LinnaLinnuLaupäevak õpetab kodus nahkhiirte varjekaste ja lindude pesakaste meisterdama

2020. aasta loomaks on kuulutatud nahkhiir – see omapärase eluviisiga loom vajaks suuremat tähelepanu, sest nende suviste varjupaikade ja talvituspaikade olemasolu sõltub otseselt inimestest.  Eestis on neid öise eluviisiga lendavaid imetajaid registreeritud 14 liiki, kes on kõik looduskaitse all. Nahkhiired elavad sageli inimesele lähedal ja meie näeme neid enamasti öösel. Päeval varjuvad nad puuõõnsustes, parkides, sildade all, pööningutel ning talve saadavad mööda koobastes ja keldrites. Kõik Eesti nahkhiired toituvad putukatest, hoides seega kontrolli all näiteks kahjurputukate arvukust ning ei kujuta endast inimestele mingit ohtu. Nahkhiired vajavad elu- ja toitumispaikade kadumise tõttu kaitset ning meie saame neid enda teadmisi parandades aidata.

Sel aastal keskendub ka Tartu loodusmaja 17. traditsiooniline LinnaLinnuLaupäevak peale lindude ka nahkhiirtele, kelle heaolusse saab samuti panustada varjekastide ehitamisega. Nahkhiired kastidesse pesasid ei tee nagu linnud, vaid kasutavad seda varjumiseks nii suvisel ajal, rändeperioodil kui ka öösel puhkamiseks, vahel harva isegi poegade kasvatamiseks. Nahkhiire varjekasti ei ole väga keeruline ehitada – tavalistest hööveldamata laudadest saab teha suuremaid “mitme korteriga” kaste kui ka väiksemaid “ühetoalisi” kaste, mida enda aeda puu külge või maja külge kinnitada. See võiks olla mõnus meisterdamisprojekt terve pere jaoks!

Milline nahkhiire varjekast välja näeb, millised on ehituspõhimõtted ja -vahendid ning kuhu see oma aias üles riputada? Sellest räägib meie videoõpetuses nahkhiireuurija Rauno Kalda.

 

 

Lisaks ehitatakse LiLiLa ajal nagu kombeks alati lindude pesakaste – ka hilisel kevadel ja keset suve ei ole üldse liiga hilja, et lindudele pesakaste üles panna. Nimelt on pesakastid väga olulised lindude varje- ja puhkepaikade jaoks aasta läbi. Nii et pesakaste meisterda ja pane üles kasvõi aasta ringi! Järgnevas õppevideos tutvustab ornitoloog Margus Ots veidike lindude pesakastide ehitamise ja ülespaneku põhimõtteid ning räägib, mida linnud nendes muudel aastaaegadel teevad.

 

Alates 18.maist 2020 on võimalik saada ka endale tasuta nahkhiire varjekasti või lindude pesakasti ehitamise komplekt Tartu loodusmajast! Komplekt sisaldab juba sobivaks suuruseks lõigatud laudu ja naelu, mida saab meie õpetuse järgi kodus kokku lüüa.  Jagame huvilistele välja 200 kasti ehitamise komplekti – 100 nahkhiire varjekasti komplekti ning 40 kuldnoka ja 50 tihase pesakasti komplekti. Iga pere peale on mõeldud 1 kastikomplekt, kas nahkhiirte oma või lindude oma. Varjekastide ja pesakastide materjali saab endale ehistamiseks küsida Tartu loodusmaja infoletist vahemikus E-R kell 12:00-16:00. UUENDATUD – pesakastide ja varjekastide komplektid on otsas!

Varjekastide ja pesakastide puitmaterjaliga toetas meid AS Raitwood, samuti Tartu linn – suur aitäh!

 

lindude pesakastide ja nahkhiirte varjekastide ehitamise õpetus