Seenenädal 18.-24.09.2023

Sügisene Seenenädal toimub jälle 18. – 24. septembril!

Tartu loodusmaja ootab kõiki mükomaane oma kõige pikaajalisemale ja võib olla parimale näitusele – loomulikult seenenäitusele. Sel aastal võtab see uhkemad mõõtmed kui enne ja lisaks näitusele toimuvad ja loodusõhtud ja samblikuretked. Koolidele ja lasteaedadele pakume eelregistreerimisega seeneteemalisi juhendatud külastusi.

 

NÄITUS

Loodusmaja saalis on imetlemiseks ja tutvumiseks väljas suur valik meie Lõuna-Eesti metsade, niitude, parkide ja lodude seentest. Seenenäitus täieneb iga päev uute põnevate liikidega! Väikeses seenelaboris saab teha tutvust seeneniidistiku, eoslehekeste ja -torudega ning seentes elavate loomakestega, lisaks saab tutvuda seente eluoluga stendinäitusel. Ka loodusmaja pargis kasvavad seened on näituse ajaks tähistatud.

Näitus on külastajatele avatud 19.-22.09 ehk T-R kell 10:00-18.00. Seenekonsultant Külli Kalamees-Pani Tartu Ülikooli loodusmuuseumist ja botaanikaaiast on näitusel kohal kell 15.00-18.00.

Pilet: täispilet 5€/sooduspilet 3€/koolieelikud ja Tartu loodusmaja huvikooli õpilased tasuta.

 

LOODUSÕHTUD

 • 19.09 kell 18 esineb samblikeuurija Polina Degtjarenko (PhD, Tartu ülikool), kes tutvustab samblike värvikat ja vormirohket maailma. Samblikud saadavad meile sõnumeid, aga milliseid? Samblikud on tagasihoidlikud, aga omapärased olendid, kes jäävad meile tavaliselt märkamatuks. Me ei kuule ega tea neist palju, kuid neil on meile mõndagi rääkida… Kes on need erilised tegelased, mis ohustab eesti samblikke ja kuidas uurida nende põnevat maailma?
 • 21.09 kell 18 esineb majaseente uurija Jane Oja (PhD, Tartu ülikool, OÜ Majaseen). Milline on ägeda seeneteadlase igapäevatöö, milliseid avastusi on seeni uurides veel tänapäevalgi võimalik teha ning milliseid teadliku käitumisega välditavaid ohte loovad seened inimese elukeskkonnale? Juttu tuleb kõige kardetumast majaseenest – majavammist – ning sellest kuidas seda seent teistest eristada ja mis seened on hallitused. Tutvustame erinevaid võimalusi seente uurimiseks ning mida me nende analüüsidega selgeks saame. Selgitame, miks seened majades kasvavad ning kuidas nende puhul talitleda. Lisaks vaatame mikroskoobiga erinevaid majaseeni. Juhul kui sul on endal kasvab kodus mõni kahtlane seen, siis pane see purki ja püüame üheskoos selle ära määrata!

Pilet: osalemine seenenäituse piletiga

 

SAMBLIKURETKED

 • 23.09 kell 11.00-13.00 toimub algajate huviliste samblikuretk Tartu loodusmaja pargialal. Kogunemispaik on loodusmaja peaukse ees. Juhendab Piret Lõhmus (PhD, Tartu Ülikool).
 • 23.09 kell 15.00-17.00 toimub edasijõudnute samblikuretk Raadil. Kogunemispaik on Eesti Rahva Muuseumi peaukse ees. Kui tunned juba mõnda sambliku perekonda või oled teadmiste ammutamisele orienteeritud, siis on edasijõudnute retk Sulle igati jõukohane. Juhendab Piret Lõhmus (PhD, Tartu Ülikool).

Osalemine tasuta, aga vajalik etteregistreerimine siin.

 

Liitu üritusega ka Facebookis

 

Näitust toetab Eesti Teadusagentuur.

NB! Iga päev kuni kella 16ni on näituse külastuskoormus suurem, sest näitust külastavad kooligruppide programmid. Külastuskoormus on väiksem kella 16.00-18.00 vahel.


Registreerumine juhendatud programmidele

Kooliklassid

Registreeritud koolirühmadele pakume juhendatud näitusekülastust, mille jooksul saate:

 • tutvuda saali seenenäitusega asjatundliku juhendaja toel
 • teada, kes need seened on, mis elu nad elavad oma mitmekesisuses ning kes seeni söövad, seente tähtsusest looduses ja suhetest inimesega mitut moodi
 • täita vanuseastmele sobivaid töölehti
 • uurida seente viljakehasid, eoseid, niidistikku, seeneusse jm. väikeses seenelaboris

Programm sobib kõigile vanuseastmetele 1.-12.klassini ja on vastavalt grupile kohaldatav.

HIND: õpilased 2€, saatvad õpetajad tasuta.

(Tasuda saab kohapeal sularahas, kaardiga või arve alusel. Palume õpetajatel osavõtutasu enne külastust kokku koguda!)

Kestvus: 1h

GRUPI SUURUS: minimaalselt 10 õpilast, maksimaalselt 30 õpilast

(NB! Väikeklasside puhul palume eri klassid üheks grupiks liita, et saaks minimaalse õpilaste arvu täis. Väga suure klassi puhul palume jagada klass pooleks ja registreerida kahe eraldi grupina järjestikustel kellaaegadel, et ei ületaks maks. grupi suurust. Eraldi kokkulepeteks palume ühendust võtta näituse koordinaatoriga.)

 

REGISTREERI KOOLIKLASS SIIN

 

******

Lasteaiarühmad

Registreeritud lasteaiarühmadele pakume hommikupoolikuti tunniajalise seeneriigi külastuse, mille jooksul saate:

 • teada, kes need seened on, mis elu nad elavad oma mitmekesisuses ning kes seeni söövad
 • tutvuda väikesel seenenäitusel mõnede oluliste söögiseente, mürkseente ja puiduseentega
 • uurida seente viljakehasid ja niidistikku ning seeneusse väikeses seenelaboris
 • nuusutada, katsuda, vaadata ja mängida

HIND: laps 2€, saatvad õpetajad tasuta.

Kestvus: 45-50 min

Grupi suurus: kuni 24 last

 

REGISTREERI LASTEAIARÜHM SIIN (Kõik ajad on juba täitunud ja registreerimine lõppenud!)

 

Lisainfo:

Anna-Grete Joamets
Seenenädala koordinaator
5814 1869
anna-grete.joamets@tartuloodusmaja.ee

seenenädal