Tartu loodusmaja perepäev “Vaata, millised jäljed!” toimub 16. detsembril kell 10.00 – 13.00 loodusmajas. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul.

Selle aasta viimasel perepäeval hakkame jälgi ajama, nii lumes, troopikas kui betoonpõrandal. Loomatoas saab avastada, milliseid jälgi jätavad erinevate loodusmaja loomade jalakesed, lestad ja küünised. Meisterdustoas valmistame pühadeks kuuseehteid, ikka loomajälgedega! Samuti uurime laborinurgas kõige pisemaid ja arvukamaid jalgu üldse – putukate põnevaid jalgu. Mööda loodusmaja nurgataguseid luurates saab ise avastada, millise Eesti metsloomani me jõuame, kui mööda jälgi läheme? Talveaias saab aga oma haistmismeeli teritada ning piparkoogirada lahendada.

Terve hommikupooliku jooksul on avatud loodusmaja loomatuba ja talveaed.

 

Liitu perepäevaga ka Facebookis

Osalustasu 3 eurot.

Perepäevade toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tartu linn.

perepäev jäljed

Loodusmaja köök avab jõulukuul kolmel korral oma uksed ja kutsub üheskoos avalikesse töötubadesse head-paremat valmistama! Olgu see siis iseendale pühadeaja preemiaks või kellelegi teisele sussi sisse pistmiseks – loodusmaja päkapikud aitavad valmistada keskkonnahoidlikke, loodussõbralikke ja suussulavaid kingitusi.

Võta sõber kaasa ja häälesta end ühe hubase nikerdamisõhtuga pühadelainele! Kindlasti saad õhtu jooksul uusi oskusi ja teadmisi, kuidas ise hiljem kodus taolisi kingitusi samuti jõuluvana kinkekotti valmistada.

 

  • PIPARKOOGILABOR

30.11 kell 18.00-19.30 (12 osalejat)

Jõulune piparkookide valmistamise töötuba koos ekskursiooniga talveaia roheluses.

Kas oled mõelnud, mis on päriselt piparkoogi sees ning kust on need koostisained pärit? Miks piparkoogid ometi nii maitsvad on? Pane oma meeled tööle meeleolukas kokanduslikus õpitoas. Õpitoa esimeses pooles tutvustatakse kõiki piparkoogi sees kasutatavaid vürtse ja muid komponente. Oma silmaga saab näha loodusmaja talveaias kasvavat pipart, vanilli, kardemoni, ingverit ja muid eksootilisi toidu- ja tarbetaimi. Uurime mikroskoobiga, paneme proovile haistmismeele ning räägime maitsete toimest kehale. Õpitoa teises pooles küpsetame juba ettetehtud taignast kohapeal maitsvad piparkoogid ja kaunistame need lustakalt looduslikult värvitud glasuuriga.

Maksumus: 28 eurot osaleja kohta.

 

  • LOODUSKOSMEETIKA

05.12 kell 18.00-19.30 (12 osalejat)

Valmistame mõnusalt lõhnava ja looduslike koostisosadega kreemi, koorija ja huulepalsami.

Õpitoa eesmärgiks on näidata, et tegelikult ei ole tervislike ja toitvate kehahooldustoodete valmistamiseks vaja keerulisi koostisosi. Töötuba on üles ehitatud põhimõttel, et kasutatakse vahendeid ja koostisosi, mis enamasti on juba kodus olemas või mida soovi korral on võimalik hõlpsasti hankida. Räägime kosmeetikatoodete mõjust meie nahale, tervisele ning keskkonnale, puudutades ka jäätmete teemat. Jagame nõuandeid, kust parimaid looduskosmeetika koostisosi hankida ning millele tuleks neid valides tähelepanu pöörata. Kõik töötoas osalejad saavad kaasa väikese retseptilehe, mille abil proovitud tooteid ka edaspidi hõlpsasti valmistada.

Maksumus: 28 eurot osaleja kohta.

 

  • TERVISLIKUD TRÜHVLID

13.12 kell 18.00-19.30 (12 osalejat)

Valmistame jõuluse maiuspala mahetoorainest, kas siis endale või sõbrale kingiks.

