Digikoristusnädal 2023

Eesti Rohelise kooli programm kutsub õppeasutusi, õpilasi ja kõiki huvilisi osa võtma suurest digitaalsest koristusnädalast 23.-29.01.2023!

Võtame ette enda digiseadmed tööl, kodus või koolis ning korrastame enda digielu, kustutades kõik ebavajaliku infomüra ja failid, mis kuhjudes digitaalseks prügiks on muutunud. Igal nädalapäeval ootab ees üks päevateema, mis annab nippe, kust ja kuidas efektiivselt digikoristada.

E-postkasti ummistavad listikirjad, sorteerimata sajad udused puhkusefotod ning eri kasutute teenuste kontod tarbivad kõik energiat läbi seadmete ja programmide, kus neid hoiustatakse ja liigutatakse. Kõik need väikesed igapäeva digiteod kuhjuvad aastatega aga meie planeeti mõjutavaks reaalseks CO2 jalajäljeks. Kui paljud nendest failidest, kirjadest, kontodest aga tegelikult sulle vajalikud ja säilitamist väärt on? Peale heateo loodusele, muudad digikoristades oma elu turvalisemaks, vähendad infomüra ja võidad edaspidi aega, kuna leiad enda asju paremini üles.

Digikoristusnädal astub ühte sammu üle-eestilise Telia Digikoristuspäevaga 27.jaanuaril, kuhu kutsume samuti end kirja panema!

NB! Kooliklassidega osaledes on ülesanded sobilikud pigem põhikooli teisest astmest alates, sobides noortele, kes juba iseseisvalt digiseadmetega toimetavad ja erinevaid keskkondi kasutavad.

Digikoristusnädalat 2023 korraldab Eesti Rohelise kooli programm koostöös Tartu loodusmajaga. Kampaania partneriks on Telia Eesti AS.

 

Liitu digikoristuse Facebooki üritusega.

Lae plakat oma õppeasutusse alla siit – printimiseks ja veebilehele.

#digikoristusnädal2023


OSALEMINE

  1. Pane ennast kirja kas õppeasutuse meeskonna (kooli/lasteaia õpetajate ja töötajate rühm, keskkonnatöörühm, vms), kooliklassi, pere või üksikosalejana SIIN
  2. Vali seadmed, kus nädala jooksul digipuhastust teed – kas telefonis või arvutis (nii tööl, koolis kui kodus), eriti agar digipuhastaja võib sukelduda kordamööda kõigisse.
  3. Sea sihiks kindel aeg, kui kaua saad digikoristusega selle nädala jooksul tegeleda – näiteks iga päev 15 minutit või lausa tunni ning pea sellest rõõmuga kinni.
  4. Järgi igal hommikul ülesannet, mis Facebooki üritusse, siia kodulehele või Instagrami ilmub ning pane käed külge!
  5. Jaga edusamme, et koos puhtamaid seadmeid ja päid tähistada! Anna meile digikoristusnädala lõpus tagasisidevormis märku, mitu ülesannet nädala jooksul tegid, mida enda kohta õppisid ja millise uue koristusharjumuse endaga kampaaniast kaasa võtad. Kui soovid, märgi endale nädala jooksul üles palju ebavajalikke faile enda digiseadmetest kustutasid.
  • Õpetajad saavad päevateemade kava ette, et õppetegevusi paremini planeerida. Kooliklassidele on lisategevuseks Kahooti viktoriin.

AUHINNAD ja TOETAJAD

Ülesandeid edukalt täitnud osalejate vahel lähevad jagamisele loosiauhinnad.

  • Kõigi osalenud õppeasutuste vahel loosime välja ergutusauhinna, kust leiab midagi nii mängulist kui maitsvat.
  • Rohelise kooli programmiga liitunud õppeasutuste vahel loosime välja lisaks kaks auhinda. Ühele õppeasutuse meeskonnale ja ühele klassile on auhinnaks ekskursioon elektroonika ringmajandusettevõttesse Foxway (asukohaga Tartus) koos reisitoetusega 500 euro ulatuses. Reisitoetuse väljaandmist toetab Telia.
  • Kõigi üksi või perega osalevate digikoristushuviliste vahel loosime välja koostööpartner Telia poolt välja pandud kaks akupanka.

Lisaks toetas kampaaniat viktoriini küsimuste loomisel TalTechi küberturvalisuse teadur, koolitaja ja õpetaja Birgy Lorenz.

telia digikoristuspäev foxway

Auhindade loosimises saavad osaleda kõik registreerunud osalejad, kes on hiljemalt 3. veebruariks jaganud tagasidevormis enda, pere, meeskonna või klassi digikoristusnädala edusamme ja muljeid.


digikoristusnädal 2023


Digiprügi ja turvalisuse lisamaterjale ja artikleid:

 


Lisainfo:

Liina Vakrööm

liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee

53326476

Digikoristusnädal 2023 koordinaator

 

Rohelise kooli programmi tegevusi toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Janek Pohla koostöös President Kaljulaidi Fondiga.