Tartu loodusmaja otsib enda toredasse rohelisse majja uut kohusetundlikku puhtusemajakat, kes hoiaks nädalavahetustel meie maja särava ja plekituna. Töö on väikese osakoormusega ja sobib hästi teise töö või õppimise kõrvale, samuti pensionäridele. Tartu loodusmaja sõbralik kollektiiv pakub tuge ja kohapeal väljaõpet, nii et eelnev sama ala töökogemus ei ole kohustuslik.

Asukoht: Tartu, Lille 10.

Töö kirjeldus: loodusmaja ruumide koristamine nädalavahetustel, vajadusel põhikoristaja asendamine puhkuse- ja haigestumisperioodil nädala sees õhtuti.

Töö tüüp: töö toimub töövõtulepingu alusel, töökoormus vastavalt toimuvate ürituste broneeringutele. Keskmiselt 25 tundi kuus.

Tööaeg: nädalavahetused, vastavalt ürituste graafikule.

Töötasu: 5€/h (bruto)

 

Kandideerimiseks helistage või saatke oma CV meiliaadressile andres.aedviir@tartuloodusmaja.ee. Kandideerimise tähtaeg ja tööle asumine – niipea kui võimalik.

 

Kontaktisik:

Andres Aedviir
Haldusjuht
(+372) 5692 8229
andres.aedviir@tartuloodusmaja.ee

Tule liitu 8. juunil loodusvaatluste maratonil Tartus loodusmajas asuva vaatlusalaga ning võta osa töötubadest, mis aitavad Tartu linnaloodust paremini tundma õppida!

Mis on loodusvaatluste maraton?
Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel, näiteks nagu Tartu loodusmaja park, 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad. Loodusvaatluste maraton on teaduslike andmete kogumise aktsioon, mille kaudu saab igaüks panustada teadusandmete kogumisse.

Vaatlused loodusmaja pargis:

Loodusvaatluste maratoni vaatlustena lähevad kirja kõik vaatlused, mis toimuvad Tartu loodusmaja vaatlussalal 8. juuni kell 12 kuni 9. juuni kell 12. Kõik on oodatud vaatlema nii omal käel ja vabalt valitud ajal kui ka töötubade ajal, kus loodusmajakad aitavad liike määrata ning vaatlusi sisestada, kasutades PlutoF GO nutirakendust või legulus.tools veebirakendust.

Töötubade ajakava:

kl 10.00 ja kl 11.00 Kliimaõpperada. Maria Ivanova
Projekti “COOLspot – kliimateadlikud lahendused linnakeskkonnas läbi haridusliku kliimaraja” raames pargi alale valminud raja tutvustus.

kl 12.00–13.30 Tigude määramise töötuba. Annelie Ehlvest
Tutvutakse tigude määramise ja vaatlusalalt leitavate liikidega.

kl 13.30–14.30 Avatud labor. Aili Elts
Vaatlusala liikide määramiseks saab kasutada erinevaid mikroskoope ja mõõtmisvahendeid.

Liitu Facebooki sündmusega.

Loodusvaatluste maratoni korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed loodusharidust edendavate asutuste ning vabatahtlikega üle Eesti. Sündmus kuulub Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali programmi, mis toimub 5.–15. juunini. Festival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Loe pikemalt https://loodusfestival.ee/lvm/

Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.

Kevad 2024 gruppidesse registreerumine on avatud!

Tartu linna jalgrattakooli on oodatud 10-15 aastased õpilased, kes soovivad taotleda jalgratturi juhiluba. NB! laps peab olema vähemalt 9.5 aastane, et kursustest osa võtta.

 

2024.a  kevadpoolaasta jalgrattakooli gruppide toimumisajad on järgmised:

III grupp 15. mai-3. juuni; esmaspäev ja kolmapäev kell 15.30-17.00 (täitunud)

IV grupp 21.mai- 6.juuni teisipäev ja neljapäev kell 15.30-17.00

 

Teooriatunnid kestavad 3 nädalat, sõidutund/ -eksam lepitakse kokku kursuse jooksul.

