Maja tutvustav püsinäitus

keskkonnasõbralik loodusmaja näitus ehitus

Nii maja kui ka pargiala hõlmab püsinäitus „Läbipaistev loodusmaja“, mis tutvustab ehitusmaterjale, tehnosüsteeme, jäätmekäitlust ja muid keskkonda säästvaid lahendusi. Pealkiri viitab sellele, et näitus laseb piiluda loodusmaja seinte sisse, põranda alla, lagede vahele, ventilatsiooni-, vee- ja küttesüsteemide mõlemasse otsa. Pargialal saab piiluda koprapessa, veesilma ja kompostikasti. See annab võimaluse tundma õppida tänapäevase keskkonnahoidliku maja toimimist ja mõju linnaruumis.

Suur osa näitusest on esitatud kümnel suurel stendil. Mitmekihilistelt stendidelt saab teada ehitusmaterjalide looduslikku päritolu, jälgida energia liikumist ning vee teekonda, jäätmete käitlemist ja nende edasist saatust, kompostikastides toimuvaid protsesse. Samuti leida teavet pargis asuva koprapesa ja veesilma kohta. Võrdluseks on toodud näited samalaadsete eluprotsesside kohta loomariigis (pesade ehitusmaterjalid, soojustus, elutegevuse jäätmed).

Stende täiendavad voldikud „Näituse teejuht“, „Loodusvarast ehitusmaterjaliks“, „Tarbetaimed loodusmaja talveaias“, „Talveaed“ ja „Park“. Lisaks seina- ja lauamängud: „Maailm meie majas“, pusled loomapesadest ja paaride sobitamise mäng „Jäätmed – tooraine, mitte prügi?“. On ka looduskaitsealuseid taimi tutvustav lauamäng „Pärja  punumine“.

Näitus kõnetab iga vaatajat. See sobib põgusaks tutvumiseks möödujale, ideede kogumiseks majaomanikule, õppematerjaliks kooliklassidele ning eelkõige põnevaks ja harivaks ajaveetmiseks lastega peredele.

Näituse koostasid Maris Mägi ja Annelie Ehlvest koostöös paljude loodusmaja töötajate ja ekspertidega.

Näitusel kasutatud fotode autorid ja allikad: Maris Mägi,  Eva Meesak, Martin Rästa, Tarmo Niitla, Ingvar Pärnamäe, Ilme Parik, Dan Lukas, Tormod Sandtorv, Sten Porse, Stefan Krasowski, Mary Hogg, Angus Hogg, William Starkey, Jean-Pol Grandmont, Shahnoor Habib Munmun, A. Davey,  Timothy Musson, Irina Kazanskaya, Chris Fifield-Smith, Franziska Bauer, Leo Papandreou, Fritz Geller-Grimm, Didier Descouens, Kai Kluwe, Stan Shebs, Andrew Massin, Traper Bemowski, Forest Starr, Kim Starr, Júlio Reis, Axel Rhode, FranzXavier, Daniel Risacher, Anneli Salo, H. Zell, Obsidian Soul, Adrian Pingstone, Diego Delso, commons.wikimedia.org ja teised vaba kasutusega pildipangad.

Näitus on valminud Euroopa naabrus – ja partnerlusinstrumendi Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programm 2007 – 2013 ja  Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel, projekti People with Nature raames.

Püsinäitus „Läbipaistev loodusmaja“ Püsinäitus „Läbipaistev loodusmaja“ Püsinäitus „Läbipaistev loodusmaja“