Töötoas “Tervislikud trühvlid” valmistatakse mahedast, kohalikust ja fair trade toorainest trühvleid. Näiteks kasutakse jõhvikaid, kirsse, goji marju, pähkleid, kakaod, kaneeli, marjajahusid jmt, magusaineks on datlid, vedel mesi või agaavisiirup. Valmis palle veeretakse mooniseemnetes või kookoshelvestes. Lisaks kujundatakse taaskasutatud materjalidest karbid.

Maksumus: 28 eurot osaleja kohta.

 

REGISTREERI END SIIN: https://forms.gle/bmT7KnDtZCbYRBcD6

Registreerimise töötuppa kinnitab ettemaks. Saadame teile enne õpitoa toimumist makseinfo teie sisestatud e-posti aadressile.

Töötuba toimub eeldusel, et grupp on täitunud.

 

Lisainfo:

Kristiina Tomasson
Sündmuste koordinaator
(+372) 56264629
kristiina.tomasson@tartuloodusmaja.ee

Tartu loodusmaja osaleb sel aastal “Heade tegude päev – Annetamistalgud 2023” kampaanias 28. novembril. Rahvusvahelisel heade tegude päeval võtavad kümned vabaühendused üle Eesti ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama. Annetamistalgute kaardi leiad https://annetamistalgud.ee/

Kogume tuge, et viia Tartu loodusmaja lapsi rohkem linnast välja loodusesse. Side loodusega on oluline noorte tervisele ning looduses käimata ja loodust tundmata ei oska me seda hoida. Õppekäigud loodusesse aitavad lastel luua ja hoida sidet loodusega ning õpetavad loodust tundma ja väärtustama.

Käesoleva annetuskampaania eesmärgiks on koguda raha Tartu loodusmaja huvikooli õpilastele hariduslike väljasõitude toetamiseks Eesti loodusesse 2024.aasta jooksul. Kogutud annetustest võidakse katta näiteks transpordikulud.

Kogume annetusi ka terve jõulukuu vältel ehk 2023.a lõpuni – hea võimalus teha heateokink jõuludeks!

***

Kui soovid anda oma panuse, saad annetada vabalt valitud summa, tehes seda loodusmajas kohapeal annetuskasti või pangaülekandega:

SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
SwedBank EE502200221019407978
Märksõna: annetustalgud

Kui annetad Tartu loodusmajale, saad selle summa oma maksustatavast sissetulekust maha arvata. Selleks lisa selgitusse ka oma isikukood.

***

Kas minu annetus läheb ikka õigesse kohta?

Tartu loodusmaja lähtub annetuste kogumisel annetuste kogumise heast tavast ning suuname annetused seatud eesmärkide täitmiseks. Teavitame annetuste kogumise tulemustest ka enda kodulehel, sotsiaalmeedia kanalites ja uudiskirjas.

 

 

 

 

Tulumaksuvabastus

Kui annetad Tartu loodusmajale, saad selle summa oma maksustatavast sissetulekust maha arvata. Selleks anna annetamisel loodusmajale teada ka oma isikukood.

Kas tihti on jõulukinke tehes tunne, et ei oska midagi lähedasele või sõbrale kinkida, tal justkui pole midagi otseselt vaja ja ideed on otsas? Või sooviksid kollektiivi või klassiga teha ühe suure mõttega kingituse, selle asemel, et üksteisele väikest pudipadi kinkida?

Üks hea jõulukingi idee on teha kingisaaja nimel teha kink inimesele, kogukonnale või loodusele, kes seda väga vajab. Nii saab kingist rõõmu lausa kolm osapoolt – nii kinkija, kingija mõtteline saaja kui ka kingi füüsiline saaja! Samuti on heateokingitus tihti keskkonnasõbralikum lahendus, sest raha läheb kindlasti sihipärasesse ja hädavajalikku kasutusse, võrreldes võib olla mõne füüsilise kingiga, mida kingisaaja äkki kasutama ei hakkagi või ei vaja.

