Rohelise kooli programm
Pressiteade
20.05.2025
85 kooli ja lasteaeda üle Eesti pööravad sel kevadel erilist tähelepanu mesilastele ja teistele tolmeldajatele
Rahvusvahelise mesilaste päeva eel kutsub Roheline kool kõiki märkama, miks neil väikestel olenditel on suur mõju. Käimas on üleriigiline kampaania “Tunne tolmeldajat”, mille kaudu õpitakse tundma mesilasi, kimalasi, liblikaid ja teisi putukaid, kes hoolitsevad meie toidulaua ja elurikkuse püsimise eest.
Kampaaniaga on liitunud juba üle 80 kooli ja lasteaia üle Eesti. Lisaks õpilastele ja õpetajatele oodatakse kampaaniaga liituma ka koduaednikke ja loodushuvilisi üle Eesti.
“Kampaania eesmärk on lihtne – aidata inimestel märgata tolmeldajaid enda ümber ja mõista nende rolli looduses ning meie toidulaual,” selgitas Rohelise kooli programmi koordinaator Maris Mägi. “Tegelikult on tolmeldajate toetamiseks väga lihtsaid ja teostatavaid viise: jäta osa murust niitmata, istuta õistaimi, väldi taimekaitsevahendeid ja lase loodusel veidi rohkem toimetada. Iga väike aianurk või rõdukast võib olla tolmeldajate jaoks elupäästev.”
Kampaania kestab maist augustini. Selle jooksul jagab Roheline kool oma sotsiaalmeedias tolmeldajate tutvustusi, avaldab igakuise putukabingo, mida saavad täita nii lapsed kui täiskasvanud ning kutsub inimesi jagama oma vaatlusi teemaviitega #tunnetolmeldajat.
Rahvusvaheline mesilaste päev, 20. mai, on hea hetk pöörata eriliselt tähelepanu mesilastele, ent samas tutvuda ka teiste oluliste tolmeldajatega. Paljud haridusasutused tähistavad seda päeva loodusvaatluste, meisterduste, mesilassõbralike taimede külvamise ning aruteludega tolmeldajate rollist meie igapäevaelus.
Näiteks osaleb kampaanias Tartu Lotte lasteaed, kus lapsed tutvuvad tolmeldajate eluviisi ja olulisusega läbi mängude, piltide ja lihtsate katsete. Õues hooldatakse lasteaia aianurka, kus kasvab tolmeldajatele meelepäraseid taimi ning tehakse vaatlusi, kasutades kampaania vaatluslehti.
Lotte lasteaia õpetaja Maarja Mandri sõnul õpetab looduse vaatlemine lapsi märkama ja väärtustama elu enda ümber. “Üldiselt lastele meeldivad putukad, nad pakuvad lastele suurt huvi. Tolmendajate kampaania annab uusi võimalusi nö putukate-mutukate teemat avada. Kui laps oskab eristada kimalasi, liblikad ja teisi vahvaid tolmeldajaid, siis tekib ka arusaam, miks neid on vaja. Ja koos sellega ka loomulik soov neid hoida ja kaitsta nagu oma sõpru.”
Lisainfo kampaania ja osalemisvõimaluste kohta:
https://rohelinekool.ee/rohelise-kooli-kampaania-tunne-tolmeldajat
Kampaania avalik Facebooki üritus: https://fb.me/e/5uTbEVvAg
Kampaania “Tunne tolmeldajat” materjalid valmisid projekti “Enhancing climate awareness and sustainability education through Eco-Schools network collaboration” raames. Projekti rahastas Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fond.
Kontakt:
Maris Mägi
maris.magi@tartuloodusmaja.ee
tel 515 2884
Tartu loodusmaja
Pressiteade
14.10.2024
Heategevuslik õhtu “Läänemere hääl” kutsub üles kodumerd hoidma ja hülgekaamera jaoks annetusi tegema
Teisipäeval, 15. oktoobril toimub Lennusadamas heategevuslik teavituspäev ja kontsert “Läänemere hääl”. Kõik huvilised on oodatud kohtuma “Save the Baltic Sea” ekspeditsiooniga, kes on ümber Läänemere matkaga lõpusirgele jõudmas. Saab külastada Läänemere teemalisi tegevus- ja teadusalasid, nautida Taavi Petersoni kontserti ning küsida otse teadlastelt, kuidas tegelikult meie kodumere tervisel läheb.