Esimene tund on kõigil gruppidel koos lapsevanematega! Peale teooriaeksamit pannakse paika ühine sõiduõppepäev (nädalavahetusel) Tähtveres, kus tehakse läbi praktilised harjutused.

REGISTREERI JALGRATTAKOOLI 

********

Koolitajateks on kogenud õpetajad Toivo Õnneleid, Jana Õnneleid ja Karlis Õnneleid.

Jalgrattakooli toetab Tartu linn.

Rattakursuse raames leiavad aset nii teooriatunnid kui ka sõiduõpe. Teooriatunnid toimuvad Tartu loodusmajas aadressil Lille 10. Kursuse teooriaosa lõpeb eksamiga. Rattakursuse praktikaosa läbitakse kursuse lõpus ühe päeva jooksul Tähtvere mänguväljaku juures õppeplatsil. Samal päeval sooritatakse ka praktikaeksam. Sõidupäeval on võimalik ka lapsevanematel osaleda rattakoolitusel, kus lapsevanemad saavad näpunäiteid ja juhiseid, kuidas lapsele liikluses toeks ja eeskujuks olla.

*********
Kogu kursuse hind lapse kohta on 30€, ühest perest 2 last kokku 50€

Kursuse eest tasumine:

Makse saaja: Tartu Keskkonnahariduse Keskus
Konto: SwedBank EE502200221019407978
Makse selgitus: jalgrattakool + lapse nimi

Kõik Jalgrattakooli edukad läbijad saavad endale jalgratta juhtimisõiguse. Juhtimisõigus kajastub liiklusregistri juhilubade ja muude juhtimisõigust tõendavate dokumentide andmebaasis, eraldi paberkandjal luba ei ole vajalik.

**********

KKK:

 • Õpinguid jalgrattakoolis saab alustada 9.5 aastaselt. Eksamid saab sooritada kuus kuud enne 10 aastaseks saamist.
  Juhtimisõigus hakkab kehtima 10 aastaseks saamisel (päev pärast sünnipäeva).
 • Jalgrattakooli võib laps tulla jalgrattaga, sõites mööda kõnniteed või jalgrattateed.
 • Jalgratast ei pea enne kaasa võtma kui sõiduõppepäeval. Sõiduõppepäev teatatakse lapsevanemale, kas kursuse alguses või kursuse jooksul (sõltub ilmaoludest).
 • Sõiduõppepäeval on lapsel enda ratas kaasas. Jalgratas peab olema tehniliselt korras (ees valge helkur, taga punane helkur, ratta kodarates valge või kollane helkur, korras pidurid ja signaalkell).
 • Sõiduõppepäeval peab laps olema riides vastavalt ilmaoludele. Pigem rohkem, kui vähem riideid. Kaasas peab olema ka meelepärane jook.
 • Kui laps jääb puuduma, teavitab lapsevanem õpetajat.
 • Teooriaeksami tulemustest saab infot õpetaja käest (tulemus, testis tehtud vead + lahendus, kuidas laps saab eksamit uuesti teha).

Semiootiline jalutuskäik ,,Aed kui looduse kultuuripeegel”  kulgeb loodusmaja pargialal N, 16.mail kl. 17.30-18.30.

Loodusmaja aias jalutades leiame ja analüüsime jälgi sellest, kuidas inimesed end ümbritseva loodusega suhestuvad ja seda mõtestavad. Ühtlasi saame teada, mida aedade kujundamine meie ja meie (kultuuri-)ajaloo kohta ütleb. Retk algab loodusmaja eest ning üritus on tasuta!

Juhendab PhD Nelly Mäekivi Tartu ülikooli semiootika rakenduskeskusest.

Üritus on osa Karlova päevade programmist.

 

Tartu loodusmaja perepäev “Ohhoo, millised taimed!” toimub 18. mai kell 10.00 – 13.00 loodusmajas. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul.

