Seikluspäev: Mitmekesisus rikastab 15.05.2021

15. mail toimub Tartu Noorsootöö Keskuse ja Tartu loodusmaja ühine seikluspäev Lillemäel “Mitmekesisus rikastab”. Seikluspäevaga pöörame tähelepanu looduslikule mitmekesisusele selle laiemas mõistes – taime- ja loomariik meie ümber, loodushoid ja keskkonnahoidlik eluviis. Seikluspäev on mõeldud kõigile, kes on sõbrad loodusega, armastavad seiklusi ja aktiivset liikumist, tahavad omandada uusi teadmisi ja oskusi ning niisama sõpradega koos kvaliteetaega veeta.

Aeg: 15.05 kell 11:00-16:00

Koht: Lillemägi, Tartu loodusmaja (Lille 10) ja Lillemaja (Lille 9).

Üritus avatakse kell 11:00 Tartu loodusmaja pargis, ürituse finiš ja loosimised leiavad aset Lille noortekeskuse hoovis, päeva jooksul saab külastada mõlema hoovi radasid ja tegevusi.

Seikluslikud loodusrajad

  • Kergem ja lühem “ussi” rada, kus saab meisterdada, nuputada ja uurida, kulgeb loodusmaja pargis ning on mõeldud peredele, pisemate loodushuvilistega läbimiseks.
  • Pikem rada, sisult mitmes mõttes mitmekesisem, kulgeb Lillemaja juurest botaanikaaeda ja tagasi.

Mõlemal rajal olles tuleb sooritada tegevusi, vastata küsimustele ja omandada teadmisi. Rajad läbitakse omas tempos ning oma perega, kaaslasega, sõbraga, lemmikloomaga vmt. Radu on võimalik läbida ka ratastooliga. Radu saab läbida seikluspäeva jooksul. Seiklusradade läbijatele jagame loodussõbralikke auhindu!

Kohvik

Koostöös Eesti Viipekeele Seltsiga toimub Lille noortekeskuse hoovis viipekeelekohvik, kus on võimalik nii õppida kui ka suhelda Eesti viipekeeles ning endale head-paremat hamba alla soetada. Kohviku tulu läheb Tartu loodusmaja väikeloomadele. Samuti on suuremal rajal peidetud viipekeeles kasutatavate sõrmendite pildid ning needki tuleb rajal olles leida ning kokku koguda, et finišis need sõnaks kokku panna ja vastav viibe selgeks õppida. Kohviku sortiment sünnib noortekeskuse andekate noorte käte alt.

Viipekeele kohvik on avatud kl 12:00-15:30 Lille noortekeskuse hoovis.

Rohevahetus

Taimede lummuse päeva raames toimub loodusmaja ees:

  • taimede müük, mille müügist teenitud tulu läheb talveaia roheliste sõprade hooldamiseks – müügil on loodusmaja töötajate ja õpilaste ettekasvatatud köögiviljataimi ja talveaia taimede tütartaimi (arveldamine sularahas);
  • taimede vahetus, kus kõik linlased saavad oma kodus laiutavad taimed tuua rohevahetusse ja soovi korral uue sõbra koju kaasa viia;
  • mitmekesisus linnakeskkonnas ehk otsime, milliseid taimi leiab Lille tänavas.

Peretegevused kõige pisematele

Seikluspäeva raames tähistatakse ka muuhulgas rahvusvahelist perede päeva loodusmaja traditsiooniliste perepäevade tegevustega. Koos meisterdatakse, mängitakse ja tutvutakse loodusmaja taimede ja loomadega. Perede tegevused toimuvad seikluspäeva raames kell 11.00 – 15.00 loodusmaja pargialal. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul. Perepäeva “Looduse mitmekesisus – ussid ja maod” käigus uurime, mis teeb ussist ussi ja maost mao. Ja kas kõik ussid ongi ussid. Pargialal on avatud „ussirada“, kus saab endale ise ussi meisterdada, jalutada ja nuputada pildigaleriis, uurida usse luubi ja mikroskoobiga, veeretada loositäringut. Oodatud on suuremad ja väikesemad lapsed koos vanemate, vanavanemate ja õdede-vendadega.
Perepäeva osa Tartu loodusmaja pargialal toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tartu linn.

Näitused loodusmajas

Loodusmaja saalis saab vaadata huvikooli õpetaja Ülle Kaasiku akvarellinäitust „Elurikkus meie ümber. Taimi ja loomi Koreli ojast ja oja ümbrusest“ ja fuajees kunstniku Anne Vasara vitraažinäitust “Liblikad ja kalad”. Eraldi näituse piletiga saab vaadata uut bakterite teemalist erinäitust “Mina, superorganism!”, näitusepilet on soodus 2€/ täis 3€/ pere 10€!

 

Üritus on kõigile osalejatele tasuta, va Tartu loodusmaja eraldi bakterinäitus. Iga seikluspäeva osaleja osaleb ka loosimises, kus loositakse välja loodussõbralikke tooteid ning tarbeesemeid. Loosimine toimub kahel korral ning meene saajad hõigatakse välja kohapeal.

Liitu üritusega ka Facebookis

 

seikluspäev