Ürituse eesmärk on tõmmata tähelepanu Läänemere seisundile ja peamiste probleemide lahendustele, seda läbi nii teadlaste silmade, aga ka läbi praktiliste näidete kuidas tavaline inimene oma valikutega mere tervist saab mõjutada. Läänemerd ohustavad nii kliimamuutuste tagajärjed, vette sattunud ohtlikud ained kui ka liigne lämmastiku ja fosfori sissevool, muutes Läänemere üheks reostatumaks mereks.
Just enne üritust jõuab Eestisse “Save the Baltic Sea” ekspeditsioon, kes on võtnud eesmärgiks matkata 6000 km ümber Läänemere, et juhtida tähelepanu meie kodumere keskkonnaprobleemide lahendamise võimalustele. Meeskond koosneb vabatahtlikest. Kõigil huvilistel on võimalik vahemikus 17. oktoober kuni 3. november nendega liituda eri etappideks mööda Eesti rannikut Tallinnast Iklani.
Teavituspäev “Läänemere hääl” algab koolide külastustega – umbes 150 õpilast erinevatest koolidest saavad osa mereteemalistest õppeprogrammidest. Seejärel kohtuvad nad matkagrupiga ja külastavad tegevusalasid, mille teemadeks on Läänemere tervis ja kaitse, allveerobootika, jätkusuutliku matkamise nipid, plastireostus ning merega seotud mälestused.
Õhtune osa on aga avatud kõigile linnakodanikele. Alates kella 18st saab kohtuda nii matkagrupiga “Save the Baltic Sea”, kuulata nendega intervjuud ja küsida küsimusi. Samuti kuulata ettekannet Läänemere tervise hetkeseisundist ning külastada avatud tegevusalasid. Õhtu lõpetab Taavi Petersoni heategevuskontsert Läänemere heaks.
Õhtu jooksul kogutakse annetusi Läänemere hüvanguks. Pool annetustest läheb “Save the Baltic Sea” ekspeditsiooni toetuseks, teine pool Eesti mereteaduse toetuseks. Täpsemalt projekti Kajakas kaudu Kakrarahul merelindude rõngastamiseks ning Innarahul hallhüljeste poegimisalale veebikaamera paigaldamiseks, mida saaksid kõik huvilised jälgida Looduskalender.ee lehelt.
Sündmus “Läänemere hääl” korraldatakse koostöös “Save the Baltic Sea” ekspeditsioonigrupi ja Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudiga.
Ürituse kava: https://www.tartuloodusmaja.ee/uritused/hariduslik-teemaohtu-laanemere-haal/
Kõik ajakirjanikud on oodatud sündmust ka kajastama ja külastama.
Lisainfo:
Gedy Matisen
Ürituse “Läänemere Hääl” peakorraldaja
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee
+37256466887
Info edastas:
Liina Vakrööm
Kommunikatsioonispetsialist
liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee
53326476
Oktoobri keskel jõuab Eestisse “Save the Baltic Sea” ekspeditsioon, kes on võtnud eesmärgiks matkata 6000 km ümber Läänemere, et juhtida tähelepanu meie kodumere keskkonnaprobleemide lahendamise võimalustele. Kõigil huvilistel on võimalik vahemikus 17. oktoober kuni 3. november liituda rahvusvahelise vabatahtlike matkajate grupiga eri etappideks mööda Eesti rannikuäärt. Teekonna jooksul jagavad matkajad oma teadmisi Läänemere seisundi kohta ja mereelustiku kohta, annavad edasi matkatarkusi ja – nippe ning kohtuvad kohalike kogukondadega.
Ekspeditsioon “Save the Baltic Sea” alustas oma 6000 km pikkust teekonda märtsi alguses ja on praeguseks teel olnud üle 200 päeva, läbides seni 6 Läänemere riiki. Ekspeditsiooni ühe etapi tegi kevadel ja suve alguses kaasa ka eestlannast kogenud matkajuht Liisi Preedin.
