LiLiLa ehk traditsiooniline LinnaLinnuLaupäevak tuleb taas!

Kevadlinnud on juba kohal ning otsivad pesitsemiskohti. Kehtivate tervishoidlike piirangute tõttu ei ole võimalik ühist lindude pesakastide meisterdamise talgupäeva loodusmaja õuealal sel aastal korraldada, kuid kõik soovijad saavad loodusmajast kaasa pesakastikomplekti koos juhistega, et tihase või poolavatud (hall-kärbsenäpp, linavästrik, punarind) pesakast ise kodus kokku kopsida! 

Lisaks toimuvad LiLiLa ajal ka muud toredad linnuteemalised üritused, kus on võimalik kõiki ohutusnõudeid järgides osaleda. 

LinnaLinnuLaupäevak 2021. aasta kava: 

  • Alates 2. aprillist on võimalik saada endale tasuta lindude pesakasti ehitamise komplekt Tartu loodusmajast!

Komplekt sisaldab juba sobivaks suuruseks lõigatud laudu ja naelu, mida saab õpetuse järgi kodus kokku lüüa. Huvilistele jagatakse välja 200 kasti ehitamise komplekti, valida saab tihaste pesakastide ja poolavatud kastide (hall-kärbsenäpp, linavästrik, punarind) vahel. Iga pere peale on mõeldud 1 kastikomplekt.  Pesakastikomplekti on võimalik Tartu loodusmajast kaasa saada 2.-3. aprill kell 14-16 ja alates 5. aprillist E-R kell 10-14. Lisainfo: Aire Orula, LiLiLa 2021 projektijuht, (+372) 509 3784.

 

Tartu loodusmaja huvikooli õpetajad Aire Orula ja Annika Pakk õpetavad kuidas looduslike vahenditega mune värvida, ilma et peaks kasutama potentsiaalselt kahjulikke aineid sisaldavaid värve.
Looduslikud värvid jäävad loomulikud, mõnusalt tagasihoidlikud ja on munasöömisel täiesti ohutud. Pane häid nippe kõrva taha, et nädalavahetusel koos pere ise värvida! Kasutame näiteks kurkumit, punast kapsast, hibiskust, sibulakoori, tšillit, jne. Õpitoa teises osas proovime ka salvrätikutehnikat – kui soovid kohe praktiliselt kaasa teha, siis varu õpitoaks arvuti ette paar keedetud muna, meelepärase pildiga salvrätikuid, toorest munavalget, käärid ja üks väike pintsel.

Peale sündmust ootame nädalavahetuse jooksul kõiki jagama fotosid oma värvitud ja kaunistatud munadest, selleks lisa enda pildid Padleti veebipõhisele teadetetahvlile – https://padlet.com/tartuloodusmajahuvikool/lilila

Õpituba toimub Zoomis, liitumise lingi leiate siit.

Ornitoloog Margus Otsa jagab häid nõuandeid ja saame teadmisi sellest, kuidas enda linnas või maal asuvasse koduaeda rohkem kauneid sulelisi sõpru meelitada. Saame teada, kuidas aias elurikkust suurendada, miks ja kuidas saab aiapidaja lindudest kasu ning kuidas lihtsate vahenditega lindudele sobivaid elupaiku, pesitsemis- ja toitumisalasid juurde luua.
Margus Ots on ornitoloog ja linnu-uudiseid vahendava portaali Linnuvaatleja.ee vastutav toimetaja.

Õpituba toimub Zoomis, liitumise lingi leiate siit.

  • 1.-9. aprillil on Tartu loodusmaja pargis peredele avatud avastusrada “Müstiline muna”, mida saab piiranguid jälgides üksi või perega läbida. (Liitu sündmusega Facebookis

Kokku on rajal 7 punkti, mis on pargialal märgistatud värviliste munaga. Ülesanne on leida üles rajapunktid ning siis proovida lahendada leitud mõistatused. Vastuseid on võimalus näha pildistades mobiilirakenduse abil mõistatuse juures olev QR-kood. Avastusraja alustamiseks astu lihtsalt endale sobival ajal sisse Tartu loodusmaja parki aadressil Lille 10 ja asu pargist värvilisi mune otsima, alustada võib ükskõik millisest pargi küljest.

  • Loodusmaja saali akendel on LiLiLa nädala jooksul võimalik tutvuda lindude munade ja pesade näitusega.

 

Pesakastide puitmaterjaliga toetab meid mitmendat aastat järjest AS Raitwood, sündmust toetavad lisaks Tartu linn, Eesti Ornitoloogiaühing, Linnuvaatleja.ee portaal – suur tänu! 

***

Vaata ka eelmisel aastal valminud pesakasti meisterdamise õppevideot, kus ornitoloog Margus Ots seletab lindude pesakastide ehitamise ja ülespaneku põhimõtteid ning räägib, mida linnud nendes muudel aastaaegadel teevad.

LiLiLa on Tartu loodusmajas juba traditsiooniks kujunenud kevadine lindude teemapäev, millele on alati olnud oodatud nii loodusmaja huvikooli lapsed koos vanematega kui ka kõik eri vanuses linnuhuvilised. Ürituse eesmärgiks on suurendada Tartu linnaelanike, eriti laste teadmisi ornitoloogiast, õpetada nii välimuse kui ka laulu järgi märkama ja ära tundma erinevaid linnaruumis levinud linnuliike ning tutvustada pesakastide meisterdamise abil ka nende liikide pesitsusharjumusi. 

lilila