Mõned ideed heateo- ja annetuskingitusteks:

 

Mondo heateokingitused

Mondo heateokingitusega saad teha rõõmu nii lähedasele kui kaugel elavale abivajajale. Kingi oma sõbrale näiteks kits, kana või päikesepaneel ning toetad seekaudu Mondo sihtriikides elavaid kogukondi. Sõbrale saadetakse Sinu valikul kas kingitust selgitav e-kaart või päris paberil postkaart. Heateokingituste kaudu saabunud annetused suunatakse sihtriikidesse vastavalt kogukondade vajadustele. Abikäsi Ukrainale, kana Keeniasse, kits Ghana või Uganda naistele, vesi Ghanasse, õppevahendid või arstiabi abivajavatele lastele, IT-klassid Ghana või Uganda õpilastele, viljapuud kliimamuutuste tõttu haavatavatesse kogukondadesse, jne.

Vaata  kinkide valikut: https://mondo.org.ee/shop/heateokingitused/

 

Eestimaa Looduse Fondi annetuskingid

Kui soetad ühe allolevatest kingitustest, teed ühtlasi kingituse mõnele loomaliigile ja Eesti elurikkusele. Kinke on aidanud luua Eesti kunstnikud ja disainerid. Kõik kingid on valmistatud keskkonnasõbralikult. Anneta looduskaitselise tegevuse jaoks, vastu saad tänukirja, mille saad kinkijale kinkida või saata. Annetuskingi saab teha näiteks vanade loodusmetsade ning nende elanike kaitseks või nahkhiirte ning teiste ööelukate looduskaitseliste talgute toetuseks. Näiteks saab soetada Reet Ausi uuskasutus T-särgi, muinasjuturaamatu või annetuskaardi, millega toetad erinevaid ohustatud liike nagu lendorav või lausa tervete looduskoosluste taastamist.

Vaata kinkide valikut: https://www.elfond.ee/anneta/annetuskingid

 

Tallinna Loomaaia vaderlus

Loomaaeda saab toetada kindla looma vaderiks hakkamisega Tallinna loomaaia vader aitab oma toetusega kaasa nii valitud looma elukeskkonna ja heaolu kui ka kogu loomaaia arendamisele ning vaderiks saavad hakata eraisikud, ettevõtted ja organisatsioonid. Toetuse suurus on arvutatud looma aastase sööda- ja hoolduskulu alusel. Loomaaed avaldab vaderi soovil tema nime loomaaia veebilehel ja paigaldab vaderisildi looma aediku juurde, korraldab igal aastal vaderitele infopäeva ning annab vaderi soovi korral talle kord aasta jooksul teavet vaderilooma käekäigu kohta.

Vaata kinkide valikut: https://tallinnzoo.ee/toeta-loomi/vaderlus/

 

Tekst ilmub algselt Eesti Rohelise kooli programmi Talv 2023 uudiskirjas.

Tartu loodusmaja fuajees saab novembri lõpuni vaadata Eestimaa Looduse Fondi korraldatud õpilaste kollaažinäitust “Vana mets on nagu muinasjutt”.

Loodusmaja fuajees on terve sügise väljas põhikooli õpilaste loomekonkursi valiktööd. Eestimaa Looduse Fond kutsus 2022. aasta lõpus 1.–9. klasse märkama vana metsa elanikke ja väärtust ning osalema kollaaživõistlusel “Vana mets on nagu muinasjutt”. Nõnda sündis üle Eesti kokku ligi 160 kollaaži, mis räägivad kõik isemoodi lugu vanast metsast ja selle elanikest. Siin näitusel näed väikest valikut neile saadetud metsakollaažidest. Ülejäänud töid saab näha ELFi veebigaleriis: www.elfond.ee/margatudmetsas

Miks on vanad metsad olulised?
Vajame, et vanu metsi märgataks ja hoitaks. Vanu looduslikke metsi on väga vähe alles – kõigest mõni protsent kõigist Eesti metsadest. Samas leidub just seal sadu liike, keda mujal metsades enam ei kohta. Taolistest metsadest on saanud elurikkuse hoidjad. Vanades metsades leidub juba tuttavaid muinasjutukangelasi, aga ka märkamatuid ja pisikesi, ent ometi tähtsaid tegelasi. Nõnda vajab ka kogenud silmaga otsija sageli luubi abi, et tunda ära mõni puutüvel kasvav sambliku- või samblaliik.

