Tartu loodusmajas tunnustatakse Eesti kõige rohelisemaid koole ja lasteaedu

Täna, 6. juunil tunnustab rahvusvaheline programm “Roheline kool” Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu, kes pälvivad keskkonnamärgise “Roheline lipp”. Igal aastal antakse keskkonnamärgised kätte just ülemaailmse keskkonnapäeva paiku. Tartu loodusmajas toimuval sündmusel tervitab õppeasutusi Rohelise kooli programmi patroon president Kersti Kaljulaid, kes tänab videosilla vahendusel neid tehtud töö eest. Samuti tervitab ja tunnustab õppeasutusi kohapeal Tartu linnapea Urmas Klaas.

Rohelise kooli programmi koordinaatori Eeva Kirsipuu-Vadi sõnul on väga rõõmustav näha, et mitmendat korda märgise pälvivad koolid ja lasteaiad jõuavad enda tegevustes ka kogukonnaliikmeteni: “On rõõm lugeda, kuidas lasteaedade ja koolide keskkonnategevuste mõju jõuab järjest enam kodude ja kogukonnani – see ongi üks rohekooli programmi eesmärkidest. Mitmed õpetajad tõid näiteid, et lapsevanemad ei olnud varem ühe või teise keskkonnaküsimuse peale mõelnudki ning lapselt saadud info ja uued seosed igapäevaste valikutega olid mõtlemapanevad. Väikese inimese eeskuju võib olla väga suur ning läbi selle avardub ka teiste pereliikmete silmaring. Laiemas pildis on õpilaste perede kaasamine ülioluline osa meie keskkonnahariduse väljakutsetest”.

Sel aastal saavad keskkonnamärgise “Roheline lipp” kokku 46 õppeasutust, neist esmakordselt 14 õppeasutust. Teistkordselt saavad rohelipu 20 õppeasutust ning juba kolmandat korda saavad lipu 12 õppeasutust. Lisaks on eelmise aasta kevadest rohelipu kasutusõigus juba 56 õppeasutusel. Rohelipu kasutusõigus antakse õppeasutusele kaheks aastaks, misjärel tuleb seda uuesti taotleda.

Rohelise kooli programmi näol on tegemist tuntuima ülemaailmse keskkonnaharidusprogrammiga õppeasutustele, mille eesmärgiks on süsteemselt ja jätkusuutlikult integreerida keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja käitumist kooli või lasteaia tegevustesse. Eestis on tänaseks Rohelise kooli programmiga liitunud u 180 kooli ja lasteaeda, sh mitu huvikooli. Üle maailma on võrgustikus 72 riiki ja kokku üle 59 000 õppeasutuse. Programmi juhib Taanis asuv Foundation of Environmental Education (FEE), Eestis on tegevuste koordinaatoriks Tartu loodusmaja.

Esmakordselt antakse keskkonnamärgis Roheline lipp järgmistele õppeasutustele:

Tallinna Päevalille Lasteaed, Pernova Hariduskeskus, Rakvere Triinu Lasteaed, Kohila Männi Lasteaed, Sitsi Lasteaed, Pelguranna Lasteaed, Tallinna Lasteaed Delfiin, Pirita Lasteaed, Tallinna Linnamäe Lasteaed, Aruheina Lasteaed, Tallinna Lepistiku Lasteaed, Pühajärve Põhikool, Tallinna Jaan Poska Lasteaed, Kohila Gümnaasium.

Teist korda omistatakse rohelipp järgmistele õppeasutustele:

Laagri Lasteaed, Kohtla-Järve Lasteaed Tareke, Tallinna Unistuse Lasteaed, Tallinna Laagna Gümnaasium, Elva Lasteaed Murumuna, Eralasteaed Kaur, Paldiski Ühisgümnaasium, Rakke Kool, Rakvere Kungla Lasteaed, Kohtla-Järve Lasteaed Kirju-Mirju, Tallinna Virmalise Lasteaed, Paldiski Lasteaed Naerulind, Pärnu Tammsaare Lasteaed, Tallinna Liivamäe Lasteaed, Luunja Lasteaed Midrimaa, Tartu Lasteaed Lotte, Randvere Kool, Sutlema Lasteaed Linnupesa, Paikuse Lasteaia Paikuse maja, Jüri Gümnaasium.

Kolmandat korda omistatakse rohelipp järgmistele õppeasutustele:

Tallinna Kivimurru Lasteaed, Rannamõisa Lasteaed, Tallinna Lasteaed Südameke, Kadrioru Lasteaed, Tallinna Seli Lasteaed, Tallinna Meelespea Lasteaed, Tallinna Kuristiku Gümnaasium, Tallinna Liivalossi Lasteaed, Tallinna Lindakivi Lasteaed, Tallinna Liikuri Lasteaed, Tallinna Tondi Kool, Tallinna Lasteaed Sipsik.

Rohelise kooli programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Janek Pohla koostöös president Kaljulaidi fondiga. Tallinna linna õppeasutuste osalemist toetab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ning Tallinna Haridusamet, Pärnu õppeasutuste osalemist toetab Pärnu Linnavalitsus.

6. juuni tunnustusüritus on ülekandena jälgitav Eesti Rohelise kooli programmi Facebooki lehelt.

Lisainfo:
Eeva Kirsipuu-Vadi
Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis
tel. 5213881, eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee

Katrin Juhanson
Tartu loodusmaja kommunikatsioonijuht
tel. 5055527, katrin.juhanson@tartuloodusmaja.ee