Mai ehk lehekuul õpime paremini tundma meid ümbritsevaid rohelisi sõpru! Pargis on avatud taimede seiklusrada, kus tervitatakse seal elavaid puid, põõsaid ja rohttaimi ning uuritakse nende põnevaid lehti. Uurimislaboris vaatame mikroskoobi all taime maa-alust osa ehk juuri. Õpime ka taimetarkust ehk milliseid taimi või julgelt süüa ja millised on mürgised. Meisterdusnurgas meisterdame endale vahva maasika.

Avatud on loomatuba ja talveaed.

 

Osalustasu 4 eurot.

Perepäeva sündmus Facebookis.

 

Perepäev on osa Karlova päevade programmist.

Tartu loodusmaja perepäevad on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Perepäevade toimumist toetab Tartu linn.

****

ENG

Family morning “Oh, look at those plants!” will take place on May 18th from 10:00 a.m. to 1:00 p.m. in Tartu Nature House.

In May we get to know our green friends better! The park will have a plant trail, where you can explore the leaves of trees and shrubs. In the research room, we will look at the underground part of the plant under a microscope and also learn which plants are safe to eat and which are poisonous. In the crafting corner, we will craft a strawberry. The pet room and the winter garden are also open. Event takes place in estonian.

Family mornings in Tartu Nature House are a part of the European Capital of Culture Tartu 2024 side programme.

perepäev taimed

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekt “Kasvades oma toiduga” kutsub samanimelisel viktoriinil osalema, et mõtestada, kuidas me toitu kasvatame ja tarbime. Viktoriin “Kasvades oma toiduga” on avatud Maa päevast, 22. aprillist kuni 18. maini, mil tähistatakse rahvusvahelist taimede lummuse päeva.

Mitmed viktoriinis olevad teemad on välja kasvanud õpetajate omavahelistest vestlustest, kuidas lastele erinevaid ellujäämiskunste, sealhulgas toidu kasvatamist, tutvustada. Küsimused aitavad meelde tuletada, kuidas loodusseaduste toimimist aias ära tunda, lükkavad ümber erinevaid väärarusaamasid ja meenutavad ajas ununevaid töövõtteid. “Oma toidulauda saab rikastada ka aknalaual maitsetaimi kasvatades. Loodame, et viktoriini küsimused ärgitavad mõtlema, kust ja kuidas igapäevane toit taldrikule jõuab. Julgustame seda teemat nii kodus pereringis, kui ka koolitunnis käsitlema,” rääkis Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja ja „Kasvades oma toiduga“ projektijuht Elen Peetsmann.

Viimastel aastatel on linnapildis märgata aina rohkem potipõllumajanduse ja toidutaimede kasvatamisega tegelejaid. Seda näeb nii õppeasutuse aedades, kui ka paneelmajade vahel liikudes. “Kevadine peenarde vahel müttamine ja meid ümbritsevas tärkavas roheluses viibimine on muutunud õppeasutustes tänu õpetajatele normaalsuseks ning aina vähem kohtab õpilasi, kes ei julge lepatriinut kätte võtta või ilma kühvlita mullas sonkida. Õpilased on need teadmised koju viinud. Selle tulemusena on nii mõnedki pered linnaaeda peenraid looma hakanud või kasvuhoone püsti pannud,” ütles Tartu loodusmaja õppejuht, taimetarkade huviringi õpetaja ning viktoriini enamike küsimuste autor Pille-Riin Pärnsalu.

Osalema on oodatud kõik huvilised sõltumata eelteadmistest ja vanusest. Viktoriinil saab osaleda neljas vanuseastmes. Tublimate vastajate vahel loositakse välja erinevaid auhindu. Kõige keerulisemale küsimustikule on võimalik vastata ka inglise keeles.

Vanusegrupid:

 • Lapsed kuni 3. klassini
 • 4.-6. klassi õpilased
 • 7.-12. klassi õpilased
 • Täiskasvanud (ka ingliskeelne variant)

Küsimustele vastamisel võib abi olla taimeleotiste videost ja vahekultuuride kasutamise videostõppeaia loomise abimaterjalist “Õppeaed sügisest sügiseni” ja juhendist “Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias”.