Elurikas vana mets kujuneb sadade aastate jooksul. See aga ei pruugi tähendada, et kõik puud oleksid metsas mitmesaja-aastased. Sellises metsas leidub sageli korraga nii väga vanu kui ka päris noori, alles tärkavaid puid. Ühtlasi võib sealt leida väga erinevaid puid, mõnest metsast ka selliseid, mida oleme harjunud rohkem parkides kui metsades nägema, näiteks vaher, pärn, jalakas. Vanas looduslikus metsas on olulisel kohal ka need puud, kelle elu on juba elatud. Nii veel püsti seistes kui juba pikali vajunult pakuvad surnud tüved elupaika ja toitu tuhandetele erinevatele liikidele, alustades putukatest ja lindudest ning lõpetades sammalde ja seentega. Nõnda on vana omasoodu arenev mets väärtuslik ja lõputult ise uuenev tervik.

ELF tänab kõiki õpilasi ja õpetajaid, kes oma kollaže jagasid! Koos vahvate piltidega jõudis meieni suur hulk töödesse pandud armastust ja loovust.

Näitus on avatud 18.09.-30.11.23 E-R kell 10-18.

Sissepääs majapiletiga.

 

kollaaž ELF

Tartu loodusmaja perepäev “Vaata, kuidas ta peidab end!” toimub 18. novembril kell 10.00 – 13.00 loodusmajas. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul.

Novembrikuu perepäeval teeme tutvust loomariigi parimate peitjatega – loomadega, kes kasutavad oskuslikult kamuflaaži, et turvalisemalt enda keskkonda sulanduda. Loomariigi värvimuutjate õpitoas saab kõigi nende loomadega lähemalt tutvuda ning panna proovile enda imiteerimisoskused, kujundades endale ühe hästi peituva looma magneti. Meisterduskojas valmistame vahvaid loomamaske, mida kandes võib proovida talveaeda sulanduda. Maja peal laiub lisaks loomade otsimismäng, kus tuleb otsida põnevaid elukaid, kes end kaitsevärvuse abil varjavad.

Terve hommikupooliku jooksul on avatud loodusmaja loomatuba ja talveaed.

Tartu loodusmaja perepäevad toimuvad iga kuu kolmandal laupäeval, järgmine 16.12.

 

Liitu perepäevaga ka Facebookis

Osalustasu 3 eurot.

Perepäevade toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tartu linn.

perepäev peidab

Tartu loodusmaja korraldas 20. oktoobril teist aastat järjest edukalt 7. – 9. klasside õpilaste keskkonnauuringute võistluspäeva Alam-Pedja looduskaitsealal.

Võistlusel osales 21 kaheliikmelist võistkonda 14 koolist üle Eesti. Õpilased määrasid võistluspäeva jooksul Tartumaal Selli-Sillaotsa õpperajal ja Palupõhja looduskoolis samblike abil õhu kvaliteeti, mõõtsid puude ümbermõõtu ja vaatetorni kõrgust, määrasid raba- ja jõevee temperatuuri ja pH-d, valisid raja äärest ravimtaimi külmetushaiguste ja põiepõletiku raviks, määrasid ja mõõtsid Emajões leiduvaid kalu ning harjutasid fotojahil meeskonnatööd. Kõik võistlejad trotsisid absoluutselt vapralt külma ja tuult ning sõid lõunaks kuuma suppi märkimisväärselt hea isuga.

Päeva jooksul hindas jooksvalt ülesannete lahendamist žürii ja tulemused olid järgmised:

1. koht
Võistkond Gagikad / Gustav Adolfi Gümnaasium
Võistkond Tehisaru / Tallinna Prantsuse Lütseum

2. koht
Võistkond IPK-lased / Ilmatsalu Põhikool
Võistkond TPL au ja uhkus / Tallinna Prantsuse Lütseum

3. koht
Võistkond Pimpelmees / Miina Härma Gümnaasium
Võistkond AllaReiu / Tallinna Inglise Kolledži ja Tallinna Prantsuse Lütseumi ühisvõistkond

 

Tänu kõikidele õpetajatele, kes õpilasi juhendasid ja motiveerisid neid hilissügisel loodusesse tulema!