9 kuu pikkuse matka jooksul kutsutakse kohalikke elanikke, organisatsioone ja omavalitsusi võtma kasutusele aktiivseid meetmeid mere säilitamiseks tulevaste põlvkondade jaoks. Läänemerd ohustavad nii kliimamuutuste tagajärjed, vette sattunud ohtlikud ained kui ka liigne lämmastiku ja fosfori sissevool, muutes Läänemere üheks reostatumaks mereks. “Igaüks meist, kes elab Läänemere piirkonnas, panustab meie merekeskkonna seisundisse, sageli isegi teadmata. See tähendab, et igaühel meist on ka võim muutust ellu viia,” ütleb Giedrius Bučas, ekspeditsiooni juht.
Matkajate grupiga on võimalik Eestis liituda vahemikus 17.10-03.11. Ekspeditsioon läbib Harjumaa rannikut 17.-20.10, Läänemaa rannikut 21.-26.10 ja Pärnumaa rannikut 27.10-03.11, suundudes seejärel Lätti. Liituma on oodatud nii üksikud matkajad, pered, sõpruskonnad, kui ka organisatsioonid ja haridusasutused. Matkagrupp suhtleb inglise, leedu ja vene keeles.
Kõigis läbitud riikides korraldatakse ka keskkonnateadlikkust tõstvaid haridussündmusi, arutelusid ja töötubasid, eesmärgiga kiirendada Läänemere kriitilistele keskkonnaprobleemidele lahenduste leidmist. Eestis toimub suur avalik teemapäev “Läänemere hääl” 15. oktoobril Tallinnas, Eesti Meremuuseumi Lennusadamas. Kõik huvilised on oodatud kohtuma “Save the Baltic Sea” vabatahtlike meeskonnaliikmetega, külastama Läänemere teemalisi teadusnurki ning nautima Taavi Petersoni heategevuskontserti Läänemere heaks. Ürituse lisainfo kodulehel.
Sündmus “Läänemere hääl” korraldatakse koostöös “Save the Baltic Sea” ekspeditsioonigrupi ja Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudiga. Sündmuse korraldaja on SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus, kes koordineerib ekspeditsiooni tegevusi ja üritusi Eestis.
Lisainfo:
Gedy Matisen
“Save the Baltic Sea” ekspeditsiooni Eesti tegevuste koordinaator
Ürituse “Läänemere Hääl” peakorraldaja
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee
56466887
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhikavasse kuuluva projekti “Kasvades oma toiduga” samanimeline fotonäitus avatakse sel reedel, 13. septembril kell 16 Tartu loodusmajas. Avamisel näitab fotograaf ja entomoloog Urmas Tartes oma jäädvustusi aiaputukatest.
Näituse fotod ja fotoseeriad pärinevad “Kasvades oma toiduga” rahvusvahelisele fotokonkursile saadetud 1100 pildi seast. Piltide juures on autori selgitustele lisaks loodushariduslikke fakte, mis aitavad toidu kasvatamist laiemalt mõtestada.
“Toidu kasvatamise kui ellujäämiskunstiga käivad kaasas nii rõõmud kui mured, mis on rahvuste ja kultuuride ülesed. Meie hariduslik näitus võtab need toidu kasvatamisega seotud universaalsed väljakutsed hästi kokku”, ütles Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi.
Näituse koostas Anneli Ehlvest, toimetas Leelo Laurits ja kujundas Kati Kekkonen. Väljapanek on loodusmaja saalis vaatamiseks 1. novembrini. Hiljem saavad huvilised näitust laenutada oma õppeasutusse, hariduskeskusse või mujale. Näituse juurde kuuluvad ka töölehed, mis aitavad erinevas vanuseastmes lastele toidu kasvatamisega seotud teemasid õpetada.
Fotonäitus sündis Rohelise kooli Eesti programmil koostöös projektiga „Kasvades oma toiduga“, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Rohelise kooli programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. ”Kasvades oma toiduga” projekti eesmärgiks on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest.
Näituse aluseks olnud fotokonkursi partner oli Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, toetajad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu loodusmaja, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Talu Toidab OÜ, Mahepõllumajanduse Koostöökogu ja Biomarket OÜ.
Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator
Tartu loodusmaja
eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
tel. 521 3881
Teate edastas:
Triin Nõu
“Kasvades oma toiduga” projekti kommunikatsioonijuht
triin@tekstimeister.ee
tel. 5359 5680
Tartu loodusmaja
PRESSITEADE
05.06.2023
Teisipäeval tunnustati Eesti kõige keskkonnasõbralikumaid koole ja lasteaedu
4. juunil tunnustati maailma keskkonnapäeva saabumise puhul Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu, kes pälvisid süsteemse keskkonnaharidusliku töö eest ülemaailmselt tuntud märgise „Roheline lipp”. Tallinnas Kultuurikatlas toimunud sündmusel tervitas õppeasutusi ka programmi patroon president Kersti Kaljulaid. Rohelipu saavad õppeasutused on analüüsinud oma keskkonnamõju, lõiminud keskkonnateemad õppekavasse ja leppinud kokku ühised keskkonnapõhimõtted.
Sel aastal said keskkonnamärgise „Roheline lipp” kokku 58 õppeasutust: 13 üldhariduskooli, üks kutseõppeasutus, 42 lasteaeda ja kaks lasteaed-kooli. Rohelipu kasutusõigus antakse õppeasutusele kaheks aastaks. Kokku on keskkonnamärgis “Roheline lipp” Eestis 120 õppeasutusel.
Rohelise kooli programmi koordinaatori Maris Mägi sõnul on rõõmustav näha, et järjest enam ulatub Rohelise kooli programmi mõju väljapoole lasteaia- või kooliruume. “Laste abil saavad keskkonnateadlikumaks ka nende vanemad. Sellel õppeaastal näiteks avati meie asutuste eestvedamisel mitu toiduringluskappi, mis viivad teadlikkuse ja tegutsemise ka kogukonnani. Järjest enam lasteaedu ja koole on rajanud endale võimaluse toidutaimede kasvatamiseks, populaarsust on kogunud mänguasjade vabad kuud ja igasugused taaskasutusprojektid.”
“Tänased lapsed on tulevased otsustajad ja ettevõtjad, haritlased ja aktiivsed inimesed. Ja juba täna on nad tihti vanematest keskkonnateemadel tähelepanelikumad ja teadlikumad, märkavad probleeme ja oskavad lahendustele mõelda. Õige ju ka: neid puudutab keskkonnaga seonduv ju rohkem ja kauem. Seega on näiteks täiesti loogiline, et kui olen näinud lasteaedades peenraid kõrvitsate-maasikate-porganditega, siis nende üle on uhked nii lasteaiapere kui lapsed ise. Tore, et selline komme on hakanud levima ja tore, et meil on toimiv Rohelise kooli võrgustik, kus ideid jagada ja põrgatada.” võtab programmi olulisuse kokku patroon president Kersti Kaljulaid.
Rohelise kooli programm on tuntuim ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm õppeasutustele, mille eesmärgiks on süsteemselt ja jätkusuutlikult integreerida keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja käitumist kooli või lasteaia tegevustesse. Üle maailma on võrgustikus 74 riiki. Programmi juhib Taanis asuv Foundation of Environmental Education (FEE), Eestis on tegevuste koordinaatoriks Tartu loodusmaja.
Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja President Kaljulaidi Fond. Tallinna linna õppeasutuste osalemist toetab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ning Tallinna Haridusamet, Pärnu õppeasutuste osalemist toetab Pärnu Linnavalitsus.
Keskkonnamärgiste pälvijate nimekirja leiab kodulehelt: www.tartuloodusmaja.ee/uritused/rohelise-kooli-aastakonverents-ja-keskkonnamargise-roheline-lipp-uleandmine-4-06/
Üritusest näeb fotogaleriid Rohelise kooli programmi Facebooki lehelt.

Lisainfo:
Liina Vakrööm
Kommunikatsioonispetsialist
liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee
53326476
Täna, 11. märtsil, alustab 10-liikmeline keskkonnaaktivistide meeskond, sealhulgas ka eestlanna Liisi Preedin, matka ümber Läänemere, korraldades 8 riigis keskkonnateadlikkust tõstvaid haridussündmusi, arutelusid ja töötubasid, eesmärgiga kiirendada Läänemere kriitilistele keskkonnaprobleemidele lahenduste leidmist.