„Kasvades oma toiduga“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Projekti eesmärgiks on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest. Tegevused toetavad Tartu ja Lõuna-Eesti lasteaedade ja koolide juurde aedade rajamist ning soodustavad Tartu kogukonnaaedade võrgustiku loomist. Projekti viivad ellu Eesti Maaülikooli Mahekeskus ja Tartu loodusmaja koordineeritav Rohelise kooli programm.

SUUNDU VIKTORIINILE >>

 

Lisainfo:

Elen Peetsmann
“Kasvades oma toiduga” projektijuht
Eesti Maaülikooli Mahekeskus
e-post elen.peetsmann@emu.ee
tel 5304 4003

Tähistame Tartu loodusmajas rahvusvahelist taimetervise päeva koos seiklusliku orienteerumisega!

Rahvusvahelist taimetervise päeva tähistatakse Eestis tänavu juba kolmandat aastat. Kutsume ka sel aastal kõiki suuri ja väikeseid loodus- ja liikumishuvilisi, matkasõpru ja rohenäppe 8. mail Tartu Loodusmajja ning selle ümbrusse taimetervise valdkonda avastama ja vabas õhus liikuma.

Taimetervise päeva tähistamine on hea võimalus juhtida tähelepanu sellele, kui oluline on meile taimede tervislik seisund ning kuidas seda mõjutab hoogne kaubavahetus ja kliimamuutused. Taimekahjustajate elutegevuse tõttu kannatab meie toidulaud, keskkond ja majandustegevus. Meil kõigil on taimede tervena hoidmisel oma roll. Olles teadlik taimetervisega seotud ohtudest, saame me kõik anda oma panuse ning vähendada ohtlike taimekahjustajate levimist.

Tänavu tähistame taimetervise päeva koostöös MTÜga Seiklushunt, kes on 2015. aastast alates korraldanud Tartus orienteerumis- ja spordiüritusi. Spordirahvale ning kõigile looduses liikujatele on oluline nii pargi- kui metsapuude tervislik seisund ning ka nemad saavad meid varitsevaid ohte märgates anda olulise panuse taimede tervise heaks.

Ajakava:

Külastajaid ootavad 8.mail kell 15-20:
– Seiklushundi orienteerumispäevak
– Infopäev Tartu loodusmajas
– Huvikooli õpilaste taimemüük maja ees pargis

Seiklushundi orienteerumispäevaku algus- ja lõpp-punkt asub Tartu loodusmaja õuel. Valikus on neli erineva pikkusega rada, millest pikim on ca 5 km. Seega leiab igaüks endale jõukohase ja sobiva! Kui orienteerumine on võõras, siis ei tasu lasta end sellest heidutada. Päevakul on alati keegi valmis jagama nippe ja nõuandeid algajatele. Orienteerumisrajale on lisatud ka taimetervisega seotud punktid, mida läbides saavad orienteerujad proovile panna oma teadmised taimekahjustajatest ja teha tutvust taimetervise valdkonnaga.

Orienteerumise osavõtutasud:
Täiskasvanud – 7 €
Üliõpilane/pensionär – 4 €
Õpilane/mudilane – tasuta

Tulemuse saamiseks on vajalik märkida punkte SI-kaardiga. Selle rendihind on 1 €. Mudilastele on SI-pulga rent tasuta.

Ürituse vältel saab osa võtta ka tegevustest Tartu loodusmajas, tutvuda saab nii meil levinud kohalike taimekahjustajatega kui ka ohtlike ehk karantiinsete taimekahjustajatega. Teadmisi taimetervisest jagavad eksperdid Põllumajandus- ja Toiduametist, Maaelu Teadmuskeskusest ning Eesti Maaülikoolist. Tartu Loodusmajas jätkub tegemist kuni kella 20ni ning orienteerumise ajaks korraldatakse loodusmajja ka lastehoid.

Loodusmajas toimuvad tegevused on kõikidele osalejatele tasuta. Taimetervise päevaga innustame inimesi teadlikumalt looduses liikuma ja märkama taimekahjustajaid meie ümber.

