Oktoobri keskel jõuab Eestisse “Save the Baltic Sea” ekspeditsioon, kes on võtnud eesmärgiks matkata 6000 km ümber Läänemere, et juhtida tähelepanu meie kodumere keskkonnaprobleemide lahendamise võimalustele. Kõigil huvilistel on võimalik vahemikus 17. oktoober kuni 3. november liituda rahvusvahelise vabatahtlike matkajate grupiga eri etappideks mööda Eesti rannikuäärt. Teekonna jooksul jagavad matkajad oma teadmisi Läänemere seisundi kohta ja mereelustiku kohta, annavad edasi matkatarkusi ja – nippe ning kohtuvad kohalike kogukondadega.
Ekspeditsioon “Save the Baltic Sea” alustas oma 6000 km pikkust teekonda märtsi alguses ja on praeguseks teel olnud üle 200 päeva, läbides seni 6 Läänemere riiki. Ekspeditsiooni ühe etapi tegi kevadel ja suve alguses kaasa ka eestlannast kogenud matkajuht Liisi Preedin.
9 kuu pikkuse matka jooksul kutsutakse kohalikke elanikke, organisatsioone ja omavalitsusi võtma kasutusele aktiivseid meetmeid mere säilitamiseks tulevaste põlvkondade jaoks. Läänemerd ohustavad nii kliimamuutuste tagajärjed, vette sattunud ohtlikud ained kui ka liigne lämmastiku ja fosfori sissevool, muutes Läänemere üheks reostatumaks mereks. “Igaüks meist, kes elab Läänemere piirkonnas, panustab meie merekeskkonna seisundisse, sageli isegi teadmata. See tähendab, et igaühel meist on ka võim muutust ellu viia,” ütleb Giedrius Bučas, ekspeditsiooni juht.
Matkajate grupiga on võimalik Eestis liituda vahemikus 17.10-03.11. Ekspeditsioon läbib Harjumaa rannikut 17.-20.10, Läänemaa rannikut 21.-26.10 ja Pärnumaa rannikut 27.10-03.11, suundudes seejärel Lätti. Liituma on oodatud nii üksikud matkajad, pered, sõpruskonnad, kui ka organisatsioonid ja haridusasutused. Matkagrupp suhtleb inglise, leedu ja vene keeles.
Kõigis läbitud riikides korraldatakse ka keskkonnateadlikkust tõstvaid haridussündmusi, arutelusid ja töötubasid, eesmärgiga kiirendada Läänemere kriitilistele keskkonnaprobleemidele lahenduste leidmist. Eestis toimub suur avalik teemapäev “Läänemere hääl” 15. oktoobril Tallinnas, Eesti Meremuuseumi Lennusadamas. Kõik huvilised on oodatud kohtuma “Save the Baltic Sea” vabatahtlike meeskonnaliikmetega, külastama Läänemere teemalisi teadusnurki ning nautima Taavi Petersoni heategevuskontserti Läänemere heaks. Ürituse lisainfo kodulehel.
Sündmus “Läänemere hääl” korraldatakse koostöös “Save the Baltic Sea” ekspeditsioonigrupi ja Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudiga. Sündmuse korraldaja on SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus, kes koordineerib ekspeditsiooni tegevusi ja üritusi Eestis.
Lisainfo:
Gedy Matisen
“Save the Baltic Sea” ekspeditsiooni Eesti tegevuste koordinaator
Ürituse “Läänemere Hääl” peakorraldaja
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee
56466887
Ootame igas vanuses loodusesõpru, matkalisi ja merekarusid, õpilasi ja üliõpilasi, haridus- ja keskkonnaaktiviste suurele Läänemere teemaõhtule! Õhtu seob üheks tervikuks mereteaduse, matkamise, muusika ja keskkonnahoiu, kõik meie ühise Läänemere heaks!
Asukoht: Eesti Meremuuseumi Lennusadam, Tallinn
Toimumisaeg: Teisipäev, 15.10.2024, kell 18.00-21.00
Osaluspanus: vabatahtlik annetus alates 10€, annetus on mõeldud Läänemere abistamiseks (50% ekspeditsiooni toetuseks, 50% Eesti mereteaduse toetuseks – merelindude ja hüljeste märgistus- ja jälgimisseadmed).
Kava:
18.00-18.30 Avasõnad õhtujuht, TÜ ökotoksikoloogia teadur Randel Kreitsberg. Ekspeditsiooni “Save the Baltic Sea” esitlus – matkagrupi liikmetega tutvumine ja intervjuu (otsetõlge Leedu-Eesti), võimalus esitada küsimusi meeskonnale.
