Rahvusvahelise keskkonnapäeva eel tunnustatakse Eesti tublimaid Rohelisi koole ja lasteaedu

(Foto: Rohelise kooli programmi tunnustusüritus 2020 Tartu Lotte Lasteaias, autor Mattias Tammet, Vabariigi Presidendi Kantselei)

 

Tartu loodusmaja
PRESSITEADE
03.06.2021

Rahvusvahelise keskkonnapäeva eel tunnustatakse Eesti tublimaid Rohelisi koole ja lasteaedu

4. juunil, tähistamaks saabuvat ülemaailmset keskkonnapäeva, tunnustab rahvusvaheline Rohelise kooli programm iga-aastaselt Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu, kes pälvivad keskkonnamärgise “Roheline lipp”. Sündmuse avab kõnega president Kersti Kaljulaid, kes olles Rohelise kooli programmi patroon, tänab õppeasutusi tehtud töö eest ja annab sümboolselt veebi teel üle rohelised lipud. Sündmus toimub veebiülekandena Järvamaalt Laupa Põhikoolist, kes on üks 56 Eesti õppeasutusest, kes tänavu Rohelise lipu tunnustuse saavad.

Rohelise kooli riikliku koordinaatori Eeva Kirsipuu-Vadi sõnul on väga rõõmustav näha, et vaatamata keerulisele õppeaastale on nii paljud koolid ja lasteaiad programmis osalemist vapralt jätkanud: “Tervishoidlikud piirangud on tugevalt mõjutanud koolide ja lasteaedade tegevuste elluviimist, aga nüüd rohelippe jagades saab tõdeda, et paljud on suutnud edukalt keskkonnateemadel fookust hoida ja ka kaugõppel leidnud uusi loovaid meetodeid, kuidas keskkonnahoidlikku mõtteviisi üldharidusse põimida. Keskkonnasäästliku maailmavaate kujundamisel on olulisim just järjepidev ja stabiilne tegevus. Suuremas pildis on see ülioluline osa meie haridusest ja mõjutab meie elukeskkonna tulevikku rohkem kui käesolev pandeemia”.

Rohelise kooli patrooni president Kersti Kaljulaidi sõnul muutuvad loodus ja looduse kaitse ühiskonnas aina tähtsamaks: „Nii aktivistid kui ajakirjandus hoiavad aina enam valgusvihku keskkonnateemadel – alates metsa majandamisest prügisorteerimise ja energiatootmise rohelisemaks muutmiseni. Meie noore põlvkonna jaoks on planeedi päästmine väga oluline ning Rohelise kooli programm kasvatab neile liitlasi ja kaasamõtlejaid. Selleks, et loodust kaitsta, tuleb seda kõigepealt tunda ja märgata – ning ka siin on Rohelisel koolil oluline mõju, et juba lasteaialapsed suudaksid näha lihtsalt rohelise muru asemel erinevaid taimi ja nende vahel toimetavaid putukaid.“

Sel aastal saavad keskkonnamärgise “Roheline lipp” kokku 56 õppeasutust, neist esmakordselt 14 õppeasutust. Teistkordselt saavad rohelipu 27 õppeasutust ning juba kolmandat korda saavad lipu 15 õppeasutust. Lisaks on eelmise aasta kevadest rohelipu kasutusõigus juba 33 õppeasutusel, seega on alates 4. juunist on Eestis 89 keskkonnamärgisega “Roheline lipp” tunnustatud õppeasutust – 63 lasteaeda, 24 üldhariduskooli ja 2 huvikooli. Rohelipu kasutusõigus antakse õppeasutusele kaheks aastaks, misjärel tuleb seda uuesti taotleda.

Tervishoidlike piirangute järgimiseks toimub Rohelise kooli tunnustusüritus sel aastal veebisilla vahendusel ning võrgustiku liikmed liituvad sündmusega virtuaalselt. Ülekanne Laupa Põhikoolist toimub 04.06 kell 11.00-13.00. Sündmuse avab president Kersti Kaljulaid tervituskõnega ja vestlusega keskkonnahariduse olulisusest meie õppeastustes, tunnustusüritust juhib Kristo Elias. Ettekannetega esinevad veel zooloog Aleksei Turovski, Malaisia rohekoolide kogemusi jagab Jessie Chew ja palmiõlist räägib Jeslyn Ng, Eesti Rohelise kooli võrgustiku koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi teeb kokkuvõtte aasta tegemistest. Lisaks otseintervjuud kolme õppeasutuse rohekooli eestvedajatega.

