Rahvusvaheline taimetervise päeva tähistamine Tartu loodusmajas 12.05.2022

Maaeluministeerium, Põllumajandus- ja Toiduamet ning Põllumajandusuuringute Keskus kutsuvad Tartu Loodusmajja tähistama rahvusvahelist taimetervise päeva tähistama

Neljapäeval, 12. mail, tähistame esmakordselt rahvusvahelist taimetervise päeva. Üritus toimub kell 15.00-19.00 Tartu loodusmajas.
Osalemine on TASUTA ning kõikide osalejate vahel loositakse välja erinevaid auhindu. Tegevustega võib liituda jooksvalt terve ürituse vältel.

Ajakava:

  • 15.00 Rahvusvahelise taimetervise päeva avamine. Sissejuhatus taimetervise valdkonda temaatilise rändnäituse taustal ja lühivideod. 
  • 15.30 Päevakava ja orienteerumismängu tutvustamine. Taimetervise teemalise veebiviktoriini ja geopeituse avamine. Võistkondade registreerimine orienteerumismänguks.
  • 16.00-18.00 Algab orienteerumismäng ja avatakse töötoad.
  • 17.30 Serveeritakse suupisteid ja jooke.
  • 18.00 Loeng viljapuu-bakterpõletikust (peab läbi Kristine Tiirats).
  • 18.45-19.00 Auhindade väljaloosimine ja päeva lõpetamine.

Üritusel räägitakse sellest, kui tähtis on taimede tervislik seisund, ning sellest, millised on ohtlikud taimekahjustajad, kuidas neid ära tunda ja nende levikut tõkestada. Nii lapsed, noored kui ka täiskasvanud saavad oma teadmisi ja osavust proovile panna taimetervise teemalisel orienteerumismängul, mis toimub Tartu loodusmaja ja Karlova pargi aladel.

Lapsed leiavad põnevat tegemist ka Tartu loodusmaja klassiruumides, kus nad saavad näiteks uurida taimekahjustajaid läbi mikroskoobi ning mängida temaatilisi mänge.

Tartu loodusmaja saalis on üles seatud taimetervise rändnäitus ja külalised saavad ürituse vältel tutvuda Tartu loodusmaja talveaias toidutaimede audiogiidiga ning välialal paikneva tolmeldamisnäitusega.

Lisaks saavad külalised kuulata Kristine Tiiratsi loengut viljapuu-bakterpõletikust, mis on kasulik kõikidele, kelle koduaias kasvavad õuna- ja pirnipuud. Ürituse vältel  tutvustavad oma tööd ja jagavad taimetervisealaseid teadmisi valdkonna eksperdid Põllumajandus- ja Toiduametist ning Põllumajandusuuringute Keskusest.

Ürituse info Facebooki sündmuses.

ÜRO Peaassamblee otsusega kuulutati 12. mai rahvusvaheliseks taimetervise päevaks, et tõsta inimeste teadlikkust taimetervisest. Päeva tähistamise idee tekkis rahvusvahelise taimetervise aasta 2020 raames, et hoida taimetervise kui valdkonna tähtsust pidevalt päevakorral. Tänavu toimub rahvusvaheline taimetervise päev esimest korda ja selle käigus korraldatakse üritusi üle kogu maailma.