18.30-19.00 Teaduslik ülevaade Läänemere seisundist – Kristiina Nurkse (TÜ Eesti Mereinstituudi meresüsteemide teadur)
19.00-20.00 Avatud tegevusalad:
- “Save the Baltic Sea” ekspeditsiooni ingliskeelne demoala: Miks kõnnivad inimesed jalgsi 6000 km ümber Läänemere? Kuidas Läänemerd igapäevaste valikutega päästa?
- Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut: Millised on hetkel Läänemere “kuumad” teemad?
- UNESCO Läänemere Projekti ja Rohelise Kooli võrgustiku tegevused koolidele ja koolidega: Kuidas läbi keskkonnahariduse merd päästa?
- Läänemerega seotud mälestused: Kuidas Joosep üle Läänemere purjetas? Ja missuguseid mälestusi Sul jagada on?
- Jätkusuutliku matkamise nipid: Kuidas Liisi Preedin ettevõtetest Ökva, Näkid Metsa ja Wanderlust Matkad matkajuhina keskkonnahoidu panustab?
- MTÜ Precious Plastic: Kuidas kasutada vanu plastpakendeid uue ja isikupärase toote loomiseks?
- TalTech allveerobootika: Kuidas robotitega merd uuritakse?
- Nimekiri täieneb!
20.00-21.00 Taavi Petersoni heategevuskontsert Läänemere heaks
Liitu Taavi Petersoniga, kelle hääl kajab ojadest ookeanidesse, et Läänemere heaks korraldataval kontserdil kaasa laulda ja sukelduda Läänemerega seotud mälestustesse! Vahet pole, kas oled Taavi kaua-aegne fänn või avastad tema talendi esmakordselt, see on sinu võimalus kogeda Eesti üht ainulaadsemat häält ning samal ajal teha Läänemerele head. Oled sa noor või elutark, ühine meiega, et kaitsta meie merd ja luua laineid muutusteks. Sinu toetus on oluline – iga noot, iga annetus viib meid lähemale puhtamale, tervemale Läänemerele!
REGISTREERI TEEMAÕHTULE SIIN
Keskkonnahariduslik teavituspäev “Läänemere hääl” toimub sama päeva hommikul ka Unesco Ühendkoolide ja Rohelise kooli programmi võrgustiku koolidele, kes käivad päeva raames õppeprogrammidel, külastavad Lennusadama näituseala ja tegevusalade “elavaid laboreid”.
Ürituse tegevused viiakse ellu Nordplus Horizontal projekti “Kestliku arengu hariduse edendamine õuesõppe meetoditega Läänemere tervise parandamiseks” ning Euroopa Komisjoni rahastatud #EU4Ocean Koalitsiooni toetusel, projekti “Päästame Läänemere: Ookeanikirjaoskus ja elavad laborid” raames.
Sündmus on korraldatud koostöös “Save the Baltic Sea” ekspeditsioonigrupi ja Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudiga. Sündmuse korraldaja on Tartu Keskkonnahariduse Keskus, peakorraldaja Gedy Matisen, gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee, 56466887.
#OutNord #EU4Ocean #savethebalticsea
Ootame huvilisi looduskosmeetika töötubadesse 29. oktoobril ja 22. novembril kell 18:00-19:30!
Õpitoas valmistab iga osaleja omale meelepärase lõhna ja koostisosadega käte- ja kehakreemi, kehakoorija ning huulepalsami. Lisaks jagatakse nõuandeid, retsepte ja näpunäiteid ka muude kehahooldustoodete valmistamiseks.
Õpitoa eesmärgiks on näidata, et tegelikult ei ole tervislike ja toitvate kehahooldustoodete valmistamiseks vaja keerulisi instrumente ega kahtlaseid koostisosi. Töötuba on üles ehitatud põhimõttel, et kasutatakse vahendeid ja koostisosi, mis enamasti juba kodus olemas on või mida soovi korral on võimalik hõlpsasti hankida.
Kasutatavad koostisosad on erinevad rafineerimata õlid ja vahad, nt eestimaine kanepiõli ja mesilasvaha, aga ka eksootilisemad rasvad nagu sheavõi ja kookosõli. Koostisosadena kasutame enamjaolt mahetoodangut, v.a mõned mittekohustuslikud komponendid (nt eeterlikud õlid ja glütseriin). Nii on osalejal soovi korral võimalik töötoas valmistada mahekosmeetikat, kui ei lisata eeterlikku õli.
