Matsalu loodusfilmide festivali külalislinastused Tartus 28.-30.09.2022

Head loodusfilmisõbrad, MAFF tuleb taas Tartu!

20.Matsalu loodusfilmide festival toimub 21. septembrist kuni 2. oktoobrini Lihulas ja üle Eesti. Tartu loodusmajas on külalislinastusi võimalik vaadata kolmel päeval, 28.-30.septembril.

Juba mitmendat aastat jõuab Matsalu loodusfilmide festivali filmiparemik koostöös Tartu loodusmajaga ka tartlaste ette. See on suurepärane võimalus festivalist osa saada kõigil neil, kellel ei ole Lihulasse koha peale võimalik filme vaatama sõita.

Festivali eesmärk on tutvustada ja tunnustada uusi loodus- ja keskkonnafilme ning nende loojaid, pakkudes külastajale võimalust osa saada maailma loodusfilmide paremikust.

Liitu MAFFi sündmusega ka Facebookis.

 

Piletiinfo:

Üksikpilet: täispilet 3€ / sooduspilet üliõpilastele ja pensionäridele 2€ / lapsed ja õpilased tasuta

MAFF pass: 12€ (tagab sissepääsu kõikidele festivali filmidele 28.-30.09)

NB! Festivali piletite ja passide müük toimub ainult kohapeal enne filmide algust.

 

Filmifestivali kava Tartu loodusmajas:

KOLMAPÄEV 28.09
17.00 Superlinnud – tihaste salaelu/ Superbirds – The Secret Life Of Tits

Režissöör Yann Sochaczewski, Marlen Hundertmark

Saksamaa | 2022 | 53’ | originaalkeel: English | subtiitrid: eesti 

Tihased on intelligentsed, kohanemisvõimelised ja mõnikord ka häbematud. Nad on tuntud ja teada linnud. Ükskõik, kas aias, metsas või linnas – kuuleme neid kõikjal oma laulu siristamas. Tundub, et tunneme neid väga hästi ja ei kujuta maailma ilma tihasteta ette. Aga mida me nende lindude kohta tegelikult teame? Suur osa tihaste elust jääb meie eest varjatuks. Kas neil on igapäevaprobleeme, naabrivaidlusi või koguni armukadedusdraamasid? On aeg vaadata lähemalt meie suleliste sõprade ellu, sest pole olemas kahte ühesugust tihast!

Tartu loodusmaja eripreemia festivalilt

Vaata treilerit

19.00  Metsast/ About the Forest

Režissöör Peter Magnusson

Rootsi 2021 | 95’ | originaalkeel: rootsi | subtiitrid: inglise, eesti 

Rootsi on muutnud enam kui 90% põlismetsadest ja põlisloodusest puuistandusteks ning nüüd jätkub kaitseta vanade metsade viimaste puistute raie. Kuidas kasutada metsa ilma seda hävitamata?

Žürii äramärkimine festivalilt

Vaata treilerit

NELJAPÄEV 29.09
10.00 ja 12.00 Hoolitsemiskohustus – kliimavaidlused kohtusaalis/ Duty of Care – The Climate Trials – eriüritus õpilastele aruteluga

Režissöör Nic Balthazar

Belgium | 2022 | 56’ | originaalkeel: inglise, saksa | subtiitrid: eesti

Lugu Roger Coxist, advokaadist, kes algatas murrangulised õigustoimingud Hollandi valitsuse ja naftahiiglase Shelli vastu. Tulemuseks kaks olulist otsust, mis saatsid šokilaineid läbi poliitiliste büroode ja ettevõtete koosolekuruumide kogu maailmas ning viisid rahvusvaheliste kliimajuhtumite laineni. Film jälgib Rogeri teekonda läbi kohtuprotsesside nii kõrg- kui mõõnaperioodidel, kus tema kaaslasteks on loomingulised juristid, aktivistid ja tavakodanikud, kes peavad ettevõetut sajandi olulisimaks juriidiliseks jõukatsumiseks.

Koos MTÜ Mondo ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga korraldatav kliimahommik on suunatud gümnaasiumiealistele noortele ja “üheksandikele”. Pärast filmi toimub vestlusring Riigikohtu nõunik Pihel Kuuskiga. Pihel on uurinud kliimakaebusi Euroopa kohtutes, analüüsinud, kuidas kliimamuutused mõjutavad inimeste põhiõigusi ning kuidas ka Eesti kohtud saaksid kliimakaebusteks paremini valmis olla. Suurematel õpilasgruppidel ja klassidel palume etteregistreeruda!