Vaata lisa: https://pta.agri.ee/rahvusvaheline-taimetervise-paev

Facebooki ürituse leiad siit.

Rahvusvahelist taimetervise päeva korraldavad Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Põllumajandus- ja Toiduamet ja Maaelu Teadmuskeskus koostöös Tartu loodusmaja, MTÜga Seiklushunt ning Eesti Maaülikooliga.

Taimetervise päev on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Maa päeval, 22. aprillil, sõitsid kaheksa Tartu loodusmaja töötajat koos kahe Eesti Keskkonnahariduse Ühingu liikmega kolmeks päevaks Soome, et tutvuda sealse keskkonnahariduse arengusuundadega.

Külastati Helsingi Taaskasutuskeskuse suurimat sorteerimisjaama ja kauplust Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy, vaadeldi ringmajanduse õppeprogrammide läbiviimist Polku Keskkonnakooli Ymparistokoulupolku juhendajate poolt ning saadi üldisem ülevaade Soome keskkonnahariduse kvaliteedi hindamise strateegiatest ning tööriistadest.

Järgmine eesmärk on luua Soome õppereisil inspireerunud naiskonna poolt Tartu loodusmajale ringmajanduse õppeprogrammid, seda nii 7.-9. klassile kui ka 10.-12.klassile. Mõlemaid piloteeritakse ühiselt septembris, kui Soome koostööpartner Tartut külastab.

Selline vahva teineteise kogemustest õppimine sai teoks tänu ERASMUS+ projektile “Koos parema keskkonnahariduse kvaliteedi suunas – Together Towards Improved Quality of Environmental Education (QualitE)” (nr 2023-2-EE01-KA210-SCH-000185260), mida kaasrahastab Euroopa Liit.

Projektist saab pikemalt lugeda: www.tartuloodusmaja.ee/koostooprojektid/qualite/

Fotod: Minttu Paananen

Ootame loodusmaja sõpru appi selleaastastele Teeme ära! talgutele Tartu loodusmaja parki 4.mail kell 10-14!

Talgutööd, kus saavad igas vanuses talgulised käed külge panna: komposti sõelumine ja komposti hoiualale ladestumine; pinnase segamine kompostiga ja niidutaimede külvamine; majaesise pingi peitsimine; istutuskastidesse ja niidualale taimede istutamine; teeradadele multši värskendamine.

Tublisid talgulisi ootab lõunal talgusupp ja tee.

Töövahendid ja töökindad loodusmaja poolt.

Registreeri end talgutele: https://talgud.teemeara.ee/events/tartu-loodusmaja-talgud-7

 

Talgujuht:

Maria Ivanova, maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee, 53919203

 

Tartu loodusmaja perepäev “Meie väikesed selgrootud sõbrad” toimub 20. aprill kell 10.00 – 13.00 loodusmajas. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul.

Sel korral uurime eriti pisikesi loomi mikroskoobi ja luubi all. Uurime, kes elab kompostikastis, millised on putukate lapsed, mitu jalga on tuhatjalal ja muud põnevat. Meisterdustoas ootab paberist selgrootute meisterdamine ning kunstinurgas mutukapiltide värvimine ja puslede kokkupanek. Loodusmaja pargis saab ilusa ilma korral seigelda putukateemalisel rajal.

Avatud on loomatuba ja talveaed.

 

Osalustasu 4 eurot.

Perepäeva sündmus Facebookis.

Tartu loodusmaja perepäevad on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Perepäevade toimumist toetab Tartu linn.

****

ENG

Family morning “Our little invertebrate friends” will take place on April 20th from 10:00 a.m. to 1:00 p.m. in Tartu Nature House.

We will study invertebrates under a microscope and a magnifying glass. Let’s find out who lives in the compost bin, how do insects children look like and how many legs does a centipede have. In the craft room we will make paper bugs and colour insect pictures. The pet room and the winter garden are also open. Event takes place in estonian.

Family mornings in Tartu Nature House are a part of the European Capital of Culture Tartu 2024 side programme.

perepäev selgrootud