Õpitoas räägime kosmeetikatoodete mõjust meie nahale, tervisele ning keskkonnale, puudutades ka jäätmete teemat. Ise kosmeetikatooteid valmistades on võimalik jäätmete hulka vähendada, kuna paljusid koostisosi on võimalik osta kas lahtiselt või suuremas pakendis, millest jagub pikemaks ajaks. Samuti pole vaja raisata tarbetult pakendeid kosmeetikumide hoiustamiseks, sest klaasist kreemipurki ja topse saab korduvalt pesta ning aina uuesti kasutusse võtta.
Õpitoas jagatakse nõuandeid, kust parimaid looduskosmeetika koostisosi hankida ning millele tuleks neid valides tähelepanu pöörata. Kõik töötoas osalejad saavad kaasa väikese retseptilehe, mille abil proovitud tooteid ka edaspidi hõlpsasti valmistada.
Kutsu sõbrad kaasa ning tule ja veeda mõnusalt aega, omandades samal ajal kasuliku oskuse!
Osavõtutasu: 28 EUR inimese kohta
Kestvus: 1,5 tundi
Registreeru SIIN
Koha õpitoas kinnitab registreerumine ja ettemaks. Töötuba toimub eeldusel, et grupp on täitunud.
Makseinfo:
SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
Swedbank EE682200221019698363
Selgitus: looduskosmeetika töötuba 29.10 või 22.11, osaleja nimi
Juhendaja Kati Kekkonen, loodusmaja mitmekülgsete annetega kujundaja, on looduskosmeetikat valmistanud iseendale ning kingiks tuttavatele-sõpradele juba umbes 15 aastat. Aastate jooksul on ta katsetanud paljusid retsepte, teinud kreeme, seepe, šampoone ning töötanud välja oma lemmikretseptid, mida jagab lahkesti ka töötoas osalejatega. Kati lähtub põhimõttest, et kui miski sünnib süüa, võib seda ka kehale määrida ning palju mugavam ja kiirem on kodus köögis omale vajalik kreem valmistada kui minna poodi, et sealse tohutu valiku seast keskkonna-, naha- ja rahakotisõbralikke valikuid teha. Olles avastanud, kui lihtne ja mõnus on tegelikult ise kreeme valmistada, ei ole ta pidanud nende aastate jooksul ühtegi kreemi poest ostma.
Looduskosmeetika töötuba on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.
21.-25.08 toimus UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti purjeõppesõit suunaga Suomenlinna ja Harakka saarele Soomes. Sõidu eesmärgiks oli kohtuda sõpruskoolidega Soome UNESCO ühendkoolide võrgustikust, et üheskoos tähistada rahvusvahelist Läänemere Päeva, anda osalejatele praktilisi teadmisi ja oskusi purjetamisest ning Läänemere keskkonnaseisundi uurimisest.
Kokku osales õppesõidul 25 eestlast 14 erinevast koolist: 19 õpilast, 5 täiskasvanud saatjat. Lisandus asjatundlik purjemeeskond oma ala spetsialistidega MTÜ Eesti Noorte Purjeõppeseltsist “STA Estonia”, kellel on pikaajaline kogemus noorte juhendamisel. Sõit toimus 4 erineva purjekaga (Vesta, Triton, Alison, Aurita). Iga purjeka meeskond jagunes toimkondadeks ja panustas oma võimete piires retke õnnestumisse: sai valmistada ühistoitu, purjeka rooli hoida, heisata purjeid, navigeerida jms. Randuti Iso Vasikkasaari loodussadamas ja Suomenlinna sadamas ja magati purjekatel olevates voodites.
Peamine tegevus toimus Suomenlinna saarel, kus kohtuti Soome sõpruskoolide õpilaste ja õpetajatega (kokku 24 soomlast), kellega ühiselt külastati ka Harakka looduskooli, et läbi erinevate töötubade tundma õppida selle väikesaare elustikku, uurida merevee kvaliteeti ja arutleda Läänemere suurimate probleemkohtade üle ning tähistada traditsiooniliseks saanud Läänemere Päeva.