Täna alustab “Save the Baltic Sea” initsiatiivi ekspeditsioonigrupp teekonda Klaipėdast, Leedust, et jalgsi läbida ligikaudu 6000-kilomeetri pikkune Läänemere rannik. 9 kuu pikkuse matka jooksul kutsutakse kodanikke, valitsusi, organisatsioone ja ettevõtteid võtma kasutusele aktiivseid meetmeid mere säilitamiseks tulevaste põlvkondade jaoks.
“Läänemeri on kriitilises seisundis, mis seab ohtu selle pakutavad hüved,” ütleb ekspeditsiooni teaduse kaasamise koordinaator Laura Stukonytė. “Jätkusuutmatu inimtegevus on pannud meie mereökosüsteemid äärmusliku surve alla, alates liigsest lämmastiku ja fosfori sissevoolust kuni mereprügi ja ohtlike ainete jõudmiseni maalt merre. Samal ajal mõjutab Läänemerd ka kliimamuutus,” lisab ta.
2007. aastal võttis Euroopa Liit vastu Läänemere tegevuskava – strateegilise meetmete ja tegevuste programmi, mis parandaks Läänemere tervislikku seisundit aastaks 2030. Kuigi pärast kava vastuvõtmist on nähtud mõningaid keskkonnaalaseid edusamme, pole üle 50% kokkulepitud ühismeetmetest veel rakendatud. Ekspeditsioon soovib kiirendada neid meetmeid meie piirkonna mere keskkonnaprobleemide lahendamiseks. “Igaüks meist, kes elab Läänemere piirkonnas, panustab meie merekeskkonna seisundisse, sageli isegi teadmata. See tähendab, et igaühel meist on ka võim muutust ellu viia,” ütleb Giedrius Bučas, ekspeditsiooni juht, kes matkas 2019. aastal Leedus 1200 kilomeetrit vabatahtlike meeskonnaga.
Ekspeditsiooni meeskonnaga liitus ka eestlannast kogenud matkaja ja matkajuht Liisi Preedin.
“Eestlastena oleme merega koos kasvanud. See on meie kodu, mille kaitsmine on meie kohustus. Läänemere keskkonnaprobleemid on väga mitmetahulised ning vaid väike osa sellest on inimsilmale nähtav, seetõttu ei oska inimesed sageli Läänemere keskkonnaprobleeme teadvustada. Meie ekspeditsiooni eesmärk ongi nendele murekohtadele tähelepanu juhtida ning inimestele selgitada, et olgugi et meie rannad on visuaalselt suhteliselt puhtad, on Läänemere olukord kriitiline. Olukorra parandamiseks saab ja lausa peab oma panuse andma igaüks.” ütleb Saaremaalt pärit Liisi Preedin, kelle meeskonnaga liitumist koordineeris Tartu loodusmaja. Liisi on avalikkusele tuntud pikamaa matkaja, olles kõndinud nii läbi Ameerika Ühendriikide, Mehhiko piirist Kanadani kui ka näiteks 3000 km läbi Uus-Meremaa riigi.
“Save the Baltic Sea” ekspeditsioon jõuab järjega Eestisse sügisel. Oktoobri keskpaigas korraldatakse Tallinnas esimene avalik teavitusüritus töötubade ja aruteludega. Teine suurem teavitusüritus korraldatakse koostöös Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudiga novembri alguses Pärnus. Hariduslikud tegevused ja töötoad viiakse ellu Euroopa Komisjoni rahastatava EU4Oceani koalitsiooni toel ning Eestis on ekspeditsiooni tegevusi ja üritusi koordineerivaks asutuseks Tartu loodusmaja.
Lisateavet avalike ürituste kohta leiab ekspeditsiooni veebilehelt ja sotsiaalmeedia kanalist.
Samuti on võimalik annetada ekspeditsiooni toetuseks ning liituda matkaga marsruudi eri osades: https://savebaltic.eu/join-us/
Lisainfo:
www.savebaltic.eu
www.facebook.com/SaveTheBalticSea
www.instagram.com/save.the.baltic.sea/
Projekti Eesti koordinaator:
Gedy Matisen
56466887
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhikavasse kuuluva projekti “Kasvades oma toiduga” samanimelise fotokonkursi võitjad on selgunud. Rahvusvahelisele konkursile laekus üle 1100 foto eelkõige Eestist, aga ka Lätist, Leedust, Poolast, Sloveeniast, Hispaaniast, Gruusiast, Montenegrost ja Suurbritanniast.