Eestimaa Looduse Fondi eripreemia festivalilt

Vaata treilerit

17.00 Pesukarud, ellujäämissõdalased/ Raccoons, survival Warriors

Režissöör Emma Baus

Prantsusmaa | 2021 | 50’ | originaalkeel: English | subtiitrid: eesti

Kui kogu maailmas on paljud looduslikud liigid ohus, siis mõned näitavad enneolematut edenemist. Pesukaru on üks neist. Süütu ja armsa välimuse taga peidab end võrratu ellujääja temperament, mis on võimeline kõigeks, et end toita ja kaitsta. Kõigesööjad, uudishimulikud, intelligentsed ja ülimalt kohanemisvõimelised pesukarud on tõeliselt osavad kõigi nende ees seisvate raskuste ületamisel. Aga kuidas need kavalad olendid nii looduslikus kui ka linnakeskkonnas ellu jäid? Mis teeb nad nii targaks? Ja kuidas nad kogu maailmas nii kiiresti kohanesid? Film jälgib noorte pesukarude pesakonda sünnist täiskasvanuks saamiseni Georgia saarel USA-s. Lähivõtted, subjektiivne kaamera ja veealused kaadrid viivad meid nendele väikestele olenditele võimalikult lähedale, et uurida, kuidas neist on saanud nii hämmastavalt kohanemisvõimelised loomad.

Zürii äramärkimine festivalilt

Vaata treilerit

19.00 Metsikud mesilased/ Bee Wild!

Režissöör Jan Haft

Saksamaa | 2021 | 51’ | originaalkeel: English | subtiitrid: eesti

Nad on ühed meie kõige tõhusamad tolmeldajad. Elavad heledates puumajakestes, toodavad mett ja vaha. Töökad, kasulikud ja tihedalt seotud inimeste vajadustega. Kuidas aga mesilased looduses elavad? Ja miks nad meie metsadest kadusid? See film portreteerib meemesilaste elu metsas ja näitab nende putukate olulist rolli looduses.

Parim operaatoritöö kategoorias “Loodus”

Vaata treilerit

REEDE 30.09
17.00 Pantanal – Brasiilia loodusime/ Pantanal – Brazil’s Natural Miracle

Režissöör Christoph and Almut Hauschild

Saksamaa | 2021 | 51’ | originaalkeel: English | subtiitrid: eesti

Pantanal tähendab portugali keeles lihtsalt sood. Lihtne nimi, kuid see on Lõuna-Ameerika südames asuv maailma suurim sooala. See miljon aastat vana maastik on risti-rästi täis jõgesid, järvi ja üleujutatud tasandikke. Noa laev jaaguaridele, hiidsaarmatele, hüatsint-siniaaradele, suurtele sipelgaõgijatele ja paljudele teistele tuntud ja salapärastele loomadele ja taimedele. 70ndatel olid hiidsaarmad väljasuremise äärel. Kuid ulatuslikud kaitsemeetmed tõid nad tagasi. Nii võib nüüd jõgedes näha suuri hiidsaarmate perekondi jahti pidamas. 1950ndatel tehti igal aastal 8 miljonit kaimanit kingadeks ja käekottideks. Täna saab neid näha igal pool. Maailma suurimad papagoid olid peaaegu kadunud. Nüüd elab 90 protsenti kõigist maailma hüatsint-siniaaradest Pantanalis. Koos nendega üle 400 linnuliigi. Ajast, mil jaaguaride küttimine keelustati, on looduse kuningad ise kõikjal jahti pidamas.

Vaata treilerit

19.00 Elevant ja termiit/ The Elephant & the Termite

Režissöör ark Deeble, Victoria Stone

Suurbritannia | 2021 | 52’ | originaalkeel: English | subtiitrid: eesti

Elevandid ja termiidid loovad koos veesilmasid. See on lugu Aafrika suurima ja väikseima ning nende toel eksisteeriva mitmekesise elustiku ainulaadsetest suhetest. Lugu hooajalisest Aafrika veesilmast Lõuna-Keenias – erakordsest vastastikuse sõltuvuse võrgustikust ja eluringist. Seda kõike elevandi varbaküüne kõrgusel elavate loomade vaatenurgast. See on intrigeeriv lugu nende võitlusest ellujäämise ja perede kasvatamise nimel, enne kui nende maailm tolmuks muutub.

Parim montaaž kategoorias “Loodus”

Vaata treilerit

Filmid inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega


 

Lisainfo:

Anneli Ehlvest

anneli.ehlvest@tartuloodusmaja.ee

5344 2160

matsalu loodusfilm