Noorte endi sõnul oli parimaks osaks uute inimestega kohtumine ja kogemustevahetus, nii omavahel Eesti õpilastega kui ka Soome õpilastega. Tõdeti, et Läänemere kohta õpiti palju uut – näiteks, et selle ületamine võtab 7h; et millimallikatel on sugu, et Läänemeres elab nii palju erinevaid liike ja leidub suures koguses planktonit. Omandatud oskustest mainiti ära erinevate sõlmede, sh enesepääste sõlme äraõppimine, purjetamisterminite ja purjede nimede õppimine ning näiteks vee hägususe mõõtmine. Paljud olid rõõmsad, et said inglise keelt praktiseerida ning mõned avastasid, et merehaigus ei hakkagi neile kallale.
Vaata fotogaleriid purjeõppesõidust.
Viie päeva jooksul said osalejad õpilased u 65 akadeemilise tunni jagu uusi kogemusi, teadmisi ja oskusi. Läbitud teemadeks olid:
- ohutusnõuded laeval ja COLREG meresõidu reeglid
- purjemanöövrid, meremärgid, raadioside laevas ja olulised sõlmed
- merehaiguse ilmingud ja toimkondades töö laeval
- UNESCO kultuuripärand Suomenlinnas ja elustik Harakka saarel ning Harakka looduskooli tegevused
- Lõkketoidu valmistamine looduses / Ülevaade Läänemere seisundist / Kaasavad tegevused kultuuridevaheliseks õppimiseks
- Mikroplasti proovide uurimine / Merevee kvaliteedi hindamine / Mini-purjeka valmistamine / vee-elustiku uurimine
- Läänemere Päev ja selle tähistamise võimalused
- “Save the Baltic Sea” ekspeditsioon ja sellega seonduvad osalusvõimalused
Koolitajateks olid Tartu loodusmaja, Harakka looduskool (Harakan luontokeskus) ja Soome Keskkonnainstituut (SYKE). Sündmust rahastas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus projektiga nr RE.4.04.23-0244.
Igal lasteaial ja koolil Läänemere-äärsetest riikidest on võimalik liituda UNESCO ühendkoolide ja Läänemere Projekti võrgustikuga, et toetada kõigis õppijates rahule ja kestlikkusele orienteeritud maailmavaate kujunemist läbi rahvusvahelise ja kohaliku haridusalase koostöö. Eesti koolid ja lasteaiad saavad võrgustikuga ühineda igal ajal, võttes ühendust koordinaatoritega unescoschools@mondo.org.ee ja/või maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee.
Oktoobris tähistatakse Eestis õiglase kaubanduse kuud ning just algas õppeasutustes uus kooliaasta – seega on õige aeg rääkida kohvijoomisest. Suur osa maailmas tarbitavast kohvist juuakse ära just tööl olles. Seega on töökollektiividel läbi oma vastutustundlike ostude võimalus kohvikasvatajatele toetust näidata ja aidata rohujuure tasandil tegeleda keskkonnahoiuga ning kliimamuutustest tulenevate murede lahendamisega.
Maailmas juuakse päevas umbes 2,25 miljardit tassi kohvi, Eestis tarbitakse orienteeruvalt 4,5kg kohvi elaniku kohta aastas, suur osa töökohtades. On ennustatud, et aastaks 2030. muutub kuni 60% kohviviljelemiseks kõlbulikust maast kasutuskõlbmatuks. Mistõttu võib kohvist saada kas kallis luksus või lakkab see tume tassitäis naudingut lihtsalt olemast. Just kohvijooja ise saab enda tarbimisvalikutega seda tulevikku mõjutada ning meie keskkonda toetada.
Üks tass kohvi päevas võib tunduda küll pisike kogus, aga iga aasta peale teeb see kokku suure koguse toorainet, mille tootmine võib jäädavalt kahjustada põllumajanduslikke kogukondi ja looduskeskkonda.
Mis on õiglane kaubandus?
Õiglane kaubandus on kauplemisviis ja rahvusvaheline kokkulepe, mis toetab otse ja tõhusalt arengumaade väiketalunikke ja tootjaid. Talunikele makstakse toorme eest õiglast hinda, keelatud on lapstööjõu kasutamine, töölistele tagatakse inimväärsed töötingimused, panustatakse kohaliku kogukonna arengusse ning toetatakse keskkonnasäästlikke tootmistehnoloogiaid.
Õiglase kaubanduse märgist ja põhimõtteid on võimalik jälgida eri kaupade tooraine kasvatamisel ja tootmisel. Õiglase kaubanduse raames kaubeldakse selliste toodetega, mida toodetakse arengumaades ja mille tootmisprotsessile on loodud rahvusvahelised standardid, näiteks kohv, kakao (šokolaad), tee, suhkur, troopiline puuvili, riis, kinoa, pähklid, õli, puuvill, vürtsid, vein, lõikelilled, kuld, käsitöö jms.
