Väikesed, aga tublid sammud loodussõbralikuma elustiili poole

Kevad on käes ning tahes või tahtmata on kevadväsimus tarmukalt pead tõstnud. Kahtlemata ootab sügisest saati juurdunud igapäevane rutiin väljavahetamist. Ma usun, et me kõik vajame kevade hakul oma ellu uudseid mõtteid, põnevaid tegevusi ning midagi sellist, mis hõlbustaks kevadväsimusest räsituna optimistlikku meelsust säilitada. Ehk on abiks, kui kaasata väikeste igapäevaste toimingute sekka mõni uus harjumus. Kardad, et uuest harjumusest kinnipidamine võib kujuneda tõeliseks proovikiviks, eriti kui selleks on midagi harjumatut? Kahtlemata kummutab soovi uuest harjumusest loobuda selle potentsiaalne positiivne kasu mitte ainult iseendale, vaid ka ümbritsevale keskkonnale, loodusele ning teistele elusorganismidele. Loodan, et kevadised uued tuuled süvendavad igaühes tahet tegutseda looduse nimel ja panevad ka neid, kes on varem keskkonnahoiu tähtsuse tähelepanuta jätnud, oma igapäevastes tegemistes loodussõbralikke uuendusi läbi viima.

Jälgi toodete etiketti ehk hoidu palmiõlist!

Borneo on suuruselt kolmas saar maailmas ning ligikaudu 40 aastat tagasi oli Borneo saar vihmametsadega tihedalt kaetud. Tänaseks on Borneo vihmametsad hävimas, nende laastamine jätkub. Borneo saarel pole vihmametsade langetamine enam mitte fenomen, vaid tavaline, igapäevane nähtus. Vihmametsades kasvavad puud langetatakse ja põletatakse, mistõttu satub atmosfääri suur hulk kasvuhoonegaase, ning langetatud puude asemele rajatakse hiiglaslikud õlipalmide istandused. Borneo saare vihmametsade raadamisega on atmosfääri vabaanenud 4% ülemaailmsete kasvuhoonegaaside koguhulgast. Metsaraiega on seotud ka  loomastik: saare vihmametsades elavate  orangutangide arvukus on aastate jooksul märgatavalt kahanenud. Tõepoolest, Borneo saarel kasvavatest õlipalmidest saadavat palmiõli kasutatakse mitmesuguste toodete valmistamiseks üle maailma, näiteks šokolaad, seep, huulepulk, jäätis, pitsa, margariin jne. Kahtlemata on väga oluline jälgida, et tarbiksime igapäevaselt võimalikult vähe palmiõli sisaldavaid tooteid. Kõige kindlam viis, kuidas toodetes palmiõlisisaldust kindlaks määrata, on lugeda toodete etiketti. Palmiõli on kasutusel väga paljudes poelettidel olevates pakendatud toodetes ning kosmeetikas, mistõttu on seda keeruline boikoti alla panna. Siiski on ilmtingimata kasu igast püüdlusest, mille eesmärk on vähendada igapäevast palmiõli tarbimist. Hoidkem loodust, hoidugem palmiõlist!

Soeta endale korduvkasutatav joogipudel!

Plastpudelite kasutamisega kaasnevatest terviseriskidest on vähe räägitud, seevastu on plastikpudelite hävituslik mõju looduskeskkonnale teada tuntud triviaaltõde. Sellest hoolimata on võtnud plasti kasutamine meeletud mõõtmed. Nimelt ennustavad teadlased, et 2050. aastaks leidub maailmameres rohkem plasti kui kalu. Seega võib järeldada, et vastavalt plasti sisaldusele maailmameres tõuseb selle sisaldus ka inimorganismis. Plastpudelites sisalduv tööstuslik kemikaal bisfenool A (BPA) on kantserogeense (vähi teket soodustava) toimega, ning erinevate läbi viidud uuringute andmetel on väikelaste organism selle kahjulikule toimele vastuvõtlikum. On ilmne, et plasti laastavat mõju nii keskkonnale kui ka organismidele on võimalik vähendada vaid plasti tarbimisest hoidumisega. Selleks on kahtlemata mitmeid otstarbekaid võimalusi, kuid korduvkasutatava joogipudeli soetamine on tingimata üks efektiivsemaid plasti tarbimise vähendamise viise. Korduvkasutatav joogipudel kotis,  kaob vajadus poest ostetud plastpudelivee järele, sest seda saab igal ajal ja igas kohas uuesti kraaniveega täita – olgu see siis tööl, koolis või kodus.

Unusta plastikhambahari!

Me kasutame hambaharju kaks korda päevas, 14 korda nädalas, rohkem kui 56 korda kuus ning ligikaudu 730 korda aastas. Hambaharjade kasutamine tingib nende regulaarse väljavahetamise ehk uue hambaharja soetamise ning vana äraviskamise. Plastikhambaharjad on valmistatud mitmete erinevate plastide kombinatsioonist, millest ükski pole biolagunevate omadustega, mistõttu jäävad plastikhambaharjad igaveseks prügimäele ega lagune kunagi. Peale selle võivad hambaharjad juhuslikult maailmamerre sattuda, kus merevees elavad organismid need alla neelavad, ajades plasti oma toidulauale kuuluvaga segi. Õnneks pakuvad tänapäeva ühiskonna innovaatilised lahendused uudseid võimalusi laialdaselt kasutusel olevate plasikhambaharjade asendamiseks! Üks näide innovaatilistest keskkonnasõbralikest lahendustest on bambusest valmistatud biolagunev hambahari. Bambuse kui kõige kiiremini kasvava taime kasvatamiseks ei ole tarvis pestitsiide ega väetiseid, mis tähendab, et bambusest valmistatud hambaharjade kasutamisega kaasneb minimaalne keskkonnakahju. Plastist valmistatud hambaharjad on üks hea näide sellest, kuidas tühisena näivad igapäevased toimingud võivad meid ümbritsevale keskkonnale vägagi negatiivset mõju avaldada.

Gundra Raissar

Mina olen Gundra. Ma arvan, et mind iseloomustab hästi vesivöödiline riisikas just seetõttu, et see seeneliik peidab oma magusavõitu sidrunikoort meenutava lõhna taga veel teisigi avastamisväärt iseärasusi, millega tutvumiseks ei piisa kõigest kahest silmapaarist.