Võistlus kutsus üles jäädvustama hetki aias, näidates endale toidu kasvatamise võlu ja valu ka teistele. Oodatud olid üksikfotod ja fotoesseed nii õppe- kui kogukonnaaedadest, aga ka koduaedadest. Töid hindas žürii, kuhu kuulusid fotograafid Heikki Leis ja Urmas Tartes, SA Tartu 2024 programmiliini Elu ja keskkond juht Triin Pikk ning “Kasvades oma toiduga” projekti algataja Karin Pai.
“Loodusteemalisi fotokonkursse on mitmeid, kuid aeda võetakse ju kaasa pigem ämber ja labidas, mitte fotoaparaat. Seda toredam oli näha, et piltidele oli püütud lisaks uhketele saakidele ka töökaid hetki, samuti kauneid aiamustreid ja lummavaid lähikaadreid”, ütles konkursi eestvedaja Rohelise kooli koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi.
Töid hinnati laste, noorte ja täiskasvanute kategooriates. Laste kategooria peaauhind läks Gruusiasse, kus 11-aastase Mariam Meipariani tehtud fotoessee räägib kooliaias iidse nisusordi kasvatamise kogemusest. Noorte kategooria võitis 16-aastane Zala Debelak Sloveeniast, kes oli kaameraga kinni püüdnud hetke, mille pealkirjaks on mänguline ja mitut tähendust loov “Bee Happy!”. Täiskasvanute klassis jäi peaauhind Eestisse ja selle sai Viktor Panasenko töö eest “Jalustrabav kana”.
II koht
Lapsed: Valeria Morgun “Viimane hingetõmme enne talve”
Noored: Oskar Olle Laur “Roheline, punane, must”. Töö pälvis ka Foundation for Environmental Education (FEE) lemmiku tiitli.
Täiskasvanud: Jaana Süld “Kratid saagijahil”
III koht
Lapsed: Rico Sarapik “Pesto materjal”
Noored: Henri Steinberg “Füüsal ja nälkjas”
Täiskasvanud: Sten-Erik Remmel “Õunamahlategu”. Töö pälvis ka Foundation for Environmental Education (FEE) lemmiku tiitli.
Eriauhinnad
- Talu Toidab: “Väike rabarber” Raigo Tõnisalu
- Mahepõllumajanduse Koostöökogu: “Noored noortekeskuses” Mona Reitel
- Eesti Maaülikooli Mahekeskus: fotoessee “Oma porgand” Tatjana Aksenova
- Publiku lemmik ja Foundation for Environmental Education (FEE) lemmik laste kategoorias: “Restoring endemic species of wheat” Mariam Meiparian
- Publiku lemmik noorte kategoorias: “Bee Happy!” Zala Debelak
- Publiku lemmik täiskasvanute kategoorias: “Lapitekk” Evar Ring
Fotokonkursi korraldas Rohelise kooli programm Eestis koostöös projektiga „Kasvades oma toiduga“, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Rohelise kooli programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. ”Kasvades oma toiduga” projekti eesmärgiks on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest.
Fotokonkursi partner oli Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, toetajad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu loodusmaja, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Talu Toidab OÜ, Mahepõllumajanduse Koostöökogu ja Biomarket OÜ.
Galerii võidutöödest leiab Rohelise kooli programmi Facebooki lehelt.
Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator
Tartu loodusmaja
eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
tel. 521 3881
Tartu loodusmaja pargis valminud kliimaõpperajal saab tutvuda praktikatega, mida loodusmaja rakendab pargi hoolduses ja teistes igapäevastes tegevustes eri aastaaegadel. Rada koosneb kümnest tegevuspunktist, mille juurde on loodud ka õppeprogramm.
Kliimaraja eesmärk on inspireerida linnaelanikke kasutama lahendusi kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks. Õpperada kulgeb läbi Tartu loodusmaja pargi, mis on üks linnaelanike lemmik rekreatsioonialadest kesklinnas. Õpperada toetab ja toob välja Tartu loodusmaja pargialal kasutusel olevaid kliimateadlikke majandamise võtteid. Õpperaja stendidel näitlikustatakse erinevaid aktuaalseid teemasid linnakeskkonnas, näiteks soojussaarte teke, sademevee ärajuhtimine, päikeseenergia kasutamine, transpordiliikide mõjud, kompostimine, niitmissagedus bioloogilise mitmekesisuse hoidmisel, jne. Igal stendil on ka praktiline ja mänguline liikumisülesanne, mida üksi või perega teha.