Õiglase kaubanduse viis põhimõtet on:
- Õiglase hinna maksmine
Tootjad saavad tagatud miinimumhinna, mis turuhinna langemisel ei muutu ja turuhinna suurenemisel saadakse kõrgem turuhind.
- Lapstööjõud on keelatud
Alla 15a. lapsi palgata ei tohi ja alla 18a. lapsi ei tohi rakendada tööle, mis ohustaks nende tervist, arengut või haridust.
- Inimväärsed töötingimused
Töölised töötavad inimväärsetes ja ohututes tingimustes ning saavad äraelamist võimaldavat töötasu.
- Kohalike kogukondade areng
Lisaks miinimumhinnale makstakse tootjale ka hinnalisa. Kogukonnad otsustavad ise, kuidas saadud lisatasu investeeritakse, märkimisväärne osa läheb tootjakogukondade arenguprojektidesse – joogiveega varustamine, teede, haridus- ja tervishoiuasutuste ehitamine, koolihariduse ning tervishoiuga seotud kulude katmine.
- Keskkonnasäästlikkus
Neljandik standarditest puudutab keskkonnahoidu – kahjulike põllumajanduskemikaalide ja GMO välistamine, metsade vähendamise keeld, säästlike tootmistehnoloogiate kasutamine, puhta energia lahenduste arendamine, jne. orgaanilisele tootmisele ülemineku toetamist.
Tunnustused:
Õiglase kaubanduse märgistest on tuntuim Fairtrade. See on organisatsiooni Fairtrade International’i poolt juhitav sertifitseerimis- ja märgistamissüsteem, mis aitab leida tooteid, mis jälgivad õiglase kaubanduse põhimõtteid. Lisaks on olemas ka teisi sertifitseerimissüsteeme ja märgiseid, mis järgivad sarnaseid põhimõtteid.
Kui oled õiglase kohvi enda masinasse valinud, siis on võimalik saada ka MTÜ Mondo Õiglase kaubanduse sõbraks või Fairtrade@Work tunnustuse omanikuks. Viimase puhul on tegemist rahvusvahelise tunnustusega just organisatsioonidele, kes on valinud oma kohvinurgas juua õiglase kaubanduse e. Fairtrade märgisega kohvi.
Seega, et olla kindel, et sinu kohvitassi hinnaks ei ole rikutud inimõigused, lapstööjõu kasutamine ja saastatud looduskeskkond arengumaades, siis tasub pakenditelt otsida nii õiglase kaubanduse kui ka mahemärgiseid. Tehke oma kollektiiviga see kingitus endast nõrgemale!
Ja esmajoones muidugi hinda ja väärtusta kohvi oma käes – tarbi mõistlikult ning valmista alati täpselt nii palju kui ära jood! Mõtle – need oad on sulle kasvatatud ja transporditud teiselt poolt maakera, kuidas sa tahaksid seda kulunud energiat ja tööd väärtustada?
Artikli koostamisel kasutatud allikas: www.fairtrade.ee
Tekst ilmus algselt Eesti Rohelise kooli programmi Sügis 2024 uudiskirjas.
Tartu loodusmaja kutsub 27. septembril 7. – 9. klasside õpilasi taas keskkonnauuringute võistluspäevale!
Osalema ootame kaheliikmelisi võistkondi (osaleda saab maksimaalselt 30 võistkonda), kes päeva jooksul lahendavad erinevaid keskkonnateemalisi ülesandeid.
Võistlus toimub seekord Tartu loodusmajas (Lille 10, Tartu) nii sise- kui välitingimustes. Päeva jooksul õpivad noored läbi erinevate ülesannete tundma pargi taimestikku, määravad õhukvaliteeti, vee ja mulla füüsikalis-keemilisi omadusi, sooritavad lihtsamaid mõõtmisi looduses ja määravad seeni. Osavust ja nutikust proovitakse ka meeskonnatöö ülesande lahendamises.
Ülesannete lahendamist hindab žürii jooksvalt. Kõik osalejad saavad osalemistunnistused ja edukamad väikesed auhinnad.
Lõunasöök on korraldajate poolt, korduvkasutatava joogipudeli palume kaasa võtta. Olulised on ka ilmastikukindel riietus.