 

Õpilasvõistlust toetas Eesti Teadushuvihariduse Liit.

#teadushuvi #htm

teahu

keskkonnauuringute õpilasvõistlus

12. novembril kell 12:00 – 14:30 ootame kooliealisi lapsi Looduspühapäevahommikule Tartu loodusmajja. Juhendajaks on bioloog ja loodusharija Leif-August Kirs.

Uudishimu ümbritseva maailma vastu on lapseks olemise pärisosa. Kivi alt avastatud olend on lummav kõigis oma iseärasustes…või siis hirmujudinaid tekitav! Olenemata reaktsioonist kivialusele elanikule, on kõik loodushuvilised lapsed oodatud osa võtma looduspühapäevast Tartu loodusmajas.

Kampa võtame erinevad eksootilist päritolu elusad putukad. Uurime nende välimust, eluviise ja käitumist, kuid mis kõige peamine: kõikidel soovijatel on võimalus kogeda putukatega ka lähedast kontakti!

Putukate uurimine on väga praktiline tegevus. Lisaks putukavaatlusele sirutame jalgu ka loodusmaja õuealal ning nokitseme tubases rahus mikroskoobi taga. Selle jooksul õpime tundma ka vee- ja mullaputukaid, ning saame teada nende olulistest rollidest ka meie eludes.

Elu ümbritseb meid igal pool ja meie teede ristumine kellegi teise omaga on igapäevane – looduspühapäeval kogetu ja õpitu pakub argielus kindlasti palju äratundmisrõõmu.

Suurema osa ajast veedame tubastes tingimustes, kuid käime ka lühikesel uurimis- ja mänguretkel ka loodusmaja õuealal. Seega välisjalanõude ja jope valikul peab arvestama selle päeva ilmaga. Retkelt naastes joome sooja teed ja kinnitame keha küpsiste ja puuviljadega.

Liitu üritusega Facebookis sündmuses

 

Osavõtutasu: 15 € (tasuda saab kohapeal)

Palume end eelneval registreerida SIIN

Üritus on mõeldud lastele vanuses 6-15. Lapsevanema kohalviibimine pole vajalik, kuid on vajadusel võimalik.

 

Tartu loodusmaja kutsub 21. oktoobril ja 11.novembril üritusele “Minu jälg linnas, aias ja looduses: õpitubade pärastlõunad”. Oodatud on pered koos lastega, aiapidajad, haridus- ja noorsootöötajad, üliõpilased ja kõik teised loodushuvilised!

Õpitubade pärastlõunal saab osaleda kolmes õpitoas, mis avavad põnevalt, praktiliselt ja mänguliselt kliimamuutuste ja elurikkuse vähenemisega seotud teemasid. Teadmisi ja praktilisi nõuandeid saavad nii aiasõbrad, pered kui pedagoogid. Tutvustame ka Tartu loodusmaja pargist leitavaid nupukaid maastikukujunduse lahendusi, kuidas kliimamuutustega kohaneda ja elurikkust enda ümber suurendada.

Töötubade päevakava:

21. oktoober ja 11.november kell 13:00-16:00.
13:00-14:15 Sessioon I
14:30 -15:45 Sessioon II

Üritused toimuvad sama programmiga mõlemal kuupäeval. Igal sessioonil toimub paralleelselt kolm töötuba, mille hulgast saab valida kummagiks sessiooniks ühe.

TÖÖTOAD:

  • “Elurikkust armastav aiapidaja”

Kas teadsid, et sinu aed, majaesine muruplats või ka väike lillekast rõdul võib olla mõnele looduslikule liigile elupaigaks, levikukoridori oluliseks osaks maastikus või väikeseks puhkepaigaks seiklustel läbi linnadžungli? Elurikkus linnas parandab ka meie enda tervist ning leevendab kliimamuutuste mõjusid nagu soojussaared ja üleujutused. Selles õpitoas saad teadmisi elurikkust soosivatest võtetest koduaias.

