Viktoriin: KASVADES OMA TOIDUGA II

Kategooria: 7.-9.klass

Loosis osalemiseks on kindlasti vajalik märkida üles vastaja kontaktid. Kontaktinfot jättes kinnitate, et olete nõus andmete töötlemisega viktoriini läbiviimise, tulemuste avalikustamise ja auhinna kättetoimetamise eesmärgil.

Vastaja nimi
Vastaja e-mail
Elukoht (maakond)
1. Kui vanaks elavad sõnnikuussid?

Vihmausse on Eestis teadaolevalt 13 liiki, nende seas sõnnikuussid.
Foto: Wikimedia Commons

2. Mis on multšimise plussid (mitu õiget vastust)?

Multšimine on pinnase katmine kas orgaanilise või sünteetilise kattega. Multšimiseks sobivad: kompost, muruniide, põhk, lehtpuude oksapuru, saepuru, langenud puulehed, pesemata lambavill.

3. Milliste putukate sugukonna vastsed on traatussid?

Kartulimugulaid kahjustavaid traatussid on kuldkollase või oranžikaspruuni värvusega mul­las elavad putukate vastsed.
Foto: Wikimedia Commons

4. Segaviljeluses kasvatatakse mitmeid taimeliike koos üksteise läheduses segakultuurina. Milliseid taimi koos kasvatatakse (mitu õiget vastust)?

5. Millised taimepaarid neist sobivad koos kasvama (mitu õiget vastust)?

Seltsilistaimedeks nimetatakse sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi, keda koos põhiaiakultuuridega kasvatatakse põhikultuuridele soodsamate kasvutingimuste loomiseks. Taimed võivad üksteise kasvu läbi biokeemiliste mõjude nii soodustada kui takistada. Sel põhjusel on oluline teada, millised taimed omavahel koos kasvama sobivad või ei sobi.

6. Kes on need tuntud “kolm õde” Lõuna-Ameerikast - üks taim kasvab ise kõrgusesse, teine taime ronib esimese taime toel kõrgusesse (ja rikastab mulda lämmastikuga) ning kolmas taim tagab mullapinna katvuse ja niiskuse hoidmise.

7. Kui looduses räägime erinevatest liikidest, siis toidutaimede puhul räägime tihti sortidest. Mis on sort ja millised võivad olla sordi tunnused (mitu õiget vastust)?

8. 2023. aastal lisati sordilehele kaks Eestis aretatud oranživiljalist tomatisorti. Mis on nende uute sortide nimed?

9. Millisesse kahte gruppi vahekultuurid eelkõige jagatakse?

Vahekultuure kasvatatakse põhikultuuride vahelisel perioodil eelkõige toitainete kao vältimiseks ja mulla viljakuse parandamiseks aga ka mulla pinna katteks.

10. Milliseid värskeid puu- ja köögivilju on lubatud reisilt (väljastpoolt Euroopa Liitu) kaasa tuua ilma ametliku taimetervise nõuetekohasust tõendava dokumendi ehk fütosanitaarsertifikaadita?

Karantiinsete taimekahjustajate leviku takistamiseks on kehtestatud piirangud taimede ülemaailmsele liikumisele. Ka Sinu kohvrisse pakitud kaugelt reisilt kaasa toodud puuviljades võivad peituda taimekahjustajad.

11. Mis on vahekultuur?

12. Mis on vahekultuuride ülesanne (mitu õiget vastust)?

12. Keskkonnasäästlikus taimekasvatuses täidavad tähtsat rolli vahekultuurid. Millised alljärgnevatest kultuuridest sobib külvata peenrale pärast põhikultuuri koristust (mitu õiget vastust)?

14. Millise taimega on tegu?

Eesti mõisaaedades oli aed-moorputk küllaltki levinud köögivili. 20. sajandi seemnekataloogide järgi kasvatas kohalik rahvas mitut sorti.
Foto: Wikimedia Commons

15. Mis taim on pildil?

See varajane taim on üks esimesi, mida saame alates mai lõpust oma peenralt põske pista. Ta sobib hästi kaunistama ka lillekimpu.
Foto: pixabay