REGISTREERI õpilasvõistkond siin
NB! Eelistame registreerimisel meeskondi, kes eelmisel aastal samas koosseisus ei osalenud.
Ajakava:
- 9.30 – 10.00 saabumine, registreerumine, väike turgutav amps loodusmaja saalis
- 10.00 võistluse algus
- 16.00 võistluse lõpetamine loodusmaja saalis
Lisainfo:
Tiina Lilleleht
tiina.lilleleht@tartuloodusmaja
53341013
Võistlust toetavad Eesti Teadushuvihariduse Liit ja Haridus-ja Teadusministeerium.
Keskkonnauuringute võistluspäevaks ettevalmistamise juhend
1. Õpilasvõistlus toimub Tartu loodusmajas ja loodusmaja pargis (Lille 10, Tartu)
2. Võistluse ajal võib kasutada enda telefoni ning selles eelnevalt laetud mobiilirakendusi. Mõelge läbi, milliseid rakendusi tahate ja võiksite kasutada. NB! Võistluse ajal pole võimalik telefoni laadida!
3. Tutvuge tavalisemate söögi- ja mürgiste seentega.
4. Ülesannete lahendamiseks on kasutada määrajad: Toomas Kukk “Eesti taimede kukeaabits” ja Heljo Krall, Toomas Kukk jt. “Eesti taimede määraja” ning valik seeneraamatuid. Tutvuge nende teostega, et vajadusel kiirelt infot leida.
5. Vee ja mulla füüsikalis-keemiliste omaduste mõõtmisteks on kasutada keemiakomplektid koos tööjuhendiga.
6. Mulla elustikuga tutvumiseks soovitame lugeda EMÜ väljaannet MULLA ABC IV osa.
7. Õhu kvaliteedi määramiseks on korraldajate poolt abimaterjal.
Tartu loodusmaja traditsiooniline sügisene seenenäitus toimub jälle 17. – 21. septembril!
Loodusmaja saalis on viiel päeval imetlemiseks ja tutvumiseks väljas suur valik Lõuna-Eesti metsade, niitude ja parkide seentest. Seenenäitus täieneb iga päev uute põnevate liikidega! Väikeses seenelaboris saab teha tutvust seeneniidistiku, eoslehekeste ja -torudega ning seentes elavate loomakestega, lisaks saab tutvuda seente eluoluga stendinäitusel. Ka loodusmaja pargis kasvavad seened on näituse ajaks tähistatud.
Koolidele ja lasteaedadele pakume eelregistreerimise alusel juhendatud seeneteemalisi õppeprogramme näitusel majas sees või õues. Lapsed täidavad töölehti ja külastavad seenelaborit. Rohkem infot allpool.
Näitus on külastajatele avatud 17.-21.09 ehk T-L kell 10:00-18.00.
Seenekonsultant Külli Kalamees-Pani (Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed) on näitusel kohal, vastab külastajate küsimustele ja aitab seeni määrata T-R kell 15-18.
Pilet: täispilet 5€/sooduspilet 3€/kuni nelja-aastased (k.a) ja Tartu loodusmaja huvikooli õpilased tasuta.
NB! Iga päev kuni kella 16ni on näituse külastuskoormus suurem, sest näitust külastavad kooligruppide programmid. Külastuskoormus on väiksem kella 16.00-18.00 vahel.
TÖÖTOAD
- Seentega värvimise töötuba 18.09 kell 18.00-20.00
Töötoas tutvume seentega värvimise mitmekülgsete võimaluste ja tehnikatega, räägime selleks sobivatest seeneliikidest ja nende eripäradest ning teeme näidisvärvimise siidile mustreid trükkides. Tutvume seentega lõngade värvimise kirju maailmaga. Pärast töötuba jääb õpitut meenutama trükitud siidisall ning kaasaantav materjali kokkuvõte. Juhendaja Airi Gailit on tekstiilide seentega värvimise tehnikate spetsialist ja paljude loovkäsitöö teemaliste koolituste juhendaja.
Osalustasu 30 eurot. REGISTREERI SIIN (12 kohta) (Kohad täis!)