Loodusmaja pargis on nüüd lisaks uus ronimismänguväljak, uuenenud puitpingid, istumispakud, korrastatud valgustus ning parandatud teeradade drenaaž, mis aitab hoida pargiteed korras ja võimaldab paremat liikumist ratastooliga. Linnaelanikke ja külalisi oodatakse parki loodust nautima ja õppima, kuidas saame tagada elamiskõlbliku keskkonna säilimise kliimamuutuste tuules.
Sügisel toimusid loodusmajas ka erinevad õpitoad, mille kaudu tutvustati põhjalikumalt õpperajal käsitlevaid teemasid.
Õpitoas “Elurikkust armastav aiapidaja” õpetati osalejatele, kuidas kasutada koduaias ja linnaruumis elurikkust soosivaid aiandusvõtteid, jagati näpunäiteid, kuidas rajada niidulaiku ning kuidas seda hooldada. Loodusmaja pargi majandamise näitel räägiti niitmise sagedusest ning lindudele ja pisiloomadele elupaikade loomisest aias. Peredele mõeldud õpitoas “Kliimakangelane loodusmaja pargis” tutvuti mänguliselt kliimamuutuste tagamaadega ning loodusmaja pargi elurikkuse aaretega. Lisaks tutvustatikliimamuutuste teemalist õppeprogrammi ka õpetajatele. Loodud õppeprogrammi metoodikate hulgas on näiteks kasvuhooneefekti selgitamine mängude ja termokaamerate kasutamise abil.
Kliimarada on valminud projekti COOLspot raames, mis on toetanud lisaks raja loomisele ka pargi ohutumaks ja ligipääsetavamaks muutmist.
Projekti ER213 COOLspot kaasrahastas Eesti EL välispiiri programm 2014-2020, toetuse suurus on 92 709 eurot.
Lisainfo: www.tartuloodusmaja.ee/koostooprojektid/coolspot/

Antud väljaanne valmis Euroopa Liidu rahalise abiga. Selle väljaande sisu eest vastutab ainuisikuliselt Sihtasutus Tartu Keskkonnahariduse Keskus ning selles kajastatu ei peegelda mingil juhul Programmi ega Euroopa Liidu seisukohti.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhikavasse kuuluva “Kasvades oma toiduga” projekti ja Rohelise kooli programmi koostöös valmis digitaalne kogumik “Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias”, kust õpetajad leiavad nii ideid kui tegevusi õppeaia sidumiseks õppetööga. Üle 200-leheküljelise kogumiku koostas Pille-Riin Pärnsalu Tartu loodusmajast ja sellega saab tutvuda aadressil https://kasvadesomatoiduga.emu.ee/loovharidusprogramm/materjalid/.
Kogumikus on kolmteist peatükki, kust leiab nii taime- ja loomaliikide kirjeldustega materjale, mänge, laboratoorseid kui ka loomingulisi ülesandeid alates lasteaias õppivatele aiahuvilistele kuni kolmandas kooliastmes tegutsevatele taimeteadlastele. Õppetegevuste kogumik on jätkuks veebruarikuus valminud juhendile „Õppeaed sügisest sügiseni. Õppeaia loomise abimaterjal“. Mõlemad väljaanded on koostatud õppeasutuste vajadusi silmas pidades, kuid kasulikku teavet leiavad sealt kõik aiandushuvilised.
“Õpetajad on meile öelnud, et puudu on materjalidest ja õpetustest, kuidas toidutaimede kasvatamist kui ellujäämise kunsti siduda õppetööga nii, et lisaks taimede kasvatamise praktilisele oskusele jõuaks laste ja õpilasteni ka teoreetilisi teadmiseid. Paljud kogumikus toodud tegevused on välja kasvanud just õpetajate vajadustele toetudes,” rääkis Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi.