Õpitoas jagab looduskaitseettevõtte Nordic Botanical peaaednik Külli Keerus näpunäiteid niidulaigu rajamiseks – mida, kuidas ja millal külvata ning kuidas niidulaiku hooldada. Iga osaleja saab läbi mõelda, kuhu ja millisel viisil tema aias on võimalik niidulaiku rajada ning huvilistele kingitakse väiksed seemnepakid niidulillede seguga, mida juba tuleval kevadel mulda panna. Tartu loodusmaja keskkonnahariduse spetsialist Aire Orula räägib täiendab temaatikat sellega, kuidas aias lindudele ja loomadele elupaiku luua.

  • “Kliimakangelane loodusmaja pargis”

Õpituppa oodatakse lapsevanemaid koos oma väikeste kliimasõpradega alates kolmandast eluaastast, et mängulise juhendamise saatel tutvuda kliimamuutuste tagamaadega ning loodusmaja pargi elurikkuse aaretega. Koguneme küll loodusmaja fuajees, kuid tegevus toimub õues, seega on osalejatel vajalik kohale tulla ilmale vastavas riietuses! Õpituba viib Tartu loodusmaja pargis läbi pikaaegse matkamise ja loodusuuringute huviringide juhendamise kogemusega Gedy Matisen, kelle jaoks on õuesõpe just see kõige vahvam.

  • “Kliimamuutuste õppeprogramm kooliõpilastele”

Õpituppa ootame kõiki kooliõpetajaid, kasvatajaid, noorsootöötajaid, huviringide juhendajaid jt laste ning noortega tegelevaid entusiaste, kes soovivad tutvuda loodusmajas loodud uue kliimamuutuste õppeprogrammi nüanssidega. Iga töötoas osaleja saab uusi mõtteid, metoodikaid ja ideid, kuidas käimasoleval kooliaastal kliimamuutusi õpilastega käsitleda. Õpituba viib läbi kogenud huvikooli õpetaja Mai-Liis Vähi, kes ise ongi uue õppeprogrammi autor.

 

REGISTREERI ÕPITUBADESSE SIIN

Vajalik on eelregistreerimine, aga saab ka liituda samal päeval, juhul kui töötoas on veel kohti.

Üritus on tasuta!

 

Lisainfo:

Maria Ivanova
(+372) 5391 9203
maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee

Töötubade päev toimub projekti “COOLspot – Kliimateadlikud lahendused linnakeskkonnas läbi haridusliku kliimaraja” raames, mida kaasrahastab Euroopa Liit Eesti EL välispiiri programmi vahenditest.

 

kliimaraja tutvustus

 

Tartu loodusmaja kutsub kalastushuvilisi (1.-9. klass) reedel, 27. oktoobril Emajõe äärde kalastuspäevale!

Kavas on spinningupüük. Kohtume Supilinna kalastusinfo tahvli juures kell 13.00. Päeva lõpetame kell 17.00. Osalejatele pakume ka sooja lõuna.

Kellel isiklikud püügivahendid puuduvad, saab need laenata kohapeal. Juhendajateks on Lõuna-Eesti Kalastajate Klubi liikmed Lea Saar ja Peep Männil.

• 1.-3. klassi lapsed saavad osaleda ainult koos lapsevanemaga.
• Osalustasu on 14€/laps, teda saatva täiskasvanu osalustasu 6€ (sisaldab sooja lõunat)
• Riietuda ilmastikule vastavalt!
• Termosega võib kaasa võtta teed.

16-aastased ja vanemad kalastajad peavad tasuma harrastuspüügiõiguse eest. Rohkem infot: https://kalastusinfo.ee/kalastamine/kalastusluba/

Vajalik on eelnev registreerimine: https://forms.gle/MTZcVEJgogcRFCER9

Keskkonnasäästlike harrastuskalapüügi laagrite toimumist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Meie kalastuslaagreid tunnustati 2017. aastal Keskkonnakäpa auhinnaga õnneliku õppe ja Rahva lemmiku kategooriates!

 

Lisainfo:

Maris Mägi
maris.magi@tartuloodusmaja.ee
515 2884