- Mikroseened meie aiataimedel 19.09 kell 18.00-19.30
Töötuba aiasõpradele ja elurikkusehuvilistele. Uurime mikroskoobi ja luubi all seeni, millest tavaliselt räägitakse kui aiataimede haigustest: jahukaste- ja roosteseened jt pisikesed taimede lehtedel elupaiga leidnud seened on suurendusega vaadates lausa kunstilised. Saame teada, milline on nende roll looduses ja kuidas taimed nende liikidega koos elades hakkama saavad. Kaasa võib võtta oma aiast arvatava seenkahjustusega lehe, et seda mikroskoobi all uurida. PS. Tõrje kohta töötoas soovitusi ei jagata, sest töötoa üks eesmärke on just õpetada liikidevahelisi suhteid paremini mõistma. Kohal mükoloogiaühingu eksperdid Kadri Põldmaa ja Kadri Pärtel.
Osalemine seenenäituse piletiga, etteregistreerimine pole vajalik.
TEGEVUSED PEREDELE
Laupäeval, 21.septembril on näitusele eriti oodatud kõik pered. Lisaks seenenäitusele on avatud seeneteemaline avastusrada ning laborinurk, kus saab mikroskoopide abil seente põnevat mikromaailma uurida. Filmitoas saab aga klassikat nautida – lapsi ja lapsemeelseid täiskasvanuid ootab Operaator Kõps.
Registreerumine juhendatud programmidele
Kooliklassid
Registreeritud koolirühmadele pakume juhendatud näitusekülastust, mille jooksul saate:
- tutvuda saali seenenäitusega asjatundliku juhendaja toel
- teada, kes on seened ning milline on seeneriigi mitmekesisus; kes seeni söövad, milline on seente tähtsus looduses ja suhted inimesega
- täita vanuseastmele sobivaid töölehti
- uurida seente viljakehasid, eoseid, niidistikku, seeneusse jm. väikeses seenelaboris
Programm sobib kõigile vanuseastmetele 1.-12.klassini ja on vastavalt grupile kohaldatav.
HIND: õpilased 3€, saatvad õpetajad tasuta.
(Tasuda saab kohapeal sularahas, kaardiga või arve alusel. Palume õpetajatel osavõtutasu enne külastust kokku koguda!)
Kestvus: 1h
GRUPI SUURUS: minimaalselt 10 õpilast, maksimaalselt 30 õpilast
(NB! Väikeklasside puhul palume eri klassid üheks grupiks liita, et saaks minimaalse õpilaste arvu täis. Väga suure klassi puhul palume jagada klass pooleks ja registreerida kahe eraldi grupina järjestikustel kellaaegadel, et ei ületaks maks. grupi suurust. Eraldi kokkulepeteks palume ühendust võtta näituse koordinaatoriga.)
REGISTREERI KLASS SIIN
******
Lasteaiarühmad
Registreeritud lasteaiarühmadele pakume hommikupoolikuti tunniajalise seeneriigi külastuse, mille jooksul saate:
- teada, kes need seened on, mis elu nad elavad oma mitmekesisuses ning kes seeni söövad
- tutvuda väikesel seenenäitusel mõnede oluliste söögiseente, mürkseente ja puiduseentega
- uurida seente viljakehasid ja niidistikku ning seeneusse väikeses seenelaboris
- nuusutada, katsuda, vaadata ja mängida
HIND: laps 3€, saatvad õpetajad tasuta.
Kestvus: 45-50 min
Grupi suurus: kuni 24 last
REGISTREERI RÜHM SIIN (Kõik grupid on täitunud!)
Üritus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.
Lisainfo:
Anna-Grete Joamets
5814 1869
anna-grete.joamets@tartuloodusmaja.ee
Ootame kõiki aiandus- ja fotograafiahuvilisi fotonäituse “Kasvades oma toiduga” avamisele Tartu loodusmajas 13. septembril kell 16!
Samanimelise üleeuroopalise fotokonkursi tulemustest võrsunud näitus jagab lugusid ja hetki erinevatest kogemustest toidu kasvatamisel ja toiduga koos kasvamisest.
Avamisel vaatame värsket näitust ja kuulame-vaatame konkursi žürii töös osalenud loodusfotograafi Urmas Tartese pildiesitlust aiaga seotud putukatest.
Avamine on tasuta.
2023. aastal toimus üleeuroopaline fotokonkurss “Kasvades oma toiduga”, mis kutsus üles jäädvustama hetki oma aias. Oodatud olid fotod nii õppe- kui kogukonnaaedadest, aga ka koduaedadest. Fotodega sai jagada lugusid uhkest saagist, ebaõnnestumistest, (õppe)aedades ühiselt toimetamisest, aiapidaja sõpradest ja konkurentidest nii looma- kui taimeriigist.
