Viktoriin: KASVADES OMA TOIDUGA II

Kategooria: 4.-6.kl

Loosis osalemiseks on kindlasti vajalik märkida üles vastaja kontaktid. Kontaktinfot jättes kinnitate, et olete nõus andmete töötlemisega viktoriini läbiviimise, tulemuste avalikustamise ja auhinna kättetoimetamise eesmärgil.

Vastaja nimi
E-post (auhinna kätte toimetamiseks)
Elukoht (maakond)
1.Millised on üheaastased taimed, kellelt saame seemneid koguda igal aastal (mitu õiget vastust)?

Osadel taimedel valmivad seemned teisel aastal, mõnedel aga juba esimesel.

2. Kes neist on juurviljad (mitu õiged vastust)?

Toiduks kasutatakse taimede eri osi - juuri, vilju, lehti, varsi, mugulaid, seemneid jne. Juurviljadel kasutatakse toiduks säilitusjuuri.

3. Mullas käib vilgas elu, ehkki palju sellest on nähtav vaid mikroskoobiga. Kes mullas elavad (mitu õiget vastust)?

4. Milline on sinu lemmik toidutaim?

5. Mis on multšimise plussid (mitu õiget vastust)?

Multšimine on pinnase katmine kas orgaanilise või sünteetilise kattega. Multšimiseks sobivad: kompost, muruniide, põhk, lehtpuude oksapuru, saepuru, langenud puulehed, pesemata lambavill.

6. Milliste seemnete idud sobivad hästi söömiseks (mitu õiget vastust)?

Idand ehk tõuse on idanev taim, mis toitub põhiliselt seemnes olevatest varuainetest. Idanemise ajal tekib idus selliseid aineid, mida kuivas seemnes enne pole ning mis hiljem taime kasvades kaovad. Kui niiskus paneb seemne idanema, muutuvad selles olevad vitamiinid ja mineraalained inimorganismile omastatavaks. Erinevad idandid on talveperioodil suurepärased vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete allikad, millega oma toidulauda rikastada. Tärkavate seemnete jälgimine on põnev ja näitab kuidas seemned arenevad.

7. Millised taimepaarid neist sobivad koos kasvama (mitu õiget vastust)?

Seltsilistaimedeks nimetatakse sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi, keda koos põhiaiakultuuridega kasvatatakse põhikultuuridele soodsamate kasvutingimuste loomiseks. Taimed võivad üksteise kasvu läbi biokeemiliste mõjude nii soodustada kui takistada. Sel põhjusel on oluline teada, millised taimed omavahel koos kasvama sobivad või ei sobi.

8. Kes on need tuntud “kolm õde” Lõuna-Ameerikast - üks taim kasvab ise kõrgusesse, teine taime ronib esimese taime toel kõrgusesse (ja rikastab mulda lämmastikuga) ning kolmas taim tagab mullapinna katvuse ja niiskuse hoidmise.

9. Kui looduses räägime erinevatest liikidest, siis toidutaimede puhul räägime tihti sortidest. Mis on sort ja millised võivad olla sordi tunnused (mitu õiget vastust)?

10. Inimesed võivad kogemata aidata kaasa taimekahjustajate levikule. Ka Sinu kohvrisse pakitud kaugelt reisilt kaasa toodud puuviljades võivad peituda taimekahjustajad. Milliseid värskeid puu- ja köögivilju on lubatud kaugelt soojamaareisilt kaasa tuua ilma ametliku taimetervise nõuetekohasust tõendava dokumendita?

11. Ka taimed võivad haigeks jääda. Mis või kes põhjustab taimehaiguseid (mitu õiget vastust)?

12. Mis taim on pildil?

See varajane taim on üks esimesi, mida saame alates mai lõpust oma peenralt põske pista. Ta sobib hästi kaunistama ka lillekimpu.
Foto: pixabay

13. Mis taim on pildil?

Eestis kasvatatakse seda taime peamiselt dekoratiivtaimena, kuigi võiks vabalt ka toiduna kasutada. Euroopas on selle taime kasvatajaid ja sööjaid kõige enam Suurbritannias, Skandinaavia riikides, Madalmaades, Saksamaal ja Itaalias.
Foto: Elen Peetsman

14. Millise märgi järgi tunneb poes ära mahe- ehk ökotoidu (mitu õiget vastust)?