Virumaa tartlane keset kive ja noori

Hoolikas silm võib Kivitoas märgata uut persooni: tegemist on Eelika Kiiliga, kes alates 2018. aastast õpetab loodusmaja 4.–7. klassi geolooge.

Mis Teid loodusmajaga seob?

Hetkel veel seob üsna vähe: praegu on ainult geoloogiaring ja lapsed. Olen siin varasemalt ühte üritust korraldanud ja loodusmaja on minu jaoks alati olnud selline põnev koht. Olen alati arvanud, et siin on väga huvitav lastega tööd teha ja ma usun, et kindlasti ühel päeval seob mind sellega rohkem kui ainult lapsed. Need inimesed, kes siin on ja… ajapikku saab kindlasti kõiki tundma õppida.

Kui kaua Te olete praeguseks siin õpetanud?

Olengi nüüd jaanuari algusest – mul on täna ametlikult alles kolmas tund lastega. Ma olen küll lapsi varem näinud: käisin neil siin detsembri lõpus külas. Aga kõik on alles alguses ja täitsa uus: lapsed vajavad harjumist minuga ja mina nendega.

Ja ise olete pärit Tartust?

Ei ole Tartust pärit, vaid hoopis Ida-Virumaalt. Viimased kuus aastat olen Tartus tegutsenud: õppisin Nõos reaalgümnaasiumis ja kolm aastat olen ülikooliga seoses Tartus olnud. Varsti pool elu juba Tartus veedetud.

Kuidas leidsite tee loodusmajja?

Kuna ma õpin geoloogia ja keskkonnatehnoloogia erialal ning me saame oma valdkonna inimestega alati hästi läbi, siis endine ringi juhendaja Mariann lihtsalt rääkis ühel üritusel mulle, et oleks vaja uut juhendajat. Nii ma siis tulingi siia ühte tundi külla ja sealt tuligi otsus hakata juhendajaks.

Millega on plaanis sisustada geoloogiatunde?

Selleks poolaastaks oleme mõelnud üsna klassikalised tegevused. Kuna lapsed alles õpivad geoloogiat ja planeet Maad, siis väga spetsiifiliseks muidugi ei plaani minna. Õpime natuke kive, vaatame, mis meil üldse kappides-kogudes on. Ka mu enda jaoks on uudne vaadata ja õppida, mis võimalused loodusmajas on. Kindlasti tahame kevadel välja minna, lapsed ootavad välitööde tegemist – meil on nüüd sellised võimalused olemas. Näiteks meil on kirkad ja proovikotid. Lapsed on välja minemisest rohkem vaimustuses rohkem kui mina – nad ootavad pikisilmi, et saaks välja kive purustama minna. Plaanime osa võtta ka erinevatest üritustest: hakkame täna lemmikloomade võistluse jaoks koos meisterdama ja eks võtame osa kõigest, mis siin toimub ning õpime selle käigus ka.

Kas oskate öelda, mis võiks olla see köitev faktor, mistõttu lapsevanem peaks oma lapse geoloogiaringi suunama?

Hästi palju meie ümbrusest on seotud geoloogiaga, isegi kui me sellele iga päev ei mõtle. Me üritame näidata neid seoseid – kuidas looduses asjad toimivad, kuidas Maa areng toimunud on ning kuidas me kasutame oma igapäevategevustes maavarasid. Üritamegi näidata seda põnevamat poolt geoloogiast. Lapsed koguvad niikuinii väiksest peale kive ja fossiile – nad saavadki tulla ringi ja õppida nende kohta rohkem, see ei pea jääma pelgalt selliseks huviks nagu kapinurka kogutud kivid. Nendega võib teha midagi palju rohkemat. Ja kuna lastel ongi kombeks midagi koguda, siis see on üks võimalus koguda osa päris loodusest. Kõigil meie lastel ongi oma kivikollektsioonid ning nad toovad igal nädalal kodust leitud kive, mida siia kogume.

Mille poolest on loodusmaja seni oma seltskonnaga silma jäänud?

Kõik inimesed tunduvad väga sõbralikud ja abivalmid. Esimesel päeval oligi nii, et kõik tutvustasid mulle maja – kuna esimesel korral niikuinii kõik meelde ei jää,  tuldi ka veel teist ja kolmandat korda näitama ja rääkima. Samuti on õhkkond vaba ja tundub, et lastega tegelemisel on antud üsna vabad käed. See on minu jaoks ka hea võimalus õpetajana areneda. Pole ju varasemat kogemust. Selles mõttes on hästi tore, et kõik on toetavad ja abistavad kui tarvis.

Kuidas sisustate oma vaba aega?

Väljaspool  õppetööd ülikoolis meeldib mulle tegeleda kokandusega – natukene küpsetada siin-seal üht-teist, ja meisterdada. Lisaks sellele teen hästi palju vabatahtlikku tööd – igasugused omaalgatused, projektid ja üritused köidavad mind päris palju. Olen ka korporatsiooni liige, see võtab samuti üsna palju aega. Ma ei nimetaks seda ülesandeks – see on ka vaba aja veetmise viis, moodus, kuidas Tartusse oma siinviibimisega panustada. Tunnen, et kuigi ma pole siit pärit, on linn mulle nii palju võimalusi andnud, et tahan anda omapoolse panuse.

Milline on Teie elu moto?

Ise olen oma otsuseid ja valikuid üritanud teha sellise mõtte järgi, et ühtegi tehtud otsust ei tohi siin elus kahetseda. Iga tehtud otsus viib mingi järgmise asjani ja isegi, kui see oli nii-öelda vale valik, siis millegi jaoks on seda võib-olla vaja. Kas sa õpid sellest lihtsat moodi, ehk su otsus oli sinu jaoks hea, või sa õpid läbi negatiivse kogemuse. Üht või teist pidi, kõik meie tehtud otsused õpetavad meile midagi ja neist tuleb osata õppida.

Mari Remm

Mina olen Mari ja end iseloomustama valisin ma mageda pilviku ehk söögipilviku. Samastun selle seenekesega, sest olen tuntud oma magedate naljade ja suure söögiarmastuse poolest. Lisaks ei tundu seen pealtnäha midagi erilist olevat, aga sisu on tal säravvalge nagu mu iseloomgi.