Konkursile laekus kokku 1102 tööd, enamus neist Eestist. Fotosid saadeti ka kaugemalt – Lätist, Leedust, Poolast, Sloveeniast, Hispaaniast, Gruusiast, Montenegrost ja Suurbritanniast.
Näituse kolm põhiteemat olid “mustrid aias”, “aed lähedalt” ja “töökas aed”.
Konkurss toimus kolmes vanusekategoorias: kuni 12-aastased lapsed, 13–18aastased noored ja täiskasvanud. Töid hindas žürii, kuhu kuulusid fotograafid Heikki Leis ja Urmas Tartes, Sihtasutuse Tartu 2024 programmi “Elu ja keskkond” juht Triin Pikk ja “Kasvades oma toiduga” projekti algataja Karin Pai.
Fotokonkursi partner oli Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, toetajad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu loodusmaja, Rohelise kooli programm, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Talu Toidab OÜ, Mahepõllumajanduse Koostöökogu ja Biomarket OÜ.
Valikut fotokonkursi “Kasvades oma toiduga” töödest saab vaadata Rohelise kooli programm FB lehelt fotogaleriist.
Näitus on Tartu loodusmajas avatud
10. september – 1. november 2024
E – R 10 -18
Näituse külastuseks soovitame eelnevalt uurida kõige sobivamaid aegu infopunktist telefonil +372 736 6120.
Näituse külastus on majapiletiga.
Kui sind huvitab Jaapani kultuur ja tahaksid koos jaapanlastega nende traditsioonilisi mängida, paberit voltida, kalligraafiat harjutada, jaapani keeles paar ilusat lauset selgeks saada ja Jaapani köögi suupisteid maitsta, siis ootame sind 17. septembril Tartu loodusmaja korraldatud kultuuriõhtule kell 18:00-20.00.
Seekord toimub kultuuriõhtu Aparaaditehases, Elutuba lava taga, Kastani 46 – sissepääs hoovist uksest nr 6.
Jaapani kultuuriõhtut viivad läbi Sophia Ülikooli tudengid koos oma senseiga Tokyost. Üritus toimub inglise keeles.
Osalustasu: täiskasvanu 4€ / kuni 16a õpilane 2€ (maksmine kohapeal sularahas)
Pane end kirja: https://forms.gle/nMqM3LWvG6Lf8H6N8
Tule õpi midagi põnevat kauge kultuuri kohta ja saa uusi sõpru Jaapanist! Üritusele võib tulla terve perega.
ENG
If you are interested in Japanese culture and language then join the Japanese culture evening in Aparaaditehas on the 17th of September at 6pm! We will play traditional games, do origami, learn some simple Japanese phrases and try Japanese food. The culture evening is hosted by students and their sensei from Sophia University, Tokyo.
The event takes place in Aparaaditehas, venue “Elutuba lava taga”, Kastani 46 – door nr 6 from the courtyard.
The event is in english.
Let us know you are coming: https://forms.gle/nMqM3LWvG6Lf8H6N8
Participation fee: 4€ adults / 2€ pupils under 16yo (cash payment only)
Tartu loodusmaja fuajeesse jõuavad sel sügisel vahvad illustratsioonid koeratõugudest näitusel “80 koeratõugu”!
Kõik huvilised on oodatud näituse avamisele 10.septembril kell 18!
Näituse joonistused ja tekstid erinevatest koeratõugudest tutvustavad inimese pikaaegse kaaslase suurt mitmekesisust ja tõugude päritolu. Joonistuste autoriks on Tori ehk kunstnikunimega Akuma Okami, kes on noor illustraator Tartust.
Autor ise ütleb enda näituse iseloomustuseks järgmist: “Loodusmajas saab näha minu esimest näitust, kus on esitatud 80 koeratõugu. Iga koeratõug on omal moel hämmastav ja imeline, mistõttu iga joonistus osutus ainulaadseks. Illustratsioonid on tehtud paksule akvarellpaberile, kasutades kuivpaberi tehnikat ja mitmekihilist tinti. Eriti keeruline oli edasi anda erinevate karvkatete struktuuri. Illustratsioonide loomine võttis aega 3 kuud. Joonistused loodi algselt mängukaartide illustreerimiseks. Kõige rohkem oli selles töös hea meel uurida infot ja kummutada erinevaid stereotüüpe koerte kohta, nagu näiteks seda, et koertel ei ole eraldi “võitlustõuge”.”
Näitus avatud 11.09.- 25. 10. 2024
E-R 10-18
Sissepääs majapiletiga.