Rohelise kooli programmi näol on tegemist tuntuima ülemaailmse keskkonnaharidusprogrammiga õppeasutustele, mille eesmärgiks on süsteemselt ja jätkusuutlikult integreerida keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja käitumist kooli või lasteaia tegevustesse. Eestis on tänaseks Rohelise kooli programmiga liitunud üle 170 kooli ja lasteaia, sh mitu huvikooli. Üle maailma on võrgustikus lisaks Eestile veel 70 riiki ja kokku üle 56 000 õppeasutuse. Programmi juhib Taanis asuv Foundation of Environmental Education (FEE), Eestis on tegevuste koordinaatoriks Tartu loodusmaja.

Esmakordselt antakse keskkonnamärgis Roheline lipp järgmistele õppeasutustele:

Kohila Lasteaed Sipsik, Pärnu Lasteaed Pöialpoiss, Tallinna Vormsi Lasteaed, Lasteaed Väike Pauline, Tallinna Lasteaed Pääsusilm, Tallinna Padriku Lasteaed, Keila Rukkilille Lasteaed, Tallinna Männikäbi Lasteaed, Muuga Lasteaed, Laulasmaa Kooli Klooga Lasteaed, Tallinna Taime Lasteaed, Tallinna Pääsküla Kool, Pärnu Vabakool, Laupa Põhikool.

Teist korda omistati rohelipp järgmistele õppeasutustele:

Tallinna Kadaka lasteaed, Anni Lasteaed, Tallinna Kullerkupu Lasteaed, Rakvere Rohuaia Lasteaed, Tallinna Sõbrakese Lasteaed, Harku Lasteaed, Nõo Lasteaed Krõll, Pärnu Vana-Sauga Lasteaed Päikesejänku maja, Paikuse lasteaia Seljametsa maja, Tallinna Lasteaed Kikas, Pärnu Kesklinna Lasteaed, Tallinna Lasteaed Vikerkaar, Pangapealse Lasteaed, Tallinna Lehola Lasteaed, Lasteaed Neeme Mudila, Tallinna Suur-Pae Lasteaed, Tallinna Lasnamäe Põhikool, Tallinna Õismäe Vene Lütseum, Otepää Gümnaasium, Muraste Kool, Oru Põhikool, Mõniste Kool, Viimsi Kool, Gaia Kool, Muuga-Laekvere Kooli Laekvere õppehoone, Tartu loodusmaja huvikool, Viljandi Huvikool.

Kolmandat korda omistati rohelipp järgmistele õppeasutustele:

Lasteaed Maasikas, Tallinna Asunduse Lasteaed, Tallinna Kristiine Lasteaed, Tallinna Lasteaed Rabarüblik, Tallinna Lasteaed Sinilind, Tallinna Ümera Lasteaed, Tallinna Lepatriinu Lasteaed, Tallinna Lasteaed Sikupilli, Tallinna Arbu Lasteaed, Tallinna Linnupesa Lasteaed, Tallinna Tehnikagümnaasium, Kadrioru Saksa Gümnaasium, Tallinna Mahtra Põhikooli, Tallinna Ühisgümnaasium, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium.

Rohelise kooli programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Janek Pohla koostöös SA Vabariigi Presidendi Kultuurirahastuga. Tallinna linna õppeasutuste osalemist toetab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ning Tallinna Haridusamet, Pärnu õppeasutuste osalemist toetab Pärnu Linnavalitsus.

4. juuni tunnustusüritus on jälgitav Eesti Rohelise kooli programmi Facebooki lehelt.

Lisainfo programmi kohta: https://www.tartuloodusmaja.ee/roheline-kool/

 

Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis
tel. 5213881, eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee

Katrin Juhanson
Tartu loodusmaja kommunikatsioonijuht
tel. 5055527, katrin.juhanson@tartuloodusmaja.ee