikindlusega liiguvad ühiste väärtuste teel.

Selle maja kõige hinnalisem vara on end sisse seadnud loomatoas – siin elab terve seltskond äärmiselt omanäolisi ja eriskummalisi tegelasi. Just jõulude eel on ka loomatoa asukad ootust täis aeg, sest nad teavad, et jõulud on läbi aegade olnud tähtis püha ka loomade jaoks. Metsloomadele ja -lindudele viiakse jõulude eel metsa heina ja muud maiustamist, mõnel pool on isegi tavaks ehtida keset metsa jõulupuu. Samuti on isegi veel tänapäeval kombeks viia jõuluõhtul loomadele lauta leiba, et sel viisil häid pühi soovida.

Seepärast on ka Tartu loodusmaja teisel korrusel asuva loomatoa elanikud väga tähelepanelikud ja isegi raagritsikad, viirpapagoidest rääkimata,  kikitavad kõrvu iga sammumüdina ning uksekääksatuse peale – ehk on päkapikkudel või siis selleks maskeerunud loomatoa töötajatel neile midagi erilist varuks. Mõnel juhul jäetakse loomatoa uks isegi pärani lahti, et ka vana hea jõulutunne toas oma koha leiaks. Juba sel laupäeval, 8. detsembril saavadki kõik huvilised loodusmaja heategevusliku laada raames seda erakordset sündmust uudistama tulla. Kohal on ka meie juhendajad, kes oskavad kõige paremini vastata kõigile loomade hingeelu puudutavatele küsimustele.

Ja mis puutub vastuste saamisesse, siis pajatavad rahvajutud, et just imederohkel jõuluajal õpivad inimesed loomade kõnest aimu saama, vahel vastugi kõnelema. Usutakse, et igal inimesel  on oma tootemloom, kellega eriline sugulusside ja klappiv loomus. Võib-olla kohtud enda omaga just Tartu loodusmaja loomatoas. Kuid kohe kindlasti on see hea võimalus oma nahal tunda loomade teraapilist mõju – sellest ei jää puutumata keegi.

Loomatoa loomadel on kõigil  oma lugu. Sel nädalal tuvustamegi lähemalt meie kõige vahvamaid tegelasi ning anname aimu, kuidas nad siia meie juurde loodusmajja sattunud on.

 

Küülik Bella

Bella on puhtatõuline kääbuspäss, kes rõõmustab loodusmaja loomatoas lapsi sügisest kevadeni. Bella suvekodu asub Tartu lähedal Metsa talus, kus ta töötab taluprogrammis küülikuna. Bellale meeldib üle kõige loomatoas vabalt ringi lipata ja aknast möödakäijaid vaadata. Bella põhitoit on kuiv hein ja heinajahugraanulid. Maiustusteks sobivad hästi porgand, suvikõrvits ja õunapuuoksad.

Merisiga

On pärit Elistvere loomapargist. Meie vana merisiga läks neli aastat tagasi taevastele porgandimaadele ja tema asemel tõime Elistverest isase ja emase notsu, kelle järglased rõõmustavad nüüd koduste lemmikutena nii mõndagi loodusmaja last.

Uus-Guinea hiid-raagritsikad

Hiid-raagritsikad on pärit Tallinnast ühe entomoloogi kodusest lemmikufarmist. Meie putukatest tekitavad nad kindlasti kõige suuremat elevust ja kiljumist. Sageli on need millegipärast õpetajad, kes näost kaametena kiiresti taganevad kui neid meie armsate keppjalgadega lähemalt tuttavaks teha tahta.

Aafrika kannuskonn

Konna-Ruudi perenaine kolis ning ei saanud teda kaasa võtta. Olime ammu kannuskonna soovinud ja meie unistuste prints elab kevadest 2018 meie juures. Teist nii  ablast ja kehvade lauakommetega looma meil vist polegi.

Naerutuvi Tiitus

Tema saime turteltuvi-aastal Nõmme loodusmajast üsna noore pojana. Tiitus saabus meie juurde koos vennaga, kellega nad aga täiskasvanuks saades sugugi sõbralikult läbi ei saanud. Tiitus on viimaste kuudega loomatoas elades muutunud tõeliseks hurmuriks, kes puurist välja pääsedes hakkab peremehe-pilguga kaaselanike olukorda hindama, käies naabritega oma veetlevas tuvikeeles vestlemas. Samuti on temast kõvasti abi mahapudenenud toidupalakeste koristamisel.

Laborirott Vanamees

Vanamees on tõesti nii vana mees, et me ei suutnudki välja mõelda, millal ja kuidas ta meie juurde jõudis. Igal juhul on tegemist meeldiva rahuliku rotihärraga, kelle lemmiktoiduks on kuivatatud jahuussid.

Liivahiired Öö ja Päev

Ostsime Betta loomapoest. Huvikooli direktor Signe astus juhuslikult poodi ja sattus müügil olevatest liivahiirepoistest kistumatusse vaimustusse. Öö ja päev on hetkel ainsad loomad, kelle me loomapoest ostnud oleme.

Siberi vöötorav Spunk

Kodune ülejääk. Jõudis loodusmajja 2018. aasta suvel. Tema saabumine oli nii kiire ja ootamatu, et täpsemad andmed, miks ta ära anti, meil puuduvad. Vöötorav on äärmiselt aktiivne tegelane, kelle lemmikspordiks on puuris ringiratast joosta. Mitu tiiru ta teha suudab, pole keegi kokku lugeda jõudnud, sest umbes 40. ringi ajal hakkab pealtvaatajatel pea ringi käima. Palju nalja saab siis kui vöödik puurist plehku pistab. Kes on püüdnud elavhõbedat kokku korjata, see aimab, milles  jutt käib.