Õppematerjali autor ja Tartu loodusmaja õpetaja Pille-Riin Pärnsalu on kõik kogumiku tegevused enda õpilastega läbi proovinud. “Taimemaailm ümbritseb meid igapäevaselt, kuid selle olemasolu peetakse iseenesest mõistetavaks. Nii võib ka kogenud hobiaednik üllatuda, et redise seemned just sedamoodi välja näevad või et aedtilli, porgandi ja aedsalati seemned ja õied on omavahel väga sarnased. Selliste seoste märkamine annab suure eelise aias toimetamiseks ning loob ka õpilastele vau-momendi, kui saadakse teada, et suguluses olevad taimed võivad üksteisele konkurentsi pakkuda ning mitte alati läbi saada just nagu nemad oma õdede-vendadega,” ütles Pärnsalu. Autor arvab, et tehtud katsetuste põhjal on kogumikus kõige rohkem põnevust pakkuvamateks ülesanneteks “Kes kellega käib?”, kus tuleb kokku viia taim ja tema seemned ning “Millist taimeosa sööd sina?”, kus õpilased saavad jagada toidutaimed gruppidesse just selle osa järgi, mida nad toiduks tarvitavad.
Projekt „Kasvades oma toiduga“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Ettevõtmise eestvedajad on Eesti Maaülikooli Mahekeskus ja Tartu loodusmaja koos Rohelise kooli programmiga Eestis.
Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator
Tartu loodusmaja
eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
tel. 521 3881

Tartu loodusmaja
Eesti Maaülikooli Mahekeskus
PRESSITEADE
05.09.2023
Aiandusteemaline fotokonkurss “Kasvades oma toiduga” ootab võistlustöid
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhikavasse kuuluv “Kasvades oma toiduga” projekt koos Rohelise kooli programmiga kutsuvad aiandus- ja fotograafiahuvilisi õpilasi, õpetajaid ja kõiki teisi osalema samanimelisel fotokonkursil. Fotosid saab esitada 30. novembrini 2023.
Fotokonkurss “Kasvades oma toiduga” kutsub üles jäädvustama hetki oma aias ning aiapidamise, ise toidu kasvatamise võlu ja valu näitama ka teistele. Oodatud on fotod nii õppe- kui kogukonnaaedadest, aga ka koduaedadest. Fotodega võib jagada lugusid uhkest saagist, ebaõnnestumistest, (õppe)aedades ühiselt toimetamisest, aiapidaja sõpradest ja konkurentidest nii looma- kui taimeriigist.
“Aedades tehakse palju, aga seda näidatakse suhteliselt vähe. Fotokonkurss on võimalus oma tegutsemist sõna otseses mõttes pildile tuua. Märgata läbi fotograafia oma aias olevat tillukest ökosüsteemi, mis tekib inimese käe abil, aga tegelikult paljude eri liikide, organismide koosmõjul. Fotovõistlusel osalemine on hea võimalus õpilastele, kes ehk ise nii suured aiapidamishuvilised ei ole,” arvas Rohelise kooli koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi.
Konkurss toimub kolmes vanusekategoorias: lapsed (kuni 12-aastased k.a), noored (13–18-aastased) ja täiskasvanud.
- Töid saab esitada 30. novembri keskööni, täpsem info ja osalustingimused siin. Lisaks Eestile oodatakse fotojäädvustusi ka teistest Euroopa riikidest.
“Järjest enam koole ja lasteaedu on võtnud oma südameasjaks õpetada uuele põlvkonnale loodusteadmisi lõimitult praktiliste toidu kasvatamise oskustega. Rahvusvaheline fotovõistlus annab võimaluse vaadata, kas ja kuivõrd aiapidajate väljakutsed ja kordaminekud on universaalsed,” sõnas Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja Elen Peetsmann.
Fotokonkurssi korraldab Rohelise kooli programm Eestis koostöös projektiga „Kasvades oma toiduga“, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Rohelise kooli programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks. ”Kasvades oma toiduga” projekti eesmärgiks on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest.
Fotokonkursi partner on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, toetajad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu loodusmaja, Eesti Maaülikooli Mahekeskus. Auhindadega panustavad ka mitmed teised asutused.
Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi ja “Kasvades oma toiduga” projekti koordinaator
Tartu loodusmaja